ସମ୍ବଲପୁର

ଜିଲାପାଲକଁର ନିର୍ଦେଶରୁ ଫାଏଦା

ଜିଲାପାଲକଁର ନିର୍ଦେଶରୁ ଫାଏଦା
ମାନେଶ୍ୱର ୧୯।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ତିଆରି କାମ ପୂରା କରବାରେ ଦେଶ ଆର ରାଏଜେ ଭଲ ପରଦର୍ଶନ କରିଥିବାର ତାଲିକାରେ ନଁ। ଅଛେ। ଇଥିରଲାଗି ଜିଲା ପରଶାସନକେ ସବୁ ବାହାଦୁରି ଯାଉଛେ। ଜିଲା ପରଶାସନ ତରଫୁ ପନ୍‌ଚେତ କରମଚାରୀ ଇଓ, ଜିଆରଏସ, ସରପଁଚମାନକର ମନବଲ ବଢ଼ାବାର ଲାଗି ସେମାନକୁ ପୁରସ୍‌କୁରୁତ କରାଯାଉଛେ। ହେଲେ ଯେନ୍‌ଥିର ଲାଗି ତାହାକୁ ସନମାନିତ କରାଯାଉଛେ ପରକୁତରେ ଦେଖଲେ ସେଟା ଅଲଗ ରହୁଛେ। ସେ ଭିତ୍‌ରୁ ବହୁତଟେ ଘର ପୁରା ନାଇଁ ହେଇ। ସେଥିରଲାଗି ଘଟନାର ଖୋଲତାଡ କଲେ ଅସଲ କଥାଟା ବାହାରତା ବଲି ଚର୍‌ଚା ହେଉଛେ। ଯେତେ ଜଲଦି ହେବା କାମ ସାରବାକେ ଆର ହିତାଧିକାରିମାନକର ସୁବିଧାର ଲାଗି ଜିଲାପାଲ ପନ୍‌ଚେତ କରମଚାରୀକୁଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଗୁଟେ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଇ ନିର୍ଦେଶକେ ବାହାନା କରି କାମ ନାଇଁ ସାରିକରି ବିଲ ଉଠା ହେଉଛେ। ଜିଲାପାଲ ଦେଇଥିବାର ନିର୍ଦେଶରେ ଛାତ ପକେଇ ବାହାର ଫାଲ କଁ।ଥି ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଆର ରଂଗ ଲଗେଇ ହୀତାଧିକାରିକର ନଁ। ଲେଖି ଘର ପୁରା କର। କବାଟ, ଝରକା ତିଆର କରବାକେ ଅଧ୍‌କା ସମିଆ ଲାଗବା ସେଥିରଲାଗି ଇ ହିସାବେ ହିତାଧିକାରିମାନକର ଲାଭ ଲାଗି ଘର କାମ ସରିଥିବାର ଦେଖାବାକେ କୁହାଯାଇଛେ। ହେଲେ ନିର୍ଦେଶ ପାଲନା ବାହାନାରେ ପନ୍‌ଚେତ କରମଚାରୀମାନେ ଫାଏଦା ନେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଦେଖ୍‌ବାକେ ଗଲେ ହିତାଧିକାରି କର ନଁ।ରେ ଘର ରହୁଛେ। ହେଲେ କାମ ସରପଁଚ, ଜିଆରଏସ, ଇଓ ଆର ଗଁ।ର କୁଜି ନେତାମାନେ କରୁଛନ। ହିତାଧିକାରିକଁର ଅଭିଯୋଗ ଅନସାରେ କେତେ ଝନ କରମଚାରିକର ବିରୁଧ୍‌ରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛେ। ଏନ୍‌ତାକି ଟଁକା ମାଗବାର ଘଟନା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ। ଘର ପୁରା ନାଇଁ ହେଇକରି ବିଲ ଉଠାବାର ବାବ୍‌ଦେ ବିଡିଓ ମାନେ ଜାନିଥିଲେ ଭିଲ ନିଜର ସିସିଆରକେ ଯୁଗି କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍‌ଠାନ ଗ୍ରହନ ନାଇଁ କରବାର। ବିଡିଓ ମାନେ ଜିଲପାଲକଁର ଆଘେ ଭଲେଇ ହେବାର ଲାଗି ସବୁବେଲେ ବୁଡି ରହୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଏନ୍‌ତା ଘଟନାରେ ଭିଲ କେହେନସି ସ୍ବେଛା ସେବି ଅନୁଷ୍‌ଠାନ କି ରାଜନୈତିକ ଦଲ ମୁହୁଁ ନାଇଁ ଖୁଲବାର। ନିୟମ ଅନସାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବସ ହେଉ କି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ହିତାଧିକାରିକଁର ଜମା ଖାତାରେ ୪ଟା କିସ୍‌ତିରେ ବିଲ ଟଁକା ଜମା ହେବାର କଥା। ପାଇଖାନା, ରଂଗ, କବାଟ, ଝରକା ଲଗାଲା ଉତ୍‌ରୁ ପୁରା ବିଲ ଦିଆଯିବାର କଥା। ଇତାର ସଁ।ଗେ ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ ଶ୍ରମିକ ବାବଦେ ୧୬ ହଜାର ୫୩୦ ଟଁକା ଆର ୪ ମାସ ଭିତରେ କାମ ସାରଲେ ପ୍ରୋସତ୍।ହନ ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ଦିଆଯିବାର ନିୟମ ଅଛେ। ହେଲେ ବହୁତ ଜାଗାରେ ଇ ନିୟମ ପାଲନ ନାଇଁ ହେବାର। ସେଥିରଲାଗି ଘରମାନେ ଭିଲ ପୁରା ହେଇ ନାଇଁପାରବାର। ହିତାଧିକାରିମାନେ ବାର ବାର ପନ୍‌ଚେତରୁ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଦଉଡି ଦଉଡି ଦରମରା ହେଇଯାଉଛନ। ଜିଲାପାଲକଁର ନିର୍ଦେଶ ପାଲନ ବାହାନାରେ ଶୋଷନର ଶିକାର ହେଉଛନ ହିତାଧିକାରୀ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ଜିଲାପାଲ ସମର୍ଥ ବର୍ମାକୁଁ ପଚରାବାରେ ସେ ଏନ୍‌ତା କିଛି ନିର୍ଦେଶ ନାଇଁ ଦିଆଯାଇ। ଶେଷ କିସ୍‌ତି ବିଲ ଆର ପ୍ରୋସତ୍।ହନ ଟଁକା ଘର ପୁରା ହେଲା ଉତ୍‌ରୁ ଦିଆଯିବା ବଲି ସମକୁ କୁହାଯାଇଛେ। ଯଦି କେହେନସି ଜାଗାରେ ନିୟମ ବିରୁଧ୍‌ରେ କାମ ହେଇଥିତ୍ବାର ଜନାପଡଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍‌ଠାନ ଗ୍ରହନ କରାଯିବା ବଲି ସେ କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ସୋନପୁର,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ତଥା ଚାଷୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। କମ୍‌ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨ା୧ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଡ୍ୟାମକୁ ସଦଳବଳ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ନିକଟରେ ନଇଁଯାଇଛି । 

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

କଲମପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବରଦୋଳି ଗଁାରେ ରଏବାର ଟୋକି ପରବ୍‌ ପାଲନ ହେଇଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ଧୁମଧାମରେ ସୋମବାର ଦାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା ପାଲନ କରାଯାଇଛେ। 

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ରିଷିଡା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପୁଷ୍‌ପୁନି ହେଉଛେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀକର ଗୁଟେ ସିଘା ପରବ। ଇ ସମିଆରେ ଚାଷୀ ବଛରକୁତା ହାଡ଼ଭଂଗା ପରିଶ୍‌ରମ ଉତାରୁ ଟିକେ ଫୁରସତ୍‌ ପାଏସି। ଅମଲ ହେଇଥିବାର ଫସଲକେ ଘରେ ବେଉଁତେ ରଖାଥୁଆ କରି ବଛ୍‌ରେର କାମ ପଟାସି।

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ  :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଅତାବିରା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟିଲି ପଁଚେତ୍‌ ମହାନଦୀ ଖଁଡ଼ିରେ ଗଲା ୧୫୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ହେବା ଝରା ସମାଜର ୮ ପରିବାର ରହି ଆସୁଛନ୍‌। ଇମାନକର ଜୀବନ୍‌ ଜୀବ୍‌କା ମହାନଦୀର ସଂଗେ ଜୁଡ଼ି ହେଇ ରହିଛେ। 

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୨।୧ କଂସବଧ ଓ ଉଗ୍ରସେନଙ୍କ ରାଜାଭିଷେକ ଦୃଶ୍ୟାଭିନୟ ପରେ ସୋମବାର ୭୦ତମ ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ର୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗତ ୧୧ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ କଂସ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ କଳାକାରଙ୍କ ଅଭିନୟ ଯେଭଳି ଚମତ୍କାର ଥିଲା, ଆଲୋକ ଓ ତୋରଣ ସାଜସଜ୍ଜା ସେଭଳି ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଅନୁକୁଳ ପାଗ ଓ କଳାକାରଙ୍କ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମେତ ଲକ୍ଷାଧିକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମଥୁରାନଗରୀ ଓ ଗୋପପୁରକୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା । 

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି  :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

ଖପ୍ର୍ରାଖୋଲ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପରେ ଯୋଜ୍‌ନା କରି ଲୁକ୍‌କୁ ଜିଁବାର ଖାଏବାର ରଂଗୀନ ସପନ ଦେଖଉଛନ୍‌। ହେଲେ ଆଏଜ୍‌ ବି ଅନେକ ଗଁାଗଁଲିରେ ଭୁଖ୍‌ମରିର ଫଟିକ୍‌ ଚିତ୍‌ର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନାମାନ ତିଆର ହେଉଛେ ସତ୍‌ ହେଲେ ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀକଁର ପାସେ ପୁହୁଁଚି ନାଇଁପାରବାର। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦୁଇଟି ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରଥ ୬୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ୬ଟି ବ୍ଲକ ଓ ସହରର ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯିବ। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

 ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.):ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା। ଏହିକ୍ରମରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ୬୫-ସୋନପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୧୧ ଭୋଟର ଓ ୬୪-ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୮୪ ଜଣ ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। 

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ତରଭା, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ସରକାରୀ ବାଳକ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ତରଭା ବ୍ଲକ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ତରଫରୁ ତୃତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ମହୋସତ୍ବ-୧୯ ଓ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବସନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୧।୧: ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଗତ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥି ରହିଥିବା ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେଉଁ ଦଳରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ ସେ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଆଁ

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଆଁ

ରାଉରକେଲା, ୨୧।୧:  ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ସୋମବାର ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି। ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟେଶନ ପୂର୍ବରୁ ତିଲ୍‌କା ନଗର ନିକଟରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଟ୍ରେନ୍‌ଟି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲା।