ରାଜ୍ୟ |

ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳିତ

ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳିତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦।୧୨: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ। ଏପରି କି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ୮ ବର୍ଷ ତଳୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ୧୫ଟି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଭୁଲିଯାଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ଲୀଳା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ପୀଠଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ବି ଅବହେଳିତ ଓ ଅନାଲୋଚିତ ହୋଇରହିଛି। ଏଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏସବୁର ବିକାଶ ହେଲେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ବ୍ୟାପକ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।
ଇତିହାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ୧୮ଥର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ୬୭୦ରୁ ୬୭୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶେଷ ଆକ୍ରମଣ ୧୭୩୩ରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫ଟି ଆକ୍ରମଣର ତଥ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ୧୩୪୦ରେ ବଙ୍ଗଳାର ନବାବ ଇଲିଅସ୍‌ ଶାହା, ୧୩୬୦ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବାଦଶାହା ଫିରୋଜ ଶାହା ତୋଗଲକ୍‌ ଏବଂ ୧୫୯୨ରେ ପଠାଣ ସୁଲେମାନ ଓ ଓସ୍‌ମାନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁ କେଉଁଆଡେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ତାହାର କୌଣସି ବିବରଣୀ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ୧୫ଟି ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଛାଡି ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ ତାହାର ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଐତିହାସିକମାନେ ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଠାକୁର ଲୁଚିଥିଲେ ବୋଲି ଟାହିଟାପରାମୂଳକ ଭାବେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ୨୦୦୬-୦୭ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକ୍ରମେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା। କମିଟି ବୈଠକରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହିଁ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ଲୀଳା ଥିଲା ବୋଲି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିଥିଲା। ମନ୍ଦିର ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଦାରୁ ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ସକାଶେ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ଇତିହାସରେ ସ୍ଥାନିତ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟି ଗଠନ ୨୦୦୭ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମେ ସୋନପୁର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଐତିହାସିକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ସହ ଭାବ ବିନିମୟ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରଦିନ ସୋନପୁର ସହରଠାରୁ ୩୦ କିମି ଦୂର ଛଳିଆ ପାହାଡ଼ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ କମିଟି ସଦସ୍ୟ। ପାହାଡ ଉପତ୍ୟକାରେ ଥିବା ବାଘାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ସୁଦ୍ଧାଲିପ୍ତ ମଣ୍ଡପକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ମହାପ୍ରଭୁ ୪୫ ବର୍ଷ ରହିଥିବା ମାଦଳା ପାଞ୍ଜିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏହାପରେ ସଦସ୍ୟମାନେ ପାହାଡ ଉପରକୁ ଉଠି ଅପରପାର୍ଶ୍ୱ ଗୁମ୍ଫା (ଏଠାରେ ଠାକୁର ୯୯ ବର୍ଷ ପାତାଳି ହୋଇଥିଲେ)କୁ ଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ସେମାନେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୋଲସରା ନିକଟ ମାରଦା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ନିକଟ ଚିକିଲି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଣପୁରଠାରେ ଥିବା ବଡ଼ ହନ୍ତୁଆଡ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର, ଗବପଦର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ବଙ୍କାଳଗଡ଼ ନୀଳାଦ୍ରି ପ୍ରସାଦ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଚିଲିକାର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଥିବା ନଇରିର ହରିହରେଶ୍ୱର ମଣ୍ଡପ ଏବଂ କାଙ୍କଣକୁଦକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ତାରିଖରେ କମିଟି ଚିଲିକା ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇ ବରହମ୍‌ପୁର କୁଦଠାରେ ଥିବା ଚକାନାଶୀ ଏବଂ ଗୁରୁବାଈ ଗ୍ରାମର ଲୋଟଣୀ ବରଗଛ ନିକଟ ସ୍ଥାନକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।
ପରେ କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଗଡ଼ମାଣିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀର ଯେଉଁ ଘାଟରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଯାଇଥିଲେ ସେହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘାଟ ପୁରୀର ଦୋବନ୍ଧାକୁ ଯାଇଥିଲା କମିଟି। ସେଠାରୁ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ଗଁା କପିଳେଶ୍ୱରପୁର ଓ ବ୍ରହ୍ମଗିରିର ଗଡ଼କୋକଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହିବର୍ଷ ମେ ୧୧ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହରର ଗଡ଼ଖୋର୍ଦ୍ଧାଠାରେ ଥିବା ଗୋପାଳ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ୨୦୦୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଗଡ଼କୁଜଙ୍ଗ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲା କମିଟି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କମିଟି ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଏକ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା। ଏହି ସିଡୀକୁ ମଧ୍ୟ କମିଶନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୭ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମେଳନ କକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। କର୍ମଶାଳାରେ ଅନେକ ଲିଖିତ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମାରଦାଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ବ୍ରହ୍ମମୟ ଚକାଙ୍କର ପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଦୈନିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବର୍ଷକୁ ୩୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। କେତେକ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହ ଓ ପତିତପାବନ ବାନା ପ୍ରଦାନ କରି ପ୍ରଶାସନ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲା। ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାର କେତୋଟି କ୍ଷେତ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସରକାର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପାସୋରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଢୋକେ ପିଇଁ ଦଣ୍ଡେ ଜିଇଁ ଥିବା ନ୍ୟାୟରେ ପଡିରହିଛି।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତତ୍କାଳୀନ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର କମିଟି ସଦସ୍ୟ ତଥା ଐତିହ୍ୟ ବିଶାରଦ ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର କୁହନ୍ତି, ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମେଇ ଯାଇଛି। ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଯଥାଯଥ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେବା ସହିତ ଏସବୁକୁ ସରକାର ହାତକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଐତିହ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଓ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିଲାଣି। ଏହାର ପୁନଃ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କରାଯାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ତାହା ଗୃହୀତ ହେବା ବିଧେୟ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାଶ କୁହନ୍ତି, ସବୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସହ ଆମର ଯୋଗାଯୋଗ ରହିଛି। ଚିଲିକା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୨ଟି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨ଟି ରଥଚକ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନେ ଚକକୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ଆମ ପାଖକୁ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପଠାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଲୀଳାସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକ ଚାହିଁଲେ ଆମଠାରୁ ଚକ ନେଇପାରିବେ। ଏ ସବୁର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାଜ୍ୟ |

ପୁରୀ କ୍ଲବ୍‌ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପୁରୀ କ୍ଲବ୍‌ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରେ ପୁରୀ କ୍ଲବ୍‌ର ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ସ୍ଥିତ ହୋଇଥିଲା। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ବୁଧବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନ ହେବ ନାହିଁ।

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ: ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଗିରଫ

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ: ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ୍‌/ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ୍‌,୨୪।୪: ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଶିରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଘର ଓ ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଛି। ଶିରିଶ କରଞ୍ଜିଆସ୍ଥିତ ଏମସିସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି।

ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇ ଏସ୍‌ସିବି ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗ ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ୬ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ରହିଛି।

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗଡୁଛି ମଣିଷ ଖପୁରି: ତନ୍ତ୍ର ସନ୍ଦେହ

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗଡୁଛି ମଣିଷ ଖପୁରି: ତନ୍ତ୍ର ସନ୍ଦେହ

ନୀଳଗିରି,୨୪।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଏନ୍‌ଏସିର ୧୧ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ଷ୍ଟେସନସାହି ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ମଣିଷ ଖପୁରି, ହାଡ ଏକଖଣ୍ଡ, ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଓ ମଦ ବୋତଲ ପଡ଼ିଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଦେଖିଥିଲେ।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ପାଇଁ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ପାଇଁ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଓ ସଞ୍ଜୀବ ହିରୋ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭଦ୍ରକ ସହରରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି କୈଳାସଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା ପତାକା ଦେଖାଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ କୁଇଓ ଗ୍ରାମ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଅନୁଗୋଳ-କଳମଛୁଇଁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କେନାଲ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି।

ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା, ଶୁଣୁନି ପ୍ରଶାସନ

ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା, ଶୁଣୁନି ପ୍ରଶାସନ

ଗୋପ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ନାଗପୁର-ନୟାହାଟ ରାସ୍ତାର ଭଇରିପୁର ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏକ କଲଭର୍ଟ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। କଲଭର୍ଟଟି ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଏଥି ପ୍ରତି ସାମାନ୍ୟତମ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନାହିଁ।

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ବିସ୍ଫୋରକ ମିଳିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ବିସ୍ଫୋରକ ମିଳିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ପାଟଣାଗଡ଼,୨୪।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ସ୍ପେଶାଲ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟିଗେଶନ୍‌ ଟିମ୍‌(ଏସ୍‌ଆଇଟି) ଗତ ୨ ଦିନ ଭିତରେ ଘନଘନ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରଖିଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ୨ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ସମେତ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି ଏସ୍‌ଆଇଟି। ସୋମବାର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଟିମ୍‌, ପାଟଣାଗଡ଼ ପୋଲିସ, ବଲାଙ୍ଗୀରର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌, ଡଗସ୍କ୍ବାଡ ଓ ଆଇଟି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଟିମ୍‌ ମିଳିତ ଭାବେ ପାଟଣାଗଡ, ଭଇଁଷା, ରାମପୁରରେ ଜୋରଦାର ତନାଘନା ଚଲାଇଥିଲା। ଡଗସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ ସହାୟତାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପାଟଣାଗଡ଼ ରାମପୁରରୁ ସୋମବାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

୩ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ହାଇମାଷ୍ଟ୍‌

୩ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ହାଇମାଷ୍ଟ୍‌

ରାସୋଳ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ରାସୋଳ ପଞ୍ଚାୟତର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ସୋମବାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ହାଇମାଷ୍ଟ୍‌) ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ ମାହୁନ୍ତ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକ୍ରମେ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନାରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୩ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ନାଉକିଆରୀ ଛକ, ରାସୋଳ ହାଟ ପଡ଼ିଆ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନଗିରି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉପକୃତ ହେବେ।

୧ରୁ ହେଲମେଟ୍‌ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି

୧ରୁ ହେଲମେଟ୍‌ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୨୪।୪ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ। ଶିଳ୍ପସମୃଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ ଏକ ସଚେତନତା ରଥକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ରଥ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ପରିକ୍ରମା କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇବ।

ଔଷଧ ଖାଉନି ଆହତ ହାତୀ

ଔଷଧ ଖାଉନି ଆହତ ହାତୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪ ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଝାରଗାଡ଼ିଆ ଫାଣ୍ଡି କାଉଁରିଆପାଳ ରେଳଧାରଣାରେ ମାଲ୍‌ବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଆହତ ମାଈହାତୀ ଔଷଧର ପାଖ ମାଡ଼ୁନି। ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ଔଷଧ ଦେବାକୁ ଯାଇ ନାକେଦମ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ବନ ବିଭାଗ।