Dharitri News
ଖେଳ |

ବୃହତ୍‌ ଟି୨୦ ବିଜୟ

 ବୃହତ୍‌ ଟି୨୦ ବିଜୟ କଟକ, ୨୦।୧୨(ତପନ ସ୍ବାଇଁ)- ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟର ମକ୍କାଭାବେ ପରିଚିତ ଐତିହାସିକ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଶୁଭ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଖଚାଖଚ ଦର୍ଶକରେ ଭରା ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୯୩ ରନରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀଲାଭ କରିଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୧୮୧ ରନ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୧୬ ଓଭରରେ ୮୭ ରନକରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଲୋକେଶ ରାହୁଲ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଓ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ଇନିଂସ ପରେ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ବୋଲିଂ ଯାଦୁରେ ବଶୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା। ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଖେଳିବାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅସମର୍ଥ ହେବାରୁ ମ୍ୟାଚ ଏକପାଖିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ବାରବାଟୀରେ ଭାରତର ଏହାଥିଲା ୧୪(୧୨ ଦିନିକିଆ, ୧ ଟେଷ୍ଟ, ୧ ଟି୨୦)ତମ ବିଜୟ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ଏଠାରେ ଭରଣା ସହ ମଧୁର ସ୍ମୃତି ନେଇ ବାରବାଟୀରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କମାଲ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଓଭରରୁ ୧୧ ରନ ନେଇ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭରର ୪ର୍ଥ ବଲ୍‌ରେ ନିରୋଶାନ ଡିକ୍‌ୱେଲା(୧୩)ଙ୍କ ଉଇକେଟ ହରାଇ ଝଟ୍‌କା ଖାଇଥିଲା। ଜୟଦେବ ଉନାଡକଟ୍‌ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ। ମ୍ୟାଚର ୫ମ ଓଭରରେ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ଛକା ଓ ଚୌକା ମାରି ଫର୍ମରେଥିବା ଉପୁଲ ଥରଙ୍ଗା ଇନିଂସକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେହି ଓଭରର ୫ମ ବଲ୍‌ରେ ଥରଙ୍ଗା(୨୩)ଙ୍କୁ ଧୋନୀଙ୍କ ହାତରେ କ୍ୟାଚ କରାଇ ଚହଲ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ୩୯ ରନରେ ୨ଟି ଉଇକେଟ ପଡ଼ିଯିବାରୁ କୁସାଲ ପେରେରା ଓ ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ କିଛି ନିର୍ଭର କରୁଥିଲା। ମାତ୍ର ୮ମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ମାଥ୍ୟୁସ(୧)ଙ୍କୁ କଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ ବୋଲ୍ଡ କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ବ୍ୟାକ୍‌ଫୁଟ୍‌କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିଲେ ଚହଲ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ ଅସେଲା ଗୁଣରତ୍ନେ(୪)ଙ୍କୁ ଧୋନୀଙ୍କ ହାତରେ ଷ୍ଟମ୍ପିଂ କରାଇ ଭାରତ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିଦେଇଥିଲେ। ୧୦ ଓଭର ଶେଷ ବେଳକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୪ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୫୭ ରନ କରିଥିଲା। ୧୧ତମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ଦସୁନ ସନକା(୧) ଆଉଟ ହେବାରୁ ମ୍ୟାଚ ଏକପାଖିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଚହଲ। ସେ ନିଜ ଶେଷ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲ୍‌ରେ ଅଧିନାୟକ ଥିସାରା ପେରେରାଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ୪ର୍ଥ ଉଇକେଟ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ସେ ନିଜ ୪ ଓଭର ସ୍ପେଲରେ ୨୩ ରନ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ କୁଶାଲ ପେରେରା ଓ ଅକିଲା ଦନଞ୍ଜୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୯ ଓ ୭ ରନ କରି ଆଉଟ ହେବାରୁ ୭୬ ରନରେ ଦଳର ୮ମ ଉଇକେଟ ପତନ ଘଟିଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଖେଳ କେବଳ ଔପଚାରିକତା ହୋଇ ରହି ଯାଇଥିଲା। ୧୬ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୮୭ ରନରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିଯାଇଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ୪ଟି, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୩ଟି, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ୨ଟି ଓ ଜୟଦେବ ଉନାଡକଟ୍‌ ଗୋଟିଏ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ। ନିରାଶ କଲେ ରୋହିତ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅଧିନାୟକ ଥିସିରା ପେରେରା। ପଦାର୍ପଣ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ସେ ବୋଲିଂ ଓପନ ଭାର ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲକୁ ଚୌକାରେ ପରିଣତ କରି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା। ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ମିଶି ସେ ଦ୍ରୁତ ହାରରେ ସେ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ୫ ଓଭରରେ ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୩୮ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରୋହିତ ମିଡ୍‌ଅନ୍‌ ଉପରେ ମାରିବାକୁ ଯାଇ ଦୁଷ୍ମନ୍ଥ ଚାମିରାଙ୍କ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଥିଲେ॥ ଚାମିରା ଆଗକୁ ଡାଇଭ୍‌ ମାରି ଚମତ୍କାର ଭାବେ କ୍ୟାଚଟି ନେଇଥିଲେ। ୧୩ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ରୋହିତ ୨ ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୧୭ ରନ କରି ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ରୋହିତଙ୍କ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଦେଖିବାକୁ ଆଶା କରିଥିବା ବାରବାଟୀ ଦର୍ଶକ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ। ଲୋକେଶଙ୍କ ରିଭ୍ୟୁ ସଫଳ, ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରୋହିତଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟାର କ୍ରିଜରେ ଯୋଗ ଦେବାପରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ ଉପରକୁ ନେଇଥିଲେ ଲୋକେଶ। ୬ ଓଭରରେ ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୫୦ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା। ୭ମ ଓଭରର ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲ୍‌ରେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଏଲବିଡବଲ୍ୟୁ ଦେଇଥିଲେ ଅମ୍ପାୟର ନୀତୀନ ମେନନ। ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରାହୁଲ ରିଭ୍ୟୁ ମାଗିଥିଲେ। ମାତ୍ର ବଲ୍‌ ଟ୍ରାକିଂରେ ବଲ୍‌ ଷ୍ଟମ୍ପ ଉପରେ ଯାଉଥିବା ରିପ୍ଲେରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଅମ୍ପାୟର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନଟ୍‌ଆଉଟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳକୁ ରାହୁଲ ୨୩ ରନ କରିଥିଲେ। ୩୪ ବଲ୍‌ରୁ କ୍ୟାରିୟରର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏଥିରେ ସାମିଲଥିଲା ୬ ଚୌକା, ୧ ଛକା।୯ ଓଭରର ୫ମ ବଲ୍‌ରେ ସେ ଇନିଂସର ପ୍ରଥମ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ୧୦ ଓଭର ବେଳକୁ ଭାରତ ୧ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୮୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ନେଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଇକେଟ ଭାଗୀଦାରିରେ ୪୬ ବଲ୍‌ରୁ ୬୩ ରନ ଯୋଗ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିିତ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ ନୂଆନ ପ୍ରଦୀପ। ପ୍ରଥମ ସ୍ପେଲରେ ୧ ଓଭରରେ ୯ ରନ ଦେଇଥିବା ପ୍ରଦୀପ ନିଜ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭରର ୪ର୍ଥ ବଲ୍‌ରେ ଆୟାରଙ୍କୁ ଉଇକେଟ କିପର ଡିକ୍‌ୱେଲାଙ୍କ ହାତରେ କ୍ୟାଚ କରାଇ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରାଇଥିଲେ। ୨୦ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଆୟାର ୩ ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୨୪ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଧୋନୀ ଧ୍ୱନୀରେ କମ୍ପିିଲା ଷ୍ଟାଡିୟମ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ କ୍ରିଜକୁ ଆସିବାବେଳେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ବାରବାଟୀ ଦର୍ଶକ ଧୋନୀ, ଧୋନୀ ଚିତ୍କାର କରି ମାହିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରି ଫିଜିଓଙ୍କଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିବା ଲୋକେଶ ଅଧିକ ସମୟ ତିଷ୍ଠିପାରି ନ ଥିଲେ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୬୧ ରନ କରି ସେ ୧୫ତମ ଓଭରର ତୃତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ଥିସାରା ପେରେରାଙ୍କଦ୍ୱାରା କ୍ଲିନ ବୋଲ୍ଡ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ୪୮ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଲୋକେଶ ନିଜ ଇନିଂସ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଚୌକା ୧ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ୧୬ତମ ଓଭରରେ ନୂଆନ ପ୍ରଦୀପ ମାତ୍ର ୫ ରନ ଦେଇଥିଲେ। ୧୭ତମ ଓଭରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ। ଧୋନୀ ଓ ମନୀଶ ଏହି ଓଭରରୁ ୧୯ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ପେରେରାଙ୍କ ୧୮ତମ ଓଭରରୁ ୯ ରନ ଆସିଥିଲା। ୧୯ତମ ଓଭରରୁ ଧୋନୀ-ପାଣ୍ଡେ ୨୧ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦ତମ ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରିଥିବା ପେରେରାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୫ ବଲ୍‌ରୁ ମାତ୍ର ୬ ରନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷ ବଲ୍‌ ବେଳକୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ଥିଲେ ଧେନୀ। ଦର୍ଶକଙ୍କ ଛକା ଛକା ଧ୍ୱନୀରେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ ମାହି। ସେ ଶେଷ ବଲ୍‌କୁ ଛକା ମାରି ମିଡ୍‌ ଉଇକେଟ ଉପରେ ବିଶାଳ ଛକା ମାରି ଇନିଂସର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟାଇଥିଲେ। ଭାରତ ୨୦ ଓଭରରେ ୩ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୧୮୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ମନୀଶ ପାଣ୍ଡେ ୧୮ ବଲ୍‌ରୁ ୨ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହାୟତାରେ ୩୨ ଏବଂ ଧୋନୀ ୨୨ ବଲ୍‌ରୁ ୪ ଚୌକା ୧ ଛକା ସହିତ ୩୯ ରନରେ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଅସମାପ୍ତ ୪ର୍ଥ ଉଇକେଟ ଯୋଡ଼ିରେ ଏ ଦୁହେଁ ୩୪ ବଲ୍‌ରୁ ୬୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଶେଷ ୪ ଓଭରରେ ଭାରତ କୌଣସି ଉଇକେଟ ନ ହରାଇ ୬୧ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସ, ଥିସାରା ପେରେରା ଓ ନୂଆନ ପ୍ରଦୀପ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ।

ଖେଳ |

 ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଚେସ୍‌:  ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିଲେ ଆନନ୍ଦ

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଚେସ୍‌: ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିଲେ ଆନନ୍ଦ

ଓ୍ବିଜ ଆନ ଜୀ (ନେଦରଲାଣ୍ଡ), ୨୪।୧(ପି.ଟି.)-ପାଞ୍ଚଥର ବିଶ୍ୱନାଥନ ଆନନ୍ଦ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ୯ମ ରାଉଣ୍ଡରେ ପଏଣ୍ଟ ଭାଗ କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ର଼୍ୟାଙ୍କଧାରୀ ନରେଓର୍‌ବର ମାଗ୍ନସ କାର୍ଲସେନଙ୍କ ବିପକ୍ଷ ମୁକାବିଲାକୁ ସେ ଅମୀମାଂସିତ ରଖିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ସେମିରେ ହାଲେପ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ସେମିରେ ହାଲେପ

ମେଲବୋର୍ନ, ୨୪।୧- ବିଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ର଼୍ୟାଙ୍କଧାରୀ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳାଳି ସାଇମୋନା ହାଲେପ ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୬ଷ୍ଠ ସିଡ୍‌ କାରୋଲିନା ପ୍ଲିସ୍କୋଭାଙ୍କୁ ୬-୩, ୬-୨ ସେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

୨୦୧୮ ମହିଳା ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ

୨୦୧୮ ମହିଳା ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ

ଦୁବାଇ, ୨୪।୧(ପି.ଟି.): ମହିଳା ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ୨୦୧୮ ସଂସ୍କରଣ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଆୟୋଜକ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଦଳ ଗତ ସଂସ୍କରଣ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୬ରେ କଲିକତାର ଇଡେନ ଗାର୍ଡେନ୍ସ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ୮ ଉଇକେଟ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଟୁର୍‌ ପାଇଁ ଟି୨୦ ଦଳ ହରମନପ୍ରୀତ ଅଧିନାୟିକା

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଟୁର୍‌ ପାଇଁ ଟି୨୦ ଦଳ ହରମନପ୍ରୀତ ଅଧିନାୟିକା

ବମ୍ବେ, ୨୪।୧(ପି.ଟି.) ଫେବୃୟାରୀ ୧୩ରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳ ଘୋଷିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହରମନପ୍ରୀତ କୌରଙ୍କୁ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ଭାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍ମୃତି ମାନ୍ଧାନାଙ୍କୁ ଉପଅଧିନାୟିକା ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି

ସିନିୟର ମହିଳା ହକିରେ ନିଶାନ ଅମ୍ପାୟର

ସିନିୟର ମହିଳା ହକିରେ ନିଶାନ ଅମ୍ପାୟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୧(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି): ଜାତୀୟ ସିନିୟର ମହିଳା ହକି ( ଏ ଓ ବି ଡିଭିଜନ) ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ରାଞ୍ଚତ୍ଠାରେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାର ନିଶାନ ଜ୍ୟୋତି ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଅମ୍ପାୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଛି।

 ପୋପ୍‌ଙ୍କୁ ୮ ଉଇକେଟ୍‌: ସେମିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

ପୋପ୍‌ଙ୍କୁ ୮ ଉଇକେଟ୍‌: ସେମିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

କୁଇନ୍ସଟାଉନ୍‌, ୨୩।୧- ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଏକ ସୁପର୍‌ଲିଗ୍‌ କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏଥିସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଛି।

ଟି୨୦ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଖେଳିବେନି ରୁଟ୍‌

ଟି୨୦ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଖେଳିବେନି ରୁଟ୍‌

ସିଡ୍‌ନୀ, ୨୩।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ୩ରୁ ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟି୨୦ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୀମିତ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ ଲାଗି ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି।

ବୋପାନ୍ନା-ବାବୋସ କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ

ବୋପାନ୍ନା-ବାବୋସ କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ

ମେଲବୋର୍ନ, ୨୩।୧(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଷ୍ଟାର ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ତାଙ୍କ ହଙ୍ଗେରିଆନ ପାର୍ଟନର ତିମେଆ ବାବୋସ ଯୋଡ଼ି ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ର ମିକ୍ସଡ୍‌ ଡବଲ୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଭାରୋତ୍ତୋଳନ: ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଭାରୋତ୍ତୋଳନ: ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ): ମାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡ଼ିଶାର ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ବମ୍ବେରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ, ଉଦ୍‌ଯାପନୀ

ବମ୍ବେରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ, ଉଦ୍‌ଯାପନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୧(ପି.ଟି.)- ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌(ଆଇପିଏଲ)ର ୧୧ତମ ସଂସ୍କରଣ ଏପ୍ରିଲ ୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ମେ ୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ସୋମବାର ଆଇପିଏଲ ଗଭର୍ନିଂ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅର୍ଥକରୀ ଟି୨୦ ଲିଗ୍‌ର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ଏପ୍ରିଲ ୬ରେ ଓ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ବମ୍ବେରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଫେଡେରର, ହାଲେପ୍‌

ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଫେଡେରର, ହାଲେପ୍‌

ମେଲବୋର୍ନ,୨୨ା୧(ଏ.ଏଫ୍‌.ପି)- ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ ଟେନିସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସୋମବାର ଏକ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୂର୍ବତନ ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ୧୪ତମ ସିଡ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ସର୍ବିୟାର ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ରାଉଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି।

୪୯ ବଲରେ ଶତକ ମାରିଲେ ରାଇନା

୪୯ ବଲରେ ଶତକ ମାରିଲେ ରାଇନା

କୋଲକାତା, ୨୨।୧(ପି.ଟି.)- ଜାତୀୟ ଦଳରୁ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇଥିବା ତଥା ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟରେ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସୁରେଶ ରାଇନା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଫର୍ମକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।