ବାଲେଶ୍ୱର

ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧୨- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଜେନା ଗୁରୁବାର ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଟଙ୍କା ଅନାଦେୟ ଅଧିକ ଦୁଇ ମାସ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ, ବାଙ୍ଗୁରୁ ନାଏକ, ଦାମୋଦର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ଦିଲୁ ଦାସ।
କପ୍ତିପଦାର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ମନ୍ଦାକିନି ମହାନ୍ତି ଥାନାରେ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ,୨୦୧୧ମସିହା ଜୁନ ୪ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ନିକଟରେ ଥିବା ଚାଉଳ ଗୋଦାମ ନିକଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ମିଠା ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଗୌଡଗାଁ ଅଞ୍ଚଳର ବାଙ୍ଗୁରୁ ଏବଂ ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଦାମ ଏବଂ ଦିଲୁ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ପରେ କଟକ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ପରେ ଆପୋସ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ବଜାର କମିଟି ଦୁଇଦିନ ସମୟ ନେଇଥିଲା। ହେଲେ ସେହି ସମୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ସେଠାରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ବଜାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ବୁଝାମଣା ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ ମନ୍ଦାକିନୀ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି କପ୍ତିପଦା ପୋଲିସ ମାମଲା (ନଂ ୫୦/୧୧) ରୁଜୁ କରି ଉପରୋକ୍ତ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏହି ମାମଲାକୁ ସରକାରୀ ଓକିଲ ଶରଦଚନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ହଳଦୀପଦା ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ହଳଦୀପଦା ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର-ଭଦ୍ରକ କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧୀନ ସଦର ବ୍ଲକ ହଳଦୀପଦା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କୃଷକ ସମାବେଶରେ ସମିତି ସଭାପତି କଟିବୁଢ଼ି ଜେନା ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଡିଜିଏମ୍‌ ଜଳଧର ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇ ସରକାରଙ୍କ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଦାଉ ସାଜିଲା ବର୍ଷା: ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିଲେନି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଦାଉ ସାଜିଲା ବର୍ଷା: ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିଲେନି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରବିବାର ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଦୂରଦୁରାନ୍ତରୁ ବହୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଆସି ପାରିନାହାନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଧରଣୀଧର ସ୍ବଂୟ ଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଆସିଥିଲେ ହେଁ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିବା କାରଣରୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ନ ମିଳିବାରୁ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି।

ଖଣିଜ ଚୋରି ରୋକିପାରୁନି ବିଭାଗ: ଝାଡଖଣ୍ଡକୁ  ହେଉଛି ଚୋରା ଚାଲାଣ

ଖଣିଜ ଚୋରି ରୋକିପାରୁନି ବିଭାଗ: ଝାଡଖଣ୍ଡକୁ ହେଉଛି ଚୋରା ଚାଲାଣ

ଯୋଡା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଖଣିମଣ୍ଡଳ ତଥା ୨୧୫ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରଣାଶାଳ ଘାଟି ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ରାସ୍ତାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଙ୍ଗାନିଜ ଖଣିଜ ବାହାରୁଛି। ମୂଲ୍ୟବାନ ମାଙ୍ଗାନିଜ ଖଣିଜକୁ ରାତିରେ ଅନାୟାସରେ ଚୋରି ହେଉଛି।

ସାରବସା-କାଳ ଡ୍ୟାମ୍‌ ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା

ସାରବସା-କାଳ ଡ୍ୟାମ୍‌ ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା

କପ୍ତିପଦା,୨୨ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଜେ.ଏସ୍‌. ଜାମଡିିହା ପଞ୍ଚାୟତର ପୋଡ଼ାଡ଼ିହା ଛକଠାରୁ କାଳବନ୍ଧ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ସାରବସା-କାଳଡ୍ୟାମ ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତ୍ରା ପାଲଟିଛି । କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଦେବଳା, ଜେ.ଏସ୍‌. ଜାମଡ଼ିହା, ଚକ୍ରଧରପୁର ଓ କୁଳିଅଳମ୍‌ ଆଦିି

  ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ସଜନାଗଡ଼,୨୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉତ୍ତରଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତଥା ନୀଳଗିରିସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ ଶ୍ରାବଣର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର ଲାଗି ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡିଛି।

ଇମାମୀ ନଗର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ବାହୁଡ଼ାଯାତ୍ରା

ଇମାମୀ ନଗର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ବାହୁଡ଼ାଯାତ୍ରା

ରେମୁଣା, ୨୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବାଲଗୋପାଳପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳସ୍ଥିତ ଇମାମୀନଗର ଶ୍ରୀଜୀଉମାନଙ୍କର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡ଼ାଯାତ୍ରା ବିପୁଳ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉଦ୍ଦୀପନା ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଭାତରୁ ଶ୍ରୀଜୀଉମାନେ ବିଜେ କରିଥିବା ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରେ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଓ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ଆଡ଼ପମଣ୍ଡପର ରତ୍ନବେଦୀରୁ ତିନିଠାକୁର ଓ ଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନକୁ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରାଯାଇ ରଥ ଉପରକୁ ଘଣ୍ଟ, ଘଣ୍ଟା, ଘଡ଼ି, ମୃଦଙ୍ଗ, କରତାଳ ଓ ବିଭିନ୍ନ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

ମହାବାହୁ କମିଟିର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ମହାବାହୁ କମିଟିର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ଉଦଳା, ୨୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ ଅବସରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ମହାବାହୁଙ୍କ ୭ମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରବିବାର ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବାହୁଡ଼ାରେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଟାଣିଲେ ରଥ

ବାହୁଡ଼ାରେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଟାଣିଲେ ରଥ

ଉଦଳା,୨୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ଉପଖଣ୍ଡର ସଦର ମହକୁମା ଉଦଳା ଠାରେ ପବିତ୍ର ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ବାହୁଡା ଯାତ୍ରାର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ମାଉସୀ ମା’ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ରଥଟାଣି ସ୍ଥାନୀୟ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଛକ ଠାରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ସକାଳେ ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରୀ ଜୀଉ ମାନଙ୍କର ରୀତିନୀତି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଶେଷ ପରେ ଭୋଗଲାଗି କରାଯାଇଥିଲା ।

ବାଲ୍ୟବିବାହ ରୋକିବାକୁ ସଚେତନତା

ତେଲକୋଇ,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ, ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଓ ମହିଳା ଚାଲାଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କର୍ମଶାଳରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ତେଲକୋଇ ଆଇଆଇସି ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପିଙ୍ଗୁଆ ସାମିଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଡଭୋକେଟ ଜମ୍ବେଶ୍ୱର ସମିତିସଭ୍ୟା ମିନାକ୍ଷୀ ଦେହୁରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ କର୍ମଶାଳା

ତେଲକୋଇ,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗର ସଭାଗୃହରେ ଶନିବାର ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଡାଇରିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଉକ୍ତ କର୍ମଶାଳାରେ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ସହାୟତାରେ ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଖସଡା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଡିଓ ଦିଲୀପ କୁମାର ବାରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସଭାରେ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡାଃ ବିପିନୀ ବିହାରୀ ପାତ୍ର, ଜିପିଓ, ସିଡିପିଓ ଓ ସେକ୍ଟର ମେଡିକାଲ ଅଫିସର ମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଥିଲେ।

 ଆନନ୍ଦପୁରରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଘର

ଆନନ୍ଦପୁରରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଘର

ଆନନ୍ଦପୁର, (ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ମୋଚିନ୍ଦା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଟାଇଲ ଛପର ଘର କାନ୍ଥ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି।

ଗାଁକୁ ଯୋଗଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଗାଁକୁ ଯୋଗଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

କେନ୍ଦୁଝର, (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁକୁ ଯୋଗଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ ହୋଇଛି। ଛୋଟବଡ଼ ନାଳ, ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବଢି ପାଣି ଯୋଗୁଁ ଅରଡେଇର ସଦର ବ୍ଲକ ବୋଦାପଳସା ରାସ୍ତାର ପୋଲ ଉପରେ ପାଣି ପ୍ରବାହ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଯାତାୟାତ ବ୍ୟାହାତ ହୋଇଛି।

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ