ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀ ଖନନ ନାମରେ ଚାଲିଛି ଦୁର୍ନୀତି

ପୋଖରୀ ଖନନ ନାମରେ ଚାଲିଛି ଦୁର୍ନୀତି
ରସୁଲପୁର,୨୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୋଖରୀ ଖୋଳା ଓ ନାଳ ଖନନରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ଚାଲିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇବା ପରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକର ସୁଆଁସାହି ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳା ଘଟଣାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିନା ଅନୁମତିରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳୁଥିବା ନେଇ ସୁଆଁସାହି ଗ୍ରାମବାସୀ ରସୁଲପୁର ତହସିଲଦାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ତହସିଲଦାର ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ପୋଖରୀ ଖନନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ବ୍ଲକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜଳଛାୟା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଧ୍ରୁବ ଚରଣ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପୋଖରୀ ଖନନର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ରସୁଲପୁର ଓ ଭୋଟକା ପଞ୍ଚାୟତର ସୀମାକୁ ଲାଗି ଏକ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ପୋଖରୀ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ୪ଟି ଗ୍ରାମର ପିଲାମାନେ ଖେଳପଡ଼ିଆ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଟିକୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଖନନ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ସରପଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ଖନନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ନ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଜନଗହଳି ସ୍ଥାନରେ ବିନା ଅନୁମତିରେ ପୋଖରୀ ଖନନକୁ ବିରୋଧ କରି ୧୨ ତାରିଖରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତହସିଲଦାର ପ୍ରତାପ କୁମାର ରାଉତ, ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଦୁର୍ଯେୟ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଜଳଛାୟା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳଯୋଗାଣ ଆଳରେ ଏହି ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଉଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି । ମାତ୍ର ଗାଁ ମଝିରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳି ଚାଷଜମିକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ କରିବା ଏହା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ । ଏହା ପଛରେ ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ରହିଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଏହି ଜମିକୁ ଲାଗିଥିବା ଭୋଟକା ପଞ୍ଚାୟତ ସାନରମ୍ପେଇ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ପୋଖରୀ ଥିଲା । ମାତ୍ର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଚଳାଚଳରେ ବାଧା ଉପୁଜିବାରୁ କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ଉକ୍ତ ପୋଖରୀଟିକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଏକ କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଗୋଚରରେ ରାତି ଅଧିଆ ପୋଖରୀ ଖନନକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି। ପୋଖରୀ ଖୋଳା ଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନଟି ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜାଗା ବୋଲି ଖୋଦ୍‌ ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନ ବି ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଏଠାରେ ବିଭାଗ ତହସିଲର ବିନା ଅନୁମତିରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଉଛି । ଫଳରେ ତହସିଲଦାର ରାଉତ ପୋଖରୀ ଖୋଳାକୁ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ସହ ଏ ଦିଗରେ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି ବିଗତ ଦିନରେ ଏହି ବ୍ଲକରେ ବିଭାଗର ବହୁ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି। ଭୋଟକା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଛିଣ୍ଡା ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀ ଭିତରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା । ଏ ଦିଗରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ତତ୍କାଳୀନ ବିଭାଗୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ଭୋଟାକ ପାଟ ବଡ ନାଳ ଓ ସାନନାଳ ଖନନ ଆଳରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହଡପ ହୋଇଛି । ବଡକଇଁଚ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜଙ୍ଗଲ କିସମ ଜମିରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳାକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଓଡିଶୋ ପଞ୍ଚାୟତର ଦପାନାଳ ଖନନରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି । ଏହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜଳଛାୟା ପ୍ରକଳ୍ପ ନାଁରେ ବହୁ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି । ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ କମିଟି ଆଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଷ୍ଟିମେୟ ଲୋକଙ୍କୁ ହାତକରି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଳରେ ଟଙ୍କା ହଡପ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଧ୍ରୁବ ଚରଣ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ବ୍ଲକରେ ହେଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଉଛି । କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ମିଳିନାହିଁ। କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଯୋଗାଡ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଆଇନତଃ ସବୁ ଠିକ୍‌ କରିହେଉ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଜଳଛାୟା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା କାକରାପଠା

ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା କାକରାପଠା

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାକରା ପିଠା ଲାଗି ହୋଇଛି । ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦ୍ୱାଦଶୀ ତିଥିରେ ସୁନିଆ ଓ ବାମନ ଜନ୍ମ ମହୋତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି।

ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ନିରାକାରପୁର,୨୧। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନିରାକାରପୁର ଲେବୁଲ କ୍ରସିଂ ନିକଟରେ ୫୮ ବଗି ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ବେଳେ ବଗିରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା।

 ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲ

ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲ

ଗଣିଆ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ତାଳେ ତାଳେ ବଦଳିଥାଏ ପ୍ରକୃତିକ ଚିତ୍ର। ଆଉ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଦିଏ। ଗହୀର ବିଲରେ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଅନୁଭବ କରିହୁଏ। 

ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନ ଛାଡୁନୁ ପୁଣି ଲଗାଣ ବର୍ଷା

ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନ ଛାଡୁନୁ ପୁଣି ଲଗାଣ ବର୍ଷା

ପାଟକୁରା, ୨୧।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଜମିରେ ଧାନ ଫସଲ ପଚି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା।

ପଲିଥିନ ପାଲ ପାଇଁ ତହସିଲ ଘେରାଉ

ପଲିଥିନ ପାଲ ପାଇଁ ତହସିଲ ଘେରାଉ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୯- ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଅଦ୍ୟାବଧି ଗୃହର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଲିଥିନ ପାଲ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇ ନାହିଁ 

ସାପକାମୁଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାପକାମୁଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଙ୍କୀ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବାଙ୍କୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବିଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଗ୍ରାମର ନିବାସ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ପୁଅ ଭଗବାନ ସ୍ବାଇଁ (୪୬)। 

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାମରେ ଆସୁନି  ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାମରେ ଆସୁନି ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଳକର ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକା ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସ୍‌ଏଚଜି)ଙ୍କ ପାଥଁ ଥିଲା ବେଳେ ଏହି ଦୋକାନକୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ହାତେଇଛନ୍ତି।  ଯେଉଁ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ମହିଳାମାନଙ୍କ ହାତ ତିଆରି ଜିନିଷ ବିକ୍ରି ହେବା କଥା ସେଥିରେ ବିକ୍ରି  ହେଉଛି  ସ୍ନାକ୍ସ, ତେଲ ଓ ମୃଦୁପାନୀୟ ।  ଖାଲିି ସେତିକି ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଜେରକ୍ସ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବା ସହ ଡ଼ିଟିପି ଓ ଏକ ଚେନ୍‌ କମ୍ପାନୀ (ଆରସିଏମ୍‌)ର ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ଗଛପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଯୋଗୁ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିପଡିବା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡି ସରବରାହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି।

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୯-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ଶୈକ୍ଷିକ ଗରିମା ବଖାଣୁଥିବା ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାର ବିଶିଷ୍ଟ ୫ ଜଣ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଭାପୁର,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଡ.ଏନ୍‌.ତିରୁମାଲା ନାୟକ ଭାପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। 

 ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଫଳରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଓ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାମନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାଜନଗର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ସାତଭାୟା ପଞ୍ଚବରାଇ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ବଗପାଟିଆର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଛନ୍ତି ଜିଲାପାଳ ବାସରଥୀ ଶତପଥୀ।