ବାଲେଶ୍ୱର

ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ହେବନି ଇଭିଏମ୍‌ ଗୋଦାମ

ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ହେବନି ଇଭିଏମ୍‌ ଗୋଦାମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୨- ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ସମସ୍ତ ଜିଲାରେ ଇଭିଏମ ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ଥିବା ୧ ଏକର ୪୦ ଡେସିମିଲ ଜମିରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ ହେବା ନେଇ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଅକ୍ଟେବାର ୪ ତାରିଖରେ ଜିଲାପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମୀନା, ଜିଲାର ଦୁଇ ହେଭିୱେଟ ବିଧାୟକ ଓ ତତ୍କାଳୀନ ଉପଜିଲାପାଳ ଶରତ କୁମାର ପୁରୋହିତ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେତେବେଳେ ଏଠାରେ ଏହି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ତାରିଖରେ କେବଳ ଧରିତ୍ରୀରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ଓ କ୍ରୀଡାପ୍ରେମୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ।
ତେବେ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧ ଏକର ୪୦ ଡେସିମିଲ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ମହଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରିବା କଥା। ଏଥିପାଇଁ ୨ ଏକର ୨୦ ଡେସିମିଲ ଜାଗା ଆବଶ୍ୟକ। ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବାରୁ ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ତାଗିଦ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏତିକି ଜାଗା ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ନ ଥିବାରୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏଠାରେ ଇଭିଏମ ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଦେବେନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ଜମି ଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଏଥିପାଇଁ ୨ ଏକର ୨୦ ଡେସିମିଲ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କଲେକ୍ଟର ସୁବ୍ରତ ବେହେରା ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସ୍ବାଧୀନତାର ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୧୯୩୨ ମସିହାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ମହାରାଜା ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଦେଓ ଏହାର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। କ୍ଳବରେ ବିଲିୟାଡର୍‌ସଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟେନିସ ଖେଳ ସେତେବେଳେ ଖେଳ ହେଉଥିଲା। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ମିଶ୍ର୍ରଣ ହେବା ପରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାପାଳ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ସଭାପତି ଏବଂ ଜିଲା ତଥା ଜିଲା ବାହାରର ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ଏହାର ସଭ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏହି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ଟେନିସ ଖେଳ ଏକ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଲେଶ୍ୱର

ହେଲମେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପୋଲିସର ଗୁରୁତ୍ୱ

ହେଲମେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପୋଲିସର ଗୁରୁତ୍ୱ

ରୂପସା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ରୂପସା ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ହେଲମେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଥାନାଧିକାରୀ ସୁଚନ୍ଦ୍ର ମହାଳିକ, ଏଏସ୍‌ଆଇ ଭାଗ୍ୟଜିତ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଷିପଦା, ଆଙ୍କୋ, ରୂପସା, ଗଡପଦା ଓ ରାଉତପଡା ପ୍ରଭୃତି ପଞ୍ଚାୟତ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

କେନ୍ଦୁଝର ୨୧।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦୁଝର ଏସବିଆଇ ଶାଖା ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ଯୁବ, ଛାତ୍ର, ମହିଳା, କୃଷକ, ସମବାୟ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅବସରକାଳୀନ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୪-ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗେଲପୁର ବାପୁଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଏକ ଅବସରକାଳୀନ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଆରଡ଼ି,୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ମଠଡିହ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ମରୁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ସକାଶେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଚୋରି

ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଚୋରି

ବାହାନଗା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ ଯାଗେଶ୍ୱରପଦା ଭଗବାନଚନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୪ଟା ବେଳେ ଜଣେ ଯୁବକ ଅଫିସ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟାଟେରି ଓ ସିଲିଂ ଫ୍ୟାନ ଚୋରି କରିନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଜହତା ଚଉଦ ମାଦଳ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରୂପସା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ରୂପସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜହତା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚଉଦମାଦଳ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜହତା ଚଉଦ ମାଦଳ କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୭ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘଟ ଉତ୍ତୋଳନ ଅଧିବାସ ପୂର୍ବକ ନାମଯଜ୍ଞ, ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ନୂଆଗାଁରେ ଭାଗବତ ସପ୍ତାହ

ନୂଆଗାଁରେ ଭାଗବତ ସପ୍ତାହ

ରୂପସା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ କୁରୁଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆଗାଁରେ ଭାଗବତ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରୁ ଘଟ ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇ ଭାଗବତ ପାଠ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦।୪- ବାରିପଦା ବ୍ଳକ କରତପଟା ଗ୍ରାମର ବାଉରାମାତା ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଉପବାଚଷ୍ପତ୍ତି ସାନନ୍ଦ ମାରାଣ୍ଡି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷାରୁ ୯ ଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିତ

ଯୋଡ଼ା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ବ୍ଲକ ବାସୁଦେବପୁର ସରକାରୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ୯ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଳଛତ୍ର ପାଲଟିଛି ପ୍ରହସନ

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଳଛତ୍ର ପାଲଟିଛି ପ୍ରହସନ

ଝୁମ୍ପୁରା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖରାତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ବଢୁଛି ଜଳକଷ୍ଟ। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଥଚାରୀଙ୍କୁ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ଏଯାଏ ଆବଶ୍ୟକ ଜଳଚ୍ଛତ୍ର ଖୋଲାଯାଇ ନାହିଁ। ଫଳରେ ପଥଚାରୀମାନେ ଜଳଚ୍ଛତ୍ର ସେବା ନ ପାଇ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

ବିଜେଡିର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

କୁଳିଅଣା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାରା ଦେଶର ଏଟିଏମ ଏବେ ଖାଲି ପଡିଥିବା ବେଳେ ‘ନୋ କ୍ୟାଶ ନୋଟିସ’ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ଉପହାସ ବୋଲି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁଳିଅଣା ବଜାରସ୍ଥିତ ପିଏନବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ୟୁନାଇଟେଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଉଦଳାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଉଦଳାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଉଦଳା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉଦଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଟିଏମରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଟଙ୍କା ବାହାରୁ ନ ଥିବାରୁ ହଇରାଣର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ। ଏହା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ଉଦଳାସ୍ଥିତ ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।