Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ପୁଣି ମାତିଲେ ଲୁଟେରା: ଟେର୍‌ ପାଉନି ପୋଲିସ

ପୁଣି ମାତିଲେ ଲୁଟେରା: ଟେର୍‌ ପାଉନି ପୋଲିସ ସଜନାଗଡ଼,୨୨।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଅଧୀନ ସଜନାଗଡ଼ ବଜାର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟସ୍ଥ ଗଣେଶ୍ୱର ବେହେରାଙ୍କ ଶ୍ରୀରାମ ଭେରାଇଟି ଷ୍ଟୋର୍‌ ଏବଂ ଅରୁଣ କୁମାର ରଣାଙ୍କ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ଦୋକାନର ମାଲିକ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରି ଘରକୁ ଚାଲିଯିବା ପରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଦୋକାନର ସଟର୍‌କୁ ଭାଙ୍ଗି ଗହଣା ଦୋକାନକୁ ପଶିବା ପରେ ଆଇରନ୍‌ ଚେଷ୍ଟକୁ ଭାଙ୍ଗି ସୁନା, ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଦୋକାନ ପାଖକୁ ଲାଗିଥିବା ଶ୍ରୀରାମ ଭେରାଇଟି ଷ୍ଟୋରରୁ ମଧ୍ୟ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ସକାଳ ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡିବା ପରେ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ନୀଳଗିରି ଥାନା ଆଇଆଇସି ରମେଶ ସିଂ ଏବଂ ବୈଲୋଚନ ସିଂ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ ଡକାଇ ତଦନ୍ତ ଚଳଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ମାମଲା( ନଂ.୨୯୯/୧୭) ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଚୋର ଲୁଟେରାଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଓ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ସାଧାରଣରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଏନ୍‌ଏସି କଦମସାହିରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହାତଗୋଡ଼ ବାନ୍ଧି ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ର୍ରମଣ କରାଯିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କା ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ୪୦ଦିନରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ପୋଲିସ କାହାରି ଟେର୍‌ ପାଇ ନାହିଁ ା ଗତ ନଭେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖରେ ନୀଳଗିରି ସହରରେ ଘାଟଘର ସାହି ଗ୍ରାମର ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କାନ୍ତିପୁକ୍ତ (୩୪) ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ପାଇପ୍‌ରୁ ପାଣି ଆଣୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ଏକ କଳା ପଲସର୍‌ ବାଇକ୍‌ରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ଆସି ତାଙ୍କ ବେକରୁ ସୁନା ଚେନ୍‌ ଛିଣ୍ଡାଇ ନେଇ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ନଭେମ୍ବର ୨୭ ତାରିଖରେ ନୀଳଗିରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୋଡ଼ାଶୁଳ ଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ସୋମନାଥ ନାୟକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ନାୟକ (୫୮) ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସମୟରେ ଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ବସି ବିରି ବାଛୁଥିବା ବେଳେ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଏକ କଳା ପଲସର୍‌ ବାଇକ୍‌ରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ଆସି ତାଙ୍କ ବେକରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଛିଣ୍ଡାଇ ନେଇ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ନୀଳଗିରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆପୋଖରୀଠାରେ କାଶୀନାଥ ନାୟକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଆଦରମଣୀ ନିଜ ନାତିକୁ ସ୍କୁଲରୁ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଏକ ପଲସର୍‌ ବାଇକ୍‌ରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ଆସି ତାଙ୍କ ବେକରୁ ସୁନା ଚେନ୍‌ ଝାମ୍ପି ନେଇଥିଲେ। ପୁନଶ୍ଚ ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ଈଶ୍ୱରପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ସନ୍ତରାଗଡ଼ିଆ ବଜାରର ଏଟିଏମ୍‌ର ସିସି କ୍ୟାମେରା ଭାଙ୍ଗି କୁ ଡକାୟତମାନେ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ପରେ ସେମାନେ ଏଟିଏମ୍‌କୁ ଲାଗି ଥିବା ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ କରି ନେଇଥିଲେ। ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ହେଉଥିବା ଲୁଟ୍‌ ଓ ହତ୍ୟା ଭଳି ଅପରାଧ ରୋକିବା ଦିଗରେ ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ପୋଲିସ୍‌ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପଇଛି।

ବାଲେଶ୍ୱର

କେନ୍ଦୁଝରରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ବିକାଶ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଓ ରାଜନୈତିକ ଅବହେଳାରୁ ଜିଲାବାସୀ ଘୋର ସମସ୍ୟାରେ କାଳାତିପାତ କରୁଛନ୍ତି। ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ବିକାଶ ଫେଲ୍‌ ମାରୁଛି।

ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅସହାୟ ମା’ ଝିଅ

ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅସହାୟ ମା’ ଝିଅ

ତିହିଡ଼ି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗରିବ ବିଧବା ବୃଦ୍ଧା ରନତ୍ମଣି କର ଓ ତାଙ୍କ ଝିଅ ରଶ୍ମିତା ଏକ ଭଙ୍ଗାଛପର ଘରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜି ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାଭାବ ଯୋଗୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଘର ଛପର କରି ପାରି ନାହାନ୍ତି। ଗତ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ଘରର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିଲା। ବର୍ଷାପାଣି ଘର ଭିତରେ ଲହଡ଼ି ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ।

ଏତିହ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଗବେଷଣା ଲୋଡ଼ା

ଏତିହ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଗବେଷଣା ଲୋଡ଼ା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୧।୧- ଏକଦା ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଭଦ୍ରକର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହାର ଏତିହ୍ୟ, କଳା, ସଂସ୍କୃତି ନିଆରା। ଏ ଦିଗରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ହେଲେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ମିଳି ପାରିବ । ହଜି ଯାଉଥିବା ଐତିହ୍ୟ ଓ କଳା ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ଶାଖାର ୮ମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

କୋଇଲା ଅନ୍‌ଲୋଡିଂ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧାମରା ବନ୍ଦରର ପ୍ରଥମ ଜେଟିରେ ରବିବାର କୋଇଲା ଅନଲୋଡିଂ ବେଳେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ବିଲୁଆ କାମୁଡାରେ ୪ ଗୁରୁତର

ବାସୁଦେବପୁର, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକାର ଜାଫରପୁର ଓ ଗୁଆଗାଁ ଗ୍ରାମରେ ବିଲୁଆ କାମୁଡାରେ ୪ ଜଣବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା, ହେଲ୍‌ପର ମୃତ୍ୟୁ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନସ୍ଥ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛତାବରଛକଠାରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ହେଲ୍‌ପରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଆକାଂକ୍ଷା, ବିବେକ ପ୍ରଥମ

ଆକାଂକ୍ଷା, ବିବେକ ପ୍ରଥମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧- ବାରିପଦା କଲ୍ୟାଣୀ ମହିଳା ସମିତିରେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନର କଳ୍ପନା ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଜୁନିୟର ଦଳରେ କୌତୂକ ପୋଷାକ ଓ ସିନିୟର ଦଳରେ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଗାଁରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା

ଗାଁରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା

ବଡ଼ସାହି,୨୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ମକରପର୍ବ ଅବସରରେ ସୁହାଗପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର କ୍ଲବ ସଂଘ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୨ୟ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ଜୀବିତ ରଖିଛି ଭୀମ ମେଳା

କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ଜୀବିତ ରଖିଛି ଭୀମ ମେଳା

ବଡ଼ସାହି,୨୧। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପାଉଁଶିଆ ଗ୍ରାମରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭୀମ ମେଳା ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂହତି, ସଂସ୍କୃତି ଓ ଭାଇଚାରାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ସହ ସାମାଜିକ ଜୀବନକୁ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରି ଆସିଛି। ୧୯୭୮ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା ଏହି ମେଳା ଦୀର୍ଘ ୪୧ବର୍ଷ ଧରି ପାଳିତ ହୋଇ ହୋଇଆସୁଛି।

ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ସିଆର୍‌ସିସି ଅଟକ

ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ସିଆର୍‌ସିସି ଅଟକ

ଭୋଗରାଇ, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧିନ ସାତଗୋହଳିଆ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ ନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଟ୍ରକ-କାର୍‌ ଧକ୍କା: ୪ ଆହତ

ସୋର, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରବିବାର ସୋର ୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଆଇସ୍‌ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଛକଠାରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଓ କାର ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି କାର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରି ସୋର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ଜଳକଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ୮୦୦ ଲୋକ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ କରିଆ ପଞ୍ଚାୟତର କାଟୁଳିକନାରେ ପାନୀୟ ଜଳକଷ୍ଟ ଏବେଠାରୁ ଦେଖାଦେଲାଣି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ୧ କି.ମି. ଦୂର ବୈତରଣୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଚଳୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ଗାଁରେ ଖୋଳାହୋଇଥିବା ବୋରିଙ୍ଗ ପଏଣ୍ଟକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ହୋଇ ନ ଥିବା ଏବଂ ମୋଟର ବସି ନ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏହା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କାମରେ ଲାଗିପାରୁନାହିଁ।