Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେଲା ନାଟକ: ମନ ମୋହିଲା ‘ ନଈର ଠିକଣା’

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେଲା ନାଟକ: ମନ ମୋହିଲା ‘ ନଈର ଠିକଣା’  କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) -   ଦୀର୍ଘ ୩୨ ବର୍ଷ ପରେ କେନ୍ଦୁଝର କଲ୍‌ଚରାଲ କ୍ଲବର ଐତିହାସିକ ମଞ୍ଚରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନାଟକ ‘ନଈର ଠିକଣା’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ମଞ୍ଚରେ ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ଶେଷଥର ‘ଜ୍ୱାଳା ମୁଖୀ’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଆଉ କୌଣସି ନାଟକ ପରିବେଷିତ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ପରେ ମଞ୍ଚରେ ପୁଣି ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବା ଘଟଣା ଦର୍ଶକଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ପୁରୁଣା ଉଦ୍ୟକ୍ତା ଓ କଳାକାରଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଏହି ନାଟକକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଡ. ଭକ୍ତ ଚରଣ ପ୍ରଧାନ ଓ ପିଡି, ଡିଆରଡିଏ ନୃସିଂହ ଚରଣ ସ୍ବାଇଁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ କ୍ଲବର ଦିବଂଗତ ସଭ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ମିନିଟ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା। ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସଭ୍ୟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ବସନ୍ତ କୁମାର ଲାୟକ, ବିଦ୍ୟାଧର ରାୟ, ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ, ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ଦ୍ୱିବେଦୀ, ସୁରେଶ ମହାନ୍ତି , ନିର୍ମଳ କୁମାର ଜେନାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । କାହାଣୀ ଏହିପରି ... ସନ୍ଦେହର ନିଆଁ କିପରି ଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରି ବିଭିନ୍ନ ପରିବାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦିଏ ତାହାର ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏଣୁ ସନ୍ଦେହ ନ କରି ଏହାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ବାସ୍ତବତାକୁ ପରଖିବାର ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା କଲେକ୍ଟୋରେଟ କଲ୍‌ଚରାଲ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ମଞ୍ଚସ୍ଥ ନାଟକ ‘ନଈର ଠିକଣା’ । ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ରାୟ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଶିଳ୍ପପତି । ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମରିଯାଇଛନ୍ତି। ୨ ପୁଅ ଓ ଗୋଟିଏ ଝିଅ। ଏଥିରୁ ଝିଅ ବିବାହିତା । ଦିନେ ଏକ ହୋଟେଲରେ କାବେରୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ପ୍ରଭଞ୍ଜନଙ୍କର ଦେଖା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାନା ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ସନ୍ଦେହ କୁହୁଳି କ୍ରମେ ପରିବାରର ସୁଖଶାନ୍ତି କିଭଳି ହଜାଇ ଦେଇଥିଲା ତାହା ନାଟକରେ ନିଖୁଣ ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ କାବେରୀ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଲାଳନପାଳନ କରିବା ଲାଗି ସେ ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ରାୟଙ୍କ ହାତକୁ ଟେକିଦେଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଟଙ୍କା ଥିବା ଏକ ଆଟାଚି ସେ ତାଙ୍କ ହାତକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ଟଙ୍କାରେ ବ୍ୟବସାୟ କରି ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ଶିଳ୍ପପତି ହୋଇଥିଲେ। ସେ ପାଳନ କରିଥିବା ତାଙ୍କ ଝିଇକୁ ଶିକ୍ଷାଦୀକ୍ଷା ଦେଇ ବାହା କରାଇ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କାବେରୀଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଭଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଏହି ଝିଅ ସମେତ ପରିବାରର ସମସ୍ତେ ସନ୍ଦେହ କରି ଶେଷରେ ଅନୁତାପ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ନାଟ୍ୟ କାହାଣୀ ରଚନା କରଛନ୍ତି ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ପାତ୍ର । ବି. ଲାମା ନାଟକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେବା ସହ ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ରାୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ୧ ଘଣ୍ଟା ୪୦ ମିନିଟର ଏହି ନାଟକରେ ମୋଟ ୮ ଜଣ କଳାକାର ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ କଳାକାରମାନେ ହେଲେ ରଶ୍ମିରଂଜନ ମହାନ୍ତି, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ରଣା, ପ୍ରଭାତେନ୍ଦୁ ନାୟକ, ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ ଜେନା, ତପନ କୁମାର ଭୂୟାଁ, ପୀତବାସ ମହାନ୍ତ ଓ ନାରୀ ଭୂମିକାରେ ମଧୁସ୍ମିତା ।

Model This Week

ସୁରଶ୍ରୀ
Pilanka Dharitri

ବାଲେଶ୍ୱର

ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡେ ମହୋତ୍ସବ

ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡେ ମହୋତ୍ସବ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହୋସତ୍ବ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡିବା ସହ ପରସ୍ପରକୁ ଭାଇଚାରାର ଡୋରିରେ ବାନ୍ଧିରଖେ ବୋଲି ଡଗରା ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ମକର ମେଳାରେ ପାରମ୍ପରିକ ଝଲକ

ମକର ମେଳାରେ ପାରମ୍ପରିକ ଝଲକ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଡ଼ ଡୁମୁରିଆ ଗାଁ ପାଖ ଚତିରି ପଡ଼ିଆରେ ୩ଦିନ ଧରି ମକର ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

କାରଖାନା ପରିସରରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

କାରଖାନା ପରିସରରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଳାସପଗାସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ପଞ୍ଜ କାରଖାନା ପରିସରରେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ବହୁଦିନ ହେବ କାରଖାନା ବନ୍ଦ ରହିଥିବାରୁ କାରଖାନା ପରିସର ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଏରେଣ୍ଡେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ମଜୁରୀପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଦେବାଶିଷ ମହାନ୍ତି ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଛନ୍ତି।

୨ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ: ପୋଲିସକୁ ଆକ୍ରମଣ

୨ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ: ପୋଲିସକୁ ଆକ୍ରମଣ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୬।୧: ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୀମା ସହଦେବ ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅଧୀନ ବାଙ୍କିତିରା ଗାଁ ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ କଳମା ଗାଁ ଭିତରେ କିଛିଦିନ ହେବ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ସଂଘର୍ଷରେ ୪ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆହତ ହୋଇ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି।

  ଚାଷୀଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ଠକେଇ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ଠକେଇ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୫।୧- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଓ ରୋଗପୋକ ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଡିଜିଟାଲ ୱେଟ୍‌ ମେସିନରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ବେଳେ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଓଜନରେ ଠକେଇ କରାଯାଉଛି ।

ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଉଦୟ

ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଉଦୟ

ସୋର, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପଥରରେ ନିଖୁଣ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର ଅଞ୍ଚଳର ଶିଳ୍ପୀ ଉଦୟ ମହାନ୍ତି । ଘରର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବଚ୍ଛଳ ନ ଥିବାରୁ ହାଇସ୍କୁଲ ପରେ ଆଉ ଆଗକୁ ମାଡି ପାରି ନ ଥିବା ଉଦୟ ଆଜି ଏହି କଳା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କାଳଜୟୀ

ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କାଳଜୟୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୫।୧-ଫକୀରମୋହନଙ୍କର ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କବିତୀର୍ଥ ଶାନ୍ତିକାନନ ପରିସରରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଫକୀରମୋହନ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ପରିଷଦର ସଭାପତି ଡ. ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ହୋଟେଲରେ ପଶି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ହୋଟେଲରେ ପଶି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ରେମୁଣା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ଥିବା ହୋଟେଲଗୁଡିକ ଉପରେ ଏବେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନଙ୍କର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡିଛି । ପୋଲିସ୍‌ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି।

ଦେବୀ   ହେଲେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଓମେନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ

ଦେବୀ ହେଲେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଓମେନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୫।୧- ତାମିଲନାଡୁର କୋଏମ୍ବାଟୁରଠାରେ ଗତ ୮ ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ କନିଷ୍ଠ ଶକ୍ତି ଉତ୍ତୋଳନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଓଡିଶା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ୪ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ସମେତ ୭ଟି ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

  ଧରାପଡିଲେ ୨ ଲୁଟେରା

ଧରାପଡିଲେ ୨ ଲୁଟେରା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୫।୧- ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ସରଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇ ଲୁଟ୍‌ କରୁଥିବା ୨ ଯୁବକ ସୋମବାର ବାରିପଦା ଟାଉନ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ପଡିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୫୯ ହଜାର ୪୦୦ ଟଙ୍କା, ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ଓ ପାସବୁକ ଜବତ କରିଛି। ଗିରଫଦ୍ୱୟ ହେଲେ ବାରିପଦା ସହର ଶ୍ରୀପଦଗ ୱାର୍ଡ ନଂ-୧୩ ର ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଏବଂ ବାରିପଦା ସହର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲନଗର ୱାର୍ଡନଂ-୧୨ ମାନିକ ସିଂ ।

ଗାଁକୁ ଯାଇପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଗାଁକୁ ଯାଇପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

କୋଳିମାଟି,୧୫।୧-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଧକୋଠା ପଞ୍ଚାୟତ ଭାଲୁକୁମା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି।