Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନ-ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକା

ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନ-ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକା    ନର୍ଲା,୨୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ଧାନ କ୍ରୟ ନୀତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେଲ୍‌ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସରକାର, ଗରିବଙ୍କ ସରକାର ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ, ଚାଷୀ ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନର ରାଜନୀତି ଚକ୍ରାନ୍ତରେ ପେଶି ହୋଇ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଧାନମଣ୍ଡିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ନିଶରେ ଘିଅ ମାରି ମିଲର୍ସ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୧୦ରୁ ୧୫ କେଜି ଧାନ କଟନୀ କରି ବେଶ୍‌ ଲାଭବାନ ହେଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। କେବଳ ନର୍ଲା ଧାନମଣ୍ଡି ନୁହେଁ, ସାରା ଜିଲାରେ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଉପୁଜିଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନର ଚାଷୀ ଶୋଷଣ ନୀତିରେ ସାମିଲ ରହୁଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେତେ ଅନଶନ ଧର୍ମଘଟ ସବୁ ଅରଣ୍ୟ ରୋଦନ ସଦୃଶ ପାଲଟିଛି। ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଧାନମଣ୍ଡିଗୁଡିକ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚାଲିବ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାଗଜପତ୍ର ସମସ୍ୟାକୁ ଆଳ କରି ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ସପ୍ତାହରୁ ସରକାର ପ୍ୟାକ୍ସଗୁଡିକ ଜରିଆରେ ଧାନ କ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତା’ପରେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାର ବାହାନା କରି ପୁଣି କିଛି ଦିନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ ଧାନକ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସରକାର କଳାହାଣ୍ଡିରେ ୨୭ ଲକ୍ଷ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବାବେଳେ, ନର୍ଲା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଚାଲୁଥିବା ୧୧ଟି ମଣ୍ଡିରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନର୍ଲା ଅଞ୍ଚଳର ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରୁ ମାତ୍ର ୯୦ ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର। ମିଲର୍ସଙ୍କ ମନମୁତାବକ ମଣ୍ଡିଗୁଡିକ ଚାଲିଥିବାବେଳେ, ସରକାର ଧାନ କିଣିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ପରିମାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏମିତିତ ବିଳମ୍ବରେ ମଣ୍ଡି ଚାଲିଥିବା ଯୋଗୁଁ ସରକାର ଟାର୍ଗେଟରୁ ବହୁତ କମ୍‌ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିଛନ୍ତି, ଅଦ୍ୟାବଧି କିଛି ମିଲର୍ସଙ୍କୁ ନର୍ଲା ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରେ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଗତବର୍ଷ ୟୁନିୟନକୁ ଖାତିର ନ କରି ଯେଉଁ କେତେଜଣ ମିଲର୍ସ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କଥାକୁ ରକ୍ଷା କରି ବର୍ଷାରେ ଧାନ ନଷ୍ଟ ନ ହେଉ ବୋଲି ମାନବିକତା ଦେଖାଇଥିଲେ, ସେମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ଓ ସରକାରଙ୍କ ଟେକ ରଖିବା ପାଇଁ ଧାନ ସବୁ ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଧାନ କ୍ଷତି ହେବାରୁ ବଞ୍ଚାଇଦେଲେ। ସେହି ମିଲର୍ସମାନେ ଏବେ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ବଞ୍ଚାଇବା ନିମନ୍ତେ ଧାନ ଉଠାଇବା ଟାର୍ଗେଟ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୁଆରେ ନାକ ଘସୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଧାନ ଉଠାଇବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଶାସନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବାରଣ କରିଥିବା ୟୁନିୟନର କଥାକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତେ, ତାହେଲେ ସେହି ମିଲର୍ସ ବାପୁଡାଙ୍କୁ ଏ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗିବାକୁ ପଡି ନ ଥାନ୍ତା ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉତ୍ତମ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଖୁବ୍‌ ଭଲ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଧାନ ପାଚି ଆସିବାକୁ ବସୁଥିବାବେଳେ, ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚକଡା ପୋକ ଦାଉ ସାଧିଲା। ଫଳରେ ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର ହେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଲା। ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନରେ କୋହଳ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିଠିଟିଏ ଲେଖି ଦେଇ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ସାରି ଦେଇ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌ ବସିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଯେଉଁ ସରକାର ମହାନଦୀ ଜଳ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି। ସେହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର କୋହଳ ପାଇଁ ତପତ୍ରତା ଦେଖାଉ ନାହାନ୍ତି କାହିଁକି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। କଳାହାଣ୍ଡି ମିଲର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ସହ ପ୍ରିୟାପ୍ରୀତି ତୋଷଣ ନୀତିକୁ ପାଥେୟ କରି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ସଖୀ କଣ୍ଢେଇ ସାଜିଛନ୍ତି। ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନ ଓ ଚାଷୀ ମାରଣ ପ୍ରଶାସନର ରାଜନୀତିକୁ ବୁଝି ସାରିଲେଣି ନର୍ଲା ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀକୁଳ। ନର୍ଲା ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷର ବହ୍ନି ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ସୁନାମୀର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି।

ସମ୍ବଲପୁର

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଡାକ୍ତର ସୁବୋଧ ନାୟକଙ୍କୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଡାକ୍ତର ନାୟକ ଘରକୁ ଫେରି ବିଶ୍ରାମରେ ଅଛନ୍ତି। ହେଲେ ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ସେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି ବୋଲି ରୋକ ଠୋକ ମନା କରିଛନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ଆଘାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧାର ଆସିଛି, ହେଲେ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍‌ ନାହିଁ। ରୋଗୀ ସେବା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ କରି ଦେଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ହାତରେ ଶାସନ ଭାର ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ଇଙ୍ଗିତରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟ ଶାସନରେ ଅମଲାଙ୍କ ଭୂମିକା ନେଇ କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ବେଶ୍‌ ସରଗରମ ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଶାସକ ବିଜେଡିର ଏମ୍‌ପି ଓ ବିଧାୟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମତ ଦେଇଥିବା ନଜର ରହିଛି। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁର ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ସିଧା ସଳଖ ଅମଲାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିବା ସହ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ବେଆଇନ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ମୃତ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଚାରମାଳ ଥାନା ହେଲେଇ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟୋନ କ୍ରଶରରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମେଶିନ ଯୋଗେ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ୫ଟା ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ଅପରେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଅପରେଟର ଜଣକ ହେଲେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସିଂ। ଖବର ପାଇ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ଦଳେଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର/ମାନେଶ୍ୱର/ପଡିଆବାହାଲ, ୨୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପଡିଆବାହାଲ ନିକଟସ୍ଥ ଗଉଡପାଲି ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମାଳତି ନଦୀ ତଳକୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଖସି ପଡିଛି । ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ନାମକ ଏହି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ (ଓଡି ୧୫ ଏଫ୍‌-୯୦୧୧)ଟି ସମ୍ବଲପୁରରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ୪୫ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୫୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୮ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବସ୍‌ ଭିତରୁ ୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

 ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପର୍ଶୁରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ଦେବଗଡ଼,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଦେବଗଡ଼ ପୋଲିସ ଏକ ଜାଲନୋଟ୍‌ କାରବାର କରୁଥିବା ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ଜିଲାର ରିଆମାଳ ଥାନାଞ୍ଚଳ ଓ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ମୂଲ୍ୟର ଜାଲ୍‌ନୋଟ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଜୁନାଗଡ,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଣ୍ଡାଖାଲପଡାଠାରେ ସୋମବାର ସବିତା ନାମ୍ନୀ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଲୋକେ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଶାଶୁ ହର୍ଷ, ଶ୍ୱଶୁର ପିଲାକୁନୁ ଓ ଦିଅର ରିତିକ ଓ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମଗଡ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତା ସୋମବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସାରାରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପକାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧: ରାଉରକେଲା ସହରରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଝିରପାଣି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦର୍ଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ପୁଣି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୧- ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସେତୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏହି ସେତୁ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହେବେ। ବିଶେଷକରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାର ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ, ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦ ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ର