ସମ୍ବଲପୁର

ଜିଲାପାଲକଁର ନିର୍ଦେଶରୁ ଫାଏଦା

ଜିଲାପାଲକଁର ନିର୍ଦେଶରୁ ଫାଏଦା
ମାନେଶ୍ୱର ୧୯।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ତିଆରି କାମ ପୂରା କରବାରେ ଦେଶ ଆର ରାଏଜେ ଭଲ ପରଦର୍ଶନ କରିଥିବାର ତାଲିକାରେ ନଁ। ଅଛେ। ଇଥିରଲାଗି ଜିଲା ପରଶାସନକେ ସବୁ ବାହାଦୁରି ଯାଉଛେ। ଜିଲା ପରଶାସନ ତରଫୁ ପନ୍‌ଚେତ କରମଚାରୀ ଇଓ, ଜିଆରଏସ, ସରପଁଚମାନକର ମନବଲ ବଢ଼ାବାର ଲାଗି ସେମାନକୁ ପୁରସ୍‌କୁରୁତ କରାଯାଉଛେ। ହେଲେ ଯେନ୍‌ଥିର ଲାଗି ତାହାକୁ ସନମାନିତ କରାଯାଉଛେ ପରକୁତରେ ଦେଖଲେ ସେଟା ଅଲଗ ରହୁଛେ। ସେ ଭିତ୍‌ରୁ ବହୁତଟେ ଘର ପୁରା ନାଇଁ ହେଇ। ସେଥିରଲାଗି ଘଟନାର ଖୋଲତାଡ କଲେ ଅସଲ କଥାଟା ବାହାରତା ବଲି ଚର୍‌ଚା ହେଉଛେ। ଯେତେ ଜଲଦି ହେବା କାମ ସାରବାକେ ଆର ହିତାଧିକାରିମାନକର ସୁବିଧାର ଲାଗି ଜିଲାପାଲ ପନ୍‌ଚେତ କରମଚାରୀକୁଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଗୁଟେ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଇ ନିର୍ଦେଶକେ ବାହାନା କରି କାମ ନାଇଁ ସାରିକରି ବିଲ ଉଠା ହେଉଛେ। ଜିଲାପାଲ ଦେଇଥିବାର ନିର୍ଦେଶରେ ଛାତ ପକେଇ ବାହାର ଫାଲ କଁ।ଥି ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଆର ରଂଗ ଲଗେଇ ହୀତାଧିକାରିକର ନଁ। ଲେଖି ଘର ପୁରା କର। କବାଟ, ଝରକା ତିଆର କରବାକେ ଅଧ୍‌କା ସମିଆ ଲାଗବା ସେଥିରଲାଗି ଇ ହିସାବେ ହିତାଧିକାରିମାନକର ଲାଭ ଲାଗି ଘର କାମ ସରିଥିବାର ଦେଖାବାକେ କୁହାଯାଇଛେ। ହେଲେ ନିର୍ଦେଶ ପାଲନା ବାହାନାରେ ପନ୍‌ଚେତ କରମଚାରୀମାନେ ଫାଏଦା ନେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଦେଖ୍‌ବାକେ ଗଲେ ହିତାଧିକାରି କର ନଁ।ରେ ଘର ରହୁଛେ। ହେଲେ କାମ ସରପଁଚ, ଜିଆରଏସ, ଇଓ ଆର ଗଁ।ର କୁଜି ନେତାମାନେ କରୁଛନ। ହିତାଧିକାରିକଁର ଅଭିଯୋଗ ଅନସାରେ କେତେ ଝନ କରମଚାରିକର ବିରୁଧ୍‌ରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛେ। ଏନ୍‌ତାକି ଟଁକା ମାଗବାର ଘଟନା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ। ଘର ପୁରା ନାଇଁ ହେଇକରି ବିଲ ଉଠାବାର ବାବ୍‌ଦେ ବିଡିଓ ମାନେ ଜାନିଥିଲେ ଭିଲ ନିଜର ସିସିଆରକେ ଯୁଗି କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍‌ଠାନ ଗ୍ରହନ ନାଇଁ କରବାର। ବିଡିଓ ମାନେ ଜିଲପାଲକଁର ଆଘେ ଭଲେଇ ହେବାର ଲାଗି ସବୁବେଲେ ବୁଡି ରହୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଏନ୍‌ତା ଘଟନାରେ ଭିଲ କେହେନସି ସ୍ବେଛା ସେବି ଅନୁଷ୍‌ଠାନ କି ରାଜନୈତିକ ଦଲ ମୁହୁଁ ନାଇଁ ଖୁଲବାର। ନିୟମ ଅନସାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବସ ହେଉ କି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ହିତାଧିକାରିକଁର ଜମା ଖାତାରେ ୪ଟା କିସ୍‌ତିରେ ବିଲ ଟଁକା ଜମା ହେବାର କଥା। ପାଇଖାନା, ରଂଗ, କବାଟ, ଝରକା ଲଗାଲା ଉତ୍‌ରୁ ପୁରା ବିଲ ଦିଆଯିବାର କଥା। ଇତାର ସଁ।ଗେ ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ ଶ୍ରମିକ ବାବଦେ ୧୬ ହଜାର ୫୩୦ ଟଁକା ଆର ୪ ମାସ ଭିତରେ କାମ ସାରଲେ ପ୍ରୋସତ୍।ହନ ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ଦିଆଯିବାର ନିୟମ ଅଛେ। ହେଲେ ବହୁତ ଜାଗାରେ ଇ ନିୟମ ପାଲନ ନାଇଁ ହେବାର। ସେଥିରଲାଗି ଘରମାନେ ଭିଲ ପୁରା ହେଇ ନାଇଁପାରବାର। ହିତାଧିକାରିମାନେ ବାର ବାର ପନ୍‌ଚେତରୁ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଦଉଡି ଦଉଡି ଦରମରା ହେଇଯାଉଛନ। ଜିଲାପାଲକଁର ନିର୍ଦେଶ ପାଲନ ବାହାନାରେ ଶୋଷନର ଶିକାର ହେଉଛନ ହିତାଧିକାରୀ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ଜିଲାପାଲ ସମର୍ଥ ବର୍ମାକୁଁ ପଚରାବାରେ ସେ ଏନ୍‌ତା କିଛି ନିର୍ଦେଶ ନାଇଁ ଦିଆଯାଇ। ଶେଷ କିସ୍‌ତି ବିଲ ଆର ପ୍ରୋସତ୍।ହନ ଟଁକା ଘର ପୁରା ହେଲା ଉତ୍‌ରୁ ଦିଆଯିବା ବଲି ସମକୁ କୁହାଯାଇଛେ। ଯଦି କେହେନସି ଜାଗାରେ ନିୟମ ବିରୁଧ୍‌ରେ କାମ ହେଇଥିତ୍ବାର ଜନାପଡଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍‌ଠାନ ଗ୍ରହନ କରାଯିବା ବଲି ସେ କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

କୋକସରା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ସାନପୋଡାଗୁଡାଠାରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଦଶାବତାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କମିଟି ସଭାପତି ହରେକୃଷ୍ଣ ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭାଜପା ଉପସଭାପତି ବଦ୍ରୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିନିଧରି ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ଥିବା ମୃତଦେହ ଉନ୍ଦେର ନଦୀ ବାଲିରେ ଅଧା ପୋତା ଅବସ୍ଥାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।  ଟିଟିଲାଗଡ ଏସଡିପିଓଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସିନ୍ଧେକେଲା ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଉକ୍ତ ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲାପରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି ।

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ରିଷିଡ଼ା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପୌରକେଲାଠାରେ ସୋମବାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୭ଟି ବୋଦା ଓ ଗରରା ବଳି ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ବିଜେପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ପୋଲିସ ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୩ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ସୋହେଲା କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଚାଲାଣ କରିଛି । 

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁରର ଏକ ରାଇସ ମିଲ ନିକଟ ଗଛମୂଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଏକ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତଦେହଟି ପଚିଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଚୟ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ । 

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ନିକଟ ଏକ ବିଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷତାକ୍ତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସହରର ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ କଡରେ ବହି ଯାଇଥିବା କେନାଲ ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୬।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୋବିନ୍ଦତୋଲା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ କାନଭାସରେ ମା’ ଦଶଭୁଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫାଟକ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି।

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୧୦: ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ଢିପ ଜମିରେ ହୋଇଥିବା ଧାନ ଫସଲ ମରୁଡ଼ି ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲୁଆ ଜମି ମଧ୍ୟ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି। 

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

ଦେଓଗାଁ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଉପରଝର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଁପାଲିର ଜନୈକ ଚାଷୀଙ୍କ ୨୫ ଏକର ଧାନ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ତଳେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ତିତ୍‌ଲି  ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।