ଖେଳ |

ବୃହତ୍‌ ଟି୨୦ ବିଜୟ

 ବୃହତ୍‌ ଟି୨୦ ବିଜୟ

କଟକ, ୨୦।୧୨(ତପନ ସ୍ବାଇଁ)- ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟର ମକ୍କାଭାବେ ପରିଚିତ ଐତିହାସିକ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଶୁଭ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଖଚାଖଚ ଦର୍ଶକରେ ଭରା ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୯୩ ରନରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀଲାଭ କରିଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୧୮୧ ରନ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୧୬ ଓଭରରେ ୮୭ ରନକରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଲୋକେଶ ରାହୁଲ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଓ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ଇନିଂସ ପରେ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ବୋଲିଂ ଯାଦୁରେ ବଶୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା। ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଖେଳିବାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅସମର୍ଥ ହେବାରୁ ମ୍ୟାଚ ଏକପାଖିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ବାରବାଟୀରେ ଭାରତର ଏହାଥିଲା ୧୪(୧୨ ଦିନିକିଆ, ୧ ଟେଷ୍ଟ, ୧ ଟି୨୦)ତମ ବିଜୟ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ଏଠାରେ ଭରଣା ସହ ମଧୁର ସ୍ମୃତି ନେଇ ବାରବାଟୀରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କମାଲ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଓଭରରୁ ୧୧ ରନ ନେଇ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭରର ୪ର୍ଥ ବଲ୍‌ରେ ନିରୋଶାନ ଡିକ୍‌ୱେଲା(୧୩)ଙ୍କ ଉଇକେଟ ହରାଇ ଝଟ୍‌କା ଖାଇଥିଲା। ଜୟଦେବ ଉନାଡକଟ୍‌ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ। ମ୍ୟାଚର ୫ମ ଓଭରରେ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ଛକା ଓ ଚୌକା ମାରି ଫର୍ମରେଥିବା ଉପୁଲ ଥରଙ୍ଗା ଇନିଂସକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେହି ଓଭରର ୫ମ ବଲ୍‌ରେ ଥରଙ୍ଗା(୨୩)ଙ୍କୁ ଧୋନୀଙ୍କ ହାତରେ କ୍ୟାଚ କରାଇ ଚହଲ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ୩୯ ରନରେ ୨ଟି ଉଇକେଟ ପଡ଼ିଯିବାରୁ କୁସାଲ ପେରେରା ଓ ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ କିଛି ନିର୍ଭର କରୁଥିଲା। ମାତ୍ର ୮ମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ମାଥ୍ୟୁସ(୧)ଙ୍କୁ କଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ ବୋଲ୍ଡ କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ବ୍ୟାକ୍‌ଫୁଟ୍‌କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିଲେ ଚହଲ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ ଅସେଲା ଗୁଣରତ୍ନେ(୪)ଙ୍କୁ ଧୋନୀଙ୍କ ହାତରେ ଷ୍ଟମ୍ପିଂ କରାଇ ଭାରତ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିଦେଇଥିଲେ। ୧୦ ଓଭର ଶେଷ ବେଳକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୪ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୫୭ ରନ କରିଥିଲା। ୧୧ତମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ଦସୁନ ସନକା(୧) ଆଉଟ ହେବାରୁ ମ୍ୟାଚ ଏକପାଖିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଚହଲ। ସେ ନିଜ ଶେଷ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲ୍‌ରେ ଅଧିନାୟକ ଥିସାରା ପେରେରାଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ୪ର୍ଥ ଉଇକେଟ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ସେ ନିଜ ୪ ଓଭର ସ୍ପେଲରେ ୨୩ ରନ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ କୁଶାଲ ପେରେରା ଓ ଅକିଲା ଦନଞ୍ଜୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୯ ଓ ୭ ରନ କରି ଆଉଟ ହେବାରୁ ୭୬ ରନରେ ଦଳର ୮ମ ଉଇକେଟ ପତନ ଘଟିଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଖେଳ କେବଳ ଔପଚାରିକତା ହୋଇ ରହି ଯାଇଥିଲା। ୧୬ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୮୭ ରନରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିଯାଇଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ୪ଟି, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୩ଟି, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ୨ଟି ଓ ଜୟଦେବ ଉନାଡକଟ୍‌ ଗୋଟିଏ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ। ନିରାଶ କଲେ ରୋହିତ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅଧିନାୟକ ଥିସିରା ପେରେରା। ପଦାର୍ପଣ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ସେ ବୋଲିଂ ଓପନ ଭାର ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲକୁ ଚୌକାରେ ପରିଣତ କରି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା। ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ମିଶି ସେ ଦ୍ରୁତ ହାରରେ ସେ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ୫ ଓଭରରେ ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୩୮ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରୋହିତ ମିଡ୍‌ଅନ୍‌ ଉପରେ ମାରିବାକୁ ଯାଇ ଦୁଷ୍ମନ୍ଥ ଚାମିରାଙ୍କ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଥିଲେ॥ ଚାମିରା ଆଗକୁ ଡାଇଭ୍‌ ମାରି ଚମତ୍କାର ଭାବେ କ୍ୟାଚଟି ନେଇଥିଲେ। ୧୩ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ରୋହିତ ୨ ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୧୭ ରନ କରି ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ରୋହିତଙ୍କ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଦେଖିବାକୁ ଆଶା କରିଥିବା ବାରବାଟୀ ଦର୍ଶକ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ। ଲୋକେଶଙ୍କ ରିଭ୍ୟୁ ସଫଳ, ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରୋହିତଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟାର କ୍ରିଜରେ ଯୋଗ ଦେବାପରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ ଉପରକୁ ନେଇଥିଲେ ଲୋକେଶ। ୬ ଓଭରରେ ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୫୦ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା। ୭ମ ଓଭରର ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲ୍‌ରେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଏଲବିଡବଲ୍ୟୁ ଦେଇଥିଲେ ଅମ୍ପାୟର ନୀତୀନ ମେନନ। ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରାହୁଲ ରିଭ୍ୟୁ ମାଗିଥିଲେ। ମାତ୍ର ବଲ୍‌ ଟ୍ରାକିଂରେ ବଲ୍‌ ଷ୍ଟମ୍ପ ଉପରେ ଯାଉଥିବା ରିପ୍ଲେରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଅମ୍ପାୟର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନଟ୍‌ଆଉଟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳକୁ ରାହୁଲ ୨୩ ରନ କରିଥିଲେ। ୩୪ ବଲ୍‌ରୁ କ୍ୟାରିୟରର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏଥିରେ ସାମିଲଥିଲା ୬ ଚୌକା, ୧ ଛକା।୯ ଓଭରର ୫ମ ବଲ୍‌ରେ ସେ ଇନିଂସର ପ୍ରଥମ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ୧୦ ଓଭର ବେଳକୁ ଭାରତ ୧ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୮୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ନେଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଇକେଟ ଭାଗୀଦାରିରେ ୪୬ ବଲ୍‌ରୁ ୬୩ ରନ ଯୋଗ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିିତ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ ନୂଆନ ପ୍ରଦୀପ। ପ୍ରଥମ ସ୍ପେଲରେ ୧ ଓଭରରେ ୯ ରନ ଦେଇଥିବା ପ୍ରଦୀପ ନିଜ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭରର ୪ର୍ଥ ବଲ୍‌ରେ ଆୟାରଙ୍କୁ ଉଇକେଟ କିପର ଡିକ୍‌ୱେଲାଙ୍କ ହାତରେ କ୍ୟାଚ କରାଇ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରାଇଥିଲେ। ୨୦ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଆୟାର ୩ ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୨୪ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଧୋନୀ ଧ୍ୱନୀରେ କମ୍ପିିଲା ଷ୍ଟାଡିୟମ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ କ୍ରିଜକୁ ଆସିବାବେଳେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ବାରବାଟୀ ଦର୍ଶକ ଧୋନୀ, ଧୋନୀ ଚିତ୍କାର କରି ମାହିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରି ଫିଜିଓଙ୍କଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିବା ଲୋକେଶ ଅଧିକ ସମୟ ତିଷ୍ଠିପାରି ନ ଥିଲେ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୬୧ ରନ କରି ସେ ୧୫ତମ ଓଭରର ତୃତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ଥିସାରା ପେରେରାଙ୍କଦ୍ୱାରା କ୍ଲିନ ବୋଲ୍ଡ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ୪୮ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଲୋକେଶ ନିଜ ଇନିଂସ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଚୌକା ୧ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ୧୬ତମ ଓଭରରେ ନୂଆନ ପ୍ରଦୀପ ମାତ୍ର ୫ ରନ ଦେଇଥିଲେ। ୧୭ତମ ଓଭରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ। ଧୋନୀ ଓ ମନୀଶ ଏହି ଓଭରରୁ ୧୯ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ପେରେରାଙ୍କ ୧୮ତମ ଓଭରରୁ ୯ ରନ ଆସିଥିଲା। ୧୯ତମ ଓଭରରୁ ଧୋନୀ-ପାଣ୍ଡେ ୨୧ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦ତମ ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରିଥିବା ପେରେରାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୫ ବଲ୍‌ରୁ ମାତ୍ର ୬ ରନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷ ବଲ୍‌ ବେଳକୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ଥିଲେ ଧେନୀ। ଦର୍ଶକଙ୍କ ଛକା ଛକା ଧ୍ୱନୀରେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ ମାହି। ସେ ଶେଷ ବଲ୍‌କୁ ଛକା ମାରି ମିଡ୍‌ ଉଇକେଟ ଉପରେ ବିଶାଳ ଛକା ମାରି ଇନିଂସର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟାଇଥିଲେ। ଭାରତ ୨୦ ଓଭରରେ ୩ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୧୮୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ମନୀଶ ପାଣ୍ଡେ ୧୮ ବଲ୍‌ରୁ ୨ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହାୟତାରେ ୩୨ ଏବଂ ଧୋନୀ ୨୨ ବଲ୍‌ରୁ ୪ ଚୌକା ୧ ଛକା ସହିତ ୩୯ ରନରେ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଅସମାପ୍ତ ୪ର୍ଥ ଉଇକେଟ ଯୋଡ଼ିରେ ଏ ଦୁହେଁ ୩୪ ବଲ୍‌ରୁ ୬୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଶେଷ ୪ ଓଭରରେ ଭାରତ କୌଣସି ଉଇକେଟ ନ ହରାଇ ୬୧ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସ, ଥିସାରା ପେରେରା ଓ ନୂଆନ ପ୍ରଦୀପ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ୟୁଥ୍‌ ଟେଷ୍ଟ: ତାଇଡେ, ବଦୋନିଙ୍କ ଶତକ: ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ

ୟୁଥ୍‌ ଟେଷ୍ଟ: ତାଇଡେ, ବଦୋନିଙ୍କ ଶତକ: ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ

କଲମ୍ବୋ, ୧୮।୭(ପି.ଟି.)- ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ୟୁଥ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ (୪ ଦିବସୀୟ) ଆଥରଓ୍ବା ତାଇଡେ ଓ ଆୟୂଷ ବଦୋନିଙ୍କ ଶତକ ବଳରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଡ୍ରାଇଭର ସିଟ୍‌ରେ ରହିଛି।

ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ ୬୭ରେ ସୀମିତ: ସିରିଜ ଜିତିଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ ୬୭ରେ ସୀମିତ: ସିରିଜ ଜିତିଲା ପାକିସ୍ତାନ

ବୁଲାଓ୍ବାଓ, ୧୮।୭(ଏଏଫ୍‌ପି)- ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ୩ୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ମାତ୍ର ୬୭ ରନରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଜବାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଉଇକେଟ୍‌ ହରାଇ ସହଜସାଧ୍ୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି।

କୋହଲିଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟରର ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ପଏଣ୍ଟ

କୋହଲିଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟରର ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ପଏଣ୍ଟ

ଦୁବାଇ,୧୮।୭(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି କ୍ୟାରିୟରର ସର୍ବାଧିକ ୯୧୧ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରି ଦିନିକିଆ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ର ଶୀର୍ଷରେ ନିଜ ସ୍ଥାନକୁ ଦୃଢ଼ିଭୂତ କରିଛନ୍ତି

ସିଙ୍ଗାପୁର ଓପନ: ପ୍ରଣୀଥ ବିଦା

ସିଙ୍ଗାପୁର ଓପନ: ପ୍ରଣୀଥ ବିଦା

ସିଙ୍ଗାପୁର,୧୮।୭(ପି.ଟି.)- ଡିପେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିୟନ ବି. ସାଇ ପ୍ରଣୀଥ ଚଳିତ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓପନ୍‌ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶୁଭଙ୍କର ଦେ, ରୁତଭିକା ଶିବାନୀ ଓ ରିତୁପର୍ଣ୍ଣା ଦାସ ବିଜୟ ସହ ୨ୟ ରାଜଣ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ପନ୍ତ

ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ପନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭(ପି.ଟି.)- ଆଗାମୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଲାଗି ବୁଧବାର ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦଳରେ ଯୁବ ଉଇକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଶବ ପନ୍ତ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜେତା ଏମ୍‌ବାପ୍ପେ ବୋନସ ଦାନ କଲେ

ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜେତା ଏମ୍‌ବାପ୍ପେ ବୋନସ ଦାନ କଲେ

ପ୍ୟାରିସ,୧୮।୭(ଏପି)- ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜେତା ଫ୍ରାନ୍ସ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସଦସ୍ୟ କ୍ୟାଲିଆନ ଏମ୍‌ବାପ୍ପେଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ବୋନସକୁ ମେଡିକଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନରେ କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଲାଗି ଏକ ଆସୋସିଏଶନକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଅମ୍ପାୟରଙ୍କଠାରୁ ବଲ ନେଲେ ଧୋନୀ

ଅମ୍ପାୟରଙ୍କଠାରୁ ବଲ ନେଲେ ଧୋନୀ

ଲିଡ୍ସ,୧୮।୭- ଏଠାରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଅନ୍ତିମ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ୮ ଉଇକେଟରେ ଜିତି ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ସିରିଜ୍‌କୁ ଦଳ ୨-୧ ବ୍ୟବଧାନରେ କବଜା କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶେଷରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ତଥା ଉଇକେଟକିପର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଅମ୍ପାୟରଙ୍କଠାରୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବଲ ନେଇଯାଇଥିଲେ।

ଜୁନିୟର ମହିଳା ହକି  ବେଲଜିୟମକୁ ହରାଇଲା ଭାରତ

ଜୁନିୟର ମହିଳା ହକି ବେଲଜିୟମକୁ ହରାଇଲା ଭାରତ

ଆଣ୍ଟଓ୍ବର୍ପ(ବେଲଜିୟମ),୧୮।୭- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଷଡରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜୁନିୟର ମହିଳା ହକି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆୟୋଜକ ବେଲଜିୟମକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨-୦ ଗୋଲରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି।

ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳର କୋଚ୍‌ ପଦ ଦୌଡ଼ରେ ମମଥା

ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳର କୋଚ୍‌ ପଦ ଦୌଡ଼ରେ ମମଥା

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୧୮।୭- ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ପଦ ଲାଗି ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟିକା ମମଥା ମାବେନ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାରଠାରୁ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ମାବେନ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ନିରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ନିରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭- ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର ଜାଭେଲିନ ଥ୍ରୋୟର ନିରଜ ଚୋପ୍ରା କ୍ୟାରିୟରରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ଫ୍ରାନ୍ସଠାରେ ଚାଲିଥିବା ସୋଟ୍ଟେଭିଲେ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍ସ ମିଟ୍‌ରେ ସେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଚୋପ୍ରା ଫାଇନାଲରେ ୮୫.୧୭ ମିଟର ଦୂରତା ଜାଭେଲିନ ଫିଙ୍ଗି ପୋଡିୟମ୍‌ରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ସିଙ୍ଗାପୁର ଓପନ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ର’ରେ ଗୁରୁସାଇଦତ୍ତ

ସିଙ୍ଗାପୁର ଓପନ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ର’ରେ ଗୁରୁସାଇଦତ୍ତ

ସିଙ୍ଗାପୁର, ୧୮।୭(ପି.ଟି.)- ପ୍ରାକ୍ତନ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜେତା ଆର୍‌ଏମ୍‌ଭି ଗୁରୁସାଇଦତ୍ତ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ୩ ଲକ୍ଷ ୫୫ ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ରାଶିବିଶିଷ୍ଟ ସିଙ୍ଗାପୁର ଓପନ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ର’ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଆଘାତଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳିଥିବା ଗୁୁରୁସାଇଦତ୍ତ ୨୧-୧୮, ୨୧-୧୮ ସିଧାସଳଖ ଗେମ୍‌ରେ ମାଲେସିଆର ଲିଅଙ୍ଗ ଜୁନ୍‌ଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପୂର୍ବରୁ ଓପନିଂ ରାଉଣ୍ଡରେ ଗୁରୁସାଇଦତ୍ତ ୨୧-୭, ୨୧-୧୦ ଗେମ୍‌ରେ ଇଟାଲୀର ରୋସାରିଓ ମାଡାଲୋନିଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେ ଚାଇନାର କ୍ୱିଆଓ ବିନ୍‌ଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଭେଟିବେ। ମିକ୍ସଡ ଡବଲ୍ସରେ ସାତ୍ତ୍ୱିସାଇରାଜ ରାନକିରେଡ୍ଡୀ ଓ ଅଶ୍ୱିନୀ ପୋନାପ୍ପା ଯୋଡ଼ି ବିଜୟରୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଭାରତୀୟ ଯୋଡ଼ି ୨୧-୧୬, ୨୧-୧୯ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ରାମାଡିନସ୍ୟା ଓ ମାସେଲ କ୍ରିଷ୍ଟେନଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଦୃଷ୍ଟିହୀନ କ୍ରିକେଟ:ଭାରତର ସାନ୍ତ୍ୱନାମୂଳକ ବିଜୟ

କଲମ୍ବୋ, ୧୮ା୭-ସ୍ଥାନୀୟ ବିଆର୍‌ସି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ତୃତୀୟ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୬୬ ରନରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଆଗୁଆ ସିରିଜ କବ୍‌ଜା କରିନେଇ ସାରିଛି। ତେଣୁ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ପାଇଁ ଏହା ଥିଲା ସାନ୍ତ୍ୱନାମୂଳକ ବିଜୟ। ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୪୦ଓଭରରେ ୮ ଉଇକେଟ ବିନିମୟରେ ୩୨୩ ରନ କରିଥିଲା।

Model This Week

ରୂପେଶ