ବାଲେଶ୍ୱର

ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ମୁହଁ।ମୁହିଁ

  ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ମୁହଁ।ମୁହିଁ

ଖନ୍ତାପଡ଼ା, ୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ କସବାଜୟପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଜିରିତାଳ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଶକୁନ୍ତଳା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉସତ୍ବ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ୨ ଶିକ୍ଷକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପରେ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଥିଲା। ପିଲାମାନେ ନିରାଶ ହୋଇ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।
ଖବର ଅନୁସାରେ ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉସତ୍ବ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସ୍କୁଲର ୨ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଇକେଲ ରେସ୍‌ ନିୟମକୁ ନେଇ ବଚସା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷକ ଦ୍ୱୟଙ୍କ ବଚସା କ୍ରମଶଃ ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା। ୧୦ ମିନିଟ୍‌ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ଗାଳିଗୁଲଜ ସହ ଚେୟାର ଫିଙ୍ଗା, ଠେଲାପେଲା ଏବଂ ଜୋତା ଉଠାଇବା ଆଦି ଘଟଣା ଚାଲିଥିଲା। ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ବାସନ୍ତୀଲତା ମହାପାତ୍ର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସଂଯୁକ୍ତା ସ୍ବାଇଁ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଶୁଣି ନ ଥିଲେ। ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ବନ୍ଦ କରିବା ସହ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରିଥିଲେ। ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ। ଅନେକ ପିଲା ଶିକ୍ଷକଦ୍ୱୟଙ୍କ ଏଭଳି କାଣ୍ଡ ଦେଖିବା ସହ ଖେଳି ନ ପାରି କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ। ପରେ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେବେ ବି ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଉଭୟ ଶିକ୍ଷକ କହିବା ସହ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଭୁଲ ସ୍ବୀକାର କରି ଲିଖିତ ଭାବେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବାସନ୍ତୀ ଲତା ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶିକ୍ଷକଦ୍ୱୟଙ୍କ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ନିନ୍ଦନୀୟ। କୌଣସି ପ୍ରକାର ଖେଳ ବିଷୟରେ ନ ପଚାରି ଏଭଳି ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରିଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲ କମିଟି ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ନ ଉପୁଜିବା ଦିଗରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଛି। ଶିକ୍ଷକମାନେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଖଳା ଶିଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଭଳି ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଆଚରଣକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଶିକ୍ଷକଦ୍ୱୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରିଣୀ ଶୁଭଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଏ ବିଷୟରେ ଖବର ପାଇଛୁ, କିନ୍ତୁ ଲିଖିତ ଭାବେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହସ୍ତଗତ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏତାଦୃଶ ଆଚରଣ ନିନ୍ଦନୀୟ। ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲେ ତୁରନ୍ତ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ମୌଖିକ ଭାବେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିବା ପରେ ମୁଁ ସିଆରସିସିଙ୍କୁ ଜଣାଇଛି। ସେ ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି। ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଲେଶ୍ୱର

ଗୁଣ୍ଡା ପରେଡ୍‌ରୁ ‘ପ୍ରୟାସରୁ ଆରମ୍ଭ ପରିବର୍ତ୍ତନ’ ନାମକରଣ

ଗୁଣ୍ଡା ପରେଡ୍‌ରୁ ‘ପ୍ରୟାସରୁ ଆରମ୍ଭ ପରିବର୍ତ୍ତନ’ ନାମକରଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩ା୪ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପୋଲିସ ଜିଲାରେ ଏବେ ଅପରାଧ ଓ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା। ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଖରାପ କାମରୁ ବାହାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସ୍‌ପି ପିନାକ ମିଶ୍ର ଏକ ଅଭିନବ ଉପାୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଗୋପାଳପୁର ୟୁଥ୍‌ ହଷ୍ଟେଲ ହେବ ନବୀକରଣ

ଗୋପାଳପୁର ୟୁଥ୍‌ ହଷ୍ଟେଲ ହେବ ନବୀକରଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩ା୪ ୟୁଥ ହଷ୍ଟେଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ୟୁଏଚଏଆଇ) ବ୍ରହ୍ମପୁର ଶାଖାର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରେଶମ ନଗରୀରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆସୋସିଏଶନରେ ସାମିଲ କରାଯିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ହରାଉଛି କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ

ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ହରାଉଛି କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଚାଷ ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ କ୍ରମେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଗୁରୁତ୍ୱ ହରାଇ ବସୁଛି। ଖରିଫ ଋତୁରେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମକର ବେଳକୁ ଶେଷ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ବିଭିନ୍ନ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ।

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଧାମନଗର,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଧୂଷୁରୀ ଥାନା ପୋଲିସ ଚୋରାମଦ କାରବାର ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ଥାନା ପଛାଲୋ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଭାତ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଚୋରାମଦ କାରବାର ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ ଖବର ପାଇ ହରିହଂସ ନିକଟରେ ଜଗି ରହିଥିଲା।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମରା-କାରନାଳୀ ରାସ୍ତାକାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଧାମରା ନିକଟସ୍ଥ କାରନାଳୀ ଗ୍ରାମର ରିଣ୍ଟୁ ସେଠୀ(୨୩) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବାସୁଦେବପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ବିଧାୟକ

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ବିଧାୟକ

ଧାମନଗର,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବଗଠିତ ଧାମନଗର ଏନଏସିର ବିଭିନ୍ନ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ବିଧାୟକ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ମଣ୍ଡଳ ରାସ୍ତା, କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର, ବିଶ୍ରାମାଗାର, ଉନ୍ନତମାନର ଶୌଚାଳୟ ଆଦି ୨୧ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ନିର୍ମାଣ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଶେଷ କରିବାକୁ ବିଧାୟକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

୮ବର୍ଷର ବିସ୍ମୟ ବାଳକ ଉଦୟ

୮ବର୍ଷର ବିସ୍ମୟ ବାଳକ ଉଦୟ

ବନ୍ତ,୨୩।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଁା ସ୍କୁଲର ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୮ବର୍ଷର ବାଳକ ଉଦୟ। ବୁଦ୍ଧିମତାରେ ବିଚକ୍ଷଣ ହେଲେ ବି ସ୍ବଭାବରେ ଶାନ୍ତ ଓ ଧୀରସ୍ଥିର। ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବେଶରେ ବଢ଼ିଥିବା ଏହି ପିଲାଟି ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ପ୍ରତିଭା ଆପେ ବାରି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ଲିପୁନ ଓ ଗାଁର ପିଲାମାନେ ଚେସ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖି ଏହି ଖେଳ ପ୍ରତି ତାଙ୍କ ମନରେ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସେ ଚେସ୍‌ ଖେଳିବା ଶିଖି ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ

ଡମ୍ପରକୁ ଧକ୍କାଦେଇ ବୁଲେଟ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଜଳେଶ୍ୱର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଧୀନ ୬୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଲକ୍ଷ୍ମଣନାଥ ଟୋଲ୍‌ ପ୍ଲାଜାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ରବିବାର ରାତି ୯ଟା ୪୫ ମିନିଟ୍‌ ସମୟରେ ଏକ ଡମ୍ପର ଓ ବୁଲେଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ବୁଲେଟ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ଶୋଚନୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୨ ଅପମୃତ୍ୟୁ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଆରୁହା ପଞ୍ଚାୟତ ୧୦ ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ର ବାସିନ୍ଦା ରଥ ସିଂ(୪୫)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ଆରୁହା ଗ୍ରାମର ବନମାଳୀ ଦାସଙ୍କ ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ.୮/୧୮) ରୁଜୁ କରି ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଛି। ରଥ ସିଂ ବିଲରେ ଚାଷକାମ ସାରି ଉକ୍ତ ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶଳା, ଭିଣୋଇ  ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶଳା, ଭିଣୋଇ ମୃତ

ବାହାନଗା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରବିବାର ରାତି ୯ଟାରେ ବାହାନଗାସ୍ଥିତ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପୁରୁଣା ବଜାର ନିକଟରେ ଏକ ଡମ୍ପର ଧକ୍କାରେ ୨ ମଟରସାଇକେଲ ଆରେହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଡମ୍ପରକୁ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ପୋଲିସ ଶେରଗଡ ଟୋଲଗେଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କରିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ସର୍ବୋଜ ଅଲ୍ଲୀ ଖଁ।, ଦାୟର ଅଲ୍ଲୀ ଖଁ। । ଘର ଚାନ୍ଦିପୁର ଥାନା ବଳାରାମଗଡ଼ିର ମିର୍ଜାପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ଏମାନେ ସମ୍ପର୍କରେ ଶଳା ଓ ଭିଣୋଇ।

ବସ୍‌ରୁ ୮ ନାବାଳିକା ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୪୯(ଡି.ଏନ.ଏ.ଏ)-ଠାକୁରମୁଣ୍ଡାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ବସ୍‌ରୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ୮ ନାବାଳିକାନାବାଳିକାଙ୍କ ସମେତ ୧୨ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଜଣ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

କୁଳିଅଣା, ୨୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୋବାଇଲରେ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ କୁଳିଅଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଠରମା ଗାଁର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ମହିଳାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କୁଳିଅଣା ଥାନା ପୋଲିସ ମାମଲା (ନଂ. ୩୩/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି।