ସମ୍ବଲପୁର

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳରେ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ, ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ପାଣି

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳରେ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ, ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ପାଣି

ଲଖନପୁର,୨୨।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ନିଗମ (ଓପିଜିସି) ପକ୍ଷରୁ ଲଖନପୁର ତହସିଲ କୁମ୍ଭାରବନ୍ଧ ଆର୍‌ଆଇ ସର୍କଲ ଅଧୀନ ରେଙ୍ଗାଲି ମୌଜାର ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ସିଏମ୍‌ ପରିମାଣର ପାଉଁଶ ଦିନରାତି ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଛି। ପଞ୍ଚାୟତର ଅନ୍ୟାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ବେଆଇନ୍‌ଭାବେ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜଳଭଣ୍ଡାର ପାଣି ଓ ଭୂତଳ ଜଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଂଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଅନିତା ବାରିକ, ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ଗୁଣନିଧି ବାରିକ, ଚକାନୟନ ବିଶ୍ୱାଳ, ସୁଶିଲ କରାଳି, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ ଓ ଉମେଶ ଭୋଇ ପ୍ରମୁଖ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଓ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ନକଲ ତହସିଲଦାର, ଆର୍‌ଆଇ, ଏସ୍‌ପି, ଆଇଆଇସି ଓ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜନଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।
ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ, ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳକୁ ଲାଗି ରହିଛି ୩ ଓପିଜିସି ପାଉଁଶ ପୋଖରୀ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଉଁଶ ପୋଖରୀ (ଖ)ରେ ପାଉଁଶ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯିବା ପରେ ବାହାରୁ ମାଟି ନେଇ ଏହାକୁ ଢାଙ୍କି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ମାଟିନେବା ବେଳେ ପାଉଁଶ ପୋଖରୀକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗର୍ତ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗର୍ତ୍ତରେ ପାଉଁଶ ପୋତିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟେଣ୍ଡ୍‌ର ଆହ୍ବାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଟେଣ୍ଡ୍‌ର ପାଇଥିବା ଠିକାଦାର ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପାନୀ ଲକ୍ଷାଧିକ ସିଏମ୍‌ ପରିମାଣର ପାଉଁଶ ଅହରହ ଡମ୍ପିଂ କରି ଚାଲିଛି ା ଡମ୍ପିଂ ହେଉଥିବା ଗର୍ତ୍ତ ଓ ଜଳଭଣ୍ଡାର ମଝିରେ ରହିଛି ଏକ କଚ୍ଚା ରାସ୍ତା। ଯାହାର ଦୂରତ୍ୱ ରହିଛି ମାତ୍ର ୧୫ଫୁଟ। ଏହି ଗର୍ତ୍ତରେ ବର୍ଷାଋତୁରେ ପାଣି ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ବୃହତ ଜଳାଶୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଜଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଗର୍ତ୍ତରେ ଏବେ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଛି। ଗର୍ତ୍ତର ପାଉଁଶ ମିଶା ପାଣି ଏବେ ନିକଟରେ ଥିବା ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଲିକ୍‌ କରି ଜଳଭଣ୍ଡାର ପାଣିକୁ ଦୂଷିତ କରୁଛି। ଏହି ପାଉଁଶ ମିଶା ପାଣିରେ ବିଭିନ୍ନ କେମିକାଲ୍‌ ମିଶି ରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ରହୁଥିବା ମାଛ, କଇଁଛ ଆଦି ଜଳଜୀବ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଅତିଥି ପକ୍ଷୀ, ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ଆଦି ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ସେହିପରି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁମ୍ଭାରବନ୍ଧ ଗ୍ରାମ ନିକଟ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମଧ୍ୟ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଛି। ଏହି ପାଉଁଶ ଉଡ଼ି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସାଙ୍ଗକୁ ଚାଷଜମି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ଏଭଳି ମନୁଷ୍ୟକୃତ କୃତ୍ରିମ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାୟୁ, ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ମହାନଦୀ ସମେତ ସମସ୍ତ ନଦୀଜଳ ଦୂଷିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏକ ସାମୂହିକ ପ୍ରୟାସ ହେବା କଥା ବୋଲି ପରିବେଶବିତ୍‌ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଓପିଜିସି ଅଧିକାରୀ ଉମାକାନ୍ତ ପହୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ କହିଲେ, ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଛି ତାହା ପ୍ରଦୂଷଣ ବିଭାଗ ଅନୁମତି ନିଆଯାଇ କରାଯାଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ବେଳେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେଲାଇନ୍‌ କରାଯାଇ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି। କୁମ୍ଭାରବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଥିବା ପାଉଁଶ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଜଣି ନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି। ପାଉଁଶ ପୋଖରୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର କୂଳରେ ଥିବାରୁ ଭୂତଳ ଜଳ ଯେମିତି ପ୍ରଭାବିତ ନ ହେବ ସେଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ପାଉଁଶ ପୋଖରୀ (ଗ) ତଳେ ଏକ ଫାଇବର୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବିଛାଯାଇ ଆବରଣ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ପାଉଁଶ ଡମ୍ପି ହେଉଥିବା ଗର୍ତ୍ତ ନିକଟରେ ରହିଛି ଜଳଭଣ୍ଡାର। ଏଠାରେ କାହିଁକି କମ୍ପାନୀ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କଲାନାହିଁ ବୋଲି ପଚାରିବାରୁ କମ୍ପାନୀର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ପହୀ କହିଛନ୍ତି ଏଠାରେ କେଲାଇନ୍‌ କରାଯାଇ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ହେଉଛି। ଏନେଇ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଆଞ୍ଚଳିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ନିରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି, ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପଚାରିଲା ପରେ କ’ଣ ହୋଇଛି ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି କମ୍ପାନୀ କହୁଛି ପ୍ରଦୂଷଣ ବିଭାଗର ଅନୁମତି ନେଇ ପାଉଁଶ ଡମ୍ପିଂ ଚାଲିଛି ତେବେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ମଲ୍ଲିକ କାହିଁକି ଏହା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ନ କରି କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରଶନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସେହିଭଳି ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧ ବିଭାଗ ଏକ୍‌ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଚିନ୍ମୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ଜଣା ନ ଥିଲା। ଯଦି ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତେବେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ସମ୍ବଲପୁର

ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ ଜିଲା ଗଠନ ପାଇଁ ଶପଥ ପାଠ

ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ ଜିଲା ଗଠନ ପାଇଁ ଶପଥ ପାଠ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୪-ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁକ୍ତା ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀ, ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା. ସବିତା ପଟେଲ, ଜିଲା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଅଧିକାରୀ ଡା.ସାଧୁଚରଣ ଦାଶଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ବରଗଡ଼ ଜିଲାକୁ ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ, ଆଶାକର୍ମୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ । ଜିଲାପାଳ ତ୍ରିପାଠୀ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଥିଲେ।

ନୂଆପଡାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ

ନୂଆପଡାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୨୫।୪-ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ସିଡିଏମଓ ଡାକ୍ତର ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ମେହେର, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ନମିତା ପଧାନ, ଡାକ୍ତର ବି.ବି. ଜଗତ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ମ୍ୟାଲେରିଆର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ ନେଇ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ସହରରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା

ସହରରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫।୪ ଏଣିକି ଅପରାଧୀମାନେ ଅପରାଧ ଘଟାଇ ଆଉ ସହଜରେ ଖସିଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ପୋଲିସକୁ ଆଉ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ସିଟିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଛି ୧୨ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା। ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ ଛକ, ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ଓଭର ବ୍ରିଜ, ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ସିଭିଲ ଟାଉନ୍‌ଶିପ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଛି।

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୫।୪ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ରେ ପାଳନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ। ଏହିଦିନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଆଲୋଚନା, ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଓ ସମୀକ୍ଷା ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷସାରା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଉ ସାମାନ୍ୟତମ ଆଲୋଚନା ହୁଏନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଭଳି ଏକ ଛୋଟ ଜିଲାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଜିଲାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଭାବେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ୨୦୧୦-୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି ଜିଲାର ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ। କାରଣ ଅନେକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ, ନର୍ସିଂହୋମ ସମେତ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମଣ୍ଡଳିଆସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନିତ ତଥ୍ୟ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଫଳରେ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନିତ ତଥ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ। ତେବେ ୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୮ ଭିତରେ ୭୬୦୪ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜ୍ୱର ନିରୂପଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା: ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩୨ ଡାକ୍ତର

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା: ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩୨ ଡାକ୍ତର

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାବାସୀ ନିଜର ମୌଳିକ ଉଚ୍ଚ ମାନର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୧୩୪ ଜଣ ଡାକ୍ତର । ୮୪ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି । କେଉଁଠି ଡାକ୍ତର ଥିଲେ ଶଯ୍ୟା ନାହିଁ, ଶଯ୍ୟା ଥିଲେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ବହୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟ ପଦବୀ ଖାଲି ଥିବାରୁ କେଉଁଠି ଫର୍ମାସିଷ୍ଟ ଭରସାରେ ଚାଲିଛି ତ’ କେଉଁଠି ସରକାର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟ ପଦବୀକୁ ଏଡଜେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ କରି କାମ ଚଳାଇ ନେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜିଲାରୁ ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ଜିଲା ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଗୁଟେ ନଲଚୁଅଁ।କେ ୫ ହଜାର ଲୋକ୍‌

ଗୁଟେ ନଲଚୁଅଁ।କେ ୫ ହଜାର ଲୋକ୍‌

ଜୁନାଗଡ, ୨୫।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଜୁନାଗଡ଼ ଅଂଚଲରେ ଏହେଦେ ମୁଡ୍‌ଫଟା ଖରା ଜାରି ରହିଛେ। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ସମସିଆଟା ଗଁ।ବାସୀକୁ ଅଥଏ କରିପକଉଛେ। ପଲାସ ପନ୍‌ଚେତ୍‌ର ପଲାସ ଗଁ।ରେ ପାଖାପାଖି ୫ ହଜାରରୁ ଅଧ୍‌କା ଲୋକ୍‌ ରହୁଛନ୍‌।

ଉର୍ଲାଦାନୀ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା: ଟଙ୍କା ନ ମିଳିବା ନେଇ ଜନଅସନ୍ତୋଷ

ଉର୍ଲାଦାନୀ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା: ଟଙ୍କା ନ ମିଳିବା ନେଇ ଜନଅସନ୍ତୋଷ

ମ.ରାମପୁର,୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ସମୁହର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମା ଉର୍ଲାଦାନୀଠାରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ରହିଛି । ଉକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହଠାତ୍‌ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ମିଳି ପାରୁନାହିଁ । ଲୋକେ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳରୁ ୨ ରୁ ୧୫ କି.ମି. ପାଦଚଲା ରାସ୍ତାରେ ଚାଲି ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ପାଇଁ ଆସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ହତାଶ ହେବା ସହିତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି।

ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଭୁରୁଷିବାଂଜି ଗଁ।ବାସୀ

ଖପ୍ରାଖୋଲ ୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ) : ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଭାନପୁର ପନ୍‌ଚେତ ତୁର୍ଲା ଗଁ।ର ପଡ଼ା ଗଁ। ହେଉଛେ ଭୁରୁଷିବାଂଜି। ଗଁ।ର ଲୋକ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୨୫୦। ତୁର୍ଲା ଗଁ।ନୁ ପାଖାପାଖି ୨ କି.ମି. ଦୂରିଆଥି ଅଛେ ଇ ଆଦିବାସୀ ବହୁଲ ଭୁରୁଷିବାଂଜି ପଡ଼ା ଗଁ।। ଇ ଗଁ। ଟା ୧୯୬୫ ସାଲ୍‌ ଆଗ୍‌ରୁ ଥାପିତ୍‌ ହେଇଥିଲେ ଭିଲ୍‌ ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ସାଧାରନ୍‌ ମଉଲିକ୍‌ ସେବାରୁ ବଁଚିତ ଅଛନ୍‌ ଗଁ।ବାସୀ। ଗଁ।କେ ଗୁଟେ ସବୁଦିନିଅଁ।

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ୭ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ୭ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ଲିପ୍‌ଲୋଇ ପାଖ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଓ୍ବେର ଟୋଲପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଡକାୟତି ଘଟିଛି। ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାର ୭ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଏକ ବ୍ୟାଗରେ ଏଚଡିଏଫସିର ଜଣେ ଏଜେଣ୍ଟ ଏକୁଟିଆ ବାଇକରେ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଜମା କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ।

ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲା ସରୁନି ସରଡା ଜୋର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ ନିର୍ମାଣ

ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲା ସରୁନି ସରଡା ଜୋର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ ନିର୍ମାଣ

ଧମା, ୨୫।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ବତେମୁରା ପଞ୍ଚାୟତର ସରଡା ଜୋର ଖଣ୍ଡିରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ବିଭାଗୀୟ ଉଦାସୀନତାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦାହ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ ନିର୍ମାଣର ଯୋଜନା ରହିଛି । ସେହି ଅନୁସାରେ ବତେମୁରାର ସରଡାଜୋର ଖଣ୍ଡିରେ ଅନୁରୂପ ଅନୁଦାନ ରାଶିରେ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ତାହା କେବଳ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କାମ କରିଦେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବର୍ଷ ହେଲା ପଡି ରହିଛି ।

ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଧମା, ୨୫।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ଓ ସାହାସପୁର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଇଂରାଜୀ ଓ ଓଡିଆ ତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରେଡକ୍ରସ ଦିବସ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ବିଷୟ ବସ୍ତୁଥିଲା ‘ରେଡକ୍ରସର ଇତିହାସ ଓ ମୌଳିକ ନୀତି ’। ଏଥିରେ ମାନେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୭ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ ବିଚାରକ ଭାବେ ଶିକ୍ଷକ ଘନଶ୍ୟାମ ପାଣ୍ଡେ, ଲଳିତ ମୋହନ ଶତପଥୀ, ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ପଧାନ ଓ ଦିଲୀପ ପୋଢ଼ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ପୁଣି ଚକଡା ରୋଗରେ କବଳିତ ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଚାଷୀ

ପୁଣି ଚକଡା ରୋଗରେ କବଳିତ ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଚାଷୀ

ଧମା, ୨୫ । ୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-‘ଚାଷ କାମ ଯାହାର, କେଡେ ସୁଖ ତାହାର’। ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗରେ ଉକ୍ତ ପ୍ରବାଦଟି ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଓଲଟି ଯାଇ ‘ଚାଷ କାମ ଯାହାର କେଡେ ଦୁଃଖ ତାହାର’ ହୋଇଯାଇଛି । କାରଣ ସର୍ବ ପ୍ରଥମ ଗୋଟିଏ ଚାଷୀ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅର୍ଥ ଅନୁପାତରେ ଅମଳ କରିଥିବା ଫସଲର ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇପାରୁନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଗତ ଖରିଫ ଋତୁଠାରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଓ କ୍ଷତିର କାରଣ ପାଇଲଟିଛି ଚକଡା ପୋକ ।