ଖେଳ |

କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ, ଓହରିଲେ ଚିନ୍ମୟ

କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ, ଓହରିଲେ ଚିନ୍ମୟ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି) ନାଲ୍‌କୋ ଓପନ ଟେନିସରେ କୋଚ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଖେଳାଇ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି କେଡିଟିଏ କର୍ମକର୍ତ୍ତା। ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି। କୋଚ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଗତ ୨ ବର୍ଷଧରି ବାରଣ କରାଯାଇଥିବାରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମାନ କମିଛି। ରାଜ୍ୟ ଓପନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଖେଳିବା ଅଧିକାର ରହିଛି। ତେଣୁ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜ୍ୟର ୧୮ଜଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କୋଚ୍‌ ଲିଖିତଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରସାରଥି ବେହେରା, କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ରାଠୋର, କ୍ରୀଡ଼ା ସଚିବ ବିଶାଲ ଦେବ, ଓଡ଼ିଶା ଟେନିସ ଆସୋସିଏଶନ, ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଆସୋସିଏଶନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି। ଏମାନେ ହେଲେ ଅଜୟ କୁମାର ନିଶଙ୍କ, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମଲିକ, ଉତ୍ତମ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ, ଶିବଶଙ୍କର ପରିଡ଼ା, ସୁନୀଲ ପଲେଇ, ବିଶ୍ୱଜିତ ଦାସ, ସୁବ୍ରତ ନାଏକ, ସୁରଜ ସାହୁ, ନୀଲୁ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଦେବାଶିଷ ପାଣ୍ଡବ, ସଂଗ୍ରାମ ସ୍ବାଇଁ, ରଜନିକାନ୍ତ ସାହୁ, ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ବର୍ମା, ଦୁର୍ଗାଦିତ୍ୟ ସାହୁ, ପ୍ରଦୀପ ନାୟକ, ଦୀପୁ ସାହୁ, ଦିବାକର ଗୌଡ଼ା ଓ ଲଳିତ ଦାସ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଚିନ୍ମୟ ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସ୍ବତଃ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମାନ କମି ଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳିଭାବେ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ସହ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଟେନିସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଚିନ୍ମୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ୨୦୦୭ରୁ ୨୦୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ଟେନିସ ଖେଳାଳି ରହି ଆସିଛି। ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ପେସାଦାର ଟେନିସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଆସୁଛି। ନାଲ୍‌କୋ ଓପନରେ ମୁଁ ପିଲାଦିନରୁ ଭାଗ ନେଇ ଆସୁଥିଲି ଏବଂ ମୋ କ୍ୟାରିୟର ଗଢ଼ିବାରେ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଛି। ମୁଁ ଜୁନିୟର ବର୍ଗରେ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ସହ କ୍ରମାଗତ ୩ ବର୍ଷ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମନମୁଖି ନୀତି ଯୋଗୁ ମୁଁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ଓହରି ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ମୋର ଆଦର୍ଶ କୋଚ୍‌ ଅଜୟ ନିଶଙ୍କ, ସନ୍ତୋଷ ମଲିକ ଓ ଲଳିତ ଦାସଙ୍କ ପରି କୋଚ୍‌ ରାଜ୍ୟ ଟେନିସ ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ବାରଣ କରାଯିବା ଅର୍ଥ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆଉ ଓପନ ହୋଇ ରହିନାହିଁ। ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ କୋଚ୍‌ମାନେ ହିଁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେଇଥାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗନେଇ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ନିଜକୁ ଏକ ଟେନିସ ପରିବାରର ବୋଲି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏବେ ସେ ପରିବେଶ ନାହିଁ। କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବିନା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ମାନ କମିଛି। ତେଣୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଁ ନାଲ୍‌କୋ ସିଏମଡି ତପନ କୁମାର ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି ବୋଲି ଚିନ୍ମୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। କୋଚ୍‌ଙ୍କ ବିନା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ମାନ କମିବା ଯୁକ୍ତିକୁ କିନ୍ତୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲା ଟେନିସ ଆସୋସିଏଶନ ସଭାପତି ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର। କୋଚମାନେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷଧରି ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାଧିତ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ପାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁଭବ ହେଉ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆମେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଟେନିସ କୋଚ୍‌ ଆଣି ରାଜ୍ୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଧମକ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିନାହିଁ। କୋଚ୍‌ମାନଙ୍କ ବିରୋଧ ନାଲ୍‌କୋ ଓପନ ଆୟୋଜନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌:  ନାଡାଲ, ଫେଡେରର ୩ୟ ରାଉଣ୍ଡରେ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ନାଡାଲ, ଫେଡେରର ୩ୟ ରାଉଣ୍ଡରେ

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୬।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଦୁଇ ଷ୍ଟାର୍‌ ଖେଳାଳି ରାଫାଲ ନାଡାଲ ଓ ରୋଜର ଫେଡେରର ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସର ୩ୟ ରାଉଣ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ୫ମ ସିଡ୍‌ କେଭିନ୍‌ ଆଣ୍ଡରସନ ପରାଜୟ ୩ୟ ଦିବସର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଥିଲା। ଅପରପକ୍ଷରେ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିୟନ କାରୋଲିନ ଓ୍ବଜନିଆକି, ୩ଥର ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ବିଜୟିନୀ ଆଞ୍ଜେଲିକ କେର୍ବର, ପେଟ୍ରା କ୍ୱିଟୋଭା, ଆମେରିକାର ସ୍ଲୋଆନେ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ ଓ ବେଲିଣ୍ଡା ବେନିକ ପ୍ରମୁଖ ୩ୟ ରାଉଣ୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଛନ୍ତି।

ମାଲେସିଆ ମାଷ୍ଟର୍ସ: ସାଇନା, ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ

ମାଲେସିଆ ମାଷ୍ଟର୍ସ: ସାଇନା, ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ

କୁଆଲାଲମ୍ପୁର,୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ପଦକଧାରୀ ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ, କିଡାମ୍ବି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଓ ପାରୁପଲ୍ଲୀ କାଶ୍ୟପ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ମାଲେସିଆ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୭ମ ସିଡ୍‌ ସାଇନା ବୁଧବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୧୪-୨୧, ୨୧-୧୮, ୨୧-୧୮ ଗେମ୍‌ରେ ହଂକଂର ଜୟ ଜୁଆନ ଡେଙ୍ଗଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲର ଆନସ ଇଦାଥୋଡିକାଙ୍କ ଅବସର

ଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲର ଆନସ ଇଦାଥୋଡିକାଙ୍କ ଅବସର

ମୁମ୍ବାଇ,୧୬।୧- ଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଆନସ ଇଦାଥୋଡିକା ବୁଧବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ଡିଫେଣ୍ଡର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଘୋଷଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

 ପୁରୁଷ ଡବଲ୍ସରେ ଭାରତର ଅଭିଯାନ ଶେଷ

ପୁରୁଷ ଡବଲ୍ସରେ ଭାରତର ଅଭିଯାନ ଶେଷ

ମେଲବୋର୍ନ,୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ଭାରତର ପୁରୁଷ ଡବଲ୍ସ ଖେଳାଳି ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ଡିଭିଜ ଶରନଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। 

କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ଏମାନେ

କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ଏମାନେ

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ପଡିଆ ଭିତରେ ଯେତିକି ପପୁଲାର୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ରୋଚକ। ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପପୁଲାର କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ତାହାକୁ ନେଇ ଉପସ୍ଥାପନା...

ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହାନ୍ତି ହାର୍ଦ୍ଦିକ

ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହାନ୍ତି ହାର୍ଦ୍ଦିକ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୬।୧- ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ବେଳା ଏବେ ଖରାପ ଚାଲିଛି, ଯାହା ସଭିଙ୍କୁ ଜଣା। ଲୋକପ୍ରିୟ ଟକ୍‌ ଶୋ ‘କଫି ଓ୍ବିଥ କରନ’ର ଏକ ଅଧ୍ୟାୟରେ ସେ ସାଥି ଖେଳାଳି ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ମିଶି ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। 

ଧୋନୀଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ରନ୍‌ ଅଣଦେଖା

ଧୋନୀଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ରନ୍‌ ଅଣଦେଖା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧- ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ଦମଦାର ଇନିଂସ ବଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକଆ ସିରିଜ୍‌କୁ ଭାରତ ଆଡିଲେଡ୍‌ଠାରେ ବରାବର କରିଛି। ମ୍ୟାଚ୍‌ ଓ୍ବିନିଂ ଇନିଂସ ପରେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଆଉ ଏକ କାରଣ ଯୋଗୁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। 

ଫିଲ୍ଡରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଫିଲ୍ଡରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କୋଲକାତା,୧୬।୧- ଉଦୀୟମାନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଅଙ୍କିତ ଶର୍ମା ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ରିକେଟ ଫିଲ୍ଡରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ହୃଦ୍‌ଘାତ ଯୋଗୁ ସେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା  ମେଡିକାଲ କର୍ମକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି। 

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ: କେଭିନ ଆଣ୍ଡରସନ ଆଉଟ୍‌

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ: କେଭିନ ଆଣ୍ଡରସନ ଆଉଟ୍‌

ମେଲବୋର୍ନ,୧୬।୧- ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନର ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡରୁ କେଭିନ ଆଣ୍ଡରସନ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଫ୍ରାନ୍ସେସ ଟିଆଫୋ ୪-୬, ୬-୪, ୬-୪, ୭-୫ ସେଟ୍‌ରେ ୫ମ ସିଡ୍‌ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଫୁଟ୍‌ବଲ କୋଚ୍‌ କନ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଟିନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଭାରତ ଫୁଟ୍‌ବଲ କୋଚ୍‌ କନ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଟିନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଶାରଜା, ୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ଷ୍ଟିଫେନ୍‌ କନ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଟିନ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ଏସିଆନ୍‌ କପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବିଦାୟ ନେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କନ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଟିନ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

କଟକରେ ହେବ ଏସିଆ କପ୍‌ ସିନିୟର ରୋଇଂ

କଟକରେ ହେବ ଏସିଆ କପ୍‌ ସିନିୟର ରୋଇଂ

କଟକ ଅଫିସ,୧୬ା୧- କଟକ ଜଗତପୁରସ୍ଥିତ ସାଇ ଜଳକ୍ରୀଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ଏସିଆ କପ୍‌ ସିନିୟର ଏବଂ ଏସିଆନ ଜୁନିୟର ରୋଇଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ । 

ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସିଲେକ୍ସନ କମିଟିରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ

ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସିଲେକ୍ସନ କମିଟିରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬ା୧ (ପି.ଟି.)-ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ୧୩ ଜଣିଆ  ସିଲେକ୍ସନ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି।