ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା; ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦିଶୁଛି ମୁହଁ

ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା; ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦିଶୁଛି ମୁହଁ

ବନ୍ତଳା,୧୮।୧୨- ଦିନେ ସାତକୋଶିଆର କୋର୍‌ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଆତଯାତ ହେଉଥିବା ମଣିଷ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସାଜିଛନ୍ତି ନୂଆ ମୁହଁ। ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ସେମାନଙ୍କ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସେଲ୍‌ଫି। ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ଥାଇ ବି ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ସେବା ପାଇପାରିଥିବା ଏହି ବିସ୍ଥାପିତ ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ସହ କିଛି ସମୟ କାଟିବାକୁ, ଫଟୋ ଉଠାଇ ପୋଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯେମିତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଦୈନିକ ହଜାରେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆଗନ୍ତୁକଙ୍କ ପାଦ ପଡ଼ୁଛି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଏହି ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗଁାରେ। ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯେପରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଥଇଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ତାହା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ବନ ବିଭାଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାକୁ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ମୁଖ୍ୟ ବନସଂରକ୍ଷକ ଡ. ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।
ଜଙ୍ଗଲ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ୭୮ ପରିବାର ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗଁା। ବାଉଁଶରେ ମାଟି ପ୍ରଲେପ ଦିଆଯାଇ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପରି ପାରମ୍ପରିକ ପଦ୍ଧତିରେ କରାଯାଇଥିବା ଘର ବେଶ୍‌ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଛି। କାନ୍ଥରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଝୋଟି ପକାଯାଇଛି। ସୁବିଧା ପାଇଁ କୋଠଘର, ରୋଷେଇ ଘର, ଷ୍ଟୋର ରୁମ୍‌, ଷ୍ଟାଫ୍‌ ଗୃହ, ଗୁହାଳ, ସୋଲାର ପାୱାର ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୫ଟି ପାଇଖାନା, ୨ଟି ଗାଧୁଆ ଘର, ୮ଟି ପାଣି ଟ୍ୟାପ୍‌, ନଳକୂପ, ବୋରୱେଲ ସହ ୮ କିଲୋୱାଟ୍‌ର ୨ଟି ସୋଲାର ପ୍ଲେଟ୍‌, ୧୬ଟି ସୋଲାର ଲାଇଟ୍‌, ଇନ୍‌ଭଟର, ଟିଭି ଲଗାଯାଇଛି। ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଅତି ପାଖରୁ ଦେଖିବା ସହ ନିକଟରେ ଥିବା ଏହି ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗଁାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗ ପାଇଁ ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଯାଏ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲାଇନ ଲାଗୁଛି। ସେମାନେ ଗଁା ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟି ନୂଆ, ପୁରୁଣା ଅନୁଭତି ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଲ୍‌ଫି ଉଠାଇ ଫେସବୁକ୍‌, ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପରେ ପୋଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଉତ୍ସାହ ଯୋଗୁ ଜିଲାର ଅଧିକାଂଶ ଫେସବୁକ୍‌ ଓ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଫଟୋ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ୧୧ ତାରିଖରେ ଏହି ଗଁାକୁ ୪୪ଟି ଗାଡ଼ି ଆସିଥିବା ବେଳେ ୧୨ ତାରିଖରେ ୪୬ଟି ଓ ୧୩ ତାରିଖରେ ୫୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଆସିଥିବା ରେଜିଷ୍ଟରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନେ ଗଁା ନିକଟରେ ଏକ ଗେଟ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରି ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକର ନମ୍ବର ରେଜିଷ୍ଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରୁଛନ୍ତି। ହିନ୍ଦୋଳରୁ ଆସିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଡିଲେଶ୍ୱର ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ଗଁା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଦେଖିବା କଥା। ବନ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ସେହିପରି ରେଢ଼ାଖୋଲରୁ ଆସିଥିବା ସରୋଜ ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ଗଁାଟି ଉତ୍ତମ ପରିବେଶରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଗଁାର ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେହୁରୀ, ମୁଳିଆ ପଧାନ, ବିନୋଦ ପଧାନ, ଗନ୍ଧର୍ବ ଦେହୁରୀ, ବୁଦ୍ଧିଆ ବେହେରା, ପଦନ ପଧାନ, ମହର୍ଗା ପଧାନ, ଅମି ଦେହୁରୀ, ମାୟା ଦେହୁରୀ, ଘାସିଆ ପଧାନ କୁହନ୍ତି, ଜଙ୍ଗଲି ଢାଞ୍ଚାରେ ଚଳୁଥିଲୁ। ଏବେ ସହରକୁ ଆସିଲା ପରି ଲାଗୁଥିବାରୁ ଖୁସି ହେଉଛୁ। ଗଁା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଲୋକେ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ସୁଖଦୁଃଖ ବିଷୟରେ ପଚାରୁଛନ୍ତି। ବାହାର ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଆସୁଥିବାରୁ ବେଶ୍‌ ଗହଳି ହେଉଛି। ଏହା ଆମ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଖୁସିର କଥା।
ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଏହି ଆଗମନ ବିଷୟରେ ବନ୍ତଳା ଥାନା ଆଇଆଇସି ସବ୍ୟସାଚୀ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଓ ସାଦା ପୋଷାକରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମାନ କହିଛନ୍ତି, ଗଁା ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ, ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହଯୋଗରେ କରାଯାଉଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

 ୨ ୟ ଦିନରେ ନୂଆ ବଡ଼କେରା  ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

୨ ୟ ଦିନରେ ନୂଆ ବଡ଼କେରା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ବନ୍ତଳା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ନୂଆ ବଡ଼କେରା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା ଶୁକ୍ରବାର ୨ୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

 ତୈଳବୀଜ ଚାଷ କର୍ମଶାଳା :  ‘ପଡ଼ିଆ ଜମିରୁ ଲାଭାନ୍ବିତ ହେବେ ଚାଷୀ’

ତୈଳବୀଜ ଚାଷ କର୍ମଶାଳା : ‘ପଡ଼ିଆ ଜମିରୁ ଲାଭାନ୍ବିତ ହେବେ ଚାଷୀ’

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୬ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ବିଶେଷ କରି ଭାରତ ଭଳି ଉପମହାଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ମୌସୁମୀ ବର୍ଷାର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିଗଲାଣି। ଧାନଚାଷ ପରେ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ନ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଜମି ପଡ଼ିଆ ପଡ଼ୁଛି। ଫଳରେ ବର୍ଷର ୬ମାସ ଚାଷୀ ହାତବାନ୍ଧି ବସୁଛନ୍ତି। ଏହା ଜାତୀୟ କୃଷିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି।

ଯୁବକଙ୍କ ଖଣ୍ଡ ବିଖଣ୍ଡିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଯୁବକଙ୍କ ଖଣ୍ଡ ବିଖଣ୍ଡିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ମହାବିରୋଡ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ୧୪୯ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଯୁବକଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ଗାଡ଼ି ମାଡ଼ିଯାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ଖୋଜିବା ପୋଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି।

ହେଁସମୂଳରେ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ

ହେଁସମୂଳରେ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ

ତାଳଚେର, ୨୬।୪(ନି.ପ୍ର.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ହେଁସମୂଳ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଏଥିସହ ବର୍ଷବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଥିବା ପୋଥିପଠନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷହୋଇଛି।

 ଗୋଦାମରୁ ୩ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି

ଗୋଦାମରୁ ୩ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୬।୪-ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ନୂଆ ମୌଜା ପଞ୍ଚମହଲା ନିକଟରେ ଥିବା ୟାମାହା ଗୋଦାମରୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଡକାୟତି ହୋଇଛି। ଗ୍ରୀଲ ତାଡ଼ି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୩ଟି ଗାଡ଼ି ଚୋରି କରି ନେଇଯାଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ

ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୬।୪-ଢେଙ୍କାନାଳର ସର୍ବପୁରାତନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବ୍ରଜନାଥ ବଡ଼ଜେନା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୫ଟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ କହିଥିଲେ, ମାତାପିତାଙ୍କଠାରୁ ବଳି ଦାନୀ ଦୁନିଆରେ ଆଉ କେହିନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲପାଇବା ଆଉ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ପ୍ରେମ ମିଳିବ। ପୁଅମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ସୁରକ୍ଷା ଦେଲେ ଭଲ ମଣିଷ ହୋଇପାରିବେ। ପୁରାଣରେ ମା’ ସୀତା ଅଗ୍ନିପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ମହାଭାରତରେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ବସ୍ତ୍ରହରଣ ଭଳି ଘଟଣା ଆଜିର ପିଲାଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପକାଇଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭସ୍ଥ ସନ୍ତାନ ଝିଅ ବୋଲି ଆଗୁଆ ଜଣାପଡ଼ିଗଲେ ଭ୍ରୂଣ ହତ୍ୟା କରାଯାଉଛି। ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଅଧିକ ହେଉଛି। ଏଥିପ୍ରତି ଆମକୁ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ବୋଲି ଏମ୍‌ପି କହିଥିଲେ।

 ବର୍ଷକ ପରେ ମାଡ୍ରାସ୍‌ରୁ ନିଖୋଜ ଯୁବତୀ ଠାବ

ବର୍ଷକ ପରେ ମାଡ୍ରାସ୍‌ରୁ ନିଖୋଜ ଯୁବତୀ ଠାବ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୬।୪- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ସୋଗରପଶି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପଡ଼ାଗ୍ରାମରୁ ବର୍ଷକ ତଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀ (୨୬)ଙ୍କୁ ମାଡ୍ରାସ୍‌ରୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି।

ହାତୀ ମୃତ ଘଟଣା:ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଲା ରକ୍ତ ନମୁନା

ହାତୀ ମୃତ ଘଟଣା:ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଲା ରକ୍ତ ନମୁନା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୬।୪- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଝାରଗାଡ଼ିଆ ଫାଣ୍ଡି କାଉଁରିଆପାଳ ନିକଟ ରେଳଧାରଣାରେ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଆହତ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ବନ ବିଭାଗର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି। ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ହାତୀମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ନିନ୍ଦିତ ହୋଇଛନ୍ତି ବନ କର୍ମଚାରୀ। ଅନ୍ୟପଟେ ବୁଧବାର ହାତୀର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ କ୍ଷତାକ୍ତ ବାମଗୋଡ଼ରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥିବା ରକ୍ତନମୁନା ବାହାର କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଛି।

 ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ, ନଚେତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ, ନଚେତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୬।୪- ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ନାମଫଳକ ଲେଖାଯିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତାଗିଦ୍‌ କରାଯାଇଛି।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ମ୍ୟାଲେରିଆ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୬।୪-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଦ୍‌ଭାବନା ଗୃହରେ ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବା ସହ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା, ଆଦିବାସୀ ଆବାସିକ ସ୍କୁଲରେ ତୁରନ୍ତ ମଶାରି ବଣ୍ଟନ କରିବା, ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ସେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଲତାଦେଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ଆହତ

ଲତାଦେଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ଆହତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୬।୪: ଢେଙ୍କାନାଳ ଷଢ଼ଙ୍ଗୀ ରେଞ୍ଜର ଲତାଦେଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟାରେ ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀ ଆକ୍ରମଣେରେ ୩ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନେ ହେଲେ ଗ୍ରାମର ସଞ୍ଜୀବ କର(୪୨), ଭୂତ ମଲିକ(୬୫), ସବିତା ଶତପଥୀ(୫୨)। ସେମାନଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସଞ୍ଜୀବଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଧାରଣା

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଧାରଣା

ବନ୍ତଳା, ୨୫ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପତିବାଦରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ବଡକେରା ଗ୍ରାମବାସୀ ବୁଧବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୯ଟାରୁ ଷ୍ଟ୍ରକଚର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଷ୍ଟ୍ରକଚରଠାରୁ ମାତ୍ର ୨ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଗ୍ରାମ ରହିଛି। ହେଲେ ବଡକେରା ଛକରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ରହୁଥିବାବେଳେ ଛକକୁ ଲାଗି ଥିବା ନୂଆ ବଡକେରା ଗ୍ରାମରେ ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ହେଉଛି।