ସମ୍ବଲପୁର

ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ: ଭାଗ ନେଲେ ୬ଶହ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ: ଭାଗ ନେଲେ ୬ଶହ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର


ସମ୍ବଲପୁର, ୨୦।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରର ୪୩ତମ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ ବୁଧବାର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୬ଶହ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବ୍ରଜକିଶୋର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଭାପତି କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବାବୁ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ମନୋରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଛାତ୍ର ଜୀବନରେ କ୍ରୀଡାର ଉପାଦେୟତା ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ଖେଳ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ମଞ୍ଜୁକ୍ତା ନାଥ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଇଭେଣ୍ଟ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ସମ୍ବଲପୁର

କ୍ୱାକ୍‌ହାତେ ରୁଗୀକଁର ଜୀବନ୍‌

କ୍ୱାକ୍‌ହାତେ ରୁଗୀକଁର ଜୀବନ୍‌

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବଛର ଉତ୍‌ରୁ ଭିଲ୍‌ କଳାହାଣ୍ଡି ଜନସାଧାରନ ଆଧୁନିକ୍‌ ସୁଆସ୍‌ତିଅ ସେବା ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଉଛନ୍‌। ଜିଲାରେ ପାଖାପାଖି ୧୬ଲକ୍ଷ ଲୁକ୍‌କୁ ସୁଆସ୍‌ତିଅ ସେବା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌ ୧୩୪ ଝନ୍‌ ଡାକ୍‌ତର, ହେଲେ ଏହେଦେ ବି ୮୪ଟା ଡାକ୍‌ତର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛେ। ଜିଲା ମୁଖିଆ ଚିକିଛାଲୟରୁ ମୂଲ୍‌ କରି ପ୍ରାଥମିକ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ତକ୍‌ ସବୁନେ ଭିନେ ଭିନେ ବିଭାଗ୍‌ରେ ଡାକ୍‌ତର ଅଭାବ୍‌ ଅଛନ୍‌।

ନୃସିଂହନାଥରେ ଯାତ୍ରୀ ନିବାସର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ନୃସିଂହନାଥରେ ଯାତ୍ରୀ ନିବାସର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ପାଇକମାଳ, ୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ):ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ ନୃସିଂହନାଥଠାରେ ଯାତ୍ରୀ ନିବାସ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯାଇଛି । ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ବରଗଡ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁକ୍ତା ସାହୁ, ମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ପ୍ରଧାନ, ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁମରମଣି ନାଏକ, ଭାଜପା ଜିଲା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ଅଗ୍ରୱାଲ, ରମଲା ଲୁହାର, କୁମୁଦିନୀ ସାହୁ, ଦେବୀ ପୃଷ୍ଟି, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଭାଜପା ଜିଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ପ୍ରିତେଶ ବହିଦାର ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଜଳକଷ୍ଟରେ ପରଶଖୋଲ ଗଁ।

ଜଳକଷ୍ଟରେ ପରଶଖୋଲ ଗଁ।

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୧।୪- ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରୁ ମାତ୍ର ୫କିମି ଦୂର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱ ପରଶଖୋଲ ଗଁ। । କୋଟେନ ଚୁଆଁ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଏହି ଆଦିବାସୀବହୁଳ ଗଁାରେ ଉତ୍କଟ ଜଳାଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗାଁରେ ଥିବା ୧୦ଟି ନଳକୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଅଚଳପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ। ତେଣେ ରୌଦ୍ରତାପର ପ୍ରଚଣ୍ଡ ପ୍ରକୋପରେ ୨ ଚହଲା(ପୋଖରୀ) ଶୁଖି ଫାଟିଗଲାଣି। ପରିସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ। ରାତି ପାହିଲେ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ଚିନ୍ତା ମାରି ଗୋଡ଼ାଉଛି। ଡହ ଡହ ଖରାରେ ଜଳକଷ୍ଟ ସମସ୍ୟା ଜୀବନଯାତ୍ରାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଗଁ।ର ୨ଟି ଓ୍ବାର୍ଡରେ ରହୁଥିବା ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଢ଼ୋକେ ପିଇ ଦଣ୍ଡେ ଜୀଇଁବା’ କାଠିକରପାଠ ହୋଇଛି।

ଦେବଗଡ଼କୁ ଅଣଦେଖା: ଏମ୍‌ପି ପାଣ୍ଠି ବଣ୍ଟନରେ ପାତରଅନ୍ତର

ଦେବଗଡ,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର) :ଦେବଗଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ଏମ୍‌ପି ପାଣ୍ଠି ବଣ୍ଟନରେ ପାତରଅନ୍ତର କରାଯାଉଛି। ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ଅଧୀନ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଅଣଦେଖା କରୁଥିବା ଖୋଦ୍‌ ଦେବଗଡ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ସୁଧୀର କପରଦାର ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦେବଗଡ ପ୍ରତି ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବର ପରିଚୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ମିଳିନି ବାଣିଶ୍ରୀ ଭତ୍ତା

ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ମିଳିନି ବାଣିଶ୍ରୀ ଭତ୍ତା

ଭେଡ଼େନ, ୨୧।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ):ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅରେଇଗୁଡ଼ି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସାଲେପାଲି ଗ୍ରାମର ହରିବନ୍ଧୁ ମେହେରଙ୍କ ଝିଅ ବର୍ଷା ମେହେର (୯) । ସେ ଏବେ ସାଲେପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି । ଜନ୍ମରୁ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମତାର ଶିକାର । ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ସେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ । ତେବେ ସେ କୌଣସି ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଏଯାଏ ପାଇନାହାନ୍ତି । ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବାଣିଶ୍ରୀ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତ୍ତା ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ବର୍ଷା ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆଧାର ଆଣିଛି ବୋଝ: ସଂଶୋଧନ ଆଳରେ ଶୋଷଣ

ଆଧାର ଆଣିଛି ବୋଝ: ସଂଶୋଧନ ଆଳରେ ଶୋଷଣ

ବଡଗାଁ,୨୧।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଧାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲାପରେ ଲୋକେ ସ୍ବଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ଓ ସୁବିଧାରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ଓ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ସେପରି କରାଗଲା ନାହିଁ। ଫଳସ୍ବରୂପ ଏହି ଆଧାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଝ ସାଜିଛି। ବିଶେଷକରି ଗରିବ ପରିବାରର ଲୋକେ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ରେ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ୧୧ଶହରୁ ୧୬ଶହ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ପରୋକ୍ଷରେ ଶୋଷଣ କରାଯାଉଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଧାର ଉପରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ବିଜ୍ଞାପନର ବାସ୍ତବତା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ। ଆଧାରକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କଲା ପରେ ଲୋକେ ଆଧାର ପାଇଁ ଫଟୋ ଉଠାଇ ଆବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟ ଦେଲେ।

ଟ୍ରେନ୍‌ ଯାତ୍ରା ଅସୁରକ୍ଷିତ : ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ୍‌ ଏକସ୍‌ପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ୬ ବଣ୍ଡଲ ଡିନାମାଇଟ୍‌ ଜବତ

ଟ୍ରେନ୍‌ ଯାତ୍ରା ଅସୁରକ୍ଷିତ : ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ୍‌ ଏକସ୍‌ପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ୬ ବଣ୍ଡଲ ଡିନାମାଇଟ୍‌ ଜବତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୦।୪-ଟ୍ରେନ୍‌ ଯାତ୍ରା ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛି। କେତେବେଳେ ବିନା ଇଞ୍ଜିନ୍‌ରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ପଛକୁ ଗଡି ଚାଲିଯାଉଛି ତ’ କେତେବେଳେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଭିତରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟୁଛି। ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଆଉ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି। ବ୍ରଜରାଜନଗରଠାରେ ଏକସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଆଜାଦ୍‌ ହିନ୍ଦ୍‌ର ଏକ ଅସଂରକ୍ଷିତ ବଗି (ଜେନେରାଲ କମ୍ପାଣ୍ଟମେଣ୍ଟ)ରୁ ୬ ବଣ୍ଡଲ ଡିନାମାଇଟ୍‌ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

କେସିଙ୍ଗାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନ ଶୁଣାଣି ଶିବିର

କେସିଙ୍ଗାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନ ଶୁଣାଣି ଶିବିର

କେସିଙ୍ଗା, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ସମିତିର ସଭାଗୃହଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ କାମ କରିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଥିଲା।

ଶହେ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ପ୍ରଦାନ

ଶହେ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ପ୍ରଦାନ

ଅତାବିରା/ସରଣ୍ଡା, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାହାଡଶ୍ରୀଗିଡାଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଅତାବିରା ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଏନ ଗ୍ୟାସ ପ୍ରୋପାଇଟର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଆଇଓସିଏଲ

ପୋଖରୀ ଉନ୍ନତିକରଣରେ ଅନିୟମିତତା

ପୋଖରୀ ଉନ୍ନତିକରଣରେ ଅନିୟମିତତା

ଅତାବିରା, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ଥିବା ପୁରାତନ ପୋଖରୀ, ବନ୍ଧକଟା ଗୁଡିକର ପଙ୍କୋଦ୍ଧାର ବା ଉନ୍ନତିକରଣ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନାହିଁ । ବିନା ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଚାଲିଛି କାମ । ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ, ଜିଆରଏସ, ସରପଞ୍ଚ ତଥା କେତେକ ନେତାଙ୍କ ଅସାଧୁ ମେଣ୍ଟରେ କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଛି ପୋଖରୀ କାମ।

୨୩ରୁ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଟିଟିଲାଗଡ, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୯ତମ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ନେଇ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉପଜିଲାପାଳ ଗିରିଶଚନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଟିଟିଲାଗଡ ଏସଡିପିଓ ସରୋଜ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ୫ଟି ବ୍ଲକର ତହସିଲଦାର, ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ତଥା ଟିଟିଲାଗଡ ପୌର ପରିଷଦ, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଏନଏସି, ଅବକାରି ବିଭାଗ, ଡିଏଭି କଲେଜ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିନିଧି ଯୋଗଦେଇ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରୁ ୨୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି

କୋଶଲି ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ସମିତର ନୂତନ କର୍ମକର୍ତ୍ତା

ଟିଟିଲାଗଡ, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ କୋଶଲି ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ତ୍ରୟ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମିତିର ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ ସହ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଗଁାକୁ ଚାଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ କୋଶଲି ଭାଷା ସାହିତ୍ୟର ପାକ୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଛି। ଭାଷା ଅଭିଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଛି।