ବାଲେଶ୍ୱର

ଜନଜାତି କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

 ଜନଜାତି କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରରୁଆଁ ବ୍ଳକ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନୂତନ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨ଦିନିଆ ଜନଜାତି ବର୍ଗର କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୁରସ୍କାର ବିତରଣୀ ସଭାରେ ବିଡିଓ ଜୟଶ୍ରୀ ବେଉରା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିବା ବେଳେ ବ୍ଳକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଙ୍କଜିନୀ ନାୟକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିରୂପେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ପରମେଶ୍ୱର ନାୟକ, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଗୋଲକ ବିହାରୀ ନାୟକ ଓ ଗୋପୀନାଥ ମୁଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କ୍ରୀଡା ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମହାନ୍ତ ଅତିଥି ପରିଚୟ ଓ ସ୍ବାଗତ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଜନଜାତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ପ୍ରତିଭାର ବିକାଶ ଲାଗି ସିନିୟର, ଜୁନିୟର ଏବଂ ସବ୍‌ ଜୁନିୟର ବିଭାଗରେ ଉଭୟ ବାଳକ ଓ ବାଳିକାଙ୍କୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବ୍ଲକ୍‌ର ସମସ୍ତ କ୍ଲଷ୍ଟର ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରୀ ବିଜୟ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବଣ୍ଟାଯାଇଥିବା ପ୍ରଚାର ପତ୍ରରେ ବ୍ଳକ୍‌ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡାରେ ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ନଗଦ ଅର୍ଥ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବ୍ୟତୀତ କାହାରିକୁ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଏହା ଭୁଲ୍‌ ଛପାଯାଇଛି। ବ୍ଳକ୍‌ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପୁରସ୍କାର ରାଶି(ଟଙ୍କା) ପ୍ରଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖାଯାଇନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ବାଲେଶ୍ୱର

ମଥାନୀ ମାଗୁଣି ଚରଣ ବାଳାଶ୍ରମର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମଥାନୀ ମାଗୁଣି ଚରଣ ବାଳାଶ୍ରମର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ବସ୍ତା,୨୭।୫: ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ମଥାନୀସ୍ଥିତ ମାଗୁଣି ଚରଣ ବାଳାଶ୍ରମର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କଇଁଫୁଲିଆ ଗ୍ରାମରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

କଇଁଫୁଲିଆ ଗ୍ରାମରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବଡ଼ସାହି,୨୭।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ଯୋଗୀନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କଇଁଫୁଲିଆ ଗ୍ରାମର ନିନିମଣି ମହାନ୍ତ(୨୫)ଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ା ଶନିବାର ଖାଇପିଇ ଘରେ ଶୋଇବା ପରେ ହଠାତ ତାଙ୍କର ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲା। ପରିବାର ଲୋକେ ନିନିମଣିଙ୍କୁ ବେତନଟୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ ହେଁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତେବେ ନିନିମଣିଙ୍କ ବେକରେ ଦାଗ ଥିବା ବେଳେ ନାକ ଓ ଆଖିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଧାମନଗର,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କରଦା ପଞ୍ଚାୟତ ମାଳସାହି ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଗଛରେ ରବିବାର ଜଣେ ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ନିଜ ଶାର୍ଟରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୭।୫ ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଝୁମ୍ପୁରା, ବାମେବାରୀ, ବାରିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ, ଖଣି ଓ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରକ, ଟ୍ରଲର ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଭାରିଯାନଗୁଡିକରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟକାରୀମାନେ ପାଖରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ରଖି ଗ୍ରୁପ ଗଠନ କରି ଜବରଦସ୍ତ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତାରେ ନାଳ ସାଜିଛି  ବିପଦ

ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତାରେ ନାଳ ସାଜିଛି ବିପଦ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ଏନ୍‌ଏସି ଗଠନର ୩ବର୍ଷ ବିତିଥିଲେ ବି ଉନ୍ନୟନ କାମ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି। ୧ ନଂ ୱାର୍ଡ ଅଧୀନ ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ନାଳରେ କଲଭର୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା ପାଲିଟିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଚମ୍ପୁଆ ମୌଲାନାଗୋଡାଠାରୁ ଗୋଧୂଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ୫ କି.ମି ଦୂରତା ବିଶିଷ୍ଠ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଥିବା ୨ଟି ନାଳରେ ବର୍ଷାଦିନେ ପାଣି ପ୍ରବାହିିତ ହେଲେ ଯାତାୟାତରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନାଳ ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ।

ଖଣି ଆଗରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଖଣି ଆଗରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଯୋଡ଼ା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖଣିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରତାରଣା କରି ଆସୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଖଣି ଖୋଲିବା ବେଳେ ଜନଶୁଣାଣିରେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ପ୍ରଲୋଭନ କଥାରେ ସୀମିିତ ରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଜଲହରି ପଞ୍ଚାୟତ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଶ୍ରୀ ମେଟାଲିକ ଖଣି ଗେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶହ ଶହ ମହିଳାପୁରୁଷ ଧାରଣା ଦେଇ ବସଛନ୍ତି। ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବାମେବାରୀ ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସହ କରିଥିବା ଆଲୋଚନା ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ଯାଏ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦିନକର କାହାଣୀ :‘ଜୀବିକା ସାଙ୍ଗକୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ’

ଦିନକର କାହାଣୀ :‘ଜୀବିକା ସାଙ୍ଗକୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ’

ଖବରକାଗଜ ବିତରକ କୈଳାସ ଭାରତ ଭଳି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶରେ ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଖବରକାଗଜର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା ଦେଇଛି ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ

ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା ଦେଇଛି ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୭।୫-ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଚିନ୍ତା ଓ ଚେତନା ସମାଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ। ନୂଆପିଢ଼ିର ସାହିତ୍ୟ ସାଧକମାନେ ସରଳ ଓ ସାବଲୀଳ ଭାଷାରେ ଏହି ଚିନ୍ତା ଚେତନାର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ରଖିଲେ ସମାଜର କଲ୍ୟାଣ ସାଧିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା କରି ବହୁ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦାସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷୀ

ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷୀ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ରପ୍ତାନୀକାରୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାରବାର ଏବଂ ସରକାରୀ ଭାବେ ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ନ ହେବା ଯୋଗୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର କ୍ଷାରି ପାଣିରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୫ହଜାର ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୫- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ସମୀକ୍ଷା ଓ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଗଙ୍ଗାଧର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଏଲଡିଏମ ଦିଲୀପ କୁମାର ନନ୍ଦ ଜିଲାର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ଗତ ୨୦୧୭-୧୮ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମୂହର ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାର ସ୍ଥିତି, ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଋଣ ସହାୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ଥିତି ହରାଉଛି ପାନୁଆ ବନ୍ଧ

ସ୍ଥିତି ହରାଉଛି ପାନୁଆ ବନ୍ଧ

ବଡ଼ସାହି,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପାଉଁଶିଆ ଗ୍ରାମରେ ୧୯୮୨ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ପାନୁଆବନ୍ଧ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ମରାମତି ଅଭାବରୁ କ୍ରମଶଃ ପୋତି ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ।

ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ‘ବିହଙ୍ଗ ବିପ୍ଳବ’

ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ‘ବିହଙ୍ଗ ବିପ୍ଳବ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୫-ବାଲେଶ୍ୱର ଗାନ୍ଧି ସ୍ମୃତି ଭବନରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ତୃତୀୟ ନାୟିକା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବ। ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁବାସିନୀ ଜେନା, ବିନ୍ଦୁ ବଳୟର ସଭାପତି ଡ. ପ୍ରଫୁଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଦାସ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନାଟକ ‘ବିହଙ୍ଗ ବିପ୍ଳବ’ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ରବିବାର ‘ଭିନ୍ନ ଏକ ଗଳ୍ପ’, ସୋମବାର ‘ବାଇମୁଣ୍ଡି’, ମଙ୍ଗଳବାର ‘ବାକ୍ସ’ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବ। ସଙ୍ଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ସସ୍ମିତା ରଣା ଏହି ନାଟକ ମହୋତ୍ସବକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।