ରାୟଗଡା

ଧରା ପଡିଲେ ୨ ଲୁଟେରା

ଧରା ପଡିଲେ ୨ ଲୁଟେରା
ସୁନାବେଡା, ୨୦।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପୋଡାଗଡ ସରପଞ୍ଚ ଭଗବାନ ମୁଦୁଲିଙ୍କ ସୁନାବେଡା ବାସଭବନରୁ ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ ଚୋରି ହୋଇଥିଲା।କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଘର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ୭ଭରି ସୁନା, ୧ଲକ୍ଷ ୨୫ହଜାର ଟଙ୍କା, ୭ଟି ପାଟ ଶାଢି, ସ୍କୁଟି ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି କରି ନେଇଯାଇଥିଲେ। ଏନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏସଡିପିଓ ନରହରି ନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏସଆଇ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟିମ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରି ସଫଳତା ପାଇଛି। ୨ଜଣ ଧରାପଡିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ନାବାଳକ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟଜଣେ ହେଲେ ସୁନାବେଡା ବାପୁଜି କଲୋନୀର ଅକ୍ଷୟ ସୁନା(୨୦)। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ସୁନାମୁଦି, ୫ଟି ସୁନା କାନଫୁଲ, ରୂପା ପାଉଞ୍ଜି ୨ଟି, ରୂପା ମୁଦି ୭ ହଳ, ୯୭୦୦ଟଙ୍କା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସ୍କୁଟି ଜବତ ହୋଇଛି। ନାବାଳକଙ୍କୁ ଜୁଭେନାଇଲ କୋର୍ଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ବେକକାଟି ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବେକକାଟି ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ନନ୍ଦପୁର, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧୀନ କସନ୍ଧି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତଗର୍ର୍ତ ଆଡ୍ରା ଗ୍ରାମର ରଘୁ ହନ୍ତାଳଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କରିଛି ନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ।

ଗଛ ସହ ପିଟି ହୋଇ ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌ : ୩୦ ଆହତ

ଗଛ ସହ ପିଟି ହୋଇ ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌ : ୩୦ ଆହତ

ମାଥିଲି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ଫାଣ୍ତି ନିକଟ ବ୍ରିଜରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସୋମବାର ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ବ୍ରିଜର ଏକ ପାଶର୍‌ବ ଗଛକୁ ପିଟି ହୋଇ ବସ୍‌ ତଳକୁ ଖସିପଡିଛି। ଫଳରେ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ୩୦ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଆହତମାନଙ୍କୁ ମାଥିଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଆହତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

 ଜୟପୁରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ

ଜୟପୁରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ

ଜୟପୁର,୧୫।୧୦(ନି.ପ୍ର.)-ଜୟପୁରରେ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଫୁଲବାଡ଼ଠାରେ ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଏହି ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । କୋରାପୁଟରେ ଥିବା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଜୟପୁରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଘୋଷଣାର ୧୫ ମାସ ପରେ ସୋମବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳି ଯାଇଛି। ଏଠାରେ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଲାଗିଥିବା ବେଲେ ଲିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି ।

ପଲିଥିନ୍‌ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପଲିଥିନ୍‌ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମାଲକାନଗିରି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ପଦ୍ମଗିରି ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପଲିଥିନି ବର୍ଜନ ପାଇଁ ରବିବାର ସପଥ ନେଇଛନ୍ତିା

ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ପଞ୍ଚାଳି ରାସ୍ତା

ଟିକିରି, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଶଙ୍କରଡା ପଞ୍ଚାୟତ ପଞ୍ଚାଳି, କପାଡାଙ୍ଗ କେବିଡି କି ଅନେକ ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିବା ରାସ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟଛି। ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ବେଳେ   ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯା’ଆସ କରିବାକୁ  ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଚେଙ୍କ’ ଉନ୍ମୋଚିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୧୦(ବି.ପ୍ର.)-ଚେଙ୍କ ନୁହେଁ , ଚିକିତ୍ସା ା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ସଚେତନତା ଅଭାବ ଲାଗି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳମାନଙ୍କରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦିଆଯାଉଛି ା ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ କୋମଳମତି ଶିଶୁଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟୁଛି। ଚେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କିଭଳି ରୋକାଯାଇ ପାରିବ, ସେ ନେଇ ଚେତନା ଗ୍ରୁପ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି ା 

ବିଦ୍ୟୁତ, ପାଣି ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବିଦ୍ୟୁତ, ପାଣି ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ଯୋଗୁ  ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତିତ୍‌ଲିର ୪ ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ଧାରରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର। ଏଥିସହ ପିଇବା ପାଣି ମଧ୍ୟ ମିଳୁନି। ଜଳ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସମସ୍ୟାର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସହରର ଗାନ୍ଧୀ ଛକରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ  ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରହୁଛୁ। ବର୍ଷା ଛାଡିଥିବାରୁ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ଓ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ଭୟ ରହୁଛି ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ କହିଛନ୍ତି।

ଗଙ୍ଗାବାଡରେ ପାହଡ ଧସିବା ଘଟଣା: ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୧୩ ମୃତଦେହ

ରାୟଗଡ (ଗଜପତି), ୧୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକରେ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବାତ୍ୟାର ଚାରିଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ କଇଁପୁର,ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ଏଙ୍ଗାରସିଂ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସକ୍ଷମହୋଇ ନଥିବା ବେଳେ ବିପନ୍ନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତି ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। ଗଙ୍ଗାବାଡ ପଞ୍ଚାୟତ ବାରଘର ଗ୍ରାମରେ ପାହାଡ  ଧସିବା ଘଟଣାରେ  ଶନିବାର ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ୧୩ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ସହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି।  ସେହିଭଳି ପଥର ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ୪ଜଣଙ୍କୁ  ଏଯାବତ୍‌ ଉଦ୍ଧାର କରଯାଇ ପାରିନାହିଁ। 

ଧାନ ଗଛରେ ମାଟିଆଗୁଣ୍ଡି ପୋକ,ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଧାନ ଗଛରେ ମାଟିଆଗୁଣ୍ଡି ପୋକ,ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଟିକିରି,୧୪।୮(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ  ଧାନ ଫସଲରେ ପୋକ ଲାଗିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଧାନଫସଲରେ ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗ ହେବା ସହ ମାଟିଆଗୁଣ୍ଡି ପୋକ ଲାଗିଛି । ଏନେଇ ଚାଷୀମାନେ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ହେଲେ  ସେ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରୁ ନ ଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ଷେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲାଣିଅନ୍ଧାରରେ ୩ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ

ଟିକିରି, ୧୪।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗାସିଲ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଗ୍ରାମୀଣ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌କରଣ ଯୋଜନାରେ  ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଖଟାପଦର, କୁକୁଡାପଦା ଓ ଡି. ସୁରକା ଗ୍ରାମରେ ମଧ୍ୟ ତିନି ବର୍ଷ ତଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଦେଖି ଲୋକେ ଖୁସି ହେବା ସହ ବେଶ୍‌ ଉପକୃତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ହେଲେ ବର୍ଷେ ହେବ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ମଙ୍ଗରଯୋଡ଼ି ଗାଁ

ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ମଙ୍ଗରଯୋଡ଼ି ଗାଁ

ବାଲିମେଳା,୧୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ପାର୍କନମାଲା ପଞ୍ଚାୟତର ମଙ୍ଗରଯୋଡି ଗ୍ରାମ।  ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ଏଠାରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଏଯାଏ ପହଞ୍ଚତ୍ନାହିଁ। ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ। ୧୨ କିମି ଚାଲି ଚାଲି ଗଲେ ଏଠି ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳେ ପାଠପଢିବା ସୁବିଧା। ଗ୍ରାମକୁ ଯିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡୁଛି ରାସ୍ତା। ଏଥିରୁ ଗ୍ରାମରେ ବିକାଶ ଚିତ୍ର କିପରି ଥିବ ସହଜରେ ଅନୁମେୟ। 

ଗୁରୁଣ୍ଡି ଗୁରୁଣ୍ଡି ସ୍କୁଲ ଆସନ୍ତି ଭୂମିକା

ଗୁରୁଣ୍ଡି ଗୁରୁଣ୍ଡି ସ୍କୁଲ ଆସନ୍ତି ଭୂମିକା

ଜେକେପୁର, ୧୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୋ ନାମ ଭୂମିକା, ବୟସ ୭ବର୍ଷ।  ପାଠ ପଢିବାକୁ ମୋତେ ଯେତିକି ଇଚ୍ଛା  ଖେଳିବାକୁ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା। ଛାଟ ବେଳେ ମୁଁ ନିଆଁରେ ପଡି ଯିବାରୁ ମୋର ଦୁଇଟି ଗୋଡ ପୋଡିଗଲା। ସେଦିନ ଠାରୁ ମୁଁ ଆଉ ଚାଲିପାରୁନାହିଁ କି ଦୌଡି ପାରୁନାହିଁ।  ସାଙ୍ଗମାନେ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖି ମୋତେ ବେଶୀ କାନ୍ଦ ଲାଗେ ବୋଲି ଦୁଃଖରେ କହିଛନ୍ତି ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଳକ ଭୋଇମଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ଗ୍ରାମର   ମୋହନ ମାଣ୍ଡାଙ୍ଗିଙ୍କ ଝିଅ ଝିଅ ଭୂମିକା।