ସମ୍ବଲପୁର

ଚାଣ୍ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଚାଣ୍ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ମାନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ହୀରାକୁଦ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥିବା ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ସୁରଜ ଧରୁଆ (ଚାଣ୍ଟି) ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ରାୟ ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ସରୋଜ କୁମାର ପତି ୬ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ସହ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅର୍ଥ ଜରିମାନା ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଟଙ୍କା ଅନାଦେୟ ହେଲେ ୧ବର୍ଷ ଅଧିକ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଏହା ସହ ବେଆଇନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରଖିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ବର୍ଷ ଅଧିକ ଜେଲଦଣ୍ଡ ସହ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଟଙ୍କା ଅନାଦେୟ ହେଲେ ୬ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ହୀରାକୁଦ ଥାନା ରିସ୍କାପଡାର ବସନ୍ତ କୁମ୍ବାର (ତୋଫାନ), ଟାଉନ ଥାନା ମୁଦିପଡାର ଏନ.ଚିରଞ୍ଜୀବି ରାଓ (ସୁନିଲ), ସୁଜିତ କର୍ଣ୍ଣ (୩୬), ସଦର ମେଡିକାଲ ପରିସରର ଲୋକନାଥ ବେନେଟ (ଜିତେନ), ଠେଲକୋପଡାର ଆଦେଶ ବାଗ ଓ ଗଣେଶ ବନଛୋର।
ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ପୋଲିସର କଡା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଓକିଲ ଓ ପରିବାର ସର୍ମ୍ପକୀୟ କୋର୍ଟ ରୁମ ଭିତରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ୪ଟା ୩୦ରେ ବିଚାରପତି ରାୟ ଶୁଣାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୁକ୍ତ ପକ୍ଷ ଓକିଲ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ। ହେଲେ ବିଚାରପତି ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। ସରକାରୀ ଓକିଲକୁ କିଛି କହିବା ପାଇଁ ସମୟ ଦେଇ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣାର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର୍‌ ଥିବା ସରକାରୀ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି।
ଚେତା ଶୂନ୍ୟ ହେଲେ ମା’
ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପରେ ପରିବାରବର୍ଗ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିଲେ। ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମା’ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ତଳେ ପଡିଯାଇଥିଲେ। ପରିବାର ବର୍ଗ ଅଟୋ ସାହାଯ୍ୟରେ ଘରକୁ ନେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଛାଡି ନିରିହ ପୁଅକୁ ଫସାଇ ଦିଆହୋଇଛି। ଆଜି ପର୍ଯନ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରା ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ କହୁଥିଲେ।
କେମିତି ଘଟିଥିଲା ଘଟଣା
୨୦୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଘଟିଥିଲା ଏହି ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ। ହୀରାକୁଦ ପୁରୁଣା ମାର୍କେଟକୁ ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ବରେଇପାଲିର ସୁରଜ ଦୁଇ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ସମୟରେ ୮ଜଣ ଯୁବକ ଆସି ଖଣ୍ଡା, ଭୁଜାଲିରେ ପ୍ରଥମେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିଥିବା ସମୟରେ ଫେରାର ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିକଟରୁ ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ। ପରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଗୁଳି ଫୁଟିବା ଦ୍ୱାରା ପାଖ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘଟଣା ଘଟିିବାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ହୀରାକୁଦ ଥାନା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସୁରଜଙ୍କୁ ନେଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସୁରଜଙ୍କ ଭାଇ ମନୋଜ ଧରୁଆଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୮ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦର୍ଶାଇ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲା।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ପାତାଳି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଭଲରାସ୍ତା ନାହିଁ

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ପାତାଳି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଭଲରାସ୍ତା ନାହିଁ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କୋଟସମଲାଇସ୍ଥିତ ପାତାଳି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ୧୫ବର୍ଷ ପୁରିଛି। ହେଲେ ଅଦ୍ୟାବଧି ସମ୍ପୃକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରର ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବିକାଶ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାର ୧୫ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ଗମନାଗମନ ପାଇଁ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ।

ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଥଇଥାନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ

ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଥଇଥାନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭ା୬- ନୂଆପଡା ଜିଲା ତିଖାଲିଠାରେ ସରକାର ଜଳ ସେଚନ ନାଁରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି । କାମ ଶତପ୍ରତିଶତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାରେ ପ୍ରଶାସନ ଫେଲ ମାରୁଛି ।

ମହାନଦୀ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୀମା ବିବାଦ

ମହାନଦୀ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୀମା ବିବାଦ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ସିନାପାଲି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମହାନଦୀ ଜଳକୁ ନେଇ ଓଡିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦିନକୁ ଦିନ ଘନଉ ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଏକ ସୀମା ବିବାଦ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଛି ।

ଚିଚୈଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ନେଇ ଆଲୋଚନା

ଚିଚୈଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ନେଇ ଆଲୋଚନା

ଜୁନାଗଡ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଚିଚୈଗୁଡା ନୀଳକଣ୍ଠେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଚିଚୈଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ଉପରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଚିଚୈଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଚିଚୈଗୁଡା ସମେତ ନୂଆଗୁଡା, ଯମୁନାବାହାଲ ଗ୍ରାମବାସୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ନିଜେ ବଞ୍ଚତ୍ବା ସହ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ବଞ୍ଚତ୍ବାର ରାହା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ବଳଦେବ

ନିଜେ ବଞ୍ଚତ୍ବା ସହ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ବଞ୍ଚତ୍ବାର ରାହା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ବଳଦେବ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନଁା ବଳଦେବ ଭୋଇ। ବୟସ (୩୫), ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନବମ ପାଶ୍‌। ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରି ନ ଯାଇନାହାନ୍ତି ସେ । ଦିନ ରାତି ଉଦ୍ୟମ କରି ନିଜେ ବଞ୍ଚତ୍ବା ସହ ଅନ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚତ୍ବାର ରାହା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ବଳଦେବ ।

ଅମାନବିକତା: ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ନଦୀକୁ ଫିଙ୍ଗି ଚାଲିଗଲେ ସହଯୋଗୀ, ୪ ଅଟକ

ଅମାନବିକତା: ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ନଦୀକୁ ଫିଙ୍ଗି ଚାଲିଗଲେ ସହଯୋଗୀ, ୪ ଅଟକ

ଝାରସୁଗଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୬: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବନହରପାଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଓପିଜିସିର ଏକ ଠିକା ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ରବିବାର ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ସନ୍ଦେହ:୨ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର

ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ସନ୍ଦେହ:୨ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୬: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଜୁନଗରସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରୁ ରବିବାର ପୋଲିସ ୨ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଏଥିସହ ୨ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଜବତ କରି ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ପଡ଼ିଆବାହାଲ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଯୁଯୁମୁରା ବ୍ଲକ ବାହାମ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ସକାଳ ସାଢେ ୫ଟାରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବିରଞ୍ଚି ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା(୬୮) ନାମକ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବିରଞ୍ଚି ଗାଁ ନିକଟ ଆମ୍ବତୋଟାକୁ ଆମ୍ବ ଗୋଟାଇବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ। ସେହି ଆମ୍ବ ତୋଟାକୁ ରାତିରେ ଆସିଥିବା ଦୁଇଟି ହାତୀ ରହିଥିଲେ।

ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା: ପ୍ରମୁଖ ଛକରେ ସିସିଟିଭି କେମେରା

ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା: ପ୍ରମୁଖ ଛକରେ ସିସିଟିଭି କେମେରା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୭।୬(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରାରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଜିଲାରୁ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଟିମ ଗଠନ ହୋଇଛି। ପ୍ରମୁଖ ଛକଗୁଡ଼ିକରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଯାଇଛି।

ହନୁମାନ ନିଉତା ସମ୍ପନ୍ନ: ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଶିବ ବିବାହ: ବରାତିରେ ବାହାରିବେ ମହାଦେବ

ହନୁମାନ ନିଉତା ସମ୍ପନ୍ନ: ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଶିବ ବିବାହ: ବରାତିରେ ବାହାରିବେ ମହାଦେବ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୭।୬ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଜଗତଜନନୀ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଓ ଦେବଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛ। ରବିବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରିରେ ଶିବ ଭକ୍ତଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବରାତିରେ ବାହାରିବେ। ଏହାପରେ ଦେବଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ ହେବ।

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା: କାମ ନ କଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା: କାମ ନ କଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖଡିଆଳ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକରେ ଉନ୍ନୟନ କାମ ଧୀମେଇ ଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଉନ୍ନୟନ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ମିଳିବାରେ ଅବହେଳା ହେଉଥିବା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖାଦେଉଛି ।

କୋକସରା ବ୍ଲକରେ ମିଳୁନାହିଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଧାନ ବିହନ:ଚାଷୀ ହତାଶ

କୋକସରା ବ୍ଲକରେ ମିଳୁନାହିଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଧାନ ବିହନ:ଚାଷୀ ହତାଶ

କୋକସରା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଧାନ ବିହନ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ନିରାଶ ହୋଇ ବିହନ ଖୋଜୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଥିଲେ ବି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ