Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ଧଳାସୁନାର କଳା ବେପାର

ଧଳାସୁନାର କଳା ବେପାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୦। ୧୨- ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ପାଟଣାଗଡ ଦେଇ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଗଲାବେଳେ ଚୁଡାପାଲି ଡେଇଁବା ପରେ ବାନ୍ଦନଭାଡି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ଧଳାସୁନାର ଅଞ୍ଚଳ। ୪୨ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଉଭୟ କଡରେ ଶୋଭାପାଉଥାଏ ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ କପା କିଆରି। ଲାଭଜନକ ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ ଭାବେ ପରିଚିତ କପାକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ଧଳାସୁନା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ପାଟଣାଗଡ, ବେଲପଡା, ଖପ୍ରାଖୋଲ, ମୁରିବାହାଲ, ତୁରେକେଲା, ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ସଇଁନ୍ତଲା, ଟିଟିଲାଗଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚୁର କପା ଚାଷ ହୋଇଥାଏ। ଏହାବାଦ୍‌ ଜିଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ଳକ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ କପା ଚାଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ତେବେ ଏହି ଧଳାସୁନାରେ ଲାଗିଛି ଏବେ କଳା ବେପାରୀଙ୍କ ନଜର। କଳାବେପାରୀଙ୍କ କବଳରେ ପଡି ଘୋର ଆର୍ଥିକ, ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ହଜାର ହଜାର କପା ଚାଷୀ। କପା ଉପରେ ଏବେ ମହାଜନ୍‌, ଦଲାଲ ଓ ବିହନ କମ୍ପାନୀ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କ ଉପତ୍ାତ ଦେଖାଦେଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମାର୍କେଟ୍‌ରେ କପା ମୂଲ୍ୟ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବାବେଳେ କପାଚାଷୀଙ୍କୁ କମ୍‌ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଶୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ଦଲାଲ। ଏନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବା ସରକାର କୌଣସି ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ କପା ଚାଷୀମାନେ ମହାଜନ୍‌, ଦଲାଲ ଓ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ହାବୁଡରେ ପଡି ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ା ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୪୦ ହଜାର ୬୫୮ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କପାଚାଷ ହୋଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ଯୋଗୁ ଜିଲାର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କପା ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ଚାଷୀମାନେ ଯେତିକି ଅମଳ ହେବା ଆଶା କରିଥିଲେ ସେତିକି କପା ଅମଳ ହେଉ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏବେ କପାର ସରକାରୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୪୩୨୦ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ମିଲର୍ସମାନେ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୪୫୭୦ ଟଙ୍କାରେ କପା କିଣୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ କୃଷିବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନଭେମ୍ବରରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଓ ଯୋଗୀମୁଣ୍ଡାଠାରେ ୩ଟି ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ତେବେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରିମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ସରକାରୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଢ଼େର କମ୍‌ ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ କପା ବିକ୍ରି କରୁନାହାନ୍ତି। ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଦଲାଲମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ କମ୍‌ ଦରରେ କପା କିଣି ମାଲାମାଲ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର କପା ଚାଷୀମାନେ ଘୋର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଳକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋହିରାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର କପାଚାଷୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶୋଷଣର ଦାରୁଣ ଚିତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି। କପାଚାଷୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁଅଁର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲାର କପାଚାଷୀ ଏବେ ମହାଜନୀ ଋଣଯନ୍ତାରେ ପଡିଛି। କପାଚାଷର ଲାଭକୁ ଦେଖି ମହାଜନ ଏହି ଚାଷ ଉପରେ ଟଙ୍କା ଖଟାଉଛନ୍ତି। ୩ ରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କପା ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ, ପ୍ଳାଣ୍ଟ ଗ୍ରୋଥ୍‌ ରେଗୁଲେଟର ଯୋଗାଇ କପା ଅମଳ ହେବା କ୍ଷଣି କମ୍‌ ଦର ଦେଇ ଚାଷୀଠାରୁ କପା ନେଇଯାଉଛନ୍ତି। କପାଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହଜ ଋଣ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ମହାଜନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ୍‌ ଚାଷୀ କୃଷିବୀମା ଓ ଫସଲହାନୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ସୁବିଧା କିଛି ମିଳୁ ନ ଥିବା ସେହି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ଗଦାଧର କୁଅଁର, ମାଧବ କୁଅଁର, ଖଗପତି ପଧାନ, ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦୀପ ଓ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। କପାଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ଏକର ପିଛା ଚାଷୀ ପ୍ରାୟ ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ୪/୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ କପା ଅମଳ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ୬ ମାସ ଖଟିବା ପରେ କପାଚାଷୀ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି। କପାଚାଷ ଉପରେ କୃଷି ଅଧିକାରୀମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ବା ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଜିଲା ବିହନ ବୈଠକରେ କପାମଞ୍ଜି ଯୋଗାଣକାରୀ ଏଜେଣ୍ଟ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଦବ୍‌ଦବା ଦେଖାଯାଏ। ଜିଲାପାଳ କିମ୍ବା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ କପାଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା କଲା ଭଳି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଇ କିଭଳି କପାମଞ୍ଜି ଯୋଗାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଏଜେଣ୍ଟ, ଦଲାଲ ଲାଭପାଇବେ ସେଦିଗ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି ମଞ୍ଜି ଯୋଗାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ, ଏଜେଣ୍ଟ ମହାଜନ ଓ ଦଲାଲ। ୪୫୦ ଗ୍ରାମର କପାମଞ୍ଜି ପ୍ୟାକେଟକୁ ମନଇଚ୍ଛା ଚଢ଼ାଦରରେ ୭ଶହ ଟଙ୍କାରୁ ୧୬ ଶହ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ୍‌ ଚଢ଼ା ଦରରେ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ସହ ଗ୍ରୋଥ୍‌ ପ୍ରମୋଟର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୌଣସି ଲଗାମ୍‌ ରହୁ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣ କପାଚାଷୀ ଏବେ ମହାଜନ, କମ୍ପାନୀ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି। ପରିଶ୍ରମ କରି କପା ଅମଳ କଲାପରେ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୩୬ ଶହରୁ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭିତରେ ମହାଜନ ଓ ଦଲାଲ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ କପା ନେଇଯାଉଥିବା ଚାଷୀମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ଏଜେଣ୍ଟ, ମହାଜନ ଓ ଦଲାଲଠାରୁ ପିସି ନେଇ ଉପରକୁ ତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଶୋଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିତ୍ବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କପାଚାଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ କପାଚାଷୀ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେବା ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ସମ୍ବଲପୁର

‘ଥିଏଟର ଜୀଇଁବା ଶିଖାଏ’

‘ଥିଏଟର ଜୀଇଁବା ଶିଖାଏ’

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୧।୧- ଥିଏଟର ବା ମଞ୍ଚ ନାଟକ ଜୀଇଁବା ଶିଖାଏ। ଥିଏଟର ଜଣକ ଭିତରେ ଆତ୍ମପ୍ରତ୍ୟୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଜୀବନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଥାଏ। ଥିଏଟରରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଜୀବନକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଥିଏଟରରେ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିଛି। ଥିଏଟରରୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି ଶିଖିବାର ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଖ୍ୟାତ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ତଥା ଥିଏଟର କର୍ମୀ ରଘୁବୀର ଯାଦବ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ବଭାରତୀୟ ବହୁଭାଷୀ ନାଟକ ଉତ୍ସବ ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଅଭିନେତା ଯାଦବ ଶନିବାର ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆରେ ରଘୁବୀର ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଏକ ସନ୍ଧ୍ୟା ଶୀର୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୨.୧୫ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ: ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ଗିରଫ

କୁତ୍ରା,୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁତ୍ରା ଥାନା ଅଧୀନ ଗଙ୍ଗାଜଳସ୍ଥିତ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଓସିଏଲ୍‌ ଡେର୍ଲିମାର୍କେଟରୁ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ରିତେଶ ଘୋଷଙ୍କଠାରୁ ୨.୧୫ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ରିତେଶ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରରେ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର କରିଆସୁଥିଲେ।

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଗିରଫ

କଲମପୁର,୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୟପାଟଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବଙ୍କାପଲା ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୧୫ତାରିଖ ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ପୋଲିସ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଘଟଣା ଦିନ ଖଣ୍ଡି ଡଙ୍ଗରିଗୁଡାର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ପର୍ଶୁରାମ ମାଝି ବଙ୍କାପଲା ବଜାର ପଡିଆ ନିକଟରେ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ କରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ମେଟାକାନୀ ମନ୍ଦିର ଦାନବାକ୍ସ ଚୋରି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ

ମେଟାକାନୀ ମନ୍ଦିର ଦାନବାକ୍ସ ଚୋରି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ

ଉଲୁଣ୍ଡା,୨୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କୁତମେଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ଅନ୍ୟତମ ଶକ୍ତିପୀଠ ମା’ ମେଟାକାନୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଦାନବାକ୍ସ ଚୋରି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଭାଜପା ଟୋପି ପିନ୍ଧାଯିବା ଘଟଣା: ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୧- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମ୍‌.ଗଣ୍ଡପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଦଳୀୟ ଟୋପି ପିନ୍ଧାଇ ଭାଜପାର ଗଣତନ୍ତ୍ର ବଞ୍ଚାଅ ପଦଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯିବା ଘଟଣାରେ ଶନିବାର ପ୍ରଶାସନିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରାଧାକାନ୍ତ ଗଡ଼ତିଆ କହିଛନ୍ତି, ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଯାହା କିଛି ତଥ୍ୟ ରହିଥିଲା ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିଇଓ ତାହା ଉପରେ ଯାହା କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବେ ବୋଲି ଗଡ଼ତିଆ କହିଥିଲେ।

ବନ ବିଭାଗର ଚଢାଉ: କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ସାଗୁଆନ କାଠଗଣ୍ଡି ଜବତ

ବନ ବିଭାଗର ଚଢାଉ: କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ସାଗୁଆନ କାଠଗଣ୍ଡି ଜବତ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରି ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଶାଗୁଆନ କାଠ ଗଣ୍ଡି ସହ ବିଭିନ୍ନ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଭାଜପାର ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି: ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପିନ୍ଧାଇଲା ଦଳୀୟ ଟୋପି

ଭାଜପାର ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି: ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପିନ୍ଧାଇଲା ଦଳୀୟ ଟୋପି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୧- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରୁ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ରାଜନେତାମାନେ କିଭଳି ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି, ତାହାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ବିଜେପୁର ଗୁଳି ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ଗତ ୧୬ ଓ ୧୭ତାରିଖ ୨ଦିନ ଧରି ଭାଜପାର ଗଣତନ୍ତ୍ର ବଞ୍ଚାୟ ପଦଯାତ୍ରା ହୋଇଥିଲା। ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ପଡ଼ା ଗ୍ରାମରୁ ପଦଯାତ୍ରା ବାହାରି ବରପାଲିରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ପଦଯାତ୍ରାରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ସାମିଲ୍‌ କରି ନ ଥିଲେ ହେଁ ପରୋକ୍ଷରେ କେତେକ ଭାଜପା ନେତା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଏମ୍‌.ଗଣ୍ଡପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲର କୋମଳମତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସେଥିରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଏଠାରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ସାମାଜିକ ସଂଗନର ପ୍ରୟାସ: ପାଠ ପଢିବେ ଷ୍ଟେଶନରେ ବୁଲୁଥିବା ଶିଶୁ

ସାମାଜିକ ସଂଗନର ପ୍ରୟାସ: ପାଠ ପଢିବେ ଷ୍ଟେଶନରେ ବୁଲୁଥିବା ଶିଶୁ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୦।୧- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ରେଲୱେ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ବୁଲୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବାର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି କେତେକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ। ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ବୁଲୁଥିବା ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା, ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଜ୍ଞାନ, ଅକ୍ଷର ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଯିବ। ପରେ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାର ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ ବୋଲି ଦୁଇ ସଂଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି।

ବାଇକ୍‌ ସହ କକା, ପୁତୁରାଙ୍କ ମୃତଦେହ କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର

ନୂଆଗଁ।,୧୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗଁ। ବ୍ଲକ୍‌ ହାତିବାରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁନ୍ଦୁରୁଗୁଟୁ ଗାଁ ନିକଟ ରାସ୍ତାକଡ଼ ଜମି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଏକ ଖୋଲା କୂଅରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପୋଲିସ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ୨ ମୃତଦେହ ସହ ଏକ ବାଇକ୍‌ (ନଂ. ଓଆର୍‌ ୧୪କ୍ୟୁ ୨୩୮୪)କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତକଦ୍ୱୟ ସେହି ଗ୍ରାମର ସୁଖୁ ଲାକଡ଼ା (୪୫) ଓ ତାଙ୍କ ପୁତୁରା ବୁଧେଶ୍ୱର ଲାକଡ଼ା (୪୦) ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭୀର କ୍ଷତଚିହ୍ନ ରହିଛି। କୂଅ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପଥରରେ ପିଟି ହୋଇ ଉଭୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ପାଖରେ ହାର ମାନିଛି ବୟସ, ମାନବବାଦର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପଦଯାତ୍ରା

ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ପାଖରେ ହାର ମାନିଛି ବୟସ, ମାନବବାଦର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପଦଯାତ୍ରା

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ ହିଂସା, ଅହଂକାର, ଅସହିଷ୍ଣୁତା ଆଦି ଦେଖାଦେଉଥିବାବେଳେ ଲୋପ ପାଉଛି ମାନବିକତା। ହେଲେ ଏହି ମାନବବାଦର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ୫ଜଣ ସାଙ୍ଗ ସୁଦୂର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶିରିଡ଼ିଠାରୁ ପଦଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରଧାମ ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ୫ଜଣ ଏଭଳି ପଦଯାତ୍ରାରେ ଶହଶହ କି.ମି. ଚାଲି ଚାଲି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ବୋଲି

ଶିକ୍ଷକ୍‌ ଗିଲ୍‌ଲେ ୯୫ ପିଲାକର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ୍‌, ୧୬ ଦିନ ହେଲା ହେଲା କାର୍‌ଯାନୁଷ୍‌ଠାନ୍‌ ନାଇଁ

ଶିକ୍ଷକ୍‌ ଗିଲ୍‌ଲେ ୯୫ ପିଲାକର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ୍‌, ୧୬ ଦିନ ହେଲା ହେଲା କାର୍‌ଯାନୁଷ୍‌ଠାନ୍‌ ନାଇଁ

ବାମରା,୧୯।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ୍‌ ଲରିଆପାଲି ପନ୍‌ଚେତ ଆର୍‌ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପନ୍‌ଚେତରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ୍‌ରେ ଠକେଇ ହେଇଛେ। ୯୫ ପିଲାକର ଖାଦ୍ୟକେ ଶିକ୍ଷକ୍‌ ଖାଇ ଯାଇଛନ୍‌। ଜାନୁୟାରୀ ୨ ତାରିଖ ପୁଷ୍‌ପୁନି ଦିନ ବହୁତ୍‌ପିଲା ଇସ୍‌କୁଲକେ ନାଇଁ ଆସି। ହେଲେ ହାଜ୍‌ରା ଖାତାରେ ସବୁ ପିଲା ଆସିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛେ। ଆର୍‌ ଇ ବାବଦ୍‌ ସବୁ ଟଁକା ଶିକ୍ଷକ୍‌କଁର ମୁନାକେ ଯାଇଛେ।

ବିଡିଓଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ବିଡିଓଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୧- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲାଠିକଟା ବିଡିଓ, ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ଓ ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କଟକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୫ରେ ଏକ ରାସ୍ତା କାମରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୫ରେ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରା ନ