ସମ୍ବଲପୁର

ଧଳାସୁନାର କଳା ବେପାର

ଧଳାସୁନାର କଳା ବେପାର



ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୦। ୧୨- ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ପାଟଣାଗଡ ଦେଇ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଗଲାବେଳେ ଚୁଡାପାଲି ଡେଇଁବା ପରେ ବାନ୍ଦନଭାଡି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ଧଳାସୁନାର ଅଞ୍ଚଳ। ୪୨ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଉଭୟ କଡରେ ଶୋଭାପାଉଥାଏ ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ କପା କିଆରି। ଲାଭଜନକ ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ ଭାବେ ପରିଚିତ କପାକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ଧଳାସୁନା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ପାଟଣାଗଡ, ବେଲପଡା, ଖପ୍ରାଖୋଲ, ମୁରିବାହାଲ, ତୁରେକେଲା, ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ସଇଁନ୍ତଲା, ଟିଟିଲାଗଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚୁର କପା ଚାଷ ହୋଇଥାଏ। ଏହାବାଦ୍‌ ଜିଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ଳକ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ କପା ଚାଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ତେବେ ଏହି ଧଳାସୁନାରେ ଲାଗିଛି ଏବେ କଳା ବେପାରୀଙ୍କ ନଜର। କଳାବେପାରୀଙ୍କ କବଳରେ ପଡି ଘୋର ଆର୍ଥିକ, ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ହଜାର ହଜାର କପା ଚାଷୀ। କପା ଉପରେ ଏବେ ମହାଜନ୍‌, ଦଲାଲ ଓ ବିହନ କମ୍ପାନୀ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କ ଉପତ୍ାତ ଦେଖାଦେଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମାର୍କେଟ୍‌ରେ କପା ମୂଲ୍ୟ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବାବେଳେ କପାଚାଷୀଙ୍କୁ କମ୍‌ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଶୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ଦଲାଲ। ଏନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବା ସରକାର କୌଣସି ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ କପା ଚାଷୀମାନେ ମହାଜନ୍‌, ଦଲାଲ ଓ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ହାବୁଡରେ ପଡି ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ା
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୪୦ ହଜାର ୬୫୮ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କପାଚାଷ ହୋଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ଯୋଗୁ ଜିଲାର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କପା ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ଚାଷୀମାନେ ଯେତିକି ଅମଳ ହେବା ଆଶା କରିଥିଲେ ସେତିକି କପା ଅମଳ ହେଉ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏବେ କପାର ସରକାରୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୪୩୨୦ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ମିଲର୍ସମାନେ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୪୫୭୦ ଟଙ୍କାରେ କପା କିଣୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ କୃଷିବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନଭେମ୍ବରରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଓ ଯୋଗୀମୁଣ୍ଡାଠାରେ ୩ଟି ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ତେବେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରିମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ସରକାରୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଢ଼େର କମ୍‌ ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ କପା ବିକ୍ରି କରୁନାହାନ୍ତି। ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଦଲାଲମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ କମ୍‌ ଦରରେ କପା କିଣି ମାଲାମାଲ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର କପା ଚାଷୀମାନେ ଘୋର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଳକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋହିରାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର କପାଚାଷୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶୋଷଣର ଦାରୁଣ ଚିତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି। କପାଚାଷୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁଅଁର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲାର କପାଚାଷୀ ଏବେ ମହାଜନୀ ଋଣଯନ୍ତାରେ ପଡିଛି। କପାଚାଷର ଲାଭକୁ ଦେଖି ମହାଜନ ଏହି ଚାଷ ଉପରେ ଟଙ୍କା ଖଟାଉଛନ୍ତି। ୩ ରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କପା ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ, ପ୍ଳାଣ୍ଟ ଗ୍ରୋଥ୍‌ ରେଗୁଲେଟର ଯୋଗାଇ କପା ଅମଳ ହେବା କ୍ଷଣି କମ୍‌ ଦର ଦେଇ ଚାଷୀଠାରୁ କପା ନେଇଯାଉଛନ୍ତି। କପାଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହଜ ଋଣ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ମହାଜନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ୍‌ ଚାଷୀ କୃଷିବୀମା ଓ ଫସଲହାନୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ସୁବିଧା କିଛି ମିଳୁ ନ ଥିବା ସେହି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ଗଦାଧର କୁଅଁର, ମାଧବ କୁଅଁର, ଖଗପତି ପଧାନ, ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦୀପ ଓ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। କପାଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ଏକର ପିଛା ଚାଷୀ ପ୍ରାୟ ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ୪/୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ କପା ଅମଳ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ୬ ମାସ ଖଟିବା ପରେ କପାଚାଷୀ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି। କପାଚାଷ ଉପରେ କୃଷି ଅଧିକାରୀମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ବା ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଜିଲା ବିହନ ବୈଠକରେ କପାମଞ୍ଜି ଯୋଗାଣକାରୀ ଏଜେଣ୍ଟ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଦବ୍‌ଦବା ଦେଖାଯାଏ। ଜିଲାପାଳ କିମ୍ବା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ କପାଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା କଲା ଭଳି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଇ କିଭଳି କପାମଞ୍ଜି ଯୋଗାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଏଜେଣ୍ଟ, ଦଲାଲ ଲାଭପାଇବେ ସେଦିଗ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି ମଞ୍ଜି ଯୋଗାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ, ଏଜେଣ୍ଟ ମହାଜନ ଓ ଦଲାଲ। ୪୫୦ ଗ୍ରାମର କପାମଞ୍ଜି ପ୍ୟାକେଟକୁ ମନଇଚ୍ଛା ଚଢ଼ାଦରରେ ୭ଶହ ଟଙ୍କାରୁ ୧୬ ଶହ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ୍‌ ଚଢ଼ା ଦରରେ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ସହ ଗ୍ରୋଥ୍‌ ପ୍ରମୋଟର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୌଣସି ଲଗାମ୍‌ ରହୁ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣ କପାଚାଷୀ ଏବେ ମହାଜନ, କମ୍ପାନୀ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି। ପରିଶ୍ରମ କରି କପା ଅମଳ କଲାପରେ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୩୬ ଶହରୁ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭିତରେ ମହାଜନ ଓ ଦଲାଲ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ କପା ନେଇଯାଉଥିବା ଚାଷୀମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ଏଜେଣ୍ଟ, ମହାଜନ ଓ ଦଲାଲଠାରୁ ପିସି ନେଇ ଉପରକୁ ତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଶୋଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିତ୍ବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କପାଚାଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ କପାଚାଷୀ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେବା ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ମୁହାଣ ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ: ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରେଢ଼ାଖୋଲ-ବିରମହାରାଜପୁର ବିଛିନ୍ନ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ରେଢ଼ାଖୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଦିନ ତମାମ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି। ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଛୋଟବଡ ନଇ ନାଳରେ ବନ୍ୟାପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ରେଢ଼ାଖୋଲ-ବୀରମହାରାଜପୁର ରାସ୍ତାର ପିତାମହୁଲ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୫ଫୁଟ ବନ୍ୟାପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଯୋଗୁଁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ବଂଶାଜାଲ ପଞ୍ଚାୟତର କୁଇଲିପଦର ଗାଁ ନିକଟରେ ଥିବା ମୁହାଣ ନାଳରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ଯୋଗୁ କୁଇଲିପଦର ଗ୍ରାମର ସୁରେଶ କରଣ (୨୫) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଭାସି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଡ଼ମ୍ପର-କାର ଧକ୍କା: ଖବରଦାତା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ଡ଼ମ୍ପର-କାର ଧକ୍କା: ଖବରଦାତା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରବିବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୯ଟା ୧୦ରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୩ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। କାର ସହିତ ଡମ୍ପରର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। କାରରେ ଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଖବରଦାତା ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ରାଉଳ (୪୪)ଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ଝିଅ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଭୁଜାଲି ମାଡରେ ଜଣେ ମୃତ

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଭୁଜାଲି ମାଡରେ ଜଣେ ମୃତ

ଲହୁଣୀପଡ଼ା,୨୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ କୁଡେଇକଳା ଗଣିଘଷା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। କେହି ଜଣେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ସମ୍ଭାରୁ ମୁଣ୍ଡା (୫୦) ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, କୁଡେଇକଳା ପଞ୍ଚାୟତ କୁଡେଇକଳା- ହଳଦୀକାଞ୍ଚି ରାସ୍ତାରେ ଶନିବାର ସମ୍ଭାରୁ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ।

୯.୪ ଟନ୍‌ ଚୋରା ଲୁହା ସ୍କ୍ରାପ ଜବତ, ଟ୍ରକ୍‌ ଚାଳକ ଗିରଫ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ସରକାରୀ ଡାଏରୀ ଫାର୍ମ ସମ୍ମୁଖ ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ରାଉରକେଲାରୁ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଚୋରା ଲୁହା ସ୍କ୍ରାପ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛି। ଚୋରା ଲୁହା ସ୍କ୍ରାପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ(ନଂ.ଓଆର୧୬ଏ୨୭୯୮)କୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରକ୍‌ କକଚାଳକ ବଲଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଜୁନଶେଖର ଦେବ(୪୦)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅର ବୋଝ: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ କଲାବତୀ

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅର ବୋଝ: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ କଲାବତୀ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବୃଦ୍ଧା, ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସରକାର ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ବୃଦ୍ଧା, ବୃଦ୍ଧ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। କଳାବତୀ ଦୀପ ବୟସ ୭୬ ହେବ। ବୟସର ସାୟାନ୍ନରେ ସରକାରଙ୍କ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସାତସପନ ପାଲଟିଛି । ଭତ୍ତା ପାଇବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ଲକ ଅଫିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୌଡି ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଶେଷରେ ଶନିବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚି ଭତ୍ତା ମଞ୍ଜୁର ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି।

ସିଆରସିସି, ଏବିଇଓଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ହତ୍ୟା ଧମକ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନ ମଝାପଡ଼ା ଶିକ୍ଷା କ୍ଲଷ୍ଟର କେନ୍ଦୁମୁଣ୍ଡା ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନୈକ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ବିଳମ୍ବରେ ସ୍କୁଲ ଆସୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ସିଆରସିସି ନବୀନ ଲାକ୍ରା ତାଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରି ଜାଗିଦ୍‌ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଜଣକ କଥାକୁ ଭ୍ରୁକ୍ଷେପ ନ କରି ବାରମ୍ବାର ସ୍କୁଲ ବଳମ୍ବରେ ଆସୁଥିଲେ।

ପ୍ରଶାସନ-ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଆଲୋଚନା: ବଢେଇମୁଣ୍ଡା ରାସ୍ତାରେ ପାଉଁଶ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୨।୭- ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ବିରୋଧ କରି ବଢେଇମୁଣ୍ଡା ଠାରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଯାତାୟତ ଯୋଗୁ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ୧୦ଟା ଯାଏଁ ଦେବାଡିହି, ବଢେଇମୁଣ୍ଡା ଆରଡି ରୋଡରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସେହିପରି ଏହି ରାସ୍ତାରେ ପାଉଁଶ ବୋଝେଇ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ ସ୍ଥର କରାଯାଇଛି।

ଆନ୍ଦୋଳନ ଠାରୁ ଦୂରରେ ନେତା: ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସର ଟାଉନ ସଙ୍ଗଠନ ଦୁର୍ବଳ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୨।୭- ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା। ରାସ୍ତା, ଡ୍ରେନ୍‌, ପାନୀୟଜଳ, ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆବର୍ଜନା, ଜବରଦଖଲ, ବସ୍ତି, ଭେଣ୍ଡିଂଜୋନ, କଂସେଇଖାନା, କାଞ୍ଚିଆ ହାଉସ୍‌ ଭଳି ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ସମସ୍ୟ। ସେସବୁର ସମାଧାନ କରିବା ପ୍ରଶାସନିକ କାମ। ନ ହେଲେ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ। ଧାରଣା, ବିକ୍ଷୋଭ, ଆନ୍ଦୋଳନ, ଅନଶନ ଭଳି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ।

ଖୁଣ୍ଟି-ଚକୁଲି ସ୍କୁଲରେ ପରିବେଶ ସଚେତନତା ରାଲି: ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଝୋଟି

ଖୁଣ୍ଟି-ଚକୁଲି ସ୍କୁଲରେ ପରିବେଶ ସଚେତନତା ରାଲି: ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଝୋଟି

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟି-ଚକୁଲି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍କୁଲ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସୁନନ୍ଦା ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବନମହୋତ୍ସବ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସଦାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲବ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ନାରାୟଣ ରାଉତ, ସିଆରସିସି ଧବଳେଶ୍ୱର ସାହୁ, ସ୍କୁଲ ଉପଦେଷ୍ଟା ହେମନ୍ତ ଶେଖର ପଣ୍ଡା ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଠକ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୪ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ

ଠକ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୪ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ଚାକିରି ଦେବା ନଁ।ରେ ଜାଲ୍‌ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଠକିଥିବା ଠକ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଚଢାଉ ହୋଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଥାନା ଜୟଦେବ ବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସଂକଳ୍ପ ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାମକ ଏହି କମ୍ପାନୀର ୪ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଶାସନ ଥାନା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସମ୍ବଲପୁର ଏସ୍‌ପି ସଞ୍ଜୀବ ଅରୋରା ଏହା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମହାନଦୀରେ ଡଙ୍ଗାବୁଡି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମୃତ: ୨ ଦିନ ପରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଲଖନପୁର,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନା ଅଧିନ ୧୯ଖଣ୍ଡ ମୌଜା ଧୁଲୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ମହାନଦୀରୁ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍‌ ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଜଣକ ହେଲେ ସେମିଲିଆ ଗ୍ରାମର ରଘୁବୀର ମଝିଆଁ(୪୭) । କଣ୍ଢେଇକେଲା ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍‌ ମୃତଦେହକୁ ଜବତକରି ଝାରସୁଗୁଡାରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି ।

ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ଜଳସ୍ତର ୬୧୦.୭୧ ଛୁଇଁଲା

ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ଜଳସ୍ତର ୬୧୦.୭୧ ଛୁଇଁଲା

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)-ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୬୧୦.୭୧ ଫୁଟ ରହିଛି। ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୧,୮୩,୦୦୦ କ୍ୟୁସେକ୍‌ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ସେହିପରି ବରଗଡ଼, ଶାସନ, ସମ୍ବଲପୁର ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟାରୀ, ପାୱାର ଚାନେଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୧୫ହଜାର କ୍ୟୁସେକ୍‌ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ କରାଯାଉଛି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ରୂପେଶ