ରାଜ୍ୟ |

ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳିତ

ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳିତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦।୧୨: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ। ଏପରି କି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ୮ ବର୍ଷ ତଳୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ୧୫ଟି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଭୁଲିଯାଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ଲୀଳା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ପୀଠଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ବି ଅବହେଳିତ ଓ ଅନାଲୋଚିତ ହୋଇରହିଛି। ଏଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏସବୁର ବିକାଶ ହେଲେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ବ୍ୟାପକ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।
ଇତିହାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ୧୮ଥର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ୬୭୦ରୁ ୬୭୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶେଷ ଆକ୍ରମଣ ୧୭୩୩ରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫ଟି ଆକ୍ରମଣର ତଥ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ୧୩୪୦ରେ ବଙ୍ଗଳାର ନବାବ ଇଲିଅସ୍‌ ଶାହା, ୧୩୬୦ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବାଦଶାହା ଫିରୋଜ ଶାହା ତୋଗଲକ୍‌ ଏବଂ ୧୫୯୨ରେ ପଠାଣ ସୁଲେମାନ ଓ ଓସ୍‌ମାନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁ କେଉଁଆଡେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ତାହାର କୌଣସି ବିବରଣୀ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ୧୫ଟି ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଛାଡି ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ ତାହାର ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଐତିହାସିକମାନେ ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଠାକୁର ଲୁଚିଥିଲେ ବୋଲି ଟାହିଟାପରାମୂଳକ ଭାବେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ୨୦୦୬-୦୭ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକ୍ରମେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା। କମିଟି ବୈଠକରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହିଁ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ଲୀଳା ଥିଲା ବୋଲି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିଥିଲା। ମନ୍ଦିର ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଦାରୁ ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ସକାଶେ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ଇତିହାସରେ ସ୍ଥାନିତ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟି ଗଠନ ୨୦୦୭ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମେ ସୋନପୁର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଐତିହାସିକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ସହ ଭାବ ବିନିମୟ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରଦିନ ସୋନପୁର ସହରଠାରୁ ୩୦ କିମି ଦୂର ଛଳିଆ ପାହାଡ଼ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ କମିଟି ସଦସ୍ୟ। ପାହାଡ ଉପତ୍ୟକାରେ ଥିବା ବାଘାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ସୁଦ୍ଧାଲିପ୍ତ ମଣ୍ଡପକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ମହାପ୍ରଭୁ ୪୫ ବର୍ଷ ରହିଥିବା ମାଦଳା ପାଞ୍ଜିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏହାପରେ ସଦସ୍ୟମାନେ ପାହାଡ ଉପରକୁ ଉଠି ଅପରପାର୍ଶ୍ୱ ଗୁମ୍ଫା (ଏଠାରେ ଠାକୁର ୯୯ ବର୍ଷ ପାତାଳି ହୋଇଥିଲେ)କୁ ଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ସେମାନେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୋଲସରା ନିକଟ ମାରଦା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ନିକଟ ଚିକିଲି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଣପୁରଠାରେ ଥିବା ବଡ଼ ହନ୍ତୁଆଡ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର, ଗବପଦର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ବଙ୍କାଳଗଡ଼ ନୀଳାଦ୍ରି ପ୍ରସାଦ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଚିଲିକାର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଥିବା ନଇରିର ହରିହରେଶ୍ୱର ମଣ୍ଡପ ଏବଂ କାଙ୍କଣକୁଦକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ତାରିଖରେ କମିଟି ଚିଲିକା ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇ ବରହମ୍‌ପୁର କୁଦଠାରେ ଥିବା ଚକାନାଶୀ ଏବଂ ଗୁରୁବାଈ ଗ୍ରାମର ଲୋଟଣୀ ବରଗଛ ନିକଟ ସ୍ଥାନକୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।
ପରେ କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଗଡ଼ମାଣିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀର ଯେଉଁ ଘାଟରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଯାଇଥିଲେ ସେହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘାଟ ପୁରୀର ଦୋବନ୍ଧାକୁ ଯାଇଥିଲା କମିଟି। ସେଠାରୁ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ଗଁା କପିଳେଶ୍ୱରପୁର ଓ ବ୍ରହ୍ମଗିରିର ଗଡ଼କୋକଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହିବର୍ଷ ମେ ୧୧ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହରର ଗଡ଼ଖୋର୍ଦ୍ଧାଠାରେ ଥିବା ଗୋପାଳ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ୨୦୦୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଗଡ଼କୁଜଙ୍ଗ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲା କମିଟି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କମିଟି ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଏକ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା। ଏହି ସିଡୀକୁ ମଧ୍ୟ କମିଶନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୭ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମେଳନ କକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। କର୍ମଶାଳାରେ ଅନେକ ଲିଖିତ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମାରଦାଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ବ୍ରହ୍ମମୟ ଚକାଙ୍କର ପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଦୈନିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବର୍ଷକୁ ୩୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। କେତେକ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହ ଓ ପତିତପାବନ ବାନା ପ୍ରଦାନ କରି ପ୍ରଶାସନ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲା। ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାର କେତୋଟି କ୍ଷେତ୍ରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସରକାର ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପାସୋରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଢୋକେ ପିଇଁ ଦଣ୍ଡେ ଜିଇଁ ଥିବା ନ୍ୟାୟରେ ପଡିରହିଛି।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତତ୍କାଳୀନ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର କମିଟି ସଦସ୍ୟ ତଥା ଐତିହ୍ୟ ବିଶାରଦ ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର କୁହନ୍ତି, ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମେଇ ଯାଇଛି। ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଯଥାଯଥ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେବା ସହିତ ଏସବୁକୁ ସରକାର ହାତକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଐତିହ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଓ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିଲାଣି। ଏହାର ପୁନଃ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କରାଯାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ତାହା ଗୃହୀତ ହେବା ବିଧେୟ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାଶ କୁହନ୍ତି, ସବୁ ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ର ସହ ଆମର ଯୋଗାଯୋଗ ରହିଛି। ଚିଲିକା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୨ଟି ଲୀଳାକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨ଟି ରଥଚକ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନେ ଚକକୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ଆମ ପାଖକୁ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପଠାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଲୀଳାସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକ ଚାହିଁଲେ ଆମଠାରୁ ଚକ ନେଇପାରିବେ। ଏ ସବୁର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଜଙ୍ଗଲରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ୭ଦିନରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଜଙ୍ଗଲରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ୭ଦିନରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସିମୁଳିଆ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର କରାଯିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଚପାଇ ଦେବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

‘ସ୍କିଲ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ୍ସ’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ

‘ସ୍କିଲ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ୍ସ’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ମିଶନ ଏବଂ ଲେଣ୍ଡ୍‌-ଏ-ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବହୁମୁଖୀ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ‘ସ୍କିଲ୍‌ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ୍ସ’ର ବୁଧବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଜରିଆରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ସଫଳ ପ୍ରୟୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଶିକ୍ଷା ମିଳିବ।

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଏସ୍‌ସିବି କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଏସ୍‌ସିବି କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୭- ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲର କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ରାଉତ। ମଙ୍ଗଳାବାଗ କାଠଗୋଲା ସାହିର ରୋହିତ କୁମାର ନାୟକ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦିଲୀପ ପୂର୍ବ ଦାବି ମୁତାବକ ଏହି ଲାଞ୍ଚ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ। ରୋହିତଙ୍କ ଜେଜେମା ସାଗର ଦେଈ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ।

ପ୍ରେମିକା ସହ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର

ପ୍ରେମିକା ସହ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୭- ପ୍ରାୟ ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପ୍ରେମିକା ସହ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଠାବ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳା। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରି ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଇସୋଲେଶନ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଗୀ: ୫ଜଣଙ୍କ ଲିଭରରେ ରହିଛି ସମସ୍ୟା

ଆଇସୋଲେଶନ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଗୀ: ୫ଜଣଙ୍କ ଲିଭରରେ ରହିଛି ସମସ୍ୟା

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୭- ଅଜଣା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ୮ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଆଇସୋଲେଶନ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ନେଗେଟିଭ୍‌ ବାହାରିଥିବାବେଳେ ସ୍ବାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ରିଜିଓନାଲ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର (ଆର୍‌ଏମ୍‌ଆର୍‌ସି)କୁ ପଠାଯାଇଛି।

ବଢ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ଜଳସ୍ତର, ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ

ବଢ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ଜଳସ୍ତର, ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦୁଇଦିନ ଧରି ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗଞ୍ଜାମ ସହରକୁ ଲାଗିଥିବା ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଆସନ୍ତା ୨୦ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ଆସୁଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ପରେ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ପୁରୁଣାବନ୍ଧ, ପୋଡ଼ମପେଟା, ନିଉପୋଡ଼ମପେଟା ଏବଂ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବ୍ରିଜ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଦାମୋଦରପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ବାଲିଆପାଳ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ କୁଣ୍ଡୁଳୀ ପଞ୍ଚାୟତ ମହାଦୁର୍ନୀତିର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ବୁଧବାର ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ବିଶାଳ ଗଣଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଜିଲାପାଳ, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଏସ୍‌.ପି. ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଜଣାଇଥିଲେ ବି କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ହୋଇ ନାହିଁ।

ବୀରବର ବେହେରା ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ୨ ସହଯୋଗୀ ଫେରାର

ବୀରବର ବେହେରା ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ୨ ସହଯୋଗୀ ଫେରାର

ବିରିଡି,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡି ଥାନା ଅଧୀନ କୁଳ କଇଜଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ବୀରବର ବେହେରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଣ୍ଡିତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶୁକଦେବ ବେହରାଙ୍କୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଗିରଫ କରିଛି। ତାଙ୍କର ୨ ସହଯୋଗୀ ସେହି ଗ୍ରାମର ବୁଲା ଓରଫ ନରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଏବଂ ହିପି ଓରଫ ଉମେଶ ବେହେରା ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି।

ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ, ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଅଟକ

ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ, ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଅଟକ

ପାଟଣାଗଡ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପାଟଣାଗଡ ଉପଖଣ୍ଡ ଲରମ୍ଭା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁହାସିଂହା ଗ୍ରାମରୁ ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଲରମ୍ଭା ପୋଲିସ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟ କହି କିଛି ଦିନ ହେଲା ଏମାନେ ଘରେ ରଖି ଦେହ ବେପାର ଚଳାଉଥିଲେ ବୋଲି ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଜଙ୍ଗଲରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ୭ଦିନରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସିମୁଳିଆ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର କରାଯିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଚପାଇ ଦେବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଜଣେ ଜନପ୍ରତିନିଧି, ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଓ ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଘଟଣାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ଦର୍ଶାଯିବା ପରେ ଏହା ଅଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇପଡିଛି।

ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସି ପୋଲିସ ଜାଲରେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ

ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସି ପୋଲିସ ଜାଲରେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ପୋଲିସ ଏକ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ମୁନିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୂର୍ଷୀଖୁମା ଗ୍ରାମର ଉଗ୍ରସେନ ବାଗ୍‌। ଉଗ୍ରସେନକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପୋଲିସ ଖୋଜାଖୋଜି କରୁଥିବା ବେଳେ ସେ କେରଳରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ରଥଯାତ୍ରାରେ ନିଜ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଉଗ୍ରସେନ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲେ।

ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିଲା କମିଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଧାନ ପରିଷଦ ଗଠନ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିହାର ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଗସ୍ତ କରିଥିବା କମିଟି ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ