ରାଜ୍ୟ |

ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ: ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ୍‌

ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ: ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ୍‌
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଚେହେରା ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ୍‌, ଯାହାଙ୍କ ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ପଢି ଜଣେ ନିଜକୁ ବି ଭୁଲିଯାଏ। ତାଙ୍କ ରଚନାରେ ରହିଥାଏ ଯାଦୁକରୀ ଶବ୍ଦ ଓ ଭାଷା ପ୍ରୟୋଗର ଏକ ଅପୂର୍ବ ସାମାହାର। କେତେବେଳେ ବାସ୍ତବ ଜୀବନର ଚିତ୍ର ତ କେତେବେଳେ ଜହ୍ନ ରାଇଜର ମନଛୁଆଁ କାହାଣୀ। ଓଡ଼ିଆ ଗଳ୍ପ ସାହିତ୍ୟକୁ ପରିପୁଷ୍ଟ କରିଥିବା ଏହି ଗାଳ୍ପିକା ନିଜ ନିଆରା ଲେଖନୀ ପାଇଁ ସାରସ୍ବତ ଜଗତର ଜଣେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚେହେରା। ୧୯୫୨ ଅଗଷ୍ଟ ୧୭ରେ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସରାଫ୍‌ ୧୯୮୮ରେ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କର ସାହିତ୍ୟିକ ଜୀବନ। ‘ନୀଳ ଜହ୍ନର ଜୁଇ’, ‘ଶେଷ ବିଦାୟର ଗୀତ’, ବର୍ଷାର ଓଢ଼ଣା ତଳେ’, ‘ପ୍ରେମିକା ପରି କେହି ଜଣେ’, ‘ବାପା ଭଲ ଅଛନ୍ତି’ ଭଳି ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ରଚନା କରି ଓଡ଼ିଆ ଗଳ୍ପ ସାହିତ୍ୟର ମଙ୍ଗକୁ ଟେକି ରଖିଥିବା ସେ ଜଣେ ଆଗଧାଡିର ସାହିତ୍ୟିକା। ତାଙ୍କ ରଚିତ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ‘ଇଟାଭାଟିର ଶିଳ୍ପୀ’ ପାଇଁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଧରିତ୍ରୀ ସହ ଆଳାପ। ପ୍ର- କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଆଶା ରଖିଥିଲେ କି? ଉ- ମୁଁ କେବି ବି ପୁରସ୍କାରର ଆଶା ରଖେନାହିଁ। ସବୁବେଳେ ଲେଖିଚାଲେ। ଏହା ଆପେ ଆସିଲା। ତେଣୁ ନମ୍ରତା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। ପ୍ର- ‘ଇଟାଭାଟିର ଶିଳ୍ପୀ’ ସମ୍ପର୍କରେ କ’ଣ କହିବେ, ଏହାର ବିଶେଷତ୍ୱ କ’ଣ? ଉ- ଏହି ସଙ୍କଳନରେ ୧୨ଟି ଗଳ୍ପ ରହିଛି। ସେଥିରୁ ‘ଇଟାଭାଟିର ଶିଳ୍ପୀ’ ଅନ୍ୟତମ। ଓଡ଼ିଶାର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳର ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଏହି ଗଳ୍ପ ପର୍ଯ୍ୟବସିତ। ଲୋକେ ରୋଜଗାରର ପନ୍ଥା ନ ପାଇକି କିଭଳି ଦେଶାନ୍ତର ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ କିଭଳି ନିର୍ଯାତିତ ଓ ନିଷ୍ପେଷିତ ହୁଅନ୍ତି ତାହାର ଚିତ୍ର ଏଥିରେ ରହିଛି। ଗଳ୍ପର ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ର ଏକ ୧୨ବର୍ଷର ପିଲା, ଯାହାର ସୌକ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢିବା। ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ୍‌ ପାଇଁ ଏହି ପିଲା କିଭଳି ନିଜର ହାତ ହରାଇଛି ଓ ତା’ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସି ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ସେ ବିଷୟରେ ଗପରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ପ୍ର- ସାହିତ୍ୟ ରଚନା ବେଳେ କାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲେଖନ୍ତି? ଉ- ନିଜ ଚରିତ୍ରକୁ ଖୋଜିବାର ବଡ଼ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ଏହି ସମାଜ। ସମାଜ ଓ ସାମାଜିକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ମୁଁ ଲେଖେ। ଆମେ ଯେଉଁଠି ରହୁଛେ, ସେଠାରେ ଅନେକ ଗୁଡାଏ ଚରିତ୍ର ଓ ଅନେକ ଗୁଡାଏ କାହାଣୀ ରହିଛି। ଜଣେ ଗାଳ୍ପିକ ଆଖିରେ ଏ ପୃଥିବୀକୁ ଦେଖିଲେ ଅନେକ କିଛି ପାଇହେବ। ନିଜେ ଦେଖୁଥିବା ହଜାରେ ସମସ୍ୟା ଓ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରୁ ଯାହା ମୋ ମନକୁ ଛୁଏଁ ଓ ଯାହା ମୋତେ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରେ ତା’ଉପରେ ମୁଁ ଲେଖେ। ମୋ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବଲାଙ୍ଗୀର, ଯେଉଁଠାରେ ଦାଦନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା। ହେଲେ ତା’ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣୁନାହାନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ସେହି ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହେଉଛି। ସମସ୍ତଙ୍କ ଅବଗତକୁ ଆଣିବାକୁ ମୁଁ ଦାଦନ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୮ଟି ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛି। ପ୍ର- ଜଣେ ସାହିତି୍ୟକ ହେବା ପଛରେ କାହାର ପ୍ରେରଣା ରହିଥିଲା? ଉ- ପିଲାବେଳୁ ମୁଁ ଲେଖା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି। ପତ୍ରପତ୍ରିକା ଓ ବହି ପଢିବା ମୋତେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ କେବେ ଖେଳୁ ନ ଥିଲି। ସେମାନେ ଖେଳିବା ବେଳେ ମୁଁ ପଢୁଥିଲି। ବହୁତ ପଢିବା ପରେ ମୋତେ ଲାଗିଲା ମୁଁ ବି କିଛି ଲେଖିବି। ବିଧିବଦ୍ଧଭାବେ ୮୦ ଦଶକରୁ ଲେଖା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବି ଜାରିରହିଛି। ପ୍ର- ପୁସ୍ତକର ଲୋକପ୍ରିୟତା କମିଯାଉଛି ବୋଲି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି କି? ଉ- ନଁା, ମୁଁ ଭାବୁନି। ପୁସ୍ତକମେଳା ବରାବର ହେଉଛି ଓ ସେଠାରେ ଭିଡ ବି ଲାଗୁଛି। କେବଳ ରାଜଧାନୀରେ ପୁସ୍ତକମେଳା ହେଉନି, ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତ୍ର ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ପାଠକମାନେ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବହି ବିକ୍ରି ହେଉଛି ବୋଲି ପ୍ରତି ଜିଲାରେ, ପ୍ରତି ସବ୍‌ଡିଭିଜନରେ ଏବେ ପୁସ୍ତକମେଳା ହେଉଛି। ପ୍ର- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଯାଉଛି କି? ଉ- ବିଲକୁଲ ନୁହେଁ। ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଏବେ ସାହିତ୍ୟ ରଚନା ହେଉଛି। ଯୁବ ସାହିତି୍ୟକମାନେ ଏକାଧିକ ବିଷୟ ଉପରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ଓ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଛି। ମୁଁ ବି ସବୁବେଳେ ଚାହେଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାନ୍ଧି ନ ହୋଇ ମୋ ଗଳ୍ପର ବଳୟ ପ୍ରସାରିତ ହେଉ। ପ୍ର- ଅନୁବାଦ ଅଭାବରୁ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ବିଶେଷ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇପାରୁନି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କ’ଣ କହିବେ? ଉ- ମୁଁ ବି ତାହା ଅନୁଭବ କରେ। ଆମ ବହିଗୁଡିକ ଆହୁରି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇପାରନ୍ତା, ଯଦି ଠିକ୍‌ଭାବେ ଅନୁବାଦ ହୋଇପାରନ୍ତା। ହେଲେ ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚିତ୍ର ବଦଳୁଛି। ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଅନୁବାଦ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ବହୁତଗୁଡିଏ ବହି ଅନୁବାଦ ହେଉଛି ଓ ଅନୁବାଦକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଛି। ଅନୁବାଦକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ହେଲେଣି। ପ୍ର- ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ପଦ ସହ ଏବେ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ଆହୁରି ଦାୟିତ୍ୱ ବଢାଇଦେଇଛି। ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଉନ୍ନତି ଲାଗି ଆଗକୁ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ? ଉ- ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲାକୁ ଯାଇ ସାହିତି୍ୟକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି। ଯୁବ କବିଙ୍କୁ ନେଇ ଆମେ କବିତା ପାଠ ଉତ୍ସବ କରୁଛୁ। ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ କଥାଘର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ପ୍ରତି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହିତ୍ୟ ପଢିବାକୁ ଓ ଲେଖିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ଅନୁବାଦ ସାହିତ୍ୟକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ପ୍ର-ଆଗାମୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ରହିଛି? ଉ- ଏବେ କିଛିଟା ଉପନ୍ୟାସ ଲେଖୁଛି। ଯାହା ମୋତେ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରେ ସେଭଳି ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଉପନ୍ୟାସ ଲେଖିବାକୁ ଭାବୁଛି। ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉପନ୍ୟାସ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭଲ ଉପନ୍ୟାସ ଲେଖିବା ମୋର ସ୍ବପ୍ନ। ପ୍ର- ଯୁବ ସାହିତି୍ୟକଙ୍କୁ କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବେ? ଉ- ସେମାନେ ଭଲ ଲେଖୁଛନ୍ତି। ବଳିଷ୍ଠ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଗଳ୍ପ, କବିତା ରଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏତିକି କହିବି ସେମାନେ ଆହୁରି ପଢନ୍ତୁ, ସାଧନା କରନ୍ତୁ। ପୁରସ୍କାରର ଆଶା ନ ରଖି ଲେଖିଚାଲନ୍ତୁ। ସାରସ୍ବତ ଯାତ୍ରା ନିରନ୍ତର ଜାରି ରଖିଲେ ପୁରସ୍କାର ଆପେ ଆସିବ। ସଫଳତା ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିବ।   ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର: ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

‘ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ’

‘ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ’

ବନ୍ତ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ-ଆନନ୍ଦପୁର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଗଣିଜାଙ୍ଗଠାରୁ ବନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନ ସରିବା ଯାଏ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବାକୁ ବନ୍ତ-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୁଆଁଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସଦର ବିଡ଼ିଓ ଶଙ୍କର୍ଷଣ ବେହେରାଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢେ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

୩ ବର୍ଷ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳୁନି, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

୩ ବର୍ଷ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳୁନି, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶ୍ରୀରାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମାଣ୍ଡରକୁଲା ଗାନ୍ଧିଜୀ ହାଇସ୍କୁଲର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳିନି। ସୋମବାର ସେମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀଙ୍କଠାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲଖ ଫାସିଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଜକମେରିପଲ୍ଲୀ ଓ ଜଲମେରିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ବହୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡି ବିଜେଡିିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

ପୁଣି କୋଟଗଡ଼ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ପୁଣି କୋଟଗଡ଼ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ/କୋଟଗଡ,(ଡି.ଏନ.ଏ.), ୨୫ା୯-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କୋଟଗଡ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ୯ ବର୍ଷର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ପୁଣି ଏକ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି।

ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କ ପାସିଂ ଆଉଟ୍‌ ପରେଡ୍‌

ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କ ପାସିଂ ଆଉଟ୍‌ ପରେଡ୍‌

ଛତ୍ରପୁର,୨୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲାରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଗୃହରକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାସିଂ ଆଉଟ୍‌ ପ୍ୟାରେଡ୍‌ ସୋମବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ପୋଲିସ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା 

ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୩ ଗୁରୁତର

ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୩ ଗୁରୁତର

ଦିଗପହଣ୍ଡି/ପାଟପୁର, 
୨୫ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ-ଗଜପତି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ସାର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ (ନଂ. ଓଆର୦୪ଜି୩୪୧୬) ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

କଲ୍ୟାଣ ଶିକ୍ଷକ,ଶିକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

କଲ୍ୟାଣ ଶିକ୍ଷକ,ଶିକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଇକିଆ,୨୫ା୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ନେଡ଼ିପଦର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ କଲ୍ୟାଣ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକ ସଂଘ କନ୍ଧମାଳ ଶାଖାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

‘ଆମେ ଚାହଁୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା’

‘ଆମେ ଚାହଁୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା’

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧରିତ୍ରୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ଭଞ୍ଜନଗର ସାଇ ଗୁରୁକୁଳ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ସୋମବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। 

ଗୁମ୍ମାରେ ବିଏସଏନଏଲ ସେବା ଠପ୍‌

ଗୁମ୍ମାରେ ବିଏସଏନଏଲ ସେବା ଠପ୍‌

ଗୁମ୍ମା ୨୫।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)-
ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ବିଏସଏନଏଲ ସେବା ଦୀର୍ଘ ଏକ ମାସ ହେଲା ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ଏନେଇ  ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ।  

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା , ମରାମତି ଦାବି

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା , ମରାମତି ଦାବି

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୫।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ସୁନାବେଡ଼ା ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନ କାକିଗଁାକୁ ପଡ଼ିଥିବା ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଏହି ରାସ୍ତାର ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ମଝିରେ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାତିଅଧିଆ ମାଲ୍‌  ପରିବହନ: ରାଜସ୍ବ ହରାଉଛନ୍ତି ସରକାର

ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାତିଅଧିଆ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ: ରାଜସ୍ବ ହରାଉଛନ୍ତି ସରକାର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୫।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) 
ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ପୁରୁଣାପାଟଣା ରୋଡର ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନରୁ ରାତିଅଧିଆ ଟ୍ରକ ଯୋଗେ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଛି ା