ରାଜ୍ୟ |

ଆଖି ବୁଜିଲେ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନା

ଆଖି ବୁଜିଲେ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନା

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୧୨- ୨୦ ଦିନର ଜୀବନ ସଂଗ୍ରାମ ପରେ ଆଖି ବୁଜିଛନ୍ତି ଯୋଡାପେଟ ଶିଶୁ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନା। ବୁଧବାର ରାତି ୧ଟା ସମୟରେ ଏହି ଯମଜ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ହୃତ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନରେ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଶିଶୁଭବନ ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ସରୋଜ କୁମାର ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି। ଶତପଥୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଅବନତି ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ରାତି ୧୨ଟା ବେଳକୁ ହୃତ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନର ବେଗ କମିବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ସାଢେ ୧୨ଟାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରୁ ପୁନର୍ବାର ହୃତ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରାତି ଗୋଟାଏ ବେଳକୁ ଆଉ ଥରେ ହୃତ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବହୁ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ବେ ଶିଶୁ ଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥିଲା ବୋଲି ଅଧୀକ୍ଷକ ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି। ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଗଠିତ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ପି.କେ. ଜେନାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଗଠନରେ ଜନ୍ମଗତ ତ୍ରୁଟି ରହିଥିଲା। ଅକ୍ସିଜେନ, ଇଞ୍ଜେକସନ ବଳରେ ହୃତ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନକୁ ଠିକ୍‌ କରାଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ତେବେ ରାତି ଗୋଟାଏ ବେଳେ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରାତାରାତି ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ଶବକୁ ତାଙ୍କ ବାପା ଅଶୋକ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଶିଶୁଭବନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍କର୍ପିଓ ଗାଡ଼ିରେ ଶବକୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ହରିପାଟଣା ଗ୍ରାମକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ଶବର ଶେଷକୃତ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ବାପା ଅଶୋକ ଦତ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କେତେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଶିଶୁଭବନ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେହେତୁ ଏହି ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କର ଗୋଟିଏ ହୃଦୟ ଓ ଗୋଟିଏ ଲିଭର୍‌ ରହିଥିଲା ତେଣୁ କାର୍ଡିଓଲୋଜି, ହୃଦବକ୍ଷଶଲ୍ୟ, ଗାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରୋଲୋଜି ସର୍ଜରୀ, ଶିଶୁ ସର୍ଜରୀ ଓ ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗର ଅଭିଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବା ପରେ ଉକ୍ତ ଟିମ୍‌ର ଅଭିଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଦେଖା ନ ଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳୁ ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ଜାଣିଥିଲେ। ଯେହେତୁ ହୃଦ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନରେ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିଲା ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ହୃଦ୍‌ବକ୍ଷଶଲ୍ୟ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ମାତ୍ର ଆଇସିୟୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କେତେଜଣ ଜୁନିୟର ଡାକ୍ତର ଓ ଶିଶୁଭବନର ଜଣେ ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଜଟିଳ ଶିଶୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ଖବରପାଇ ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ଶତପଥୀ ଶିଶୁଭବନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଶବ ହସ୍ତାନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଫେସର ଶତପଥୀ କୁହନ୍ତି, ୪ ଜଣ ଡାକ୍ତର ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅବହେଳା କି ତ୍ରୁଟି କରାଯାଇ ନାହିଁ।
ସୂଚନାଥାଉକି, ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ହରିପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଅଶୋକ ଦତ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁମିତ୍ରା ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କୁ ଗତ ୧ ତାରିଖରେ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିଦିନ ରାତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିଶୁଭବନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ଜନ୍ମ ପୂର୍ବରୁ ସୁମିତ୍ରାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି। କାରଣ ନୟାଗଡ଼ର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସୁମିତ୍ରାଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣର ୫ ମାସ ଓ ୮ ମାସରେ ୨ଥର ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କରାଯାଇ ପିଲାଙ୍କ ଗଠନ ଠିକ୍‌ ଥିବା ଡାକ୍ତର କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଗର୍ଭର ୯ ମାସ ପରେ ଭଞ୍ଜନଗରରେ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କରାଯିବା ପରେ ସେଠାକାର ଡାକ୍ତର ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଶୋକ ନୟାଗଡ଼ର ଯେଉଁ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୨ ଥର ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କରାଇଥିଲେ ସେଠାରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପଚାରିବା ପରେ ସେମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ରିପୋର୍ଟକୁ ଚିରି ଦେଇ ଟିକେ ଭୁଲ ଥିବା କହିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭୁଲ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଁ ମୋତେ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ବୋଲି ଅଶୋକ କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ବିକଳାଙ୍ଗ ଥିବେ କିମ୍ବା ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଉଭୟ ଶିଶୁ ଓ ମା’ଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା କଥା ଡାକ୍ତର ଜାଣନ୍ତି ତେବେ ଗର୍ଭଧାରଣର ୨୦ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭ୍ରୂଣ ନଷ୍ଟ କରିବା କୌଣସି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ। ମାତ୍ର ସୁମିତ୍ରାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାହା ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସେ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗ ନାନା ହଇରାଣ ହେଲେ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ହାତୀ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର କାନ୍ଥ  ଶିଶୁ କନ୍ୟା ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର କାନ୍ଥ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର

ରେଙ୍ଗାଲି,୨୧ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ବନଖଣ୍ଡର ଛତରବଗା ଥାନା ଅଧୀନ ପଟାମାଲ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ହାତୀ ପଶି ଆସି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି ା

ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ୯ ହୋଟେଲ, ୭ ଶପିଂ ମଲ୍‌, ୭ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ତନଖି

ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ୯ ହୋଟେଲ, ୭ ଶପିଂ ମଲ୍‌, ୭ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ତନଖି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୬- ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଶପିଂ ମଲ, ହୋଟେଲ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ଯୋଗମୟ ଷ୍ଟିଲ ସିଟି  ନିରୋଗ ଶରୀର ପାଇଁ ଯୋଗ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ

ଯୋଗମୟ ଷ୍ଟିଲ ସିଟି ନିରୋଗ ଶରୀର ପାଇଁ ଯୋଗ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୬- ଗୁରୁବାର ଷ୍ଟିଲ୍‌ ସିଟିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସହରରେ ଯୋଗମୟ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

 ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୁନାଗଡ଼ ଗ୍ରସ୍ତ

ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୁନାଗଡ଼ ଗ୍ରସ୍ତ

ଜୁନାଗଡ଼,୨୧।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସଚିବ ତଥା କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଥିବା ବୀର ବିକ୍ରୟ ୟାଦବ ଗୁରୁବାର ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଗ୍ରସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ଲକର ବଳଦିଆମାଲ ଓ ପରେ ମହିଚଲା ପଞ୍ଚାୟତ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଆଶଙ୍କାରେ ଭଟଲି ରଥଯାତ୍ରା

ଆଶଙ୍କାରେ ଭଟଲି ରଥଯାତ୍ରା

ଭଟଲି,୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ପଶ୍ଚିମୋତ୍କଳ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଅଭିହିତ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲିର ଦଧିବାମନ ପୀଠରେ ଚଳିତବର୍ଷ ରଥଯାତ୍ରା ହେବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୬ ଦିନ ବାକି ରହିଛି ।

ଯୋଗ ଦିବସରେ କୃତୀଛାତ୍ରୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଯୋଗ ଦିବସରେ କୃତୀଛାତ୍ରୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଦେଓଗାଁ,୨୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ଗୁରୁବାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱ ତଥା ଅଧ୍ୟ୍ୟାପିକା ରିଙ୍କି ସେଠଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କଲେଜର ପୂର୍ବତନ ପରିଚାଳନା ସଭାପତି ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଅରୁନ୍ଧତୀ ହିରୋ ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ସମ୍ମାନିତ

ଅରୁନ୍ଧତୀ ହିରୋ ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ସମ୍ମାନିତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୧ା୬ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ବ୍ୟବସାୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ପାଇଁ ଅରୁନ୍ଧତୀ ହିରୋ ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ଅରୁନ୍ଧତୀ ହିରୋ ଭବାନୀପାଟଣାକୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ଡେପୁଟେସନ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବଦଳି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟାହତ

ଡେପୁଟେସନ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବଦଳି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟାହତ

ଦେଓଗାଁ,୨୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧପଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ନିୟମିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଆଶିଷ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ଚଳିତ ମାସ ୪ତାରିଖରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଡେପୁଟେସନରେ ବଦଳି କରିଦେବା ଫଳରେ ଏଠାକାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ବ୍ୟାଘାତ ଦେଖାଦେଇଛି ା ଉକ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ବନ୍ଧପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ସିଂହାମୁଣ୍ଡା, ଧଣ୍ଡାମାଲ, ଲଣ୍ଡାପଥର, ବ୍ରାହ୍ମଣୀଯୋର ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ା

ଗଜପତିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ରାଜନୀତିଠୁ ବହୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ନେଇ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ପାହ୍ୟା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି, ତାହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ଓଡ଼ିଶା ସଚେତନ ନାଗରିକ ଫୋରମ୍‌।

ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ :ଖେଳୁ ଖେଳୁ ୨ ଶିଶୁ ଗାଏବ

ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ :ଖେଳୁ ଖେଳୁ ୨ ଶିଶୁ ଗାଏବ

ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍କୁଲ୍‌ ଛୁଟି ଥିଲା। ଖେଳକୁଦରେ ମାତିଥିଲେ ପିଲା। କିଏ ବାଟି ତ ଆଉ କିଏ ଏକାଠି ହୋଇ ବାଲିମାଟିରେ ବିଭିନ୍ନ ଖେଳ ଖେଳୁଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ପିଲାଙ୍କ ମେଳରୁ ଜଣକ ପରେ ଆଉ ଜଣେ ଗାଏବ୍‌ ହୋଇଗଲେ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଯୋଗର ମହତ୍ତ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି

ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଯୋଗର ମହତ୍ତ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧ା୬: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ପୁରୀ ସହରରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗ ଦିବସ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯୋଗ ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ଗଠନ ହେବା ସହ ଏକ ସୁନ୍ଦର ସମାଜର ପରିକଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ। ଆଜି ବିଶ୍ୱବାସୀ ଏହାକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହାର ମହତ୍ତ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଏହି ଅବସରରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ମେଘନାଦ ପାଚେରି ନିକଟରୁ ହଟାଅ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ

ମେଘନାଦ ପାଚେରି ନିକଟରୁ ହଟାଅ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ

ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମରାମତି ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଜଗମୋହନ, ନାଟମଣ୍ଡପ, ଭୋଗମଣ୍ଡପ, ଆନନ୍ଦବଜାର, ସ୍ନାନମଣ୍ଡପ ଏବଂ କୋଇଲି ବୈକୁଣ୍ଠର ସ୍ଥିତି ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ