ବ୍ରହ୍ମପୁର

କଫି ବଗିଚାରେ ଅର୍ଥ ଆଦାୟକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

କଫି ବଗିଚାରେ ଅର୍ଥ ଆଦାୟକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ
ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ କଫିବଗିଚା ଅନ୍ୟତମ। ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କଫି ବଗିଚାକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲା। ପରେ କଫି ବଗିଚା ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଶୀତର ମଜାନେବା ସହ ଏହାର ପ୍ରଚାରପ୍ରସାର କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବୁଲିବାକୁ ଜିଲା ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି। ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୨ଶହ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ଥିବା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି କଫି ବଗିଚା, ନେଚରପାର୍କ, ହିଲଭିୟୁ ପାର୍କ, ଏମୁ ପକ୍ଷୀ, ପ୍ରକୃତି ଲଭର୍ସ ପଏଣ୍ଟ, ଦାସିଂବାଡ଼ିଠାରେ ମିଡ଼ିୟୁବାନ୍ଦା ଜଳପ୍ରପାତ, ଡୁଲୁରୀ ପାଇନବଣ, ସାଇଲଣ୍ଟ ଭ୍ୟାଲି ଆଦି ପର୍ଯ୍ୟଟନକେନ୍ଦ୍ର। ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ନେଚର ପାର୍କଟି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ହାତରେ ରହିଛି। ସେହିପରି ହିଲଭିୟୁ ପାର୍କ ସମେତ ମିଡ଼ିୟୁବାନ୍ଦା ଜଳପ୍ରପାତ, ପ୍ରାକୃତିକ ଲଭର୍ସ ପଏଣ୍ଟ ଆଦି ରହିଛି ବ୍ଳକ ପ୍ରଶାସନ ହାତରେ। କଫି ବଗିଚାଟି ରହିଛି ଜଳ ବିଭାଜିକା ବିଭାଗ ହାତରେ। ତେବେ ସବୁ ବିଭାଗ କମିଟି ଓ ଟ୍ରଷ୍ଟ କରି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକୁ ଉନ୍ନତି କରିବା ସହ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥାଇ କଫି ବଗିଚାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କଠାରୁ ଜଣ ପିଚ୍ଛା ୫ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଇଛି । ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ କଫି ପାଇଁ ଲିଜ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କଫି ବଗିଚା ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ମାଗଣା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟଟିଏ ନ ଥିବା ବେଳେ ବସିବା କିମ୍ବା ଆଶ୍ରୟ ନେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ । ଏପରିକି ବିଶୁଦ୍ଧ ପିଇବା ପାଣିର ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ନାହିଁ। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭାଗ କାହାରିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିନାହିଁ । ଏଭଳି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଗତିକରୁଥିବା କଫି ବଗିଚାରେ କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଟିକେଟ ବାବଦକୁ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ତୁଷୁରା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯୁଗଳ କିଶୋର ସାହୁ, ଚରଣ କୁମାର ନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କେବଳ କଫି ଓ ଗୋଲମରିଚ ଦେଖିବା ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ କିଛି ନାହିଁ। କିଛି ଠେକୁଆ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସେଭଳି ଆକୃଷ୍ଟ କରୁ ନ ଥିବା ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଆସିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଦିଲୀପ କୁମାର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଜଳବିଭାଜିକାର ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଅଧିକାରୀ ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରକାରେ ଟିକେଟ କଟାଯାଉଛି । ଚଳିତ ମାସଠାରୁ ଏହି ଟିକେଟ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଥିବା ଓ ଅଦ୍ୟାବଧି ପ୍ରାୟ ୯ ହଜାର ୩ ଶହ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିର କିଲାବାଡ଼ିଠାରେ ରହିଥିବା କଫିବଗିଚାଟି ମୋଟ ୫୭.୦୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ଳିହେରୀଠାରେ ମୋଟ ୨୩.୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫି ବଗିଚା କରାଯାଇଛି । ବିଭାଗର ରକ୍ଷଣବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ କେବଳ ଲିଜ୍‌ଧାରୀ ଏଠାରେ ଫାଇଦା ପାଉଛନ୍ତି। ଏଥିପ୍ରତି ବିଭାଗ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ସହ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବଧା ସହ ସମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି ।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ୨ ଆହତ, ୩  ଗିରଫ

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ୨ ଆହତ, ୩ ଗିରଫ

ଆସିକା,୧୬।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଆସିକା ଥାନା ଗବନଳା ଗ୍ରାମର ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ରବିାର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ା ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରୁ ଟୁନା ଗୌଡ ଓ  ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଗଣେଶ ପାତ୍ର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।  ଉଭୟେ ଆସିକା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ସୋମବାର ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଗଣେଶଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ନଂ. ୩୨୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ଟୁନାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଏସ୍‌ପି

ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଏସ୍‌ପି

ଛତ୍ରପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ଅଧୀନ ଛତ୍ରପୁର ଓ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଏସ୍‌ପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରଏ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଉକ୍ତ ୨ ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ସମସ୍ତ ଥାନାର ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଶେରଗଡରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା

ଶେରଗଡରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା

ଶେରଗଡ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ଆମ୍ବୁଆବାଡି ଗ୍ରାମ ଦଣ୍ଡକାଳୀ ମନ୍ଦିର, ଶେରଗଡ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ମନ୍ଦିର ଓ ଶେରଗଡ ବିଜୁଳି ସେକ୍ସନରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ରିଲିଫ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ

ରିଲିଫ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ

ଶେରଗଡ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକର ତହଁର, ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ, ପିତ୍ତଳ ଆଦି ୩ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରିଲିଫ ଦେବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ସର୍ଭେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପିତ୍ତଳ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ତହଁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଲିମ ପରେ ସେମାନେ ଘର ଘର ବୁଲି ସର୍ଭେ କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଜି.ଉଦୟଗିରି, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜି.ଉଦୟଗିରି ବିଡିଓଙ୍କ ସମେତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଦୀପ୍ତି ରେଖା ପ୍ରଧାନ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ସୋମବାର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଏହି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। 

ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ତାଲିମ

ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ତାଲିମ

ଶେରଗଡ, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଶେରଗଡ ବ୍ଲକର ତିନି ପଞ୍ଚାୟତରେ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଓ ତା’ ପରେ ଆସିଥିବା ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ୫ ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ୫ ଗିରଫ

ଦିଗପହଣ୍ଡି, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ପୋଲିସ ବଡ଼ଡ଼ୁମ୍ବୁଳା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୫ ଜୁଆଡ଼ିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୩,୫୦୦ ଟଙ୍କା, ତାସ୍‌ ମୁଠା ଓ ଜରିପାଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଜନସେବା :ଖଟିଆରେ ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ଧରି ୨ କି.ମି. ଚାଲିଲେ

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଜନସେବା :ଖଟିଆରେ ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ଧରି ୨ କି.ମି. ଚାଲିଲେ

ବ୍ରହ୍ମ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୬ା୧୦-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ପରିଚିତ ବୁରୁତାଲ ପଞ୍ଚାୟତ କମଳଖାତ ଗଁାରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୋମବାର ପହଞ୍ଚି  ସେବା ଯୋଗାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ା

କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଏକ ଲୁହାଖୁଣ୍ଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଘାଟିରୁ ୧୦୦ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ବନ୍ୟାରେ ଭିଜିଥିବା ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଭିଡ଼

ବନ୍ୟାରେ ଭିଜିଥିବା ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଭିଡ଼

ଆସିକା,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଆସିକା ସହରର କଳିଙ୍ଗା ରୋଡ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବଜାର, ବିନାୟକ ବଜାର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ବନ୍ୟାଜଳ ଜମି ରହିଥିଲା। 

୧୭ରେ ମିନି ମାରାଥନ

୧୭ରେ ମିନି ମାରାଥନ

ଛତ୍ରପୁର,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-
ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ପକ୍ଷରୁ ୨୧ ତାରିଖରେ ପୋଲିସ ଶହୀଦ ଦିବସକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଉକ୍ତ ଦିନ ଜିଲାର ୩ ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ସହ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ଆସିକା ଗଲେ ଆଇଟିଆଇର ୨୦ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ଆସିକା ଗଲେ ଆଇଟିଆଇର ୨୦ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୬ା୧୦-ତିତ୍‌ଲି ପରବର୍ତ୍ତୀ ବାନ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆସିକା ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ରହ୍ମୁପୁର ଆଇଟିଆଇର ଏକ ୨୦ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ସୋମବାର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ା ଗଞ୍ଜାମ ଆଇଟିଆଇର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ, ପ୍ଲମ୍ବର, ଆଟୋମୋବାଇଲ ଟ୍ରେଡର ଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ଟିମ୍‌ ଆସିକା ଏନ୍‌ଏସି ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ା