ମେଟ୍ରୋ |

ସରିଲା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମହୋତ୍ସବ: ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଲା ସାହିଯାତ

ସରିଲା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମହୋତ୍ସବ: ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଲା ସାହିଯାତ
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୦।୧୨- ଶରଧାବାଲିସ୍ଥିତ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ଚାଲିଥିବା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ଐତିହ୍ୟ ଓ ଗୌରବାବହ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତୀକ ଏହି ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ୫ ଦିନ ଧରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଜାଗା ଆଖଡାର ସାହିଯାତ ପରମ୍ପରାର ବିବିଧ ନୃତ୍ୟ, ସମରକଳା, ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଅନେକ ଲୋକନୃତ୍ୟ ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ତିମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୌଡବାଡ ସାହି ଏବଂ ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହିର ସାହିଯାତ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନାଗା, ହନୁମାନ, ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ, ନବଶିରା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ମେଢ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶ୍ୟ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୌଡବାଡ ସାହିର ନିଝାମ ଖେଳ ବି ବେଶ୍‌ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମରକଳାରେ ଅଡ଼ଙ୍ଗତିଆଡି ଜାଗାର ପହିଲିମାନମାନେ ଶକ୍ତି ସାମର୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ସୁନ୍ଦରସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ କଲିକତାର ରାଇବେନ୍‌ସ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣିଥିଲା। କାଳିଆର ନବକଳେବର ଗୀତିନାଟ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ସନ୍ଧ୍ୟାର ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଥିଲା। ଗୌଡବାଡ ସାହି ଆଖଡା ପକ୍ଷରୁ ମହାବୀର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ହନୁମାନ, ଲୋକନାଥ ମହାନ୍ତି ନାଗା, ବିଶ୍ୱଜିତ ଗୁରୁ ଭରତ, ଚିନ୍ମୟ ଗୁରୁ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ, ସନ୍ତୋଷ ପଣ୍ଡା ବଶିଷ୍ଠ, ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ତ୍ରିପାଠୀ କାଳୀ ମେଢ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହି ପକ୍ଷରୁ ସୁଦର୍ଶନ ମହାପାତ୍ର ନାଗା, ସୁକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ, ଗଣେଶ ମହାପାତ୍ର ନବଶିରା, ରାଜେଶ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଦୁର୍ଗା ମେଢ ଏବଂ ଦୀପ୍ତିରଞ୍ଜନ ଦାସ କାଳୀ ମେଢ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ। ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉତ୍ସବକୁ ପୃଷ୍ଠପୋଷକ କରିଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ପ୍ରଫେସର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ମୁଦୁଲି, ଗୌଡ଼ବାଡ ସାହି ଆଖଡା ସଭାପତି ରବିନାରାୟଣ ଗୁରୁ ଓ ସମ୍ପାଦକ ଦାମୋଦର ମହାପାତ୍ର, ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହି ଆଖଡା ସଭାପତି ସାହି ନାୟକ ନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର ଓ ସମ୍ପାଦକ ମୋହନି ମହାପାତ୍ର, ହରଚଣ୍ଡୀ ସାହି ଆଖଡା ସଭାପତି ସାଗର ଦୀନବନ୍ଧୁ ପ୍ରତିହାରୀ, ସଙ୍ଗଠନ ସମ୍ପାଦକ କୋଠାରୀ ନାରାୟଣ ମେକାପ, ଆୟୋଜକ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦକ ନରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଓ ଚକ୍ରଧର ମହାପାତ୍ର, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଶ୍ରୀନିବାସ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ସଦସ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ମିଶ୍ର ଓ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ମଞ୍ଚ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ ନାରାୟଣ ଗୁରୁ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଭାଗବତ ଜନ୍ମ ଦିବସ ପାଳିତ

ଭାଗବତ ଜନ୍ମ ଦିବସ ପାଳିତ

କାକଟପୁର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମଙ୍ଗଳବାର ଇନ୍ଦୁପୁର୍ଣ୍ଣିମା ତଥା ଭାଗବତ ଜନ୍ମ ଦିବସ ଅବସରରେ ପୁରୀ ଜିଲା ପ୍ରାଚୀ ଉପତ୍ୟାକାର ସମସ୍ଥ ମଠ ମନ୍ଦିର ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି।

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହୋଇ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭୁଜାଲିରେ ହାଣିଲେ ପ୍ରେମିକ

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହୋଇ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭୁଜାଲିରେ ହାଣିଲେ ପ୍ରେମିକ

କଟକ ଅଫିସ/କଣ୍ଟାପଡା, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଓଲଟପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଡ଼ଶପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକପାଖିଆ ପ୍ରେମକରି ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୧୨ଟାରେ ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। 

ସତ୍ୟବାଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସତ୍ୟବାଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ଅଗ୍ନିଶମ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବି

କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବି

ପୁରୀ ଅଫିସ୍‌, ୨୫।୯: ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନସୂଚକ ମନ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ କୃଷି ଓ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଅସମ୍ମାନଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କ ତଣ୍ଟି କାଟି ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ତଣ୍ଟି କାଟି ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୯(ବ୍ୟୁରୋ): କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା ଅଶୋକ ନଗର କାଳାବାରି ବସ୍ତିରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି କାଟି ଗତ ରବିବାର ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମରିସସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମରିସସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୫।୯: ମରିସସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜକେଶ୍ୱର ପୂର଼୍ୟାଗ ସପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । 

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପିକେଟିଂ ଆରମ୍ଭ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପିକେଟିଂ ଆରମ୍ଭ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୯: କଟକରେ ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦକୁ ମାସେ ପୂରିବାକୁ ବସିଲାଣି। ହେଲେ ଏଯାଏ ବିବଦର କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ବାହାରିପାରିଲା ନାହିଁ। 

ରାସ୍ତାରେ ଜଳିଗଲା ଚଳନ୍ତା କାର

ରାସ୍ତାରେ ଜଳିଗଲା ଚଳନ୍ତା କାର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ/ଯାଆଁଳା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଚନ୍ଦକା ଥାନା ମେଣ୍ଢାଶାଳା ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳର ପିତାପଲ୍ଲୀଠାରୁ ବାରଙ୍ଗ ରାସ୍ତା ପୁରୁଣା କଟକ ରୋଡର ଗଙ୍ଗପଡା ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୫ ଟାରେ ଏକ ଚଳନ୍ତା କାର ଜଳିଯାଇଛି ।
କାର କିଏ ଚଳାଉଥିଲେ ତାହା ଏଯାବତ୍‌  ଜଣାପଡିନାହିଁ। 

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନିରାକାରପୁର, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ଷ୍ଟେଶନ  ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱ କ୍ୟାବିନ  ସମ୍ମୁଖ ରେଳ  ଧାରଣା ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପିତୃ ପକ୍ଷ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପିତୃ ପକ୍ଷ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୫।୯: ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପିତୃ ପକ୍ଷ। ମହୋଦଧି ସମେତ ସବୁ ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ  ହୋଇଉଠିଛି। ପିତୃ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ତିଳ ତର୍ପଣ ଦେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚତୀର୍ଥରେ ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଛି ସଜବାଜ। 

ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୫ା୯: ପୁରୀରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଦୁଇଦିନିଆ ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ। ହୋଟେଲ ଗୋଲ୍‌ଡେନ ପ୍ୟାଲେସରେ ଏହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଶାହ: ୫ ବର୍ଷ ସୁଯୋଗ ଦିଅ, ଓଡ଼ିଶା ହେବ ୧ ନମ୍ବର

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଶାହ: ୫ ବର୍ଷ ସୁଯୋଗ ଦିଅ, ଓଡ଼ିଶା ହେବ ୧ ନମ୍ବର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୫ା୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ଦିନିକିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ।