ବାଲେଶ୍ୱର

ଜଳପଥରେ ଚାଲାଣ ହେଉଛି କଳାହୀରା

ଜଳପଥରେ ଚାଲାଣ ହେଉଛି କଳାହୀରା

ବାସୁଦେବପୁର,୨୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ତିହିଡି ଓ ଚାନ୍ଦବାଲି ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଜୁଆରିଆ ମନ୍ତେଇ ନଦୀ ଦେଇ କୋଇଲା (କଳାହୀରା) ଚୋରା ଚାଲାଣ ଜାରିରହିଛି। ନଦୀର ଜଳପଥ ଚୋରା କୋଇଲା ବେପାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି । ସେମାନେ ନିରାପଦରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଏହି କୋଇଲା ପଠାଉଛନ୍ତି। ଧାମରା ବନ୍ଦରରୁ ରପ୍ତାନି ହେଉଥିବା କୋଇଲା ଟ୍ରେନରେ ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ଚାନ୍ଦବାଲି ଓ ତିହିଡି ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ଚତୁରତାର ସହ ଲୁଟ୍‌ କରାଯାଉଛି। ଟ୍ରେନ ବଗିରୁ କୋଇଲା କାଢି ଅଣାଯାଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ବୁରାରେ ପୂରାଇ ବେପାରୀମାନେ ଭଦ୍ରକ ସମେତ ପଡୋଶୀ ଜିଲାକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରି ବ୍ୟାପକ ମୁନାଫା କମାଉଛନ୍ତି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଥିବାରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି କାରବାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଚୋରା ବେପାରୀମାନେ ପୋଲିସ ଆଖିରେ ଧୂଳି ଦେବା ଲାଗି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହି କାରବାର କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ଧରାପଡିବାର ଭୟ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଜଳପଥରେ କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ମନ୍ତେଇ ନଦୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗଭୀର। ଏହା ଜୁଆରିଆ ରହୁଥିବାରୁ ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ ବୋଟରେ ସବୁବିଧାରେ କୋଇଲା ନିଆଯାଇ ଏହାକୁ ବାଲିଆପାଳ ଘାଟ, ଚାରିବାଟିଆ ଘାଟରେ ପାର କରାଯାଉଛି। ଏପରି କି ନଦୀରେ ଓଭରଲୋଡ କରି କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ଜଳପଥ ଦେଇ କୋଇଲା ଚାରିବାଟିଆ ଓ ବାଲିଆପାଳ ଘାଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେଠାରୁ ସ୍ଥଳପଥରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଉଛି। ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନାୟକାଣିଡିହୀ ଦେଇ ବାସୁଦେବପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାରେ ଚୋରା କୋଇଲା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଢେଉ ମାଡରେ ମନ୍ତେଇ ନଦୀର ଦୁଇପାଖ କୂଳ ଅତଡା ଖାଉ ଥିବାରୁ ଏହା ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ଚୋରା ବେପାରୀମାନେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ନଦୀପଥ ଦେଇ କୋଇଲା ଚାଲାଣ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ନଈ କୂଳିଆ ଜନବସତି ପାଇଁ ଘାତକ ସାଜୁଛି । ଚୋରା କୋଇଲା ବେପାରୀ କେତେକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ହାତ କରି ଏହି କଳାହୀରା କାରବାର କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସନ୍ଦେହ କରି ଏହା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବାକୁ ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

କୁଣ୍ଡୁଳାଇ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଆଇନ ସଚେତନତା

କୁଣ୍ଡୁଳାଇ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଆଇନ ସଚେତନତା

ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ବେଲବାହାଳିଠାରେ ଥିବା କୁଣ୍ଡୁଳାଇ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ହୋଇଯାଇଛି।

ୱାର୍ଡରେ ବୁଲିଲା ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା ରଥ

ୱାର୍ଡରେ ବୁଲିଲା ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା ରଥ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ ଅଧିସୂଚିତ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଷଦରେ ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁକ୍ରବାର ଉପଜିଲାପାଳ ପାରୁଲ ପଟାୱରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

କୁସୁମିତା ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାପାଳ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ କୁସୁମିତା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। କୁସୁମିତାରେ ଥିବା ଆବାସିକ ବିପ୍ଳବୀ ଧରଣୀଧର ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ଛାତ୍ରୀ ନିବାସର ପାଚେରିକୁ ହାତୀ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା।

ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଚାନକ ଚଢ଼ାଉ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ଅଚାନକ ତେଲକୋଇ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଓରିଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମତତା ଦେଖି ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦରମା ବନ୍ଦ

ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦରମା ବନ୍ଦ

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୦। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂତନ ଭାବେ ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରୂପେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ନାଏକଙ୍କ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆନୁସାଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଶିକ୍ଷା ଦାନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

୪ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୦।୭- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ନାୟକାଣିଡିହି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରତିକାନ୍ତ ଗିରିଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଚଢ଼ାଉ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଯୁବମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସୟା-ତଳବନ୍ଧ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।ଏହାଛଡ଼ା ଲଗାଯାଇଥିବା ଗଛର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ତା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ଅଭିଯୋଗ

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ସିନ୍ଦୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆପାଟଣା ଗ୍ରାମର କବିତା ଜେନା (୩୭) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଯୌତୁକ ପାଇଁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ତିହିଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଘଟପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାର ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମିତିର ସଭାପତି ଅଜୟ ସୂତାରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ, ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଅଶୋକ ବଳ, ଏଆରସିଏସଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ବସନ୍ତ କୁମାର ରଣା, ଚାନ୍ଦବାଲି ଶାଖା ପରିଚାଳକ ରୁଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ମତୋ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଝାନସୀରାଣୀ ପାତ୍ର, ସରପଞ୍ଚ ସରୋଜ ବଳଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସମବାୟ ସମିତିର ସମ୍ପାଦକମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଚାଷୀଙ୍କ ଉପକାରରେ ଲାଗି ଆସୁଛି ସମବାୟ ସମିତି

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

  ବର୍ଷା ହେଲେ  ରାସ୍ତା ବେହାଲ

ବର୍ଷା ହେଲେ ରାସ୍ତା ବେହାଲ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୨୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରରୁଅଁ। ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଭଞ୍ଜକିଆ ସି.ପି. କଲେଜ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଓ ଉମରପୋଷି ରାସ୍ତା ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହୋଇ ଯାଉଛି।

 ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବ ଜାଗ୍ରତ  ଆବଶ୍ୟକ

ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ଆବଶ୍ୟକ

ଗୋପବନ୍ଧୁନଗର,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ ନୈତିକ ଚେତନାର ଅଭାବ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରାକୁ ଉଦ୍‌ଜିବୀତ କରାଇବା ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନା ସହିତ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ।

Model This Week

ରୂପେଶ