ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ରହସନ ହେଇଛେ ସୂଚନା ଅଧିକାର୍‌ ଆଇନ୍‌

ପ୍ରହସନ ହେଇଛେ ସୂଚନା ଅଧିକାର୍‌ ଆଇନ୍‌
ବିଜେପୁର,୨୨।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସରକାର୍‌ ପରଶାସନିକ୍‌ ସେବାକେ ନିର୍‌ମଲ କରବାର ଲାଗି ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରିଛନ୍‌। ଅରଜିକାରୀ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଲାଗି ଆବେଦନ୍‌ କରବାର ମାସେ ଭିତରେ ସୂଚନା ଦେବାର ନିୟମ୍‌ ଅଛେ। ମାସେ ନୁଁ ଅଧ୍‌କା ହେଇଯାଇଥିଲେ ଭିଲ ଅରଜିକାରୀକେ ସୂଚନା ନାଇଁ ଦିଆଯାଉ ଥିବାର୍‌ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅଫିସନେ ଏନତା ଅବସ୍‌ତା ଦେଖବାକେ ମିଲିଛେ। ମିଲିଥିବାର୍‌ ସୂଚନା ଅନ୍‌ସାରେ ବ୍ଲକର ଜାରିଂ ପନ୍‌ଚେତରେ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ୍‌, ବିଜୁ ପକ୍‌କାଘର୍‌, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ୍‌ ଯୋଜନାରେ ବହୁତ ଘୋଟାଲା ହେଇଛେ। ପରକୁତ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ଇ ଯୋଜନା ନୁଁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଉଛନ ଆର ଥିଲାବାଲା ଲୋକ ଯୋଜନାକେ ହାତଉଥିବାର୍‌ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ଇ ପନ୍‌ଚେତର ପୁର୍‌ନା ଗାଁର୍‌ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସେଠ୍‌ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ, ବିଜୁ ପକ୍‌କାଘର୍‌ ୨୦୧୧-୧୨ ନୁଁ ୨୦୧୭-୧୮ ତକ୍‌ କାହା କାହାକେ ଦିଆଯାଇଛେ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ୍‌ରେ ମାଗିଛନ। ସେ ଗଲା ମାସର ୮ ତାରିଖ ବ୍ଲକ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀକରନେ ଅରଜି କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସୂଚନା ମାଗବାର ମାସେ ନୁଁ ଅଧ୍‌କା ହେଇଥିଲେ ଭିଲ ତାହାକୁ ସୂଚନା ନାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବାର ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ। ଇ ବାବଦେ ସେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଲକଁର ଅଭିଯୋଗ କୁଠରିରେ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ଭିଲ ଲାଭ ନାଇଁ ହେଲା। ଆଏଜ ନେବ କାଲି ନେବ ବଲି ତାହାକୁଁ ଦିନ୍‌ ଗଡ଼େଇ ଚାଲିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ। ସୂଚନା ହିସାବେ ଆଘଲାନୁ ଇ ଜାରିଂ ପନ୍‌ଚେତରେ ରାସ୍‌ତା ତିଆରି କାମ୍‌ରେ ଭିଲ ବହୁତ ଲାଁଚଖୁଁଚ କାମ ହେଇଥିଲା। ଜାରିଂ ଗାଁର ସୂଚନା ଅଧିକାର କରମୀ ସୁଶାନ୍ତ ଗଡ଼ତିଆ ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମ୍‌ଥି ଇ ସବୁ ଲୋକଲୋଚନକେ ଆନିଥିଲେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଲ, ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗରେ ଭିଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ନାଇଁ ହେଲା। ଇ ଲାଁଚଖୁଁଚ କାରବାର ଲାଗି ଗଲା ବଛର ୨୦୧୬ ସାଲେ ବିଜେପୁର ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପନିର୍ବାଚନ ସମିଆରେ ଜାରିଂ ଗାଁର ଦୁଇଶହ ନୁଁ ଅଧ୍‌କା ଲୋକ ଭୋଟ୍‌ ବର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସୂଚନା ଅଧ୍‌କାରୀ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ବଡପଣ୍ଡାକୁଁ ଯୋଗାଯୋଗ କରବାରେ କହେଲେ ଯେ ମୋର ପାଖେ ହେ ପନ୍‌ଚେତର ତଥ୍ୟ ନାଇଁନ। ଗଲା ମାସୁ ହେ ପନ୍‌ଚେତର ଇଓକେ ସୂଚନା ତଥ୍ୟ ପଠାବାକେ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲି। ଆଏଜ୍‌ ଭିଲ ଅରଜିକାରୀକଁର ସାମ୍‌ନାରେ ଜାରିଂ ପନ୍‌ଚେତର ଇଓକେ ଫୁନ୍‌ଥି ଜନେଇଛେଁ ବଲି ସେ କହିଛନ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁରର ଏକ ରାଇସ ମିଲ ନିକଟ ଗଛମୂଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଏକ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତଦେହଟି ପଚିଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଚୟ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ । 

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ନିକଟ ଏକ ବିଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷତାକ୍ତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସହରର ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ କଡରେ ବହି ଯାଇଥିବା କେନାଲ ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୬।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୋବିନ୍ଦତୋଲା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ କାନଭାସରେ ମା’ ଦଶଭୁଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫାଟକ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି।

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୧୦: ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ଢିପ ଜମିରେ ହୋଇଥିବା ଧାନ ଫସଲ ମରୁଡ଼ି ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲୁଆ ଜମି ମଧ୍ୟ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି। 

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

ଦେଓଗାଁ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଉପରଝର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଁପାଲିର ଜନୈକ ଚାଷୀଙ୍କ ୨୫ ଏକର ଧାନ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ତଳେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ତିତ୍‌ଲି  ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳା ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳା ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୬।୧୦: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି, ମେଢ଼, ତୋରଣ ଓ ସାଜସଜ୍ଜା ପାଇଁ ସହରରେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଜଗନ୍ନାଥପଡ଼ା ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ୨୮ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲୋକମାରଣ ନୀତିର ପ୍ରତିବାଦ

କେନ୍ଦ୍ର, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲୋକମାରଣ ନୀତିର ପ୍ରତିବାଦ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲୋକ ମାରଣ ନୀତି ପ୍ରତିବାଦରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ସୋମବାର ଏକ ବିରାଟ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବର୍ଷେ ହେଲା ବିଛଣାରେ ବୁଟି

ବର୍ଷେ ହେଲା ବିଛଣାରେ ବୁଟି

ଜୁନାଗଡ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗତ ବର୍ଷେ ହେଲା ପକ୍ଷଘାତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ବିଛଣାରେ ପଡିରହିଛନ୍ତି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ମହିଚଲା ଗ୍ରାମର ବୁଟି ବେମାଲ (୫୨)।

ବଡ଼ଯାଆଙ୍କ ହତ୍ୟା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର  ରଚିଥିଲେ ସାନ ଯାଆ

ବଡ଼ଯାଆଙ୍କ ହତ୍ୟା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିଲେ ସାନ ଯାଆ

ଜୁନାଗଡ,୧୬।୧୦ (ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଟିଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଗତିନଗରଠାରେ ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ୮ଟାରେ ରାସ୍ତା କଡରେ ଏକ ଘରେ ଏକୁଟିଆ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଦୀର୍ଘ ୮ ମାସ ପରେ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ।