ରାୟଗଡା

ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ

ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ

ଜୟପୁର, ୨୧।୧୨(ନି.ପ୍ର.)

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ଲୁଲ ମୁହାଁ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହୁ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଅନ୍ୟତମ ା ଏହି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ମାନ ଅତି ନିମ୍ନମାନ ହେବା ସହ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ହେଉଥିବା ସରକାର ଉପଲବ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ସାରେ ରାଜ୍ୟ ରେ ଦେଖାଯାଇଛି । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ କେତେବେଳେ ପୋକ, ଲେଣ୍ଡି ଏପରିକି ଝିଣ୍ଟିକା ମଧ୍ୟ ବାହାରୁଛି । ସେହି ଖାଦ୍ୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଖାଉଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାରେ ଏପରି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଏବେ ଅଭିଭାବକ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବ୍ୟତୀତ ସେବାଶ୍ରମଗୁଡିକ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇ ପଡିଲାଣି । ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଅବସ୍ଥା। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହିଁ । ଗତ ଦିନରେ କୋରାପୁଟ ସହର ମଝିରେ ଥିବା ପୁଜାରୀପୁଟ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭାତରୁ ମୁଷା ଲେଣ୍ଡି ବାହାରଥିଲା । ସେହି ସ୍ଲୁଲରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରୁ ପୋକ ବାହାରିଥିଲା । କୋଟପାଡ ବ୍ଲକର ବଣ୍ଡାଗୁଡାସ୍ଥିତ ନୂତନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଲୁଲରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରୁ ଦରସିଜା ଅଣ୍ଡାରୁ ପୋକ ବାହାରିବା, ଭାତ ଅଠାଳିଆ ଲାଗିବା ସହ ଚୁଟି ଓ ମୁଷା ଲେଣ୍ଡି ବାହାରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଜୟପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳର କୁମ୍ବାରସାହି,ଝିଙ୍କରତୋଟା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୋକ ବାହାରିଥିଲା । ଏନେଇ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଜିଲାପାଳ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସେ ସମୟରେ ହାତ ଗଣତି କେତେକ ସ୍ଲୁଲ ବୁଲି କାମ ସାରିଦେଲା । ମାତ୍ର କୋମଳମତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କିପରି ଭଲ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ମିଳିବ ସେନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଉନାହିଁ । ସେବାଶ୍ରମଗୁଡିକରେ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି । ୨୦୧୬-୧୭ରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହେବା ନମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ଭୋଜନରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର କମ ଫୁଡ ଆନାଲିଷ୍ଟ ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନର ସଚିବ ରାଜଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରିନସପାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ, କମିଶନର କମ ସେକ୍ରେଟାରୀ, ସ୍ଥ୍ୟାସ୍ଥ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ, ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି (ନଂ୪୯୮୯) କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଅନିୟମିତତା ସହ କୋମଳମତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ଦେଉଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ା ଅପରପକ୍ଷେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୧୪ଟି ବ୍ଲକ ଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଓ ୩ଟି ଏନଏସି ରହିଛି । ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ଲକ୍ଷ ୪୬ହଜାର ୭୧୮ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପଢୁଥିବା ବେଳେ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୬୧ହଜାର ୮୯୦ ଜଣ ପଢୁଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ୨୬୮୫ଟି ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋଟ ୨ଲକ୍ଷ ୮ହଜାର ୬୦୮ ଜଣ ଅଧ୍ୟୟନରତ ଅଛନ୍ତି । ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୪ରୁ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଓ ଏନଏସି ଅଞ୍ଚଳର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ବେଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରୋଷେଇ କରି ଜୟପୁର, କୋରାପୁଟ, ସୁନାବେଡା ଓ କୋଟପାଡ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଓ ଏନଏସିରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମଧ୍ୟାାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଗାଉଛି । ଜିଲାରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଲୁଲରେ ରୋଷେଇ ଗୃହ ନାହିଁ। ଗାଈଗୁହାଳ, ବାରଣ୍ଡାରେ ରୋଷେଇ ହୁଏ। କେବେ ପାଚିକା ବାହାରେ ରୋଷେଇ କରି ଆଣି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅଭିଭାବକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାୟଗଡା

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଗୋଷାଣୀ, ୨୨ା୪- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁରାଣ୍ଡା ଥାନା ଅଧୀନ ସାରିଆପଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ ବାଇକ (ଏପି୩୦ସି-୫୧୩୧) ଓ ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କାହେବା ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଟେକିଲି ଅଞ୍ଚଳର ବିଘ୍ନେଶ। ଏ ନେଇ ଗୁରାଣ୍ଡା ଥାନାରେ ୩୦/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି

ରୋଡ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍‌: ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

ରୋଡ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍‌: ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

କାଶୀନଗର, ୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ଥାନା ଅଧୀନ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି-ଗୁଣପୁର ରୋଡ ଗୋକୁଳା ବାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ କାର୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରୋଡ ତଳକୁ ଖସି ପଡଛି। ଏଥିରେ ଗାଡି ଚାଳକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଗୁଣପୁର ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରେମ କୁମାର ପାତ୍ର(୨୭)।

ସ୍ତ୍ରୀ-ଝିଅକୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗ : ଡବ୍ଲୁଇଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

ରାୟଗଡ (ଗଜପତି)୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଝିଅକୁ ଶାରିରୀକ ଓ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ଆସୁଥିବା ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗଳ ସଂପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୟ ଲେଙ୍କାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନସୀ ଲେଙ୍କା ଏତଲା ଦେବା ପରେ ରାୟଗଡ ଥାନାରେ ନଂ ୨୦/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ବିଜେଡିର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ବିଜେଡିର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମାଲକାନଗିରି ପୌର ପରିଷଦ ନଗର ଭବନରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଓ ଗୃହ ସଂଯୋଗୀକରଣ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଧାୟକ ମାନସ କୁମାର ମାଡ଼କାମିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରସାରଥୀ ବେହେରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜିଲାରେ ସଙ୍ଗଠନ କିପରି ମଜଭୁତ କରାଯାଇପାରିବ, ସେ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥିଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ଜଜ୍‌ ତଥା ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମାନସ କୁମାର ମିଶ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀ ଅନିଲ କୁମାର ଦତ୍ତ, ବରିଷ୍ଠ ଦଓ୍ବୋନି ବିଚାରପତି ଜୀବନାନନ୍ଦ ପାଢ଼ି, ଜିଲା ପ୍ରାଧିକରଣ ସଚିବ ଅମିତ ସ୍ବରୂପ କୁମାର ସେଠ, ଉପଖଣ୍ଡ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମକଦ୍ଦମା ଫଇସଲା କରିଥିଲେ।

ବିଜେଡିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ବିଜେଡିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ନିକଟସ୍ଥ କାଜୁ ବଗିଚାଠାରେ ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ତ୍ରିପାଠୀ ଯୋଗ ଦେଇ ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକର ନୂତନ କମିଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି କମିଟିରେ ବ୍ଲକ ଉପସଭାପତି ପି.ନାଗା,ସମ୍ପାଦକ ବିଜୟ କୁମାର ବେହେରା, ସହସମ୍ପାଦକ ଆର. ପ୍ରକାଶ ରାଓ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଜି.ମୁରଲୀ ରାଓ, ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଟି.ଜୁଗୁନୁ , ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ସଭାପତି ବବୁଲୁ ତ୍ରିପାଠୀ, ଏସସି ସେଲ ସଭାପତି ବିଶ୍ୱନାଥ ହରିଜନ, ଓବିସି ସେଲ ସଭାପତି ବିକ୍ରମ ଗୌଡ,ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ ସଭାପତି ଭାବେ ଦିବ୍ୟରଞ୍ଜନ ଗରଡାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶନିଶ୍ଚର ମନ୍ଦିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଶନିଶ୍ଚର ମନ୍ଦିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଭେଜାପୁଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଶ୍ରୀ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଶନିଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିରର ତୃତୀୟ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସକାଳେ ମହିଳାମାନେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମରିଚମାଳ ନିକଟସ୍ଥ କେରାଣ୍ଡି ନଦୀରୁ ଜଳ ଆଣି ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ଘଟପୂଜା, ଶନିଶ୍ଚର ଦେବଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ଉପଚାର ପୂଜା, ହୋମଯଜ୍ଞ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରସାଦ ସେବନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟ୍‌ ପାଳିଲେ ପୃଥିବୀ ଦିବସ

ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟ୍‌ ପାଳିଲେ ପୃଥିବୀ ଦିବସ

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ନାଲକୋ ଟାଉନସିପ୍‌ ସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପୃଥିବୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ୟାଡେଟ୍‌ମାନେ ଧରିତ୍ରୀ ମାତାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ଲାକାର୍ଡ଼ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଳୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଦଳିତା ସେବାସଂଘ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ସୁନାବେଡ଼ା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସ୍ଥାନୀୟ ବି-ଜୋନ୍‌ ସ୍ଥିତ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିରରେ ଦଳିତା ସେବାସଂଘର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷର ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଯାବତ୍‌ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ସେବାକାର୍ଯ୍ୟର ବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ସଞ୍ଜୀବନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୀବ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ସେବାର ସଭାପତି ଭବାନିଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ଲେଖିକା ତଥା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟୁତପ୍ରଭା ରଥ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଂଘ ବୈଠକ

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଂଘ ବୈଠକ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ରବିବାର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଂଘର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସଂଘର ସଭାପତି କୈବଲ୍ୟ ମାଝୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଖମାରୀ ଏବଂ ଯୁବରାଜ ଜଗତ ବୈଠକ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଜନଜାତିର ପିଲାମାନେ କିପରି ଶିକ୍ଷା ତଥା ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର  ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି

ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମପି ବଳଭଦ୍ର ମାଝି ଶନିବାର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। କୁହୁଡି, ମାଲଗାଁ ଏବଂ ଧୋଡିପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କରି ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁଛି କି ନାହିଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୁହୁଡି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ

ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୨।୪(ବି.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଜିଲା କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ୨ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୩ଟି ମାମଲାର ଫଇସଲା କରାଯାଇ ଏକ ଲକ୍ଷ ୪୨ ହଜାର ଋଣ ବାବଦକୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ଫଇସଲା ନ ହୋଇ ରହିଥିବା ଦଓ୍ବୋନୀ ଓ ଫୌଜଦାରୀ ମକଦ୍ଦମା ଫଇସଲା କରାଯାଇ ୫୫ଟି କେସ ବାବଦକୁ ମୋଟ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ୧୬୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆକାରରେ ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି।