Dharitri News
ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ସୈନ୍ୟ ଅପସୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତରକୋରିଆ ସେନା

ସୈନ୍ୟ ଅପସୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତରକୋରିଆ ସେନା ସିଓଲ,୨୧।୧୨: ଉତ୍ତରକୋରିଆ ଓ ଦକ୍ଷିଣକୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସୈନ୍ୟ ଅପସାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ଉତ୍ତରକୋରିଆର ଜଣେ ସେନା ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ଦେଖି ଦକ୍ଷିଣକୋରିଆ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସୀମାରେ ୨୦ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳିଚାଳନା କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ କେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ତରକୋରିଆର ଏହି ସେନା ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣକୋରିଆର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଉକ୍ତ ସେନାଙ୍କୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇ ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରଖିଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

କଲମ୍ବିଆ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୩ ମୃତ

କଲମ୍ବିଆ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୩ ମୃତ

ବୋଗୋଟା,୨୨।୧: କଲମ୍ବିଆରେ ହୋଇଥିବା ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଏକ ବସ୍‌ ଖାଲ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିବା ଫଳରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ସମେତ ୧୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଘଟଣାଟି ତୁକେରେସ୍‌ ସହର ନିକଟ ବାଲେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି।

ଚାଇନା ନୌସେନାରେ ଇଲୋକ୍ଟ୍ରନିକ୍ସ୍‌ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସାମିଲ

ଚାଇନା ନୌସେନାରେ ଇଲୋକ୍ଟ୍ରନିକ୍ସ୍‌ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସାମିଲ

ବେଜିଂ, ୨୨।୧: ଚାଇନା ନୌସେନାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଇଲୋକ୍ଟ୍ରନିକ୍ସ୍‌ ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଚାଇନା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି

ଜାତିସଂଘ ସଦସ୍ୟ ଅପହୃତ

ଜାତିସଂଘ ସଦସ୍ୟ ଅପହୃତ

କାବୁଲ, ୨୨।୧: ଜଣେ ଜାତିସଂଘ ମହିଳା ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ କାବୁଲର ଖୈର କାହାନ୍‌ଠାରୁ ଅପହରଣ କରି ନିଆଯାଇଛି। ସଦସ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ସୋମବାର ସ୍କୁଲରେ ଛାଡିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଘଟିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ବିଳମ୍ବ ହେବ: ବାଂଲାଦେଶ

ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ବିଳମ୍ବ ହେବ: ବାଂଲାଦେଶ

ଢ଼ାକା, ୨୨।୧: ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ବିଳମ୍ବ ହେବ ବୋଲି ବଂଲାଦେଶ କହିଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବ ଆମେରିକା

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବ ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୨।୧: ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ଆମେରିକା ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିଛି। ଏହି ମର୍ମରେ ଅଧିକ ଏକ ହଜାର ସୈନ୍ୟ ସେଠାକୁ ପଠାଇବା ଆମେରିକା ଯୋଜନା କରିଛି ।

ସିଡ୍‌ନୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୨ ଆହତ

ସିଡ୍‌ନୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୨ ଆହତ

ସିଡ୍‌ନୀ,୨୨।୧: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିଡ୍‌ନୀର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ରିଚମଣ୍ଡଠାରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଏକ ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବା ଫଳରେ ପାଖାପାଖି ୧୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ମହିଳା

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ମହିଳା

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୨୧।୧: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ପୁଣି ଥରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଏକବର୍ଷ ଭିତରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ।

ସିରିଆ ଉପରେ ତୁର୍କୀର ଆକ୍ରମଣ

ସିରିଆ ଉପରେ ତୁର୍କୀର ଆକ୍ରମଣ

ତୁର୍କୀ.୨୧।୧: ସିରିଆର ଆଫରିନ୍‌ରେ ତୁର୍କୀ ସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୈନ୍ୟ ଅଭିଯାନ ସମ୍ପର୍କରେ ତୁର୍କୀ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରୁଷ ଓ ଆମେରିକାକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

କାବୁଲରେ ହୋଟେଲ ଆକ୍ରମଣ: ୫ ମୃତ, ଶତାଧିକ ଉଦ୍ଧାର

କାବୁଲରେ ହୋଟେଲ ଆକ୍ରମଣ: ୫ ମୃତ, ଶତାଧିକ ଉଦ୍ଧାର

କାବୁଲ,୨୧।୧: ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ‘କାବୁଲ୍ସ ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ହୋଟେଲ’ ରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଫଳରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୮ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବା ଖବର ମିଳିଛି।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର

ବେଜିଂ,୨୧।୧: ଚାଇନାର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ଦେଖିବା ଲାଗି ଲୋକେ କିଛି ସମୟ ଅଟକି ଯାଉଛନ୍ତି।

ତୁର୍କୀ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୩ ମୃତ, ୪୨ ଆହତ

ତୁର୍କୀ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୩ ମୃତ, ୪୨ ଆହତ

ଆଙ୍କାରା,୨୦।୧: ତୁର୍କୀର ମଧ୍ୟ ଏସ୍କିହିର୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଏକ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଫଳରେ ୧୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହ ୪୨ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୧ ମୃତ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୧ ମୃତ

କାବୁଲ,୨୦।୧: ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପକ୍‌ଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଗାର୍‌ଡେଜ୍‌ ସହରରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ୨ ଜଣ ଯାଉଥିବା ମୋଟରସାଇକେଲଟି ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଥିବା ଏକ ବିସ୍ଫୋରକରେ ବାଡେଇ ହୋଇଯିବା ଫଳରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।