ସମ୍ବଲପୁର

ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନ-ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକା

ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନ-ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକା
ନର୍ଲା,୨୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ଧାନ କ୍ରୟ ନୀତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେଲ୍‌ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସରକାର, ଗରିବଙ୍କ ସରକାର ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ, ଚାଷୀ ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନର ରାଜନୀତି ଚକ୍ରାନ୍ତରେ ପେଶି ହୋଇ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଧାନମଣ୍ଡିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ନିଶରେ ଘିଅ ମାରି ମିଲର୍ସ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୧୦ରୁ ୧୫ କେଜି ଧାନ କଟନୀ କରି ବେଶ୍‌ ଲାଭବାନ ହେଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। କେବଳ ନର୍ଲା ଧାନମଣ୍ଡି ନୁହେଁ, ସାରା ଜିଲାରେ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଉପୁଜିଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନର ଚାଷୀ ଶୋଷଣ ନୀତିରେ ସାମିଲ ରହୁଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେତେ ଅନଶନ ଧର୍ମଘଟ ସବୁ ଅରଣ୍ୟ ରୋଦନ ସଦୃଶ ପାଲଟିଛି। ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଧାନମଣ୍ଡିଗୁଡିକ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚାଲିବ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାଗଜପତ୍ର ସମସ୍ୟାକୁ ଆଳ କରି ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ସପ୍ତାହରୁ ସରକାର ପ୍ୟାକ୍ସଗୁଡିକ ଜରିଆରେ ଧାନ କ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତା’ପରେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାର ବାହାନା କରି ପୁଣି କିଛି ଦିନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ ଧାନକ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସରକାର କଳାହାଣ୍ଡିରେ ୨୭ ଲକ୍ଷ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବାବେଳେ, ନର୍ଲା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଚାଲୁଥିବା ୧୧ଟି ମଣ୍ଡିରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନର୍ଲା ଅଞ୍ଚଳର ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରୁ ମାତ୍ର ୯୦ ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର। ମିଲର୍ସଙ୍କ ମନମୁତାବକ ମଣ୍ଡିଗୁଡିକ ଚାଲିଥିବାବେଳେ, ସରକାର ଧାନ କିଣିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ପରିମାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏମିତିତ ବିଳମ୍ବରେ ମଣ୍ଡି ଚାଲିଥିବା ଯୋଗୁଁ ସରକାର ଟାର୍ଗେଟରୁ ବହୁତ କମ୍‌ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିଛନ୍ତି, ଅଦ୍ୟାବଧି କିଛି ମିଲର୍ସଙ୍କୁ ନର୍ଲା ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରେ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଗତବର୍ଷ ୟୁନିୟନକୁ ଖାତିର ନ କରି ଯେଉଁ କେତେଜଣ ମିଲର୍ସ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କଥାକୁ ରକ୍ଷା କରି ବର୍ଷାରେ ଧାନ ନଷ୍ଟ ନ ହେଉ ବୋଲି ମାନବିକତା ଦେଖାଇଥିଲେ, ସେମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ଓ ସରକାରଙ୍କ ଟେକ ରଖିବା ପାଇଁ ଧାନ ସବୁ ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଧାନ କ୍ଷତି ହେବାରୁ ବଞ୍ଚାଇଦେଲେ। ସେହି ମିଲର୍ସମାନେ ଏବେ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ବଞ୍ଚାଇବା ନିମନ୍ତେ ଧାନ ଉଠାଇବା ଟାର୍ଗେଟ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୁଆରେ ନାକ ଘସୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଧାନ ଉଠାଇବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଶାସନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବାରଣ କରିଥିବା ୟୁନିୟନର କଥାକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତେ, ତାହେଲେ ସେହି ମିଲର୍ସ ବାପୁଡାଙ୍କୁ ଏ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗିବାକୁ ପଡି ନ ଥାନ୍ତା ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉତ୍ତମ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଖୁବ୍‌ ଭଲ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଧାନ ପାଚି ଆସିବାକୁ ବସୁଥିବାବେଳେ, ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚକଡା ପୋକ ଦାଉ ସାଧିଲା। ଫଳରେ ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର ହେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଲା। ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନରେ କୋହଳ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିଠିଟିଏ ଲେଖି ଦେଇ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ସାରି ଦେଇ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌ ବସିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଯେଉଁ ସରକାର ମହାନଦୀ ଜଳ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି। ସେହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର କୋହଳ ପାଇଁ ତପତ୍ରତା ଦେଖାଉ ନାହାନ୍ତି କାହିଁକି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। କଳାହାଣ୍ଡି ମିଲର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ସହ ପ୍ରିୟାପ୍ରୀତି ତୋଷଣ ନୀତିକୁ ପାଥେୟ କରି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ସଖୀ କଣ୍ଢେଇ ସାଜିଛନ୍ତି। ମିଲର୍ସ ୟୁନିୟନ ଓ ଚାଷୀ ମାରଣ ପ୍ରଶାସନର ରାଜନୀତିକୁ ବୁଝି ସାରିଲେଣି ନର୍ଲା ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀକୁଳ। ନର୍ଲା ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷର ବହ୍ନି ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ସୁନାମୀର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଜମନକିରା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ଥାନା ଅଧୀନ ଟିକିଲିପଡ଼ା ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୨ଟାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଖସି ପଳାଇଛି। 

ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଯୁବକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଯୁବକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକରେ ଲୁଟୁପଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ଘିଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗ୍ରାମର  ରଞ୍ଜନ ବିଭାର(୨୯) ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କୌଣସି କାରଣରୁ  ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା।

ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବ: ନାଟକ ଏକ ଧୋତ୍ରାଚି ଗୋଷ୍ଠ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବ: ନାଟକ ଏକ ଧୋତ୍ରାଚି ଗୋଷ୍ଠ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୩ା୧-ବଲାଙ୍ଗୀର କୋଶଳକଳା ମଣ୍ଡଳ ନୂଆ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବହୁଭାଷୀ ନାଟକ ସମାରୋହ ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବର ମଙ୍ଗଳବାର  ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ  ମୁମ୍ବାଇର ସଲାମ ବମ୍ବେ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌ ରଙ୍ଗମଣ୍ଡଳ ଏବଂ ସୃଜନ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌ ତରଫରୁ ମରାଠୀ ଓ ହିନ୍ଦୀ ନାଟକ ଏକ ଧୋତ୍ରାଚି ଗୋଷ୍ଠ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା| 

ସଫଳତା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ

ସଫଳତା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜର ୩୭ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଅତିଥିମାନେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। 

ଜୋଙ୍କ ଜଳ ବିବାଦ ଘଟଣା  ଜିଲାପାଳ, ଏସପିଙ୍କ ମାରାଥନ ବୈଠକ  ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ପକ୍ଷ

ଜୋଙ୍କ ଜଳ ବିବାଦ ଘଟଣା ଜିଲାପାଳ, ଏସପିଙ୍କ ମାରାଥନ ବୈଠକ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ପକ୍ଷ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୩ା୧-ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ବଣ୍ଟନ ବିବାଦ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜିଲାପାଳ  ଏବଂ ଏସପି ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ କରି ମାରାଥନ ବୈଠକ ଚଳାଇଛନ୍ତି। 

ପରିବାରକେ ଆହାର ଯୁଗଉଛନ୍‌ ନାବାଲିକା ଚନ୍ଦ୍ରକଳା

ପରିବାରକେ ଆହାର ଯୁଗଉଛନ୍‌ ନାବାଲିକା ଚନ୍ଦ୍ରକଳା

ଳଡୁଗାଁ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ):  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ଲଡୁଗାଁ ଭିରକାପଡ଼ାର ଚନ୍ଦ୍ରକଳା ଧଙ୍ଗଡାମାଝୀ(୧୭)। 

ସୁଖାମୁଣ୍ଡା, ଗୋଛାଗୋରାରେ ପୁଷ୍‌ପୁନି ଯାତ୍‌ରା

ସୁଖାମୁଣ୍ଡା, ଗୋଛାଗୋରାରେ ପୁଷ୍‌ପୁନି ଯାତ୍‌ରା

ଘଣ୍ଟାପଡା,୨୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଲ ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟିଗୋରା ପଁଚେତ୍‌ ସୁଖାମୁଣ୍ଡାରେ କୃଷି ଭିତିକ୍‌ ଗଣପରବ୍‌ ଭୀମ ଯାତ୍‌ରା ଆର ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ପୁଷ୍‌ପୁନି ପରବ୍‌ ଜାକ୍‌ଜମକ୍‌ରେ ପାଲିତ ହେଇଯାଇଛେ। 

ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ପରିବାର କନ୍‌ଠେସା

ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ପରିବାର କନ୍‌ଠେସା

ଲାଠୋର,୨୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲାଠୋର ଗଁାର ସବୁଜ ପ୍ରତିକାଧାରୀ ପରିବାରମାନକୁ ସରକାରୀ ହିସାବେ ଯେନ୍‌ସବୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ମିଲବାର କଥା ନାଇଁ ମିଲୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ।

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୨ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର ଆର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଶିକ୍ଷକ କଂଗ୍ରେସ ବଲାଙ୍ଗୀର ଶାଖା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଧର୍ମବ୍ରତ ରଥଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ସମ୍ମିଳନୀ ଆବାହକ ତଥା ସଂଯୋଜକ ବାମଦେବ ମିଶ୍ର ସଭାରେ  ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। 

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ସୋନପୁର,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ତଥା ଚାଷୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। କମ୍‌ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨ା୧ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଡ୍ୟାମକୁ ସଦଳବଳ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ନିକଟରେ ନଇଁଯାଇଛି । 

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

କଲମପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବରଦୋଳି ଗଁାରେ ରଏବାର ଟୋକି ପରବ୍‌ ପାଲନ ହେଇଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ଧୁମଧାମରେ ସୋମବାର ଦାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା ପାଲନ କରାଯାଇଛେ।