ରାଜ୍ୟ |

ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳିତ

ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳିତ
ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦।୧୨: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ। ଏପରି କି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ୮ ବର୍ଷ ତଳୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ୧୫ଟି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଭୁଲିଯାଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ଲୀଳା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ପୀଠଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ବି ଅବହେଳିତ ଓ ଅନାଲୋଚିତ ହୋଇରହିଛି। ଏଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏସବୁର ବିକାଶ ହେଲେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ବ୍ୟାପକ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ଇତିହାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ୧୮ଥର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ୬୭୦ରୁ ୬୭୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶେଷ ଆକ୍ରମଣ ୧୭୩୩ରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫ଟି ଆକ୍ରମଣର ତଥ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ୧୩୪୦ରେ ବଙ୍ଗଳାର ନବାବ ଇଲିଅସ୍‌ ଶାହା, ୧୩୬୦ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବାଦଶାହା ଫିରୋଜ ଶାହା ତୋଗଲକ୍‌ ଏବଂ ୧୫୯୨ରେ ପଠାଣ ସୁଲେମାନ ଓ ଓସ୍‌ମାନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁ କେଉଁଆଡେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ତାହାର କୌଣସି ବିବରଣୀ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ୧୫ଟି ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଛାଡି ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ ତାହାର ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଐତିହାସିକମାନେ ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଠାକୁର ଲୁଚିଥିଲେ ବୋଲି ଟାହିଟାପରାମୂଳକ ଭାବେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ୨୦୦୬-୦୭ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକ୍ରମେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା। କମିଟି ବୈଠକରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହିଁ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ଲୀଳା ଥିଲା ବୋଲି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିଥିଲା। ମନ୍ଦିର ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଦାରୁ ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ସକାଶେ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ଇତିହାସରେ ସ୍ଥାନିତ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟି ଗଠନ ୨୦୦୭ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମେ ସୋନପୁର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଐତିହାସିକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ସହ ଭାବ ବିନିମୟ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରଦିନ ସୋନପୁର ସହରଠାରୁ ୩୦ କିମି ଦୂର ଛଳିଆ ପାହାଡ଼ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ କମିଟି ସଦସ୍ୟ। ପାହାଡ ଉପତ୍ୟକାରେ ଥିବା ବାଘାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ସୁଦ୍ଧାଲିପ୍ତ ମଣ୍ଡପକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ମହାପ୍ରଭୁ ୪୫ ବର୍ଷ ରହିଥିବା ମାଦଳା ପାଞ୍ଜିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏହାପରେ ସଦସ୍ୟମାନେ ପାହାଡ ଉପରକୁ ଉଠି ଅପରପାର୍ଶ୍ୱ ଗୁମ୍ଫା (ଏଠାରେ ଠାକୁର ୯୯ ବର୍ଷ ପାତାଳି ହୋଇଥିଲେ)କୁ ଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ସେମାନେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୋଲସରା ନିକଟ ମାରଦା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ନିକଟ ଚିକିଲି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଣପୁରଠାରେ ଥିବା ବଡ଼ ହନ୍ତୁଆଡ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର, ଗବପଦର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ବଙ୍କାଳଗଡ଼ ନୀଳାଦ୍ରି ପ୍ରସାଦ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଚିଲିକାର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଥିବା ନଇରିର ହରିହରେଶ୍ୱର ମଣ୍ଡପ ଏବଂ କାଙ୍କଣକୁଦକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ତାରିଖରେ କମିଟି ଚିଲିକା ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇ ବରହମ୍‌ପୁର କୁଦଠାରେ ଥିବା ଚକାନାଶୀ ଏବଂ ଗୁରୁବାଈ ଗ୍ରାମର ଲୋଟଣୀ ବରଗଛ ନିକଟ ସ୍ଥାନକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ପରେ କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଗଡ଼ମାଣିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀର ଯେଉଁ ଘାଟରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଯାଇଥିଲେ ସେହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘାଟ ପୁରୀର ଦୋବନ୍ଧାକୁ ଯାଇଥିଲା କମିଟି। ସେଠାରୁ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ଗଁା କପିଳେଶ୍ୱରପୁର ଓ ବ୍ରହ୍ମଗିରିର ଗଡ଼କୋକଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହିବର୍ଷ ମେ ୧୧ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହରର ଗଡ଼ଖୋର୍ଦ୍ଧାଠାରେ ଥିବା ଗୋପାଳ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ୨୦୦୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଗଡ଼କୁଜଙ୍ଗ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲା କମିଟି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କମିଟି ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଏକ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା। ଏହି ସିଡୀକୁ ମଧ୍ୟ କମିଶନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୭ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମେଳନ କକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। କର୍ମଶାଳାରେ ଅନେକ ଲିଖିତ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମାରଦାଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ବ୍ରହ୍ମମୟ ଚକାଙ୍କର ପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଦୈନିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବର୍ଷକୁ ୩୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। କେତେକ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହ ଓ ପତିତପାବନ ବାନା ପ୍ରଦାନ କରି ପ୍ରଶାସନ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲା। ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାର କେତୋଟି କ୍ଷେତ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସରକାର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପାସୋରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଢୋକେ ପିଇଁ ଦଣ୍ଡେ ଜିଇଁ ଥିବା ନ୍ୟାୟରେ ପଡିରହିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତତ୍କାଳୀନ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର କମିଟି ସଦସ୍ୟ ତଥା ଐତିହ୍ୟ ବିଶାରଦ ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର କୁହନ୍ତି, ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମେଇ ଯାଇଛି। ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଯଥାଯଥ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେବା ସହିତ ଏସବୁକୁ ସରକାର ହାତକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଐତିହ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଓ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିଲାଣି। ଏହାର ପୁନଃ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କରାଯାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ତାହା ଗୃହୀତ ହେବା ବିଧେୟ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାଶ କୁହନ୍ତି, ସବୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସହ ଆମର ଯୋଗାଯୋଗ ରହିଛି। ଚିଲିକା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୨ଟି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨ଟି ରଥଚକ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନେ ଚକକୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ଆମ ପାଖକୁ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପଠାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଲୀଳାସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକ ଚାହିଁଲେ ଆମଠାରୁ ଚକ ନେଇପାରିବେ। ଏ ସବୁର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଆଇଆଇଓ୍ବାଇଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

ଆଇଆଇଓ୍ବାଇଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

କୋଣାର୍କ, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  କୋଣାର୍କ ଏନଏସି ଅଧିନସ୍ଥ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନୋଳିଆ ବସ୍ତିଠାରେ ସୋମବାର ଆଇଆଇୱାଇଡି ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସର୍ଭେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। 

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଅଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ କରାଇବା ଏବଂ ସମାଜସେବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଇବା ପାଇଁ କିସ୍‌, ଅଜିମ୍‌ ପ୍ରେମଜୀ ଫିଲାନ୍‌ଥ୍ରୋପିକ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌ ଓ ସଖା ମଳିତ ଭାବେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 

ଯାଜପୁୁର ଏକତା ମଞ୍ଚର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଯାଜପୁୁର ଏକତା ମଞ୍ଚର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ପାଣିକୋଇଲିଠାରେ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଓ ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ, ପୁଷ୍ପଗିରିଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ, କଳିଙ୍ଗନଗର କଳକାରଖାନାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି ଓ ବାସହୀନଙ୍କୁ ଗୃହ ପ୍ରଦାନ, ଚଣ୍ଡିଖୋଲଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ଆଦି ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଯାଜପୁର ଏକତା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପୂଜା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା: ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସଙ୍କ ଫ୍ଲାଗ୍‌ମାର୍ଚ୍ଚ

ପୂଜା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା: ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସଙ୍କ ଫ୍ଲାଗ୍‌ମାର୍ଚ୍ଚ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ସହର ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ସହରରେ ୭୦ ମେଢ଼ରେ ଦୁର୍ଗତୀନାଶିନୀ ମା’ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି।

ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଜେଜେ ମୃତ, ନାତି ଗୁରୁତର

ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଜେଜେ ମୃତ, ନାତି ଗୁରୁତର

ସାଲେପୁର,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଟକ ଜିଲା ସାଲେପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତ ବୋଇଲୋ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ସମୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ଜେଜେ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ନାତି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ମାଛ ହାଟ ଆବର୍ଜନାରେ ପୋତି ହେଉଛି ନାଳ: ଲୋକେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ

ମାଛ ହାଟ ଆବର୍ଜନାରେ ପୋତି ହେଉଛି ନାଳ: ଲୋକେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ

ଔପଦା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକ ସଦର ବଜାର ତଳି ମାଛ ହାଟର ଆବର୍ଜନା ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ମାଛ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ  ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରେ ମୁଖ୍ୟ ନାଳ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଛି। 

କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ମଚାରୀ

କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ମଚାରୀ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୫।୧୦:ସୋମବାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି କର୍ମଚାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତ। ସେପ୍ଟେମ୍ବରର ଦରମା, ପୂଜା ଅଗ୍ରିମ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ପେନ୍‌ସନଧାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସରେ ପେନ୍‌ସନ ଯୋଗାଇବା ଦାବିରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲୁ ରହିଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର ୧୦୨ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ, ଡିଏଲ୍‌ଆର ୩୪ ଓ ମ୍ୟାଣ୍ଡେଜ ୩୦ ଜଣ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଗଛ ସହ ପିଟି ହୋଇ ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌ : ୩୦ ଆହତ

ଗଛ ସହ ପିଟି ହୋଇ ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌ : ୩୦ ଆହତ

ମାଥିଲି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ଫାଣ୍ତି ନିକଟ ବ୍ରିଜରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସୋମବାର ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ବ୍ରିଜର ଏକ ପାଶର୍‌ବ ଗଛକୁ ପିଟି ହୋଇ ବସ୍‌ ତଳକୁ ଖସିପଡିଛି। ଫଳରେ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ୩୦ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଆହତମାନଙ୍କୁ ମାଥିଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଆହତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

 ଜୟପୁରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ

ଜୟପୁରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ

ଜୟପୁର,୧୫।୧୦(ନି.ପ୍ର.)-ଜୟପୁରରେ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଫୁଲବାଡ଼ଠାରେ ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଏହି ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । କୋରାପୁଟରେ ଥିବା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଜୟପୁରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଘୋଷଣାର ୧୫ ମାସ ପରେ ସୋମବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳି ଯାଇଛି। ଏଠାରେ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଲାଗିଥିବା ବେଲେ ଲିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି ।

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟକଲା ସିପିଏମ୍‌

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟକଲା ସିପିଏମ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ କାହା ସହ ମେଣ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ। ଯଥା ସମ୍ଭବ ଅଣଭାଜପା ଭୋଟ ବିଭାଜନକୁ ଦଳ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ।  କଂଗ୍ରେସ କିମ୍ବା ବିଜେଡି କାହା ସହ ମେଣ୍ଟ ହେବ  ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିପିଏମ୍‌ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ। 

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନା: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ୧ କୋଟି ଦସ୍ତଖତ ସମ୍ବଳିତ ଦାବିପତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରି ନ ଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ବ ବିଜୁ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଓଡ଼ିଶାରେ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି।  ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ଶାସକ ଦଳ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିବା ଭାଜପା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା। 

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂଜାଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ସରକାର ୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାର ପରିମାଣ ୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି।