Dharitri News
ବ୍ରହ୍ମପୁର

‘ଭାଜପାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଦିଆଯିବ ଟକ୍କର’

‘ଭାଜପାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଦିଆଯିବ ଟକ୍କର’ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୦।୧୨-ପୁନର୍ଗଠିତ ଗଞ୍ଜାମ ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ବିଜେଡିର ମିଳିତ ଜିଲା ସମ୍ମିଳନୀ ବୁଧବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଜନ ବିରୋଧୀ ନୀତି ଯୋଗୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଓ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେଣୁ ଭାଜପା ହତୋତ୍ସାହ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ତଥା ପ୍ରସାର ଦ୍ୱାରା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟତର ହେବାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ମାଧ୍ୟମ କରିଛି। ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ଏହାକୁ ଟକ୍କର ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଉପଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟର ଶାସନ କ୍ଷମତା ଦଖଲ ନିମନ୍ତେ ଭାଜପା ତେଲ ଟଙ୍କାକୁ ପାଣି ଭଳି ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଦିବା ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି। ତେବେ ଭାଜପାର ଏହି ଚାଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହେବ ଏବଂ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ହାୱା ବୋହୁଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ବହୁମତ ପାଇ ପଞ୍ଚମଥର ପାଇଁ ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବୋଲି ଯୁବ ବିଜେଡି ଭବିଷ୍ୟ ବାଣୀ ଶୁଣାଇଛି। ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ, ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଥିଲେ, ବହୁବର୍ଷ ଧରି ବିଜୟଧାରା ବଜାୟ ରହିଥିବାରୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଭାବେ ବିଜେଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିଛି। ଏଥିରେ ଅସହିଷ୍ଣୁ ହୋଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମନଗଢ଼ା ଅପପ୍ରଚାର ଚଳାଇଛି। କୁହାଳିଆ ଦଳର ଏହି ଅପପ୍ରଚାରକୁ ଦଳର ଯୁବବାହିନୀ ତଥା ବିଜୁ ସେନା ଠିକଣା ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ ହେବାକୁ ଆରୁଖ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷା ଦେବୀ ଯୋଗଦେଇ ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଜେଡିର ସମ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଜିଲାର ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ବିଜେଡିର ସଂଗଠନକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିବା ଲାଗି ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଗଞ୍ଜାମ ଯୋଜନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚ୍ୟାଉ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭାଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯାହାଙ୍କ ନାମରେ ଦଳ ଗଠନ ହୋଇଛି ସେହି ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭଳି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଦୁଃସାହସିକ ଓ ନିର୍ଭୀକ ହୋଇ ବିଜେଡିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଦଳକୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଗଞ୍ଜାମରେ ଭାଜପା ପଶିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଏନ. ଧନଞ୍ଜୟ ରାଓ ଏବଂ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ସମ୍ମିଳନୀ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ଓ ପ୍ରିୟାଂଶୁ ପ୍ରଧାନ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜିଲାର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଦଳର ଛାତ୍ର ଓ ଯୁବକଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗଠନିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନେଇ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ବିଜେଡିର ପ୍ରଥମ କରି ହୋଇଥିବା ୪ ଦିନିଆ ବ୍ଲକ, ଏନ୍‌ଏସି, ମହିଳା ସଂଗଠନ ଓ ଜିଲା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ କର୍ମୀ ଏବଂ ଯୁବ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସଂଗଠିତ କରାଇଥିଲେ। ଛାତ୍ର ଓ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଜେଡିର ଭବିଷ୍ୟତ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ସଂଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ସେ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ। ଯୁବ ବିଜେଡିର ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ଜୋନ ସଭାପତି ଏମ. ଧନଞ୍ଜୟ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ନେତା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ବିଡିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାରଣା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଛାତ୍ର ଓ ଯୁବ ସଂଗଠନର ମୁଖିଆମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଯୁବ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ସହ ଉପଦେଷ୍ଟା କୈଳାସ ରଣା, ଜିଲା ଯୁବ ବିଜେଡି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଜଗଦୀଶ ସାବତ, ମହାନଗର ଯୁବ ସଂଗଠକ ସଭାପତି ମୁକୁନ୍ଦ ଗୌଡ଼, ଜିଲା ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ଉମା ଚରଣ ନାୟକ, ବିଏମ୍‌ସି ଡେପୁଟି ମେୟର ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ନାୟକ, ମହିଳା ବିଜେଡି ଜିଲା ସଭାନେତ୍ରୀ ସଂଘମିତ୍ରା ଦଳାଇଙ୍କ ସମେତ ଅନିଲ ସାହୁ, ଜଗନ୍ନାଥ ସାବତ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ବନ୍ଦପାଳନ

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ବନ୍ଦପାଳନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୧: କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଭାଜପା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଉଭୟ ଦଳର ନେତାମାନେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ବୁଲି ଦୋକାନ ବଜାର ଏବଂ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ।

ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଭଞ୍ଜନଗର ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଛକରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ସଭାରେ ଏନଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁନିତା କୁମାରୀ ଦଳବେହେରା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଡ଼ିଏଫଓ ବିଜୟ କେତନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସରକାରୀ ଓକିଲ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, କ୍ଷତ୍ରିୟବରପୁର କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମୂଲ୍ୟ ଦାସ, ପୂର୍ବତନ ଏନଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଧୀର ରଞ୍ଜନ ବେହେରା, ଏନଏସି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଷୋୟୀ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କ ପୋଲସରା ଗସ୍ତ

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କ ପୋଲସରା ଗସ୍ତ

ପୋଲସରା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୋଲସରା ସହରକୁ ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସି ବ୍ଲକ ଛକସ୍ଥିତ ମାତୃଶକ୍ତି କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭାଜପାର ଆସିକା ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୩।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାରସିଂ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୋଲିସ ଏତଲା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏ ନେଇ ତାରସିଂ ଥାନାରେ ନଂ.୧୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ଏକୁଟିଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣଙ୍କ କୋଳି ତୋଳି ଦେବି କହି ଡାକିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଏକ ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଘଟଣାର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଉତ୍କଳ କେଶରୀ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ପାତ୍ରପୁର,୨୩ ।୧(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ବମକୋଇ ଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାରୁ ଚାଳକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ହୁକୁମା ଗ୍ରାମର ଦେବରାଜ ପ୍ରଧାନ। ତାଙ୍କ ଝିଅ ଓ ଶାଳକ ପାତ୍ରପୁର ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେବରାଜ କିଛି ଦିନ ହେବ ଜରଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ପାଞ୍ଚଆମ୍ବ ଗ୍ରାମରେ ନିଜ ଶ୍ୱଶୁର ଘରେ ରହୁଥିଲେ।ସେ ଗଁ।କୁ ଯାଇ ଝିଅ ଓ ଶାଳକଙ୍କ ସହ ବାଇକ୍‌ରେ ପାଞ୍ଚଆମ୍ବ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବମକେଇ ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକରୁ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକ ଦେବରାଜଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ା ମୃତଦେହକୁ ପୋଲିସ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ନିମନ୍ତେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇଛି।

ମନେପଡ଼ିଲେ ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁଭାଷ

ମନେପଡ଼ିଲେ ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁଭାଷ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩।୧- ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ମହାନ୍‌ ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଟାଉନ୍‌ହଲ୍‌ ନିକଟସ୍ଥ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଶୌଣ୍ଡିକ ସମାଜ, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ, ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ, ବିକାଶ ମଞ୍ଚ, ଜନଜାଗରଣ ମଞ୍ଚ, ପତଞ୍ଜଳି, ମହାନ୍‌ ସଂଘ, ମାନବ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ, ସଂସ୍କାରବାଦୀ ଏବଂ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ(ଏବିଭିପି) ତରଫରୁ ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବିଭିପି ତରଫରୁ ମହାନଗର ଉପସଭାପତି ଡ. ମୃତୁଞ୍ଜୟ ମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଏବଂ ଅବଦାନକୁ ମନେପକାଇଥିଲେ।

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩।୧- ସ୍ଥାନୀୟ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୋଚାପଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଘର ଭଡା ନେଇ ଟୁନା ସ୍ବାଇଁ ସପରିବାର ରହୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରିମତିନୀ ଶୁକ୍ରବାର ଫ୍ୟାନ୍‌ରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ଶ୍ରିମତିନୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଟୁନାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସହାୟତା

ଅଗ୍ନିବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସହାୟତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌, ୨୩।୧- କର୍ପୋରେଶନ୍‌ ରୋଡ୍‌ସ୍ଥିତ ମୁସଲମାନ ବସ୍ତିରେ ନିଆଁ ଲାଗି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ମହିଳା କଲର୍ସ କ୍ଲବ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଅଗ୍ନିବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଯାଇଛି। ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୃହ ଉପଯୋଗୀ ସାମଗ୍ରୀମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌

ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌

ଆସିକା,୨୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା ଓ ଭୂମିକମ୍ପ ଏବଂ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହ ଅନ୍ୟକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଶୈଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

୫  ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ଜରିମାନା ଆଦାୟ

୫ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୩।୧(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ).- ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ତହସିଲ ପୋଚିଲିମା ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ପଥର ଓ ମୋରମ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୫ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିଲା। ତହସିଲଦାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ଦେବରାଜ ପାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜସ୍ବ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଚଢ଼ାଉରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଞ୍ଜନଗର ରାଜସ୍ବ ଉପଖଣ୍ଡରେ ଚୋରା ଦେଶୀ ଓ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ ଅବାଧରେ ମଦ ବିକ୍ରି ଚାଲିଛି। ପୋଲିସ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚୋରା ମଦ କାରବାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗାଲେରି ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

ମାଙ୍କଡ଼ କାମୁଡାରେ ୭ ଆହତ

ମାଙ୍କଡ଼ କାମୁଡାରେ ୭ ଆହତ

ଗଞ୍ଜାମ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସାନଖେମୁଣ୍ଡି-ପଥରପୁଞ୍ଜି ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମାଙ୍କଡ଼ କାମୁଡାରେ ୭ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।