ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କଳିଙ୍ଗନଗର ମହୋତ୍ସବକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଫାଳ

କଳିଙ୍ଗନଗର ମହୋତ୍ସବକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଫାଳ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ସୁକିନ୍ଦା
(ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୧।୧୨
ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ରାଜନୀତିରେ ସୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଏବେ କଳିଙ୍ଗନଗର ମହୋତ୍ସବକୁ ବିରୋଧ କରି ପୁଣି ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ଭିତିରି କଳି ପଦାରେ ପଡିଛି। ଶୁକ୍ରବାର କଳିଙ୍ଗନଗର ମହୋସତ୍ବର ଉଦଘାଟନ ଦିବସକୁ ବିରୋଧ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ବେକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ରାଲି କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାଉତଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସୁକିନ୍ଦା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନିନ୍ଦା କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିବାବେଳେ ଏବେ ଜିଲାରେ ଏକ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରଚାରପତ୍ର ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସୁକିନ୍ଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତା ବାହାରେ ରହିଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଘଡ଼େଇ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ଘଡ଼େଇଙ୍କର ଅଦ୍ୟାବଧି ପତିଆରା ରହିଛି। ତଥାପି କଂଗ୍ରେସ ଏଠାରେ ସଂଗଠନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିଛି। କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନରେ ମାତ୍ର ୨ରୁ ୪ହଜାର ଭୋଟରେ କଂଗ୍ରେସ ପରାଜୟ ବରଣ କରୁଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥି ଶରତ ରାଉତ ଖୁବ କମ ସମୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହାର ଶ୍ରେୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଯାଉଛି। ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଫାଳ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିଛି । ସୁକିନ୍ଦା ବିଧାୟକ ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ଘଡେଇ କଳିଙ୍ଗନଗର ମହୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାଉତ ବିରୋଧ କରି ଏକ ରାଲି କରିବାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଯୁବ କଂଗ୍ରେସକୁ ନ ଜଣାଇ ଶରତ ରାଲି ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ସୁକିନ୍ଦା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଚନ୍ଦନ ମହାପାତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସୁକିନ୍ଦା କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଏବଂ ଜନତାଙ୍କୁ ରାଉତ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଯୁବ କଂଗ୍ରେସକୁ ନ ଜଣାଇ ବେକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନେଇ ରାଲିର ଆୟୋଜନ କରିବା ତାଙ୍କର କେଉଁ ପ୍ରକାର ରାଜନୀତି ବୋଲି ମହାପାତ୍ର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଘଟଣାର ସପ୍ତାହେ ନ ପୁରୁଣୁ ସୁକିନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବଭିମାନୀ କଂଗ୍ରେସ ମଞ୍ଚ ନାମରେ ଏକ ପ୍ରଚାର ପତ୍ର ବଣ୍ଟା ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରଚାର ପତ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାଉତ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ୩ବର୍ଷ ୬ମାସ ଧରି କେଉଁଠି ଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି। ପୁନଃଶ୍ଚ ସେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିର ପରିମାଣ ୨୦୦୪ରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୪ରେ ୧.୫୦ କୋଟି କେମିତି ହେଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୨ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେକାର ଯୁବକଙ୍କ ରାଲି ପରେ ଟାଟାରେ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ରାଉତ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦବାଇ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଚାରପତ୍ରରେ ସୁକିନ୍ଦା ସ୍ବାଭିମାନୀ କଂଗ୍ରେସ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି । ଫଳରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାଉତଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉକତ୍ଟ ହୋଇଛି । ନିଯୁକ୍ତି ଆଶାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବତୀଯୁବକ ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରି ବେକାର ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି। ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଥଇଥାନ ଦିଗରେ ଅବହେଳା କରାଯାଉଛି ବୋଲି କହିବା ସହିତ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ମହୋସତ୍ବର ଆୟୋଜନ କରିବା କେତେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବୋଲି ରାଉତ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ମହୋସତ୍ବକୁ ବିରୋଧ ନ କରି ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦାବିରେ ରାଲିର ଆୟୋଜନ ହେଉଛି ବୋଲି ରାଉତ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ନୀତିନିର୍ଘଣ୍ଟ ଚୂଡାନ୍ତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯।୬-ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖ ଶନିବାର ଦିନ ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ରାଧିପତି ଶ୍ରୀବଳଦେବଜୀଉ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ବ୍ରହ୍ମ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିଜେ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଦୋବୋତ୍ତର ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ନୀତିନିର୍ଘଣ୍ଟ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି ।

୨କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉନି

ଡେରାବିଶ, ୧୯।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକରେ ଲୁଣାନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ଦାନପୁର-ପାଣିଓଳା ସେତୁ ୨୦୧୬ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ନଥିବା ବେଳେ ତରବରିଆ ଭାବେ ଏହାକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରାଯିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

ମା ଶୁଳିଆ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ମା ଶୁଳିଆ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ୍‌ କ୍ଳବ ବିଜୟୀ

ନୂଆଗାଁ, ୧୯।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ପାରାଢିପି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍କୁଲ ପଡିଆଠାରେ ଆୟୋଜିତ ମା ଶୂଳିଆ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସୁରୁକାବାଡି କ୍ରିକେଟ କ୍ଳବକୁ ହରାଇ ମା ଶୁଳିଆ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ କ୍ଳବ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ସୋମବାର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଶୁଳିଆ ବୁଢୀ ଦଳ ଟସ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲା।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାର ଦେଶରେ ସଚେତନତା ରଥ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୯।୬-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରଦେଶରେ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା ରଥ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ ଅଂଶୁଘାତ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯।୬- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ତହସିଲ ଅଧୀନ ଜଜାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ବେହେରା(୬୨)ଙ୍କର ଅଂଶୁଘାତଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସଦର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ବାଇଜଙ୍ଗାଠାରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୨ ଗିରଫ, ୨ ରାଉଣ୍ଡ ଜୀବନ୍ତ ଗୁଳି ଜବତ

ବାଇଜଙ୍ଗାଠାରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୨ ଗିରଫ, ୨ ରାଉଣ୍ଡ ଜୀବନ୍ତ ଗୁଳି ଜବତ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୬: ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ସଦର ଥାନା ବାଇଜଙ୍ଗାଠାରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଦୋନ୍ଦୁଅ ଜିତୁ ଓରଫ ଦିବ୍ୟ ସ୍ବରୂପ ସାହୁଙ୍କୁ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ, ୨ ରାଉଣ୍ଡ ଜୀବନ୍ତ ଗୁଳି ଓ ୨ଟି ମୋବାଇଲ ଜବତ କରିଛି।

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ନେଇ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ନେଇ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୯।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ରତନପୁର ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ ଦିବସ ଅବସରରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ଅଗ୍ନିଶମ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଡଙ୍ଗାରେ ନଦୀ ପାରି ହେଲେ ଲୋକେ

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଡଙ୍ଗାରେ ନଦୀ ପାରି ହେଲେ ଲୋକେ

ଆଳି, ୧୯।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର ପତ୍ରପୁରଠାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ଥିବା ସେତୁ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ସେତୁ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଯାତୟତ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଦୁଇ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୧୯।୬(ନି.ପ୍ର.): କୋରେଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୦ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଆଲିଆ ଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମୋଟର ସାଇକେଲ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାରୁ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ନେଇ  ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ

ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ନେଇ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ

ରାଜନଗର, ୧୯ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ବଙ୍ଗୋପସାଗର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ୪୬ଟି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବାତ୍ୟା ସମୟରେ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ପାରିବ ସେ ନେଇ ୩୫ଟି ଗାଁରେ ଥିବା ବହୁମୁଖୀ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି।

୨ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୪ ଗୁରୁତର

୨ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୪ ଗୁରୁତର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୬: ପାଣିକୋଇଲି-ରଜାମୁଣ୍ଡା ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଆଲିଆ ଛକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ୨ଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଚିନିକଳରୁ ପାଇପ୍‌ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୬- ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ପାଣିପଇଲାସ୍ଥିତ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଚିନିକଳରୁ ଅଚଳ ପାଇପ୍‌ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଯୁବକ ଧରାପଡି ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଖେଡପଡ଼ା ଗ୍ରାମର କଣ୍ଡୁରୁ ଗୁରୁ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ