ସମ୍ବଲପୁର

ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି ମକା ଚାଷୀ

ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି ମକା ଚାଷୀ
ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୦।୧୨-ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାରେ ଭୟାବହ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି। ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁ ଧାନ ଫସଲ ଉଜୁଡିଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ମକା, କପା ସହ ବିଭିନ୍ନ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଆଶାନୁରୂପ ଭାବେ ଅମଳ ହୋଇଛି । ଉଦାହରଣ ଭାବେ ଜିଲାରେ ମକା ଉତ୍ପାଦନ ୭ ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୬୦୨୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ ହୋଇଛି । ଚାଷୀମାନେ ଏଥିରୁ ଭଲ ରୋଜଗାର ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲେ । ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଯୋଗୁ ଚାଷୀମାନେ ହତାଶ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଖୋଲା ବଜାରରେ କମ୍‌ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରି ଏକ ପ୍ରକାର ଶୋଷିତ ହେଉଛନ୍ତି। ୩/୪ ବର୍ଷ ହେବ କୃଷି ବିଭାଗର ସଚେତନତା ହେଉ କି ଚାଷୀମାନଙ୍କର ମନୋନିବେଶ ଯୋଗୁ ଜିଲାରେ ମକା ଭଳି ଏକ ଅର୍ଥକାରୀ ଫସଲ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମକା ଉତ୍ପାଦନ ବଢି ଚାଲିଛି । ଜିଲା କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉମେଶଚନ୍ଦ୍ର ଦାସଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଜିଲାରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପାଣିପାଗକୁ ଆଧାର କରି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଏଥର ମକା, କପା, ହରଡ ଆଦି ଚାଷ କରିବାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଠିକ ସମୟରେ ଚାଷ କରାଯିବାରୁ ମକା ଠିକ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଛି। ନୂଆପଡା ବ୍ଲକରେ ୧୪ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ଚାଷୀମାନେ ୭୪୨ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କରିଥିଲେ । କୋମନା ବ୍ଲକରେ ୨୧ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ ଥିବାବେଳେ ୧୯୮୧ହେକ୍ଟରେ ଜମିରେ ଚାଷ କରିଥିଲେ । ବୋଡେନରେ ୮ଶହ ହେକ୍ଟର ଜାଗାରେ ୬୭୦ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକରେ ୧୧ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୮୧୩ହେକ୍ଟର ଏବଂ ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରେ ୧୬ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୧୮ଶହ ୧୭ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ହେକ୍ଟର ପିଛା ହାରାହାରି ୩୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ହିସାବରେ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଛି । ଜିଲାରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମକା ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥିବା ଜିଲା ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି। ମକା କୁଇଣ୍ଟାଲ ୧୪୨୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ହେଲେ ଜିଲାରେ ମଣ୍ଡି ନ ଥିବାରୁ ସାହୁକାରମାନେ ଫାଇଦା ନେବାକୁ ବସିଛନ୍ତି। ଗାଁ ଗାଁରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କଠାରୁ ମକା କିଣି ନେଉଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଦରଠାରୁ ଢେର କମ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୮ଶହରୁ ୯ଶହ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ କିଣୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଜିଲାରେ ବେଶୀ ମକା ଚାଷ ହେଉଥିବା କୋମନା ବ୍ଲକର ମାନିଗୁଡା ଗାଁକୁ ଯାଇ ନମୁନାଭାବେ କିଛି ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ନେବାରୁ ଏହି ଗାଁରେ ୨ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ହାରାହାରି ୬ ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ମକା ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଅଭାବ ଅନାଟନ ରହିଛି । ତେଣୁ ବେପାରୀମାନଙ୍କୁ କମ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରି ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଚାଷୀ ଭଜନ ମାଝି ନାଗ କହିଛନ୍ତି। ହେକ୍ଟର ପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ଲାଭ ମିଳିପାରୁନାହିଁ । ମଣ୍ଡି କରାଯିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇ ଆସୁଛୁ, ହେଲେ ତାହା କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀ ଗଣେଶ୍ୱର ସୁନାନୀ କହିଛନ୍ତି। ଏମିତି ବି ହେଉଛି ଯେ, ସାହୁକାରମାନେ ମକା ନେଇ ମାସାଧିକକାଳ ଟଙ୍କା ଦେଉନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ବିକଳ୍ପ ନ ଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜିଲାରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମକା ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଛି । କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ସରକାରୀ ଦର ୧୪୨୦ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ମୋଟ ୨୧କୋଟି ୩୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚାଷୀଙ୍କ ପକେଟକୁ ଯିବା କଥା, ହେଲେ ସାହୁକାରଙ୍କ କାରବାର ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ଆକଳନ କରାଗଲେ ମୋଟ ୭ କୋଟି ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚାଷୀ ହାନି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଜିଲା କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯିବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଲେଖାଯାଇଛି। ହେଲେ ଏଯାଏଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିନାହିଁ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବାଉତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଟାଟରକିଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବାଉତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଟାଟରକିଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର କୁମୁରସିଂଘା ଖେଳ ପଡିଆଠାରେ ଆୟୋଜିତ ୮ମ ମା’ ବାଉତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା: ବିକାଶ ନାଁରେ ଚାଲିଛି ଖୋଲା ଦୁର୍ନିତୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା: ବିକାଶ ନାଁରେ ଚାଲିଛି ଖୋଲା ଦୁର୍ନିତୀ

ନୂଆଗାଁ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା(ପିଏମଜିଏସୱାଇ) ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା ଘାଟର ବିକାଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୁମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛି । ଗାଁକୁ ଗାଁ, ଗାଁକୁ ସଦର ମହକୁମା ତଥା ଗାଁକୁ ସହର ସହିତ ସଂଯୋଗୀକରଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାର ଭୁମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । 

ଡଙ୍ଗର ଯାତ୍ରାରେ ୬ଟି ବୋଦା, ମେଣ୍ଢା ବଳି

ଡଙ୍ଗର ଯାତ୍ରାରେ ୬ଟି ବୋଦା, ମେଣ୍ଢା ବଳି

ରିଷିଡ଼ା,୧୫।୧୦(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ବଡଡୁଙ୍ଗୁରୀଗୁଡ଼ାଠାରେ ରବିବାର ଡଙ୍ଗର ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଗୋଟିଏ ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଆଯାଇଛି । 

ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟାରେ ଆଖୁ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ

ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟାରେ ଆଖୁ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୫।୧୦(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.): ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆସିଥିବା ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲିରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବସ୍‌ ଛାତ ଉପରେ ଯାତ୍ରୀ

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବସ୍‌ ଛାତ ଉପରେ ଯାତ୍ରୀ

ଅତାବିରା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦଶହରା ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ପାଇଁ ରାସ୍ତା, ଘାଟ, ବସ, ଟ୍ରେକର ଗୁଡିକରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନାହିଁ ନ ଥିବାର ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବିଭିନ୍ନ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ଛକ ଗୁଡିକରେ ବସ, ଟ୍ରେକର ଡ୍ରାଇଭର, କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନେ ଓଭର ଲୋଡରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବସାଇ ନେଉଛନ୍ତି । 

୨୭ବର୍ଷ ହେବ ୱାଚରଙ୍କୁ ମିଳିନି ଦରମା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ

୨୭ବର୍ଷ ହେବ ୱାଚରଙ୍କୁ ମିଳିନି ଦରମା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ

କେସିଙ୍ଗା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲସି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ରେଙ୍ଗାଲି ଗ୍ରାମ ସ୍ଥିତ କାଶିଡଙ୍ଗରରେ ଜବାହାର ରୋଜଗାର ଯୋଜନାରୁ ୧୯୯୦ରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବଲାଙ୍ଗୀର କୋର୍ଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌

ବଲାଙ୍ଗୀର କୋର୍ଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ସିଭିଲ କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମାଳପଡାର କଳିଙ୍ଗ ମେଣ୍ଡଲି(୩୦) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଏଥର ବଜେଟ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷ

ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଏଥର ବଜେଟ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ) : ସମ୍ବଲପୁରରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହ ଆଖଡା ଖେଳ ବହୁ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅଟେ । ସମ୍ବଲପୁର ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ଦଶହରା ମାସର ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ତିଥିରୁ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଉଜୁଡିବ ଧଳାସୁନା ଚାଷ

ଉଜୁଡିବ ଧଳାସୁନା ଚାଷ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ପଦ୍ମପୁର, ଗାଇସିଲେଟ ଓ ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧଳାସୁନା ଭାବେ ପରିଚିତ କପା ଚାଷ କରାଯାଉଛି। 

ତିତ୍‌ଲି ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ତିତ୍‌ଲି ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ତଳଗାଁ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ତଳଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନେକ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ତଳଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ହରିଜନ ସାହିରେ ରୁହନ୍ତି ଚକ୍ରଧର ବେହେରା (୬୮) । 

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହ୍ବାନ

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହ୍ବାନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୦: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସରକଣ୍ଡା ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ରବିବାର ଜୟ କିଶାନ ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ଆଞ୍ଚଳିକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ଜୁନାଗଡ,୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ କୁସୁମଖୁଣ୍ଟି ଡିଭିଜନ ବାମ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲର ତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଆଟିଗଁ । ଓ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଠିକ ଭାବେ କେନାଳ ପାଣି ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରୁ ନାହିଁ ।