ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୁରୁଣା କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ, ନୂଆ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ପୁରୁଣା କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ, ନୂଆ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା
ପାରାଦୀପ,୨୦।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଅଞ୍ଚଳର ସାମାଜିକ ପରିବେଶ ବିଗିଡିଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାମରେ ଠିକାଦାରି ଓ ୟୁନିୟନ କରି ଚାକିରି ବାଣ୍ଟିବା ନଁାରେ କେତେକ ପ୍ରତିପତ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେହିଧାରା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଏବେ ଏକ ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ନେଇ ଅଘୋଷିତ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ସେହି କମ୍ପାନୀ ହେଲା ଖାଇବା ତେଲ କାରଖାନା ‘କାର୍ଗିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଲିମିଟେଡ୍‌। ୨୨.୭ ଏକର ବିଶିଷ୍ଟ ବନ୍ଦର ଜାଗାରେ ୧୫ ବର୍ଷ ହେଲା ହୋଇଥିବା ଏହି ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରଖାନା ୨୦୧୫ ଜୁଲାଇରୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବନ୍ଦ ହେବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀର ପାମ୍‌ ଜାହାଜକୁ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ପ୍ରାଥମିକତା ଆଧାରରେ ଅପେକ୍ଷା ନ କରାଇ ବର୍ଥିଂ କରାଉଥିଲା। ୨୦୧୪ରେ କମ୍ପାନୀ ଜାହାଜକୁ ତତ୍କାଳୀନ ବନ୍ଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲାଇନରେ ଆସିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଜାହାଜ ଆଙ୍କରେଜ ଏରିଆରେ ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ଅଟକିବା ଫଳରେ ଅଶୋଧିତ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ହେଲା। ଫଳରେ କ୍ଷତି ହେବାରୁ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା। କମ୍ପାନୀର ଶେଷ ଜାହାଜ ଲାଗିଥିଲା ୨୦୧୪ ଅକ୍ଟୋବରରେ। ଏହାପରେ କମ୍ପାନୀ ୧୫୨ଜଣ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବର୍ଷକ ପରେ ଫୁଲ ଆଣ୍ଡ ଫାଇନାଲ ଅର୍ଥ ଦେଇ ବାହାର କରିଦେଲା। ଏବେ କମ୍ପାନୀରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ମିଶାଇ ୫୦ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀର ଲାଇସେନ୍ସ ଏବେ ବି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀକୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ କିଣିବ ବୋଲି ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛି। କାରଣ ଯେଉଁ ଜାଗାରେ ଉକ୍ତ କାରଖାନା ରହିଛି ତାହା ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କର। ଏହାର ଲିଜ୍‌ ଅବଧି ୩୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି। ଅଥାତ୍‌ ୨୦୩୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଏହି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆଲୋଚନା କେତେକ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଓ ଏକ ଜାତୀୟ ଦଳର କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି ଓ ଠିକାଦାରି କରିବା ପାଇଁ ଦଳୀୟ କର୍ମୀମାନେ ଅଘୋଷିତ କାରବାର କରୁଥିବା ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିକାଶ ଆଳରେ ପାରାଦୀପକୁ ଏହି ବର୍ଷ ୪ଟି କମ୍ପାନୀ ଆସିବେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଅଥଚ ଭିନ୍ନ କାରଣ ଯୋଗୁ ବନ୍ଦ ଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟତମ ଉଦ୍ୟମ ହେଉନାହିଁ। ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଆଉ ୨ଟି କମ୍ପାନୀର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବିଅରଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଓ ଏସାର ଷ୍ଟିଲ ଏବେ ଏହି ୨ କମ୍ପାନୀ ମାସକୁ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା କାଠିକାର ପାଠ ହେଲାଣି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଏହି ଜାତୀୟ ଦଳ କିପରି ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବ ସେ ଦିଗରେ ଯତ୍‌ପରୋନାସ୍ତି ଚେଷ୍ଟାରେ ଅଛି। କାର୍ଗିଲ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରି ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ଭାନୁପ୍ରତାପ ରାଉତ କୁହନ୍ତି, ଏହି କଥା ମୁଁ ବାହାରୁ ଶୁଣିଛି। କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରି ହୋଇନାହିଁ। ବାହାରେ କିଏ କ’ଣ କହୁଛି ସେଥିରେ କମ୍ପାନୀ ମୁଣ୍ଡ ପୂରାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଲାଗି ଉତ୍ସବମୁଖର ମାର୍ଶାଘାଇ

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଲାଗି ଉତ୍ସବମୁଖର ମାର୍ଶାଘାଇ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଛି। ମାର୍ଶାଘାଇ  ବଜାର ମଣ୍ଡପରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଲ୍ବ ବରଣ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କଳସ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ଷୋଢଶ ଉପଚାର ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ

ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୬।୧୦: ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଦୁର୍ଗା ପଡ଼ିଆ ନିକଟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଦଶରଥ ଜେନା(୬୫)। ଯାଜପୁର ଓଡ୍ରାଫ ଟିମ୍‌ ଓ ବରୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଜାଖୋଜି ଚାଲିଛି। 

ଜାକେଡା ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଜାକେଡା ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ନୂଆଗାଁ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଜାକେଡା ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସୋମବାର ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଇଶହର ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳାପୁରୁଷ ନୂଆଗାଁ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଆଠ ଦଫା ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । 

ପାଣୁସାହୁ ପାଟଣାର ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ବୈଦିକ ମହାଯଜ୍ଞ: ବିଶ୍ୱାସ ଓ ଅନୁଭୂତିକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ପରମ୍ପରା

ପାଣୁସାହୁ ପାଟଣାର ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ବୈଦିକ ମହାଯଜ୍ଞ: ବିଶ୍ୱାସ ଓ ଅନୁଭୂତିକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ପରମ୍ପରା

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୬।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ମା’ଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା, ବେଶ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃ୍‌ଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ହୋଇ ପୂଜା ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି। 

ମା’ ମଣିନାଗ ପୀଠରେ ପଶୁବଳି ପରମ୍ପରା ବନ୍ଦ

ମା’ ମଣିନାଗ ପୀଠରେ ପଶୁବଳି ପରମ୍ପରା ବନ୍ଦ

 ରାଜାରାଜୁଡ଼ା ଅମଳରେ ଏଠାରେ ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ପଶୁବଳି ପ୍ରଥାକୁ ମୁଖ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସମୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି ।  

ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିପୀଠ ଓ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ମା’ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଉପାସନା

ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିପୀଠ ଓ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ମା’ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଉପାସନା

ବୋଲଗଡ,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମା’ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ଶାରଦୀୟ ପର୍ବ ଅବସରରେ  ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଦେବୀପୀଠ ଓ ପୂଜାମଣ୍ଡପଗୁଡ଼ିକ ଶକ୍ତି ଉପାସନାରେ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। 

ଦଶହରା ପୂର୍ବରୁ ଢିଲା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ଭିଡ଼ରେ ନାକେଦମ ୨ ଘଣ୍ଟା

ଦଶହରା ପୂର୍ବରୁ ଢିଲା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ଭିଡ଼ରେ ନାକେଦମ ୨ ଘଣ୍ଟା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୬ା୧୦: ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଦଶହରା। କିନ୍ତୁ ଏବେଠୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ହେଲାଣି, ଯାହାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ଏରସମା ସମାବେଶରେ ଦାମ ହୁଙ୍କାର : କହିଲେ ଷଣ୍ଢ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା, ଫିଟିବାରୁ ଶକ୍ତି ବଢିଲା

ଏରସମା ସମାବେଶରେ ଦାମ ହୁଙ୍କାର : କହିଲେ ଷଣ୍ଢ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା, ଫିଟିବାରୁ ଶକ୍ତି ବଢିଲା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ/ଏରସମା(ସ୍ବ.ପ୍ର.),୧୬ା୧୦: ଷଣ୍ଢ ବନ୍ଧାହୋଇ ରହିଥିଲା, ଏବେ ଖୁଣ୍ଟରୁ ଫିଟିଲା ପରେ  ଶହେଗୁଣା ଶକ୍ତି ବଢିଲା। ଆଗରୁ ବିଜେଡିରେ ରହି ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ମୋର ଶକ୍ତି ଯେତିକି ଥିଲା, ଏବେ ବିଜେଡିରୁ ବାହାରିବା ପରେ ତା’ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। 

ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଜେଜେ ମୃତ, ନାତି ଗୁରୁତର

ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଜେଜେ ମୃତ, ନାତି ଗୁରୁତର

ସାଲେପୁର,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଟକ ଜିଲା ସାଲେପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତ ବୋଇଲୋ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ସମୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ଜେଜେ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ନାତି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ୩୩୮ ଅଭିଯୋଗ

ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ୩୩୮ ଅଭିଯୋଗ

ଡେରାବିଶ, ୧୫ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଜିଲାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏଥିରେ ମୋଟ ୩୩୮ଟି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା 

ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଡ. କାଲାମଙ୍କୁ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଡ. କାଲାମଙ୍କୁ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୫ା୧୦- ଆତ୍ମ ବିଶ୍ୱାସ, ପ୍ରେରଣା, ସାହସ ଓ ଶକ୍ତିକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ଭାରତର ଏକାଦଶତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡ. ଏପିଜେ କାଲାମ ନିଜର ସ୍ବପ୍ନକୁ ସାକାର କରିଥିଲେ ଅଧ୍ୟବସାୟକୁ ମୂଳମନ୍ତ୍ର କରିଥିବା ଡ. କାଲାମ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି 

ନବପତ୍ରିକା ପୂଜାରେ ମାଆଙ୍କୁ ଆବାହନ

ନବପତ୍ରିକା ପୂଜାରେ ମାଆଙ୍କୁ ଆବାହନ

ଡେରାବିଶ, ୧୪ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମାଆ ଦୁର୍ଗାଦେବୀଙ୍କ ନବରାତ୍ର ପର୍ବ ଅବସରରେ ସୋମବାର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳ ଏହି ପୂଜାତ୍ସୋବ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡିଛି ା