ବାଲେଶ୍ୱର

ଆକର୍ଷଣ ଅନେକ, ବିକାଶ ଧୀମା

 ଆକର୍ଷଣ ଅନେକ, ବିକାଶ  ଧୀମା

ଭୋଗରାଇ,୨୨।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶାର ସୀମାନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାରେ ପ୍ରକୃତିରାଣୀ ଭୋଗରାଇ ମାଟିକୁ ଦେଇଛି ଅଫୁରନ୍ତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ। ଏଠାକାର ତାଳସାରୀ, ଉଦୟପୁର ଓ କୀର୍ତ୍ତନିଆର ମନୋରମ ବେଳାଭୂମିର ଆକର୍ଷଣ ନିଆରା। ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱର, ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀକୂଳରେ ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭୁଷଣ୍ଡେଶ୍ୱର ଜୀଉ, ଭୋଗରାଇରେ ମା’ ବାସୁଳୀଙ୍କ କାଠରେ ନିର୍ମିତ ବିଶାଳ ମୂର୍ତ୍ତି କଖଡ଼ାରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ମା’ କାଳୀ ମନ୍ଦିର ଏହି ଇଲାକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି, ଯାହାକି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରି ଆସୁଛି। ପାନ-ଧାନ-ମୀନ ଓ ଜ୍ଞାନର ଗନ୍ତାଘର କୁହାଯାଉଥିବା ଭୋଗରାଇର ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଯନ କ୍ଷେତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ମାନଚିତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଲାଭ କରିଛି। ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରମୁଖ ଧର୍ମପୀଠ ଓ ନିଆରା ଭାଇଚାରା ଜନ ଜୀବନର ସଂସ୍କୃତି ସହ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଛି। ହେଲେ ନିକଟସ୍ଥ ପଡୋଶୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ତୁଳନାରେ ଏଠାକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହିଛି। ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ମିଳି ପାରୁ ନାହିଁ ।
ଓଡ଼ିଶା ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର‘ଦୀଘା’ରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଉନ୍ନତି ଘଟି ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ଶୀର୍ଷ ଛୁଇଁଛି। ହେଲେ ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭା ସମ୍ପନ୍ନ ତାଳସାରୀ-ଉଦୟପୁର ବେଳାଭୂମି ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ସବୁବେଳେ ଖାଁ ଖାଁ ଲାଗୁଛି। ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୧୧ରୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତାଳସାରୀ ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବକୁ ଆସି ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ତାଳସାରୀ, ଡଗରା, ଚାନ୍ଦିପୁର ଓ ନୀଳଗିରିକୁ ନେଇ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବଳୟ କରାଯାଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୮ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତଦନୁଯାୟୀ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ। ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ୍ଥରତା କାରଣରୁ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତାଳସାରୀକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ରୂପେ ଗଢ଼ି ତୋଳିବାକୁ ଯୋଜନା ଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଲାଗିଥିବା ଦୁଇଟି ହାଇମାକ୍ସ ଲାଇଟ୍‌ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଜଳୁ ନାହଁ। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅନ୍ଧାରିଆ ପରିବେଶରେ ରାତିରେ ରହିବାକୁ ନିରାପଦ ମଣୁ ନାହାନ୍ତି। ଭୋଗରାଇ ବିଧାୟକ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଉଦୟପୁର ବେଳାଭୂମି ଠାରେ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାର୍କ, ତାଳସାରୀ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଚଡ଼ ଉପରେ ଫୁଟ୍‌ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ପାଇଁ ଦେଢ଼କୋଟି ଟଙ୍କା, ତାଳସାରୀ-ଉଦୟପୁର ଦେଢ଼ କି.ମି. ମେରାଇନ୍‌ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ ନିମନ୍ତେ ସାଢ଼େ ୧୩କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ବିଜୁ ପାର୍କ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇପଡିଥିବା ବେଳେ ଠିକାଦାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଏଯାଏ ଆରମ୍ଭ କରି ନାହାନ୍ତି। ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱର ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହରେ ଫାଟ ହୋଇ ଉପରିଭାଗ ତଳକୁ ଦବି ଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ । ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ଆବର୍ଜନା ପଡି ରହି ପରିବେଶକୁ ଦୂଷିତ କରୁଛି। ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ସମନ୍ବିତ ବିକାଶ ହେଲେ ଅଞ୍ଚଳର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱରର ସେବାୟତ ତପନ ପଣ୍ଡା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି, ତାଳସାରୀ-ଉଦୟପୁରକୁ ଦୀଘା ସହିତ ସମକକ୍ଷ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନାବଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଦୀଘାର କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଦେଖି ଆମେ ଶିଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଦେବାଶିଷ ଚାନ୍ଦ ଓ ସର୍ବେଶ୍ୱର ନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବ ସରକାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ କରି ନ ଥିଲେ। ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଅମଳରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନେକ ଅନୁଦାନ ଦିଆଯାଉଛି। ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ଡ. କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଓ ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅଭାବରୁ ଭୋଗରାଇରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ହୋଇପାରି ନାହଁ । ଉତ୍କଳ ଭାରତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଐର ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି, ଭୋଗରାଇରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆବଶ୍ୟକ। ସେ ଏମ୍‌ପି ଥିବାବେଳେ ଉଦୟପୁର-ତାଳସାରୀରେ ଝାଉଁ ଚାରାରୋପଣ ପାଇଁ ନିଜସ୍ବ ପାଣ୍ଠିରୁ ପାଇଁ ୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଝାଉଁଗଛର ସୁରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିଲା ନାହଁ। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସତ୍ୟଶିବ ଦାସ ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅଭାବ ଯୋଗୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ହୋଇପାରୁ ନାହଁ ବୋଲି କହିଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ନେତା ପରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବଗତି କରାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭୋଗରାଇ ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ଉଦୟପୁରଠାରୁ ଭୁଷଣ୍ଡେଶ୍ୱର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬ଟି ଗାଁକୁ ନେଇ ପ୍ଲାନିଂ ଅଥରିଟି ଉନ୍ନୟନ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ତାଳସାରୀ ଓ ଉଦୟପୁରଠାରେ ହଟେଲ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ଓଟିଡିସିକୁ ୫୦ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ବିକାଶ ଧାରା ଜାରି ରହିଛି, ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଜରୁରୀ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଲେଶ୍ୱର

ମୃତ୍ୟୁମୁଖରୁ ବଞ୍ଚିଲା ବଳଦ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବରଦାପାଳ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବଳଦ ଅସାବଧାନତା ଯୋଗୁଁ କୂଅରେ ପଡିଯାଇଥିଲା।

ପୋଲିସ ମାଡ଼ରେ ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ

ଯୋଡା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ୨୧୫ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସ୍ବାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ୧୧ଟାରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାର ଆଣିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ମାଡରେ ଜଣେ ଟ୍ରକ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

୧୨୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟାଙ୍କି ବଣ୍ଟନ

୧୨୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟାଙ୍କି ବଣ୍ଟନ

ବଡସାହି, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ମାଣତ୍ରୀ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୧୨୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟାଙ୍କି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

କେନ୍ଦୁଝର, (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କେନ୍ଦୁଝର ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ଡିଏନ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରେକ୍ଷାଗୃହରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଲେ କିରାଣି

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଲେ କିରାଣି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୦।୪-ଦଲିଲ ପାସ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଜଣେ କିରାଣି ବାଲେଶ୍ୱର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଶୁକ୍ରବାର ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ବାଲିଆପାଳ ଉପପ୍ରବନ୍ଧକ ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ନବକୁମାର ଦାସ।

ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍‌, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍‌, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ରାଇସୁଆଁ, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ରାଇସୁଆଁ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ୍‌ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ୧୦ଟା ୩୦ମିନିଟ ସମୟରେ ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଏକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଗାଡି ଧକ୍କା ଦେବାକୁ ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବାଇକ୍‌ରେ କେନ୍ଦୁଝର ଆଡୁ ରାଇସୁଆଁ ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ସମୟରେ ଏକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଗାଡି ସେମାନଙ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଇ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଦ୍ମପୁର ଅଭିମୁଖେ ପଳାଇଥିଲା।

ଭଣ୍ଡାରିଡିହାରେ ଗ୍ୟାସ ଡିପୋ ଖୋଲିଲା

ଭଣ୍ଡାରିଡିହାରେ ଗ୍ୟାସ ଡିପୋ ଖୋଲିଲା

ଘସିପୁରା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ଭଣ୍ଡାରିଡିହା ଗ୍ରାମରେ ଖାଉଟିମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏକ ଗ୍ୟାସ ଡିପୋ ଖୋଲିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲାପରିଷଦ ଉପସଭାପତି ଅକ୍ଷୟକୁମାର ସାହୁ, ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବାଶିଷ ପାତ୍ର, ବିଜେଡି ବ୍ଲକ ସଭାପତି ବଳରାମ ସାହୁ, ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଲିପୁନ ନାୟକ, ସ୍ଥାନୀୟ ସଭ୍ୟ ଓ ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରତିନିଧି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଧାରଣାରେ ବସିବେ ରାତି ଜଗୁଆଳ

ଘସିପୁରା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ଆଇସିଡିଏସ୍‌ ରାତି ଜଗୁଆଳ-ପିଅନ ମହାସଂଘର ଚାକିରି ଓ ଦରମା ସର୍ତାବଳୀକୁ ଆଧାର କରି ଆସନ୍ତା ୨୩ରୁ ଧାରଣାରେ ବସିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରାହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହିକ୍ରମରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତଥା ଆନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ରାତି ଜଗୁଆଳ, ପିଅନ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅମ୍ବିକା ମନ୍ଦିରରେ ଧ୍ୱଜାପୂଜା, ଯଜ୍ଞ

ଖଇରା୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କୁପାରୀସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅମ୍ବିକା ମନ୍ଦିରରେ ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟାରେ ଧ୍ୱଜାପୂଜା, ଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଓଁକାର ମୁନୀ ଉଦାସୀନ ଓରଫ ବଡବାବା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଯଜ୍ଞ କୁଣ୍ଡରେ ସକାଳ୯ଟାରୁ ଦିନ ଗୋଟାଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯଜ୍ଞକର୍ମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଇମାମୀ ନଗରରେ ରଥ ଅନୁକୂଳ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରନ ଯାତ୍ରା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୍‌,୧୯।୪-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାଲଗୋପାଳପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳସ୍ଥିତ ଇମାମୀ ନଗର ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପବିତ୍ର ଘୋଷଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମହା ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟାରେ ଅନୁକୂଳ ହୋଇଛି ରଥନିର୍ମାଣ। ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି ଇମାମୀ ନଗରସ୍ଥ ରଥ ଖଳା। ଦେଉଳ ପୁରୋହିତ ରିତି ନୀୟମରେ ୩ ଖଣ୍ଡ କାଠରେ କୁରାଡ଼ି ସ୍ପର୍ଶ କରି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଗତ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଯାତ୍ରା ବନ୍ଧାପନା ପରେ ମଦନ ମୋହନ, ଭୁଦେବୀ ଓ ଶ୍ରୀଦେବୀ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ବିମାନକୁ ବିଜେ କରିଥିଲେ। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବକ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ବଳଭଦ୍ର, ଜଗନ୍ନାଥ ଏବଂ ଦେବୀ ଶୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗଲାଗି ଆଜ୍ଞାମାଳ ଧରି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଘଣ୍ଟ, ଘଣ୍ଟା, କାହାଳୀ ଓ ହରିବଳ ହୁଳହୁଳି ଧ୍ୱନିରେ ରଥଖଳାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ସାଧୁପଡ଼ାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ

ସାଧୁପଡ଼ାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ

ପାଟଣା, ୨୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତ ସାଧୁପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପାଟଣା ଭାଜପା ମଣ୍ଡଳ ତରଫରୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଭାଜପା ମହିଳା ନେତ୍ରୀ ଦଶମତୀ ଚାତାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମହାନ୍ତ, ନୀର ମହାନ୍ତ, ଜଗନ୍ନାଥ ମହାନ୍ତ, ପୂର୍ବତନ ବଡ଼ପାଟଣା ସରପଞ୍ଚ ସୋମବାରୀ ମୁଣ୍ଡା ଓ ପ୍ରମିଳା ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଭାଜପା କର୍ମୀ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲେ।

ଐତିହ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଘସିପୁରା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରପରିଷଦର ଫକୀରପୁର ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ, ଗ୍ରାମ ଯୁବକ ସଂଘ ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ରାମର ଐତିହ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ବୈଲୋଚନ ସୂତାରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଫକୀରପୁରର ଐତିହ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରାକୁ ନେଇ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଓ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଫିଲ୍ମର ଶୁଭ ମହୁରତ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁସ୍ତକ ଆସନ୍ତା ମେ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା।