ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ହେବ ଖରସ୍ରୋତା ଜଳ

ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ହେବ ଖରସ୍ରୋତା ଜଳ
ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କଳିଙ୍ଗନଗର (ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୨।୧୨ ଓଡ଼ିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ନଦୀ ବ୍ରାହ୍ମଣୀର ଜଳନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ଓ ପରୀକ୍ଷାରେ ତୀବ୍ର ବିଷାକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ ରହିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶର ପ୍ରାୟ ୨ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି । ଅଥଚ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ନୀଳାଚଳ ଇସ୍ପାତ, ମୈଥାନ, ବିଆରପିଏଲ, ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ, ଜିନ୍ଦଲ ଓ ଭିସା କାରଖାନାର ବୋହି ଯାଉଥିବା ଭୂପୃଷ୍ଠ ଜଳ ଗଣ୍ଡାନାଳ ଦେଇ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା ନଦୀ ଖରସ୍ରୋତାକୁ ଜହର କରୁଛି। ଏ ନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ(ଏସପିସିବି)ର କଳିଙ୍ଗନଗର ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ଡୁବୁରୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଖରସ୍ରୋତା ତଟବର୍ତ୍ତୀ ମାର୍ଥାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ଏହାର ତଳ ଭାଗରେ ଏକ ଉନ୍ନତମାନର ଇଫ୍ଲୁଏଣ୍ଟ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ (ଇଟିପି) ସ୍ଥାପନ ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଡନାଳ, ଖରସ୍ରୋତା ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଦାବି ହୋଇଛି। କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଯେତେବେଳେ ପରିବେଶ ଅନୁମତି ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ସେତେବେଳେ ହଟ ଷ୍ଟ୍ରିପ ଅବା ରୋଲିଂ ମିଲ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇ ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମାଟିତଳେ ଏକ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଲିଂ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ବଡଶୁଣୀ ପାହାଡ଼ରୁ ଛୋଟ ଛୋଟ କେତେକ ଝରଣା ବାହାରୁଥିଲା । ତେବେ ଏହି ବୃହତ୍ତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ପରେ ସେହି ଝରଣା ସବୁ ଶୁଖି ଯାଇଛି ।କିନ୍ତୁ ମାଟି ଭିତରେ ପାଣି ଝରି(ସିପେଜ) ହଟଷ୍ଟ୍ରିପ ଓ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଯାଉଛି । ଏହି ପାଣିକୁ ପମ୍ପ ଯୋଗେ ଉଠାଇ ବାହାରକୁ ଛଡା ଯାଉଛି। ପାହାଡରୁ ଝରିଥିବା ପାଣି କାରଖାନା ମଧ୍ୟରେ ସେତେଟା ବିଷାକ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଖାରା(ଟିଡିଏସ) ଗୁଣ ଅଧିକ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ କାରଖାନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମାଟି ଉପରେ ପଡି ସେହି ବାଟଦେଇ ଏହି ପାଣି ଗଣ୍ଡନାଳାକୁ ବୋହୁଥିବାରୁ ତାହା ଅତି ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। କେବଳ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ନୁହେଁ ଉପରୋକ୍ତ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ଗଣ୍ଡନାଳରେ ମିଶି ଖରସ୍ରୋତାକୁ ବୋହୁଛି। ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ଜଳ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷାରେ ତୀବ୍ର ବିଷାକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସାୟାନାଇଡ ଓ ଫେନୋଲିକ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ (କୋଇଲାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ) ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବା ସହିତ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଗଣ୍ଡନାଳର ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଶିଳ୍ପ, ଖଣି, ଜଳ ସମ୍ପଦ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ସଚିବଙ୍କ ସମେତ ଏସପିସିବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡା, ଯାଜପୁର, ତାଲଚେର ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା । ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖାନଦୀଗୁଡିକର ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଏସପିସିବି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଓ ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତି ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଜଳ ବିଶୋଧନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଝାରସୁଗୁଡା ବିଧାୟକ ନବକିଶୋର ଦାସ ଗତ ୪।୫।୨୦୧୬ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ଅନଲାଇନ ମନିଟରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତଭୂମିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ନିମନ୍ତେ ୪ଟି ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାକୁ ନଦୀର ଅନଲାଇନ ମନିଟରିଂ ଉପକରଣ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ରାଉରକେଲାର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ, ମହାନଦୀ କୋଲଫିଲ୍ଡସ ଲିମିଟେଡ ତାଲଚେର, ଭୂଷଣ ଷ୍ଟିଲ ଲିମିଟେଡ ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କଳିଙ୍ଗନଗର ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀ କୂଳରେ ଏହି ଉପକରଣ ବସାଇବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବନ୍ୟା ପ୍ଲାବିତ ତଥା ଉପଯୁକ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବରୁ ଏହା ଏଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏସପିସିବି ଖରସ୍ରୋତାରେ ମିଶୁଥିବା ଗଣ୍ଡନାଳାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରେନେଜର ପରିକଳ୍ପନା କରିଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏସପିସିବିର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଅନୂପ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, କଳିଙ୍ଗନଗର ଡୁବୁରୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମାର୍ଥାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪ କି.ମି. ଲମ୍ବ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରେନେଜର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି, ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣମାତ୍ରାରେ ଯୋଜନା ଓ ବ୍ୟୟଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ତେବେ ଯେତେଶୀଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ସେ ଦିଗରେ ବିଭାଗ ଯନତ୍ବାନ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମରି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କାଉ, କୁକୁଡା : ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

ମରି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କାଉ, କୁକୁଡା : ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶହ ଶହ କାଉ ଓ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଏଠାରେ କୁକୁଡାଗୁଡ଼ିକ ମରି ପଡ଼ୁଥିବା ଯୋଗୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେଇ ବସିଛନ୍ତି। 

ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତରେ କଂଗ୍ରେସର ସମାନ୍ତରାଳ ବୈଠକ

ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତରେ କଂଗ୍ରେସର ସମାନ୍ତରାଳ ବୈଠକ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୧୨।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାହାଙ୍ଗା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ପଦାରେ ପଡିଛି । 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପରିମଳ, ରାଶନକାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ରାଜନଗର,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ବୁଧବାର ରାଜନଗର ବ୍ଳକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସଦ୍‌ଭାବନା କକ୍ଷରେ ୭ମ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ ବିଜୟଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ ବିଜୟଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଦଶିପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ  ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ରାଜନଗର,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ରାଜନଗର ବ୍ଲକ କେରଡାଗଡ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ପାଟକୁରା,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ବୁଧବାର ଗରଦପୁର ବ୍ଳକରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୨।୧୨-ଓଡ଼ିଶା ଅଣଗେଜେଟ୍‌  ବନ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର  ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ  ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ  ବନାଞ୍ଚଳରେ  କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୋମବାରଠାରୁ କଳା ବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରିଛନ୍ତି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ପଞ୍ଚରିଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳର ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରି  ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇ ଏହି  ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା, ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ

ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା, ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଇଣ୍ଡିଆନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସେଣ୍ଟର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟଡିଜ୍‌(ପିଆର୍‌ଏସ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ୧୧ତମ ବାର୍ଷିକ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା’ ଶୀର୍ଷକ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ଅନୁଭବ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିଯିବାକୁ  କହିଲେ ବିିଡିଓ

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିଯିବାକୁ କହିଲେ ବିିଡିଓ

ରଣପୁର,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଦପଦବୀରେ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କରୁଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀନୀଳମାଧବଙ୍କ ମେଘନାଦ ପାଚେରିରେ ଫାଟ: ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଶ୍ରୀନୀଳମାଧବଙ୍କ ମେଘନାଦ ପାଚେରିରେ ଫାଟ: ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରାଜ୍ୟ ପ୍ରନତ୍ତତ୍ତ୍ୱ ବିିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥରେ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ା ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ହେବ ୧ ନଂ

ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ହେବ ୧ ନଂ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୨ା୧୨- ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକ ନମ୍ବର  ହେବ  ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ   ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ କହିିଛନ୍ତି। 

ଟ୍ରେଡ଼ ୟୁନିୟନ: ଜାଲ୍‌ କାଗଜରେ ଚାଲିଛି ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ଉଠାଣ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୨ା୧୨- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନ ହାତରେ ରହିଛି।  ଏହି ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନରେ ଜାଲ୍‌ କାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅର୍ଥ ହଡପ ହେଉଛି ବୋଲି ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ଓଡ଼ିଶା ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର କନଷ୍ଟ୍ରକଶ୍‌ନ ୱାର୍କର୍ସ ୟୁନିଅନ ସଭାପତି ମାଧବ ଦାସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।