ରାଜ୍ୟ |

ପିସିସି: ନୀରବତା ଭାଙ୍ଗୁନାହାନ୍ତି ରାହୁଲ

ପିସିସି: ନୀରବତା ଭାଙ୍ଗୁନାହାନ୍ତି ରାହୁଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ଫଳାଫଳ ପରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଶିବିର ଖୁସି ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ସେହି ଖୁସି, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଓ ନୂଆ ନେତୃତ୍ୱକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କେତେ ସଫଳତା ପାଇବ, ତାହା ଉପରେ ରାଜନୈତିକ ମହଲ ନଜର ରଖିଛି। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ କ୍ଷତି ସହିବା ପରେ ନେତୃତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନେଇ ଦାବି ଜୋର ଧରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଯବନିକା ଆଣିବା ପାଇଁ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଧିକଥର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନର ନେତୃତ୍ୱ ରହିବ ନା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ, ତାହା ଏଯାବତ୍‌ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି। ପିସିସି ନେତୃତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହେଲେ କେତେକ ଦଳ ଛାଡିପାରନ୍ତି ବୋଲି କିଛିମାସ ପୂର୍ବରୁ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେହି ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶଙ୍କର ସିଂ ବାଘେଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚେତାବନୀ ହୋଇ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଦୃଢ ନେତୃତ୍ୱ ନ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ଶାସକ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଛିଡା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିବା ସମୀକ୍ଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାହୁଲଙ୍କ ଗୁଜରାଟ ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ଏକମାତ୍ର ଗ୍ରହଣୀୟ ନେତା କରିଛି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ସବୁ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ କେତେମାତ୍ରାରେ ରାହୁଲ ଗୋଟିଏ ଛତା ତଳେ ଏକାଠି କରିପାରୁଛନ୍ତି, ତାହା ଏବେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇ ଛିଡା ହୋଇଛି। କାରଣ ରାହୁଲ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିସିସି ନେଇ ନୀରବତା ଭାଙ୍ଗୁନାହାନ୍ତି।
ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ, ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୨୦୦୦ରେ କଂଗ୍ରେସ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ସହ ୨୬ଟି ଆସନ, ୨୦୦୪ରେ ୩୪ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ସହ ୩୮ ଆସନ, ୨୦୦୯ରେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ସହ ୨୭ଟି ଆସନ ଏବଂ ୨୦୧୪ରେ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ସହ ୧୬ଟି ଆସନ ହାତେଇ ପାରିଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ହୋଇଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ତେଣୁ ସଂସଦର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପରେ ରାହୁଲ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ନେତୃତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତି କେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି, ତାହାକୁ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥକ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଥିତି ସୁଦୃଢ ହେଲେ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ଭାଜପା ସହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସର ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଭାଜପା ଶାସକ କିମ୍ବା ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ହେବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ହିଁ ୨୦୧୯ ରାଜନୀତିର ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଥିତି ନେଇ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ପଞ୍ଚାନନ କାନୁନଗୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୁଜରାଟରେ କଂଗ୍ରେସ ପରାଜିତ ହୋଇ ଆସୁଥିଲେ ବି ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ ଏତେଟା ହ୍ରାସ ପାଇ ନ ଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱ ସାଂଗଠନିକ ଦକ୍ଷତା କେତେକାଂଶରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ। ଫଳସ୍ବରୂପ ରାହୁଲ ପ୍ରଚାରକୁ ଯାଇ ସଫଳତା ସାଉଁଟି ପାରିଲେ। ମାତ୍ର ବିଗତ ୨୦୦୪,୨୦୦୯ ଏବଂ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ ସହ ଆସନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ପଞ୍ଚାନନ କହିଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ କଂଗ୍ରେସ ସ୍ଥିତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଚାଲିଛି। କେତେକ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଅତି ନଗଣ୍ୟସ୍ତରକୁ ଆସି ଗଲାଣି। ତେଣୁ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଏହାକୁ ହୃଦବୋଧ କରି ଦୃଢ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁୁ କ୍ଷମତା ନ ଦେଲେ କଂଗ୍ରେସ ଗୁଜରାଟ ସଫଳତା ଦୋହରାଇପାରିବ ନାହଁି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶରତ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାତୀୟସ୍ତରରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ବଢିଛି। ସେହି ଧାରାରୁ ଓଡ଼ିଶା ବାଦ୍‌ ଯିବ କିପରି। ୧୭ ବର୍ଷର ବିଜେଡି ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରର ଭାଜପା ସରକାରଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ହିଁ କଂଗ୍ରେସ ବୋଲି ଶରତ କହିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କ ଯୋଗୁ ନୁହେଁ, କର୍ମୀଙ୍କ ବଳକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି। ତେଣୁ ସେମାନେ ହିଁ କଂଗ୍ରେସର ଗୌରବ ଫେରାଇ ଆଣିବେ ବୋଲି ଶରତ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ରାଜ୍ୟ |

ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ଡିପିସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌

ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ଡିପିସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୪: ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜଜ୍‌ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ଗୁରୁବାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପୂର୍ବତନ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ବଂଶୀଧନ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର: ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର: ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ପାଟଣା,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ସାହାରପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦମାହୁଦା ପଞ୍ଚାୟତ ବବଡ଼ପଶି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୭ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୮ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୮ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୬।୪: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଠଡ଼ା ଇଛାପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଲଲାଟ ବିଶ୍ୱାଳ, ବିନୟ ବିଶ୍ୱାଳ ଏବଂ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ୮ ବଖରା ଘର ଜଳିଯାଇଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୬।୪: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା କଣ୍ଟାବଲ୍ଲଭପୁରରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ୫ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ୨ଜଣ ନାବାଳକ ଗଣବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଚୋରା ମଦ ଜବତ, ୩ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ଚୋରା ମଦ ଜବତ, ୩ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ନିମାପଡା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନିମାପଡା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ପୁରୀ ଅବକାରୀ ମୋବାଇଲ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ନିମାପଡା ଓ କାକଟପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୮୦ ବୋତଲ ଚୋରା ମଦ ଓ ବିଅର ଜବତ କରାଯାଇଛି।

୩ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ଚୁଲିରେ ପୋଡି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ: ମା’ ଅଟକ

୩ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ଚୁଲିରେ ପୋଡି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ: ମା’ ଅଟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୬।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ନୟାପଲ୍ଲୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁକ୍ତିବିହାରରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା କାନ୍ଦୁଥିବା ଯୋଗୁ ମା’ ତାକୁ ଚୁଲିରେ ପୁରାଇ ପୋଡି ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ଶିଶୁଟି ଶରୀରର ୯୫% ଭାଗ ପୋଡି ଯାଇଛି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୬।୪(ବି.ପ୍ର.): ସ୍ଥାନୀୟ ମିଶନଶକ୍ତି ବୈଠକ ଗୃହରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୋତିରାମ ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ୧୦ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କ ୧୨୭ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କ ୧୨୭ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୬।୪: ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କ ୧୨୭ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଗୁରୁବାର ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଆଧାରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓଡିଶା ଗଠନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହାରାଜା ମୁଖ୍ୟଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୬।୪: ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁରୁଣା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ମାନିବା ସହ ଗାଡି ଚଳାଇବା ବେଳେ ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆରଡିରେ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭୁଶୁଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଆରଡିରେ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭୁଶୁଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଆରଡି, ୨୬।୪, (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠ ଆରଡିରେ ଚଳିତମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ଏକ ନବ ର୍ନିମିତ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଶିବଗଙ୍ଗା ପୁଷ୍କରିଣୀ ମଧ୍ୟକୁ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ ସ୍ବରୂପ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଏକ ସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବାରୁଦ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨ ଭାଇ ଗୁରୁତର

ବାରୁଦ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨ ଭାଇ ଗୁରୁତର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୬।୪: ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହିଷା ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଣି ବାରୁଦ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ସକାଳେ ଘଟିଥିବା ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ସଦର ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସୁମନ ଭୋଇ ଓ ସମୀର ଭୋଇ। ଉଭୟଙ୍କ ବୟସ ୬ ରୁ ୮ ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଭୟଙ୍କ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶ ପୋଡିଯାଇଛି।

ନୃତ୍ୟ ଦିବସରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ ୬ ନୃତ୍ୟଗୁରୁ

ନୃତ୍ୟ ଦିବସରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ ୬ ନୃତ୍ୟଗୁରୁ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୬।୪: ଚଳିତ ମାସ ୨୯ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ନୃତ୍ୟ ଦିବସ। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।