ରାଜ୍ୟ |

ଡାକ୍ତର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଗିରଫ

ଡାକ୍ତର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୧୨- ଏସ୍‌ସିବି ରକ୍ତରୋଗ ବିଭାଗ (ହେମାଟୋଲୋଜି)ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନାଙ୍କୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଗିରଫ କରିଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ଗିରଫଦାରିରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଜେନା ଫେରାର ଥିଲେ। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ର ଆବେଦନ ପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଡାକ୍ତର ଜେନାଙ୍କ ନାମରେ ଜାମିନବିହୀନ ଗିରଫ ପରୱାନା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଡିଏସ୍‌ପି ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ୪ଟି ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ଜାରି ରହିଥିଲା। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଡାକ୍ତର ଜେନାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ତଥା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଅଧୀନ ଲକ୍ଷ୍ମଣନାଥ ନିକଟରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ଇନୋଭା (ଭଡ଼ା ସୂତ୍ରରେ ଆଣିଥିବା) କାର୍‌ରେ ଡାକ୍ତର ଜେନା କଲିକତାରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଧରିଥିଲେ। ଭିଜିଲାନ୍ସ ଗିରଫରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଜେନା ଗତ ୪ ତାରିଖରୁ କଲିକତା ଚାଲି ଯାଇଥିବା ଭିଜିଲାନ୍ସ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ମାତ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ କଲିକତାର କସ୍‌ବା ନିକଟସ୍ଥ ରୁବି ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜେନା ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ୨୦ ତାରିଖରେ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବା ଭିଜିଲାନ୍ସ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ ଦର୍ଶାଯାଇ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆଣିବା ନିମନ୍ତେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରିମାଣ୍ଡ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରାଯିବ। ଏହା ପରେ କେତେଦିନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ଏସ୍‌ପି ଏମ୍‌. ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଜେନା ଜାମିନ ଆବେଦନ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖରେ ଏହାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଦିନଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି।
ଡାକ୍ତର ଜେନାଙ୍କ ନାମରେ ଭିଜିଲାନ୍ସରେ ୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସରକାରୀ ପଦବୀର ଅପବ୍ୟବହାର, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତି ଅନୁକମ୍ପା, ସରକାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା, ଠକେଇ, ଅର୍ଥ ତୋସରପାତ, ଆପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଆଦି ଅଭିଯୋଗରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ଥାନାରେ ଡାକ୍ତର ଜେନା, ଏସ୍‌ସିବି ହେମାଟୋଲୋଜି ବିଭାଗର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ସୁଧା ସେଠୀଙ୍କ ସମେତ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ପାଇଜର, ଏମ୍‌କିଓର ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ୧୯/୧୭ ନମ୍ବରରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତର ସେଠୀଙ୍କୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୧୩ ତାରିଖରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ସେ ଜେଲ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ମାମଲା ବାଦ ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଜେନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ଥାନାରେ ୧୮/୧୭ ଆଉ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି।
ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦେଇଥିବା ଅଧିକ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶୀ ମେଡିସିନ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଡାକ୍ତର ଜେନାଙ୍କର ଅସାଧୁ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପାଣ୍ଠି (ଓଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌) ଅର୍ଥ ଅପବ୍ୟୟ ହେଉଥିଲା। ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଓଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ଅର୍ଥରୁ ଡାକ୍ତର ଜେନା ବିଦେଶୀ ମେଡିସିନ କମ୍ପାନୀକୁ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇ ନିଜେ ସେଥିରୁ ଫାଇଦା ହାତଉଥିଲେ। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖରେ ଡାକ୍ତର ଜେନାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଘର, ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଢାଉରୁ ୪ କୋଟି ୩୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ଥାବର ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ତାଙ୍କ ଆୟଠାରୁ ୨୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବୋଲି ଭିଜିଲାନ୍ସ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାଜ୍ୟ |

୨୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳକୁ ଖସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

୨୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳକୁ ଖସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଓଡାପଡା,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡାପଡା ବ୍ଲକ ଭୂଷଣ କମ୍ପାନୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଶୁକଦେବ ସିଂହ(୪୨)। ଫେଜ-୨ର ବିଏସ୍‌ଜି ପାଇପଲାଇନରେ ରଙ୍ଗ ଦେଉଥିବାବେଳେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳକୁ ଖସିପଡ଼ିବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ମାମଲା: ମନ୍ଦିର ବେଢାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ମାମଲା: ମନ୍ଦିର ବେଢାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲା ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି। ଏହି ଶୁଣାଣି ବେଳେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଢା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପାର୍ଶ୍ୱ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବେଢା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ସହିତ ମୁକ୍ତି ମଣ୍ଡପର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ଏଏସ୍‌ଆଇ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସେସୁ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସେସୁ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ନିମାପଡ଼ା, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନିମାପଡ଼ା ସେସୁ ଉପଖଣ୍ଡ ବାମନାଳ ସେକ୍ସନ(୨)ର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ବାସୁଦେବ ମହାରଣା।

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୪: ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋପାଳପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପକୁଡ଼ିଆବନ୍ଧ ନିକଟରେ ଏକ ହୋଟେଲରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଶୋଇଥିବା ଜଣେ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ରମ୍ଭା ଥାନା ଡିଆଁଡେଇଁ ଗ୍ରାମର ସମୀର ନାହକ।

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଅବକାରୀ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ମଙ୍ଗଳବାର ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ବାଗେଡ଼ିଆରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି। ୧ ସେକ୍ସସନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୧୨୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମହୁଲି ଓ ୧୩୦ କେଜି ପୋଚ ଜବତ ହୋଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ପାଲା ଗାୟିକା ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ପାଲା ଗାୟିକା ମୃତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଛେଳିଆପଡା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ପାଲା ଗାୟିକା ମଞ୍ଜୁଳା ନାୟକ(୩୨)ଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୪।୪: ବାରିପଦା ସହର ୧୨ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷ୍ଟେଶନ ବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ସହରର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରୁ ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ମୃତ

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୪।୪: ବାରିପଦା ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ପିଠାବଟା ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଞ୍ଚାବନ୍ଧାଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଏକ ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମର ବିଶୁ ଦେହୁରୀ।

୭୩୫ ପରିବାରକୁ ରେଳ ବିଭାଗର ନୋଟିସ୍‌: ଥଇଥାନ ପରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି କଲେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ

୭୩୫ ପରିବାରକୁ ରେଳ ବିଭାଗର ନୋଟିସ୍‌: ଥଇଥାନ ପରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି କଲେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୪।୪: ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ବାଲେଶ୍ୱରର ବିଭିନ୍ନ ଗଣ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିବାବେଳେ ରେଳ ବିଭାଗ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ବୟୋଶ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର

ବୟୋଶ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର

ଭୁବନ,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବୟୋଶ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଡିଓ ବସନ୍ତ କୁମାର ମାଝିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଶିବିରକୁ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଧର୍ମାନନ୍ଦ ବରାଳ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବଅଁରପାଳ,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ମଦ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୪: ମେଡିକାଲ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ନିରବଛିନ୍ନ ଭାବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବଳ୍ପ ଦରମାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସେମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।