ବାଲେଶ୍ୱର

ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ହେବନି ଇଭିଏମ୍‌ ଗୋଦାମ

ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ହେବନି ଇଭିଏମ୍‌ ଗୋଦାମ
ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୨- ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ସମସ୍ତ ଜିଲାରେ ଇଭିଏମ ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ଥିବା ୧ ଏକର ୪୦ ଡେସିମିଲ ଜମିରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ ହେବା ନେଇ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଅକ୍ଟେବାର ୪ ତାରିଖରେ ଜିଲାପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମୀନା, ଜିଲାର ଦୁଇ ହେଭିୱେଟ ବିଧାୟକ ଓ ତତ୍କାଳୀନ ଉପଜିଲାପାଳ ଶରତ କୁମାର ପୁରୋହିତ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେତେବେଳେ ଏଠାରେ ଏହି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ତାରିଖରେ କେବଳ ଧରିତ୍ରୀରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ଓ କ୍ରୀଡାପ୍ରେମୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧ ଏକର ୪୦ ଡେସିମିଲ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ମହଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରିବା କଥା। ଏଥିପାଇଁ ୨ ଏକର ୨୦ ଡେସିମିଲ ଜାଗା ଆବଶ୍ୟକ। ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବାରୁ ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ତାଗିଦ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏତିକି ଜାଗା ବାରିପଦା କ୍ଲବ ପରିସରରେ ନ ଥିବାରୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏଠାରେ ଇଭିଏମ ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଦେବେନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ଜମି ଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଏଥିପାଇଁ ୨ ଏକର ୨୦ ଡେସିମିଲ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କଲେକ୍ଟର ସୁବ୍ରତ ବେହେରା ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସ୍ବାଧୀନତାର ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୧୯୩୨ ମସିହାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ମହାରାଜା ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଦେଓ ଏହାର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। କ୍ଳବରେ ବିଲିୟାଡର୍‌ସଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟେନିସ ଖେଳ ସେତେବେଳେ ଖେଳ ହେଉଥିଲା। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ମିଶ୍ର୍ରଣ ହେବା ପରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାପାଳ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ସଭାପତି ଏବଂ ଜିଲା ତଥା ଜିଲା ବାହାରର ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ଏହାର ସଭ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏହି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ଟେନିସ ଖେଳ ଏକ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ବସ୍ତାର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ରାବଣପୋଡି: ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ

ବସ୍ତାର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ରାବଣପୋଡି: ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ

ବସ୍ତା,୨୧।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବିଜୟା ଦଶମୀ ଉପଲକ୍ଷେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତାରେ ରାବଣପୋଡି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବସ୍ତା ଈଶ୍ୱରବର୍ତ୍ତୀ ମନ୍ଦିର ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ରାବଣପୋଡି ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥିଭାବେ ସମାଜସେବୀ ସୁବାସିନୀ ଜେନା, ବିଧାୟକ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସାହୁ, ସରପଞ୍ଚ ଅନିଲକୁମାର ମହାନ୍ତି, ସମିତିସଭ୍ୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ମନୋଜକୁମାର ମହାନ୍ତି, ଶଙ୍କର କୁମାର କର, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ଅନୁପମ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ: ମଦ ବେପାରୀଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ବସ୍ତା,୨୧।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାନ୍ଧୀଛକଠାରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ମହିଳା ସଂଗଠନ ଉପରେ ମଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବେପାରୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଫଳରେ ଜନୈକା ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସୁଭଦ୍ରା ରାଉତ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ  ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ବସ୍ତା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

 ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବସ୍ତା,୨୧।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା  ବସ୍ତା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬୦ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରାଜଘାଟସ୍ଥିତ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଟୋଲଗେଟ୍‌ ନିକଟରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଜନୈକ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ମନ୍ମଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛିା 

ନବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବାସୁଦେବପୁର,୨୧।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ସୁଦର୍ଶନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆଁ ଗ୍ରାମରେ ନବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ରଞ୍ଜନ ମଳିକ (୨୨) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୀତାରାଣୀ ମଳିକ (୨୦)।

୫୯ ତମ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

୫୯ ତମ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧୦- ବାରିପଦା ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ପଡିଆଠାରେ ରବିବାର ୫୯ତମ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମା’ ତାରିଣୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ବଡ଼ଶିଆଳିମାଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ମା’ ତାରିଣୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ବଡ଼ଶିଆଳିମାଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ଢେଙ୍କିକୋଟ, ୨୧ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ  ପଇଦାପାଟଣା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ପଇଦା ପାଟଣା ମା’ ତାରିଣୀ ୟୁଥ କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ୬ଷ୍ଠ ବାର୍ଷିକ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କୋଳିମାଟି ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

କୋଳିମାଟି ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୧।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ବୁଢିକୁଦ ପଞ୍ଚାୟତ ସନ୍ତୋଷପୁର ଖେଳପଡିଆରେ ପ୍ରଥମ ସନ୍ତୋଷପୁର ଟ୍ରଫି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାରଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଏହି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ତିନି ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୧। ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଚାରି ବର୍ଷର ଶିଶୁପୁତ୍ର ବ୍ରେନ୍‌ ଟ୍ୟୁମରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବା ଜାଣିିବା ପରଠାରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଜଙ୍ଗାର ଗ୍ରାମର ଗରିବ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ପାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜିଛି।  ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ କରି ସନ୍ନ୍ୟାସୀ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନରେ ପ୍ରଥମେ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଇଥିଲେ। ପରେ  ଆଉ ଏକ  ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର କରାଯିବ ବୋଲି  ଡାକ୍ତର କହିବା ପରଠାରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ  ହତାଶ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। 

ବିଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବିଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଧାମନଗର,୨୧।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଧୁଷୂରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହରିହଂସ ଗ୍ରାମର ଭୋଳାନାଥ ନାୟକ(୪୮)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ବିଲରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଭୋଳାନାଥ ଶନିବାର ନିଜ ସାରୁ ବିଲକୁ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଆଜି ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ବିରୋଧୀ ସମାବେଶ

ଆଜି ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ବିରୋଧୀ ସମାବେଶ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧୦- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ମିଳିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଛଉ ପଡିଆଠାରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ବିରୋଧୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ, ପୂର୍ବତନ ଏମପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ  ସମବାୟ ସମିତି ସଭାପତି ଯଜ୍ଞେଶ୍ୱର ବାବୁ, ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରବି ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ଶନିବାର ଲାଲବଜାରଠାରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ

ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧୦-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଅଧୀନ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ। ଏନେଇ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ଷା କାରଣରୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜୁନ ୧୬ ତାରିଖରୁ ବନ୍ଦ ରହୁଥିବା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲାଯାଏ। ମନଲୋଭା ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟରାଜି ସହ ଜଳପ୍ରପାତର ମଜା ନେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି।   

‘ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇ ରହିବେ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି’: ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀରେ  ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ

‘ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇ ରହିବେ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି’: ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୧।୧୦- ବାଲେଶ୍ୱରର ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି ପଣ୍ଡା ଥିଲେ ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ । ତାଙ୍କ ସ୍ବଦେଶ ପ୍ରୀତି, ତ୍ୟାଗ, ବୀରତ୍ୱ ଓ ସାହାସ ଅସାଧାରଣ। ତାଙ୍କ ସଂଗ୍ରାମୀ ଜୀବନ ସମସ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ଶୋଭାରାମପୁର ବାସଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥି ଓ ବକ୍ତାମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି  ଅବସରରେ  ସଂଗ୍ରାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣିଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା।