ମେଟ୍ରୋ |

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର
ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୧୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଯେପରି ଫଟୋ ନ ଉଠିପାରିବ ସେ ନେଇ ମୋବାଇଲ କଟକଣାକୁ ଆହୁରି କଡାକଡି କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ସେବାୟତଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମୋବାଇଲ (କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା ନ ଥିବା) ଫୋନ ଯୋଗାଇଦେବା ଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅନେକ ସେବାୟତ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମୋବାଇଲ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଛି ପୋଷ୍ଟର। ସେବାୟତମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ପ୍ରଶାସନର ମନମୁଖି ଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଆମର ମାନସିକ, ଆର୍ଥିକ କ୍ଷୁଣ୍ଣ ହେଉଛି। ମୋବାଇଲ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଛତିଶା ନିଯୋଗରେ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦାମୋଦର ମହାସୁଆର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ପ୍ରସ୍ତାବ ଦୃଢୀକରଣ ନ ହୋଇ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବିନା ଅନୁମୋଦନରେ କିଭଳି ଏତେବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଆଇନରେ ପରିଣତ କରାଗଲା ? ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରକୁ କାହିଁକି ବିନା କ୍ୟାମେରା ମୋବାଇଲ ନେଇକରି ନ ଆସିବେ ? ନିୟମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେଉ ବୋଲି ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏଣୁ ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ନିଜସ୍ବ ଟଙ୍କାରେ ବିନା କ୍ୟାମେରା ମୋବାଇଲ ଏବଂ ସିମ୍‌ କିଣି ମନ୍ଦିରକୁ ନେଇକରି ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ପୋଷ୍ଟରରେ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସେବାୟତଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ରହିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି, ସେବାୟତଙ୍କ ମନରେ ସେମିତି କିଛି ନାହିଁ। ଅନେକ ସେବାୟତ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ନେବା ଲାଗି ନାମ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ସେମିତି କିଛି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆମେ ଆଶା କରିଛୁ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

୧୯୫୦ ସହକାରୀ ସର୍ଜନ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଓପିଏସ୍‌ସିକୁ ଚିଠି

୧୯୫୦ ସହକାରୀ ସର୍ଜନ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଓପିଏସ୍‌ସିକୁ ଚିଠି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟରେ ଖାଲିଥିବା ଗ୍ରୁପ୍‌-ଏ (ଜୁନିୟର ବ୍ରାଞ୍ଚ)ର ୧୯୫୦ଜଣ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର (ସହକାରୀ ସର୍ଜନ) ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗକ (ଓପିଏସ୍‌ସି)ଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। 

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପିପିପି ମୋଡ଼ରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଚଳିତ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୯ଟି ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲାଣି।

୧୯ରୁ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଅନଲାଇନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା

୧୯ରୁ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଅନଲାଇନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ରେଲ୍‌ଓ୍ବେ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ଫୋର୍ସ(ଆରପିଏଫ)ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି (ସିଆର୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରୁପ୍‌-ଏ ରୁ ଏଫ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍‌ଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 

ଏବେବି କାଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନି

ଏବେବି କାଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକତ୍ସିିତ ହେଉଥିବା ଦୁଇ ଭାଇ ଜଗା ଓ କାଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟିମ୍‌ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲା। 

ପ୍ରଥମ ମାୟାଧର ଦାଶ ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ

ପ୍ରଥମ ମାୟାଧର ଦାଶ ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ

କାକଟପୁର, ୧୪।୧୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନିମାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ତୁଳସୀପୁର ଗ୍ରାମର ସ୍ବର୍ଗତ ଶିକ୍ଷକ ତଥା କବି ମାୟାଧର ଦାଶଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ସ୍ମୃତିସଭା ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ କନକଦୂର୍ଗା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଫେବୃଆରୀ ୨୨ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଶେଷ

ଫେବୃଆରୀ ୨୨ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଶେଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା  ଫେବୃଆରୀ ୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ,  ଆଉ ୭ଟି ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର ଖୋଲାଯିବ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ, ଆଉ ୭ଟି ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର ଖୋଲାଯିବ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପିପିପି ମେଡରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ମୋଟ ୧୯ଟି ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆଉ ୭ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ଆଇନ, ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି। 

ଦୂଷିତ ଜଳଯୋଗାଣ ନେଇ ସୋନପୁରରେ ଡାଇରିଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି, ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ଦୂଷିତ ଜଳଯୋଗାଣ ନେଇ ସୋନପୁରରେ ଡାଇରିଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି, ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦୂଷିତ ଜଳଯୋଗାଣ ଯୋଗୁ ସୋନପୁର ସହରର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାଇରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିଡ଼ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଡାକ୍ତରଖାନା ବାରଣ୍ଡା ଏବଂ ରାସ୍ତାରେ ରୋଗୀମାନେ ପଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି। ଏସବୁ କେବଳ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ହୋଇଥିବା ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ବୁଦ୍ଧବୀର ସାନ ସାହିର ବିଜୟ କୁମାର ଗୌଡ଼ଙ୍କ ଫାର୍ମର କୁକୁଡ଼ାକୁ ମରା ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଓଡ଼ିଶା ପାଲଟିଲାଣି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି, ୨୦୧୯  ନିର୍ବାଚନ ଜବାବ ମାଗିବାର ନିର୍ବାଚନ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଓଡ଼ିଶା ପାଲଟିଲାଣି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି, ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ଜବାବ ମାଗିବାର ନିର୍ବାଚନ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜବାବ ମାଗିବାର ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ୧୯ ବର୍ଷ ଧରି ଶାସନରେ ରହି ଲୋକମାନେ ଜନସେବା ବଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ନିଜର ଜାଗିର ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ଥାଣୁତା, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର, ଶିକ୍ଷାର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସମ୍ବେଦନହୀନତା ଆଦିର ଜବାବ ନିର୍ବାଚନରେ ଦେବାକୁ ହେବ। 

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ମାଓବାଦୀ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ମାଓବାଦୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୪।୧୨: ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ୩୦  ମାଓବାଦୀ  ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଯାଇ ସିଂହଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଜିଲା ପୋଲିସ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ନେଇ ଦର୍ଶନ କରାଇଥିଲେ। ପରେ ମହାପ୍ରସାଦ ସେବନ କରି ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିକୁ ଯାଇ ସେଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫେରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା ବିଫଳତା ନେଇ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା ବିଫଳତା ନେଇ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ):  ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଫଳ ହେବା ନେଇ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ  ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଟୁଇଟ୍‌ ଯୋଗେ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏକ ବିଧିବଦ୍ଧ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି।