ମେଟ୍ରୋ |

ସିଆରଜେଡ୍‌ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି କୋଠା ନିର୍ମାଣ: ରୁଜୁ ହେଲା ମାମଲା

ସିଆରଜେଡ୍‌ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି କୋଠା ନିର୍ମାଣ: ରୁଜୁ ହେଲା  ମାମଲା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୧୨: ସିଆରଜେଡ୍‌ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେନିୟମ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ୪ଟି କୋଠା ଉପରେ ସିଆରପିସି ୧୪୪ ବଳରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ପୁରୀ ତହସିଲଦାର ପ୍ରବୀର ଖିଲାରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଉପଜିଲାପାଳ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ୪ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ୪ଟି କୋଠାର ମାଲିକଙ୍କୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୨୨ରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୧୪୪ ଧାରାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ତହସିଲଦାର ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥାନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।
ସମୁଦ୍ରକୂଳଠାରୁ ୫ମିଟର ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ବଳିଅପଣ୍ଡା ମଧୁରଜଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନାଧିକାର ଭାବେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ଉକ୍ତ ଜମି ମାଲିକାନା ସରକାରଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ଏନ୍‌ଜିଟି ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ମଧୁରଜଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ସେଠାରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବହୁ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଧାରା ୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜିଲାପାଳ କିମ୍ବା ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ଲାଗି ନିୟମ ରହିଛି। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଓସିଜେଡ୍‌ଏମ୍‌ଏ) ଏଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଜିଲାପାଳ ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଉପଜିଲାପାଳ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଏବଂ ପୁରୀ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଚିଠି ଂ. ୧୨୭୯୬/୧୫ା୧୨ା୨୦୧୭ରେ ପୁରୀ ତହସିଲଦାର ୪ଟି ନିର୍ମାଣାଧୀନ କୋଠା ଉପରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ବଳରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ତହସିଲଦାର ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଗୌଡବାଡ ସାହିର ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ସିଆରଜେଡ୍‌ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ବଳିଆପଣ୍ଡା ମୌଜାର ସରକାରୀ ଜମି ଖାତା ନଂ. ୧୧ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୬୧(ପି) ୦.୦୮୦ଏକରରେ ଏକ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହିର କାହ୍ନୁଚରଣ ସାହୁ ବିଳବଳିଆପଣ୍ଡା ମୌଜାର ସରକାରୀ ଜମି ଖାତା ନଂ. ୧୧ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୬୧(ପି)ରେ ୦.୦୫୦ଏକର ଜମିରେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ବଳିଆପଣ୍ଡା ମୌଜାର ସରକାରୀ ଜମି ଖାତା ନଂ. ୧୧ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୬୧(ପି)ରେ ହରଚଣ୍ଡୀ ସାହିର ରାମ ବେଜ ୦.୦୭୦ ଏକର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ତହସିଲଦାରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶଯାଇଛି। ସେହିପରି ବାଲୁଖଣ୍ଡ ମୌଜାର ସରକାରୀ ଜମି ଖାତା ନଂ. ୧୦୯ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୧୧୨୯/୧୧୩୦ ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହିର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପୂଜାପଣ୍ଡା ୦.୩୦୦ଏକର ଜମିରେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ସହକାରୀ ଉପଜିଲାପାଳ ସିଆରପିସି ୧୪୪ ବଳରେ (ନଂ. ୭୫୦/୨୦୧୭, ୭୫୧/୨୦୧୭, ୭୫୨/୨୦୧୭ ଏବଂ ୭୫୩/୨୦୧୭)ରେ ୪ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ଖୁବଶୀଘ୍ର ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ବଳରେ ବି ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ମେଟ୍ରୋ |

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ମାମଲା: ମନ୍ଦିର ବେଢାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ମାମଲା: ମନ୍ଦିର ବେଢାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲା ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି। ଏହି ଶୁଣାଣି ବେଳେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଢା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପାର୍ଶ୍ୱ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବେଢା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ସହିତ ମୁକ୍ତି ମଣ୍ଡପର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ଏଏସ୍‌ଆଇ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସେସୁ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସେସୁ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ନିମାପଡ଼ା, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନିମାପଡ଼ା ସେସୁ ଉପଖଣ୍ଡ ବାମନାଳ ସେକ୍ସନ(୨)ର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ବାସୁଦେବ ମହାରଣା।

୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ: ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ: ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କାକଟପୁର, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କାକଟପୁର ବ୍ଲକ ଜଳେଶ୍ୱରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ସୁନାରିବସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ମାନସ ମିଶ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର କାକଟପୁର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପୁରୀ କ୍ଲବ୍‌ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପୁରୀ କ୍ଲବ୍‌ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରେ ପୁରୀ କ୍ଲବ୍‌ର ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ସ୍ଥିତ ହୋଇଥିଲା। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ବୁଧବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନ ହେବ ନାହିଁ।

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ: ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଗିରଫ

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ: ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ୍‌/ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ୍‌,୨୪।୪: ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଶିରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଘର ଓ ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଛି। ଶିରିଶ କରଞ୍ଜିଆସ୍ଥିତ ଏମସିସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି।

ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇ ଏସ୍‌ସିବି ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗ ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ୬ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ରହିଛି।

ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ତ୍ରିନାଥ ଦେବଙ୍କ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ତ୍ରିନାଥ ଦେବଙ୍କ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ଖୋଲଗନ୍ଦ ଗାଁରେ ମା’ବୁଢୀ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କାର୍ଯ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ନିକଟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରୁ ୧୦୮ କଳସରେ ଜଳ ଅଣାଯାଇଛି।

ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା, ଶୁଣୁନି ପ୍ରଶାସନ

ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା, ଶୁଣୁନି ପ୍ରଶାସନ

ଗୋପ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ନାଗପୁର-ନୟାହାଟ ରାସ୍ତାର ଭଇରିପୁର ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏକ କଲଭର୍ଟ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। କଲଭର୍ଟଟି ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଏଥି ପ୍ରତି ସାମାନ୍ୟତମ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନାହିଁ।

ଫସଲ ବିବିଧକରଣକୁ ଆପଣେଇଲେ ଲାଭବାନ ହେବେ ଚାଷୀ

ଫସଲ ବିବିଧକରଣକୁ ଆପଣେଇଲେ ଲାଭବାନ ହେବେ ଚାଷୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୩।୪- ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏ ଦିଗରେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସକୁ ତ୍ୱରିତ କରିବା ପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ତେବେ ଫସଲ ବିବିଧକରଣକୁ ଆପଣେଇଲେ ଚାଷୀମାନେ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବେ। ବିଦ୍ୟାଧରପୁରସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ଧାନ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଏନ୍‌ଆରଆରଆଇ)ର ୭୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ ସୋମବାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଗବେଷଣା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ତଥା ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ତ୍ରିଲୋଚନ ମହାପାତ୍ର ଏହା କହିଥିଲେ।

କୋମାରେ ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତା

କୋମାରେ ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତା

କଟକ ଅଫିସ, ୨୩।୪- ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହେବା ପରେ ଏସ୍‌ସିବିରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ସାଲେପୁର ଅଞ୍ଚଳର ୬ ବର୍ଷ ବୟସର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ରହିଛି। ମେଡିକାଲର ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଭାଗ ଆଇସିୟୁରେ ପୀଡ଼ିତା କୋମାରେ ଅଛନ୍ତି। ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଇ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି।

୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ: ପରିବାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା

୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ: ପରିବାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୪(ବ୍ୟୁରୋ) - ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଓଡ଼ିଶାରେ ଘଟୁଛି। ଲୋକେ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ପାଳନ କରୁନାହାନ୍ତି। ବାଇକ୍‌ ଚାଳକମାନେ ହାତରେ ଓ ଗାଡ଼ି ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ରେ ହେଲ୍‌ମେଟ୍‌ ରଖି ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଛନ୍ତି। କାର ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଚାଳକ ସିଟ୍‌୍‌ ବେଲ୍ଟ ପିନ୍ଧୁ ନାହାନ୍ତି। ଚେକିଂ ହେଉଥିବା ବା ଟ୍ରାଫିକ ପୋଷ୍ଟ ଦେଖିଲେ ସେମାନଙ୍କର ନିୟମ କଥା ମନେ ପଡୁଛି।