ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଚାପରେ ବିବାହ କରିବା ଓ ବିବାହର କିଛି ଦିନ ପରେ ଘରୁ ବାହାର କରିଦେବା ଘଟଣାରେ ବିଚାର କରି ବୁଧବାର ଯାଜପୁରର ଫାଷ୍ଟଟ୍ରାକ୍‌ କୋର୍ଟ ଜଜ୍‌ ସୁଷମା ସ୍ବାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଜଣେ ଯୁବତୀ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ବାରବାଟୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ନିଜ ମାମୁଁଘରେ ରହି ପଢ଼ୁଥିଲେ। ୨୦୧୨ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ରଂଜନ ବେହେରା ଉକ୍ତ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ପାଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ତିରେ ରଞ୍ଜନ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହର କିଛି ଦିନ ପରେ ରଞ୍ଜନ ଉକ୍ତ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ଘରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଉକ୍ତ ଯୁବତୀ ୨୦୧୩ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ୩ରେ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଧର୍ମଶାଳା ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ ୧/୧୩) ରୁଜୁ କରି ରଞ୍ଜନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ୧୭ଜଣ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଯାଜପୁର ଫାଷ୍ଟଟ୍ରାକ୍‌ କୋର୍ଟର ଜର୍ଜ ସୁଷମା ସ୍ବାଇଁ ରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ସହ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି। ଅନାଦେୟ ଅଧିକା ୨ମାସ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ରାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନଜୀବୀ ଶୈଳେନ୍ଦ୍ର ସାମଲ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଋଣ ବୋଝ ସହିନପାରି ଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମତ୍ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଋଣ ବୋଝ ସହିନପାରି ଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମତ୍ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଧର୍ମଶାଳା, ୨୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା  ତହସିଲ ଅଭୟପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ଗ୍ରାମରେ ଋଣଭାର ସହି ନ ପାରି ଜଣେ ଚାଷୀ ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ କୁରୁଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମିଲ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ କୁରୁଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମିଲ

ଡେରାବିଶ, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଧରିତ୍ରୀ ଓ ଓଡ଼ିଶାପୋଷ୍ଟ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ କୁରୁଜଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚାୟତ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମନପୁରମ୍‌ ଗୋଲ୍ଡ ଲୋନ୍‌ ଅଣବ୍ୟାକିଂ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଆଁ

ମନପୁରମ୍‌ ଗୋଲ୍ଡ ଲୋନ୍‌ ଅଣବ୍ୟାକିଂ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଆଁ

ଯାଜପୁର ରେଡ୍‌, ୨୬।୯ (ନି.ପ୍ର.)-ଯାଜପୁର ରୋଡ୍‌ର ଯୋରନ୍ଦାଠାରେ ଥିବା ମନପୁରମ୍‌ ଗୋଲ୍ଡ ଲୋନ୍‌ ଅଣବ୍ୟାକିଂ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥାରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟଶର୍କିଟ ଯୋଗୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ଖୁସି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଖୁସି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଡେରାବିଶ, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବୁଧବାର ଖୁସି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଯୁବକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ଯୁବକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ନିରାକାରପୁର, ୨୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବଡ଼ପୋଖରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ପଶ୍ଚିମସାହିର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଣେ ଯୁବକ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ କେଦାରନାଥ ଜେନା(୭୦)। 

କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଧାରଣା

କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଧାରଣା

ନିରାକାରପୁର, ୨୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନିରାକାରପୁରସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମୀଣ ବିଜ୍ଞାନ ମହାବଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବୁଧବାର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ହାଇକୋର୍ଟ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଆଶାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଓ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ସାଲେପୁର ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ଭାଜପାର ଧାରଣା

କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ଭାଜପାର ଧାରଣା

ଆଳି, ୨୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆଳି ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଆଳି ବଡବଜାରସ୍ଥିତ କଟକ କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। 

ଉତ୍କଳ  ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ  ମହାସଂଘର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଉତ୍କଳ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ମହାସଂଘର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ମଦନପୁର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଉତ୍କଳ  ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ  ମହାସଂଘର ଦଶମ  ବାର୍ଷିକ  ଉତ୍ସବ ବୁଧପବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବାରୋର କାଇଁଚ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବାରୋର କାଇଁଚ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୬।୯-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ଧାନ କ୍ଷେତରେ ଅଯତ୍ନ ଭାବେ ବଢ଼ୁଥିବା କାଇଁଚ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚୁଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବାରୋ ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀବଳଦେବଜୀଉ ସିଦ୍ଧ ମହାପୁରୁଷ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ତିଆରି କାଇଁଛ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଏବେ ଆମାଜନ ଓ ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ସପିଂ ସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଏହାର ଆଦର ବି ବଢ଼ୁଛି।

ସିଦ୍ଧପୁରୁଷ ବାଲାବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ

ସିଦ୍ଧପୁରୁଷ ବାଲାବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୬।୯-ସହରର ଗଣାମାହାଲସ୍ଥିତ ବାଲାବାବା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସିଦ୍ଧପୁରୁଷ ବାଲାବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ପବିତ୍ର ଇନ୍ଦୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାତଃକାଳରେ ବାଲାବାବାଙ୍କ ମହାସ୍ନାନ କରାଯାଇଥିଲା।

 ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି, ଆକ୍ରମଣରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି, ଆକ୍ରମଣରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର

ମହାକାଳପଡା, ୨୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ରୋଗୀଙ୍କୁ  ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ବଦଳରେ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଗଗୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ  ଅଧୀନ ବାବରସ୍ଥିତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ। ଏନେଇ ମହିଳା ଜଣକ ମଙ୍ଗଳବାର ତନ୍ତିଆପାଳ ମେରାଇନ ଥାନାରେ ଲିକ୍ଷିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବିକରି ଥାନାରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ।