ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ପରିଦର୍ଶନ

ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ପରିଦର୍ଶନ
ଧର୍ମଶାଳା,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ସନିକଟ ସ୍ଥାନରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ(ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ କରିବାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡିଶା କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଅଫିସର ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲଦାରଙ୍କ ସହ ୪ଟି ମୌଜା ପରିଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି। ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ୭୦ଏକର ସରକାରୀ ଜମି ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାବେଳେ ଏହା ନିକଟରେ ପାହାଡ଼ ଓ ନଦୀ ଥିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଅଫିସର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅଧିନସ୍ଥ ଦେଉଳିପାଳ, ନୂଆଗାଁ, ଭାଲିଆପୁଟ ଓ ପାଖର ମୌଜା ପରିଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି। ଜମି ପରିଦର୍ଶନରେ ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲଦାର ପ୍ରଭାସ କୁମାର ବେହୁରା ଓ ନାକପୋଲ ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଚନ୍ଦନ ସାହୁ ସହାୟତା କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଗଛକୁ  ପିଟିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ

ଗଛକୁ ପିଟିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ

ନୂଆଗାଁ,୨୧।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ମାଈଛେଳି ପଞ୍ଚାୟତ ସଂପଡା ନିକଟସ୍ଥ ରାଇଖମଣବାଙ୍କ ନିକଟରେ ରବିବାର ମୃତଦେହ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ହୃଷୀକେଶ କହଁର। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। 

୫୯ତମ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତିଦିବସ ପାଳିତ

୫୯ତମ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତିଦିବସ ପାଳିତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୧୦: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଜଜାଙ୍ଗସ୍ଥିତ ରିଜଭର୍ର୍ ପୋଲିସ ପରେଡ଼ ପଡିଆରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ୫୯ତମ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତିଦିବସ ଶନିବାର ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି  ଉପଲକ୍ଷେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପରେଡରେ ଏସ୍‌ପି ନୀତିଶେଖର ଓ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ ପଦାଧିକାରୀ ଶହୀଦଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। 

ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ବଂଶୀଧର ସାହୁଙ୍କ ପରଲୋକ

ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ବଂଶୀଧର ସାହୁଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ, ୨୧।୧୦: ନୟାଗଡର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ବଂଶୀଧର ସାହୁଙ୍କ ରବିବାର ସକାଳ ୬ଟାବେଳେଗେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କ ୭୪ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା।  

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡି ଟୁର୍ନ୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ପିପିଲି ଚାମ୍ପିୟନ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡି ଟୁର୍ନ୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ପିପିଲି ଚାମ୍ପିୟନ

ବୋଲଗଡ,୨୧ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ ବ୍ଲକ ବାଙ୍କୋଇ କଚେରୀବର ଖେଳ ପଡିଆରେ ଚାଲିଥିବା ମା’ ରାମଚଣ୍ଡୀ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡି ଟୁର୍ନ୍ନାମେଟ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ବାରଙ୍ଗକୁ ୧୦ ପଏଣ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ପିପିଲି କବାଡି ଟିମ୍‌ ଚଳିତବର୍ଷର ଚାମ୍ପିୟନ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ।

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପଲିଥିନ୍‌: ତହସିଲ ଅଫିସରେ ହୋହଲ୍ଲା

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପଲିଥିନ୍‌: ତହସିଲ ଅଫିସରେ ହୋହଲ୍ଲା

ଓଡ଼ଗାଁ, ୨୧ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଓଡଗାଁ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେତେକ ଗ୍ରାମର ଲୋକଙ୍କ ବାସଗୃହ ଭାଙ୍ଗିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ା ତିତ୍‌ଲି ପର ଦିନଠାରୁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଲିଥିନ ନେବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା।

ବିବାହିତ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଓଡ଼ଗାଁ, ୨୧ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସ୍ଥାନୀୟ ଏନ୍‌ଏସି ସଦର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାରିଙ୍ଗି ମୌଜାରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ବିବାହିତ ଯୁବକ ବେକରେ ଲୁଗା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ା ମୃତକ ହେଲେ ସେହି ମୌଜାର ଦୁତିକୃଷ୍ଣ ସାହୁ(୨୭) ା

ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆନ୍ଦୋଳନ ମହାସଂଘର ପଦଯାତ୍ରା

ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆନ୍ଦୋଳନ ମହାସଂଘର ପଦଯାତ୍ରା

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୧ା୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠାରୁ ଓଡିଶାର ସୀମାନ୍ତ ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରୁ ବାହାରିଥିବା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆନ୍ଦୋଳନ ମହାସଂଘ ଶନିବାର ଦଶପଲ୍ଲାଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। 

ଡେରାବିଶରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଓ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ଡେରାବିଶରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଓ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ଡେରାବିଶ,୨୧ା ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଅସତ୍ୟ ଉପରେ ସତ୍ୟର ବିଜୟ ଏବଂ ଅଧର୍ମର ବିନାଶ କରି ଧର୍ମର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଶରତକାଳୀନ ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶୁକ୍ରବାର ଶେଷ ହୋଇଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜୟା ଦଶମୀ ଶୁକ୍ରବାର ପାରମ୍ପାରିକ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟରେ ସମାପନ ହୋଇଛି।

ରାଜନଗରରେ ନିଆରା ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ରାଜନଗରରେ ନିଆରା ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ରାଜନଗର,୨୧ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଜନଗର ବ୍ଲକରେ ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ପାଗ ଅନୁକୂଳ ଥିବାରୁ  ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ବହୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଏଠାରେ ହେଉଥିବା ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ସମଗ୍ର ଓଡିଶାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ।

ଶଙ୍ଖଚିଲାରେ ୫୨ତମ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବ : ବଳଦ ନାଚ ପ୍ରତିଯୋଗିତା,୧୦ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ

ଶଙ୍ଖଚିଲାରେ ୫୨ତମ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବ : ବଳଦ ନାଚ ପ୍ରତିଯୋଗିତା,୧୦ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ

କୋରାଇ,୨୧ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୋରେଇ ବ୍ଲକର ଶଙ୍ଖଚିଲାଠାରେ ଦୁର୍ଗା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ  ୫୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏ ନେଇ ଦଶମୀ ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଳଦ ନାଚ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା 

ପାଲ ମାଗିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ

ସିଂହପୁର,୨୧ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଏଯାବତ୍‌ ପାଲ ମିଳିନାହଁି । ଏ ନେଇ ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଙ୍ଗରା ପଞ୍ଚାୟତର ମଦନ ବେହେରାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମିପ୍ରିୟା ଗତ ଗୁରୁବାର ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ପାଲ ମାଗିବାକୁ ଯିବା ବେଳେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ନାୟକ ତାଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଲକ୍ଷ୍ମିପ୍ରିୟା ଜରୀ ଫାଣ୍ଡିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଛି। ତେବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଦନ୍ତ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି। 

ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୪ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

କୋରେଇ,୨୧ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାଣିକୋଇଲିସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଗୋଦାମରୁ ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ଚୋରି କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପାଣିକୋଇଲି ପୋଲିସ  ଶନିବାର ୪ ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ନୂଆପଦା ଗ୍ରାମର କୁଳମଣି ସାହୁ, ପାଣିକୋଇଲି ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମହାକୁଡ଼ ଓ ମାୟାଧର ଦଳେଇ ଏବଂ ଅଳତିରି ଗ୍ରାମର ଫଗୁନ ମାଝି।