ସମ୍ବଲପୁର

ଚୁରକର ଆଡ୍‌ଡା ପାଲଟିଛେ ସମଲପୁରର ମାନେଶ୍ୱର ଛକ

ଚୁରକର ଆଡ୍‌ଡା ପାଲଟିଛେ ସମଲପୁରର ମାନେଶ୍ୱର ଛକ
ମାନେଶ୍ୱର,୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ସଦର ଥାନା ପୁଲିସର କାମକାଜ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୁରୁଷଟି ହେଉଛେ। ବାର ବାର ଚୁରି, ଲୁଟ, ମାରପିଟ, ଇସକୁଲ ଆଘେ ବେଆଇନ ମଦ ବିକ୍‌ରି, ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଭିଲ ଦିନୁଦିନ୍‌କେ ବଢ଼ିଚାଲିଛେ। ଦୁଇ ବଛର ଭିତ୍‌ରେ ଗୁରଦୁଟେ ମାମଲାର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ। ଇଲୋକଟ୍ରୋନିକ୍ସ, କିରାନା, ଅଲଂକାର, ମୋବିଲ, ଉଷୋ ଦୁକାନରୁ ବହୁତ ଥର ଚୁରି ହେଇଛେ। ଇତାର ସଁାଗେ ବଁ୍ୟାକ୍‌ ସମ୍‌ନାରୁ ଲୁଟ, ଘରେ ପଶି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଁକାର ସୁନା, ରୂପା ଗହନା ଚୁରି ହେଲାବାଗିର ବଡଭାରି ଅପରାଧମାନ ଘଟିଛେ। ବଛର ବଛର ବିତି ଯାଇଥିଲେ ଭିଲ ଅଭିଯୁକ୍‌ତମାନକୁ ଧରବାରେ ପୁଲିସ ବିଫଲ ହେଉଛେ। ହାତ ଗନତି କେତେଟା ଚୁରିରେ ପୁଲିସ ସଫଲତା ପାଇଛେ। ହେଲେ ବଡଭାଗି ମାମଲାରେ ପୁଲିସ ହାତେ ଅଭିଯୁକ୍‌ତମାନେ ଧରା ନାଇଁପଡବାର। ଇତାକେ ନେଇ ସାଧାରନରେ ଅସନତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛେ। ସଦର ଥାନା ପୁଲିସର ଅପାର୍‌ଗତା ଲାଗି ସାଧାରନ ଲୁକ୍‌କର ଧନଜୀବନ ପରତି ବିପଦ ରହୁଛେ। ଗୁଟେ ପୁଲିସ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରି ଘଟନାମାନକର ଖୋଲତାଡ କରାଯାଉ ବଲି ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ। ମାନେଶ୍ୱର ଛକରେ ଗଲା ସୋମବାର ଅଧ୍‌ରାତିରେ ଦୁଇ ନମ୍ବର ଥର ଗୁଟେ କିରାନା ଦୁକାନରୁ ଚୁରି ହେଇଛେ। ଇତାକେ ନେଇ ମାନେଶ୍ୱର ଅଂଚଲରେ ଉତେଜନା ଦେଖାଦେଉଛେ। ଯେତେ ଜଲଦି ହେବା ପୁଲିସ ଅଭିଯୁକ୍‌ତମାନକୁ ଧରି ଚୁରି ଟଁକା ଉଧାର କରୁ ନାଇଁ ହେଲେ ଆଂଦୋଲନ କରମୁଁ ବଲି ବେବସାୟୀ ସଂଘ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ। ସୂଚନା ହିସାବେ ସୋମବାର କିରାନା ଦୁକାନ ଚୁରି ସଁାଗେ ଆଘରୁ ମନୋଜ ପାଣିଗ୍ରାହିକଁର ଉଷୋ ଦୁକାନ ନଗଦ ଟଁକା, ସୀମା ଆର ମାନଧାତା ଇଲୋକଟ୍ରନିକ୍ସ ଦୁକାନରୁ ମୋବାଇଲ ଆର ଉନିହଁା ସାମାନ, କିରାନା ଦୁକାନରୁ ନଗଦ ଟଁକା ଆର ସାମାନ, ସୁନା ଦୁକାନରୁ ନଗଦ ଟଁକା ଆର ରୂପା ଅଲଂକାର, ବୃନ୍ଦାବନ ପଧାନକର ଦୁକାନୁ ମୋବିଲ ଚୁରି ବାଗିର ଘଟନା ଭିଲ ପଡି ରହିଛେ। ସେନ୍‌ତା କଣ୍ଟେଇପାଲି ଗଁାର ଅମରିଶ ପୁରୋହିତକଁର ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଁକାର ସୁନା ଗହନା ଚୁରି ହେଇଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍‌ତମାନକୁ ଧରି କେତେ ଚୁରି ସାମାନ ଉଧାର କରି ପୁରୋହିତ ନିଜେ ଅଭିଯୁକ୍‌ତମାନକୁ ପୁଲିସର ଜିମା ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ବାକି ଚୁରି ସାମାନ ଉଧାର କରବାରେ ପୁଲିସ ବିଫଲ ହେଇଛେ। ଚୁରକୁ ଧରବାରେ ପୁଲିସକେ ସାଧାରନ ଲୋକ ସବୁବେଲେ ସାହାଯ୍‌ କରୁଛନ ହେଲେ ପୁଲିସ ଚୁରକର ଟେର ନାଇଁ ପାଏବାର। ସେନ୍‌ତା ବୁଧୁବାର ଦିନ ଜୟରଶ୍ମି ସେଠୀ ନୂଅଁା ଥାନା ଅଧ୍‌କାରୀ ହିସାବେ ଭାର ନେଇଛନ। ତାକର ଲାଗି ଭିଲ ଇ ଚୁରକୁ ଧରବାଟା ଗୁଟେ ଚେଲେଂଜ ପାଲଟିଛେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ତାହାକୁ ପଚରାବାରେ ସେ କହିଛନ ଯେ, ଚୁରି ଘଟନାର ଖୋଲତାଡ କରାଯାଉଛେ, କିଛି ଲୋକ ସଂଦେହେରେ ଅଛନ, ପଚରା ଉଚରା ଭିଲ ଚାଲିଛେ ଜଲଦି ସଭେ ଧରାପଡବେ ବଲି କହିଛନ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ଏସପି ସଞ୍ଜିବ ଆରୋରାକୁଁ ପଚରାବାରେ କହେଲେ ଯେ, ମୋର ସମିଆରେ ସଦର ଥାନାରେ ଇଟା ପହେଲା ଚୁରି ଘଟନା। ଇ ଘଟନାକେ ଗୁରୁତ୍‌ ଦିଆଯାଉଛେ। ଅତି ଜଲଦି ଅଭିଯୁକ୍‌ତମାନେ ଧରାପଡବେ ବଲି ସେ କହିଛନ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଲୋଇସିଂହାରେ ୩ ଦିନିଆ ରାବଣ ଦରବାର ଆରମ୍ଭ

ଲୋଇସିଂହାରେ ୩ ଦିନିଆ ରାବଣ ଦରବାର ଆରମ୍ଭ

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ମା’ ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ  ନବରାତ୍ର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୩ଦିନିଆ ରାବଣ ଦରବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରଖାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାବଣ ଦରବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।  ଏହା ଗୁରୁବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ଚାଲିବ। ବିଶିଷ୍ଟ କଳାକାର ରବୀନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ରାବଣ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ଲୋଇସିଂହା ବସ୍ତିରେ ଦିଗବିଜୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରେ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଦରବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ କିକ୍‌ ବକ୍ସିଂ ଓ କରାଟେ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଟିଟିଲାଗଡ ଓମ ଭେଲି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସଫଳତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ କିକ୍‌ ବକ୍ସିଂ ଓ କରାଟେ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଟିଟିଲାଗଡ ଓମ ଭେଲି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସଫଳତା

ଟିଟିଲାଗଡ/ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାଉରକେଲା ଦୀପିକା ଇଂଲିଶ ମିଡିୟମ ସ୍କୁଲରେ ୧୧ତମ  ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡା କିକ ବକ୍ସିଂ ଓ କରାଟେ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟିଟିଲାଗଡ ଓମ ଭେଲି ସ୍କୁଲର ଛାତୀଛାତ୍ର୍ର ଭାଗନେଇ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୩ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ , ୪ ରୌପ୍ୟ ଓ ୫ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରଙ୍କ ସଫଳତା ନେଇ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ, ଅଭିଭବାକ ଓ ଟିଟିଲାଗଡବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗତ ୧୪ ଓ ୧୫ ତାରିଖ 

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ଧରାପଡ଼ିଲା: କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ୭ ଗିରଫ, ମାରଣାସ୍ତ୍ର ସହ ବୋଲେରୋ,ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ଧରାପଡ଼ିଲା: କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ୭ ଗିରଫ, ମାରଣାସ୍ତ୍ର ସହ ବୋଲେରୋ,ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ଦୁର୍ଗାପୂଜାରେ ବଡ଼ଧରଣର ଡ଼କାୟତି କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଭଣ୍ଡୁର କରିଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼-ବାମରା ରାସ୍ତାର କିରେଇ ସୂତାକଳ ନିକଟରେ ଚାଲିଥିବା ଡକାୟତି ଯୋଜନା ଧରାପଡ଼ିଛି। ଏକ ଡକାୟତ ଦଳର ୭ଜଣଙ୍କୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୩ ଭୁଜାଲି, ୩ ଛୁରି, ଗୋଟିଏ ବାଇକ୍‌ ଓ ଜାଲ ନମ୍ବର ଥିବା ଏକ ବୋଲେରୋ ଗାଡି ଜବତ କରିଛି। 

ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ: ୬ ଗିରଫ,  ୪,୨୮,୪୪୪ ଟଙ୍କା ଜବତ

ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ: ୬ ଗିରଫ, ୪,୨୮,୪୪୪ ଟଙ୍କା ଜବତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ଦୁର୍ଗାପୂଜାକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖାଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁରାବସା ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଚାଲିଥିବା ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। ସେଠାରୁ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ପୋଲିସ ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ନଗଦ ୪ଲକ୍ଷ ୨୮ହଜାର ୪୪୪ ଟଙ୍କା ସହ ୫ଟି ବାଇକ୍‌ ଓ ୯ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, କୁତ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ମା’ଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, କୁତ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ମା’ଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର/କୁତ୍ରା, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଓ କୁତ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ଧୁମଧାମରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା ପାଳିତ ହେଉଛି। ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। ସୁନ୍ଦର ତୋରଣ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମେଢ଼ ସାଙ୍ଗକୁ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସି ଉଠିଛି ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ। ଏ ବର୍ଷ କୁତ୍ରା ଛକର କୁତ୍ରା, ବୁଡାକଟା, ବିରିଙ୍ଗମାଲ, ପଞ୍ଚରା, ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା, ଗୋମାରଡିହି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ମା’ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଉଛି। ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା 

ସୂଚନା ବୋର୍ଡରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍‌: ୧ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ସୂଚନା ବୋର୍ଡରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍‌: ୧ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଜୁନାଗଡ,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ କାଲୋପଲା ବୋର୍ଡିପଡା ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ଥିବା ବୁଲାଣି ସୂଚନା ବୋର୍ଡ (ସୂଚନା ଫଳକ)ରେ ପିଟିହୋଇ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ବାଇକ୍‌ରେ ଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ କୃପା ହରିଜନ(୨୧)। ତାଙ୍କ ଘର  ସାନଫୁର୍ଲା ଗ୍ରାମରେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସେହିପରି ତାଙ୍କ ସହ ବାଇକ୍‌ରେ ବସିଥିବା ଘୋଲିଜିବା 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ମହାନବମୀରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା: ୧୪ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମା’ଦୁର୍ଗା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ମହାନବମୀରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା: ୧୪ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମା’ଦୁର୍ଗା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ଗୁରୁବାର ମହାନବମୀ ଅବସରରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା ଯଥାରୀତି ଚାଲିଛି। ଅଷ୍ଟମୀରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗିରହିଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ଭିଡ଼ ଲାଗିଛି। ମହାନବମୀର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହର ଇବ୍‌ ନଗର, ରଙ୍ଗାଢିପା, ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ, ଗାନ୍ଧୀକ୍ଲବ, ହସ୍ପିଟାଲ ଛକ, ଦୟା ଧର୍ମଶାଳା, ଶଙ୍କରା, ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଲାଇନ୍‌ ପ୍ରଭୃତି ମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ 

ଡକାୟତ ଗିରଫ: ୨ ପିସ୍ତଲ, ୩ ବାଇକ, ମୁଖା ଜବତ

ଡକାୟତ ଗିରଫ: ୨ ପିସ୍ତଲ, ୩ ବାଇକ, ମୁଖା ଜବତ

ଲହୁଣୀପଡା, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଜଣେ ଡ଼କାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଏହି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗମଲେଇ ହାଟରେ ଡକାୟତ ଦଳ ଡକାୟତି ଯୋଜନା କରୁଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଖବରପାଇ ଅତର୍କିତ ଭାବେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା

ଛତ୍‌ର ଯାତ୍ରା, ଲକ୍ଷାଧିକ ବଳି ପଡ଼ିଲା: ପଶୁପକ୍ଷୀ ରକ୍ତରେ ଧୋଇ ହେଲା ରାଜରାସ୍ତା

ଛତ୍‌ର ଯାତ୍ରା, ଲକ୍ଷାଧିକ ବଳି ପଡ଼ିଲା: ପଶୁପକ୍ଷୀ ରକ୍ତରେ ଧୋଇ ହେଲା ରାଜରାସ୍ତା

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡିର ଇଷ୍ଟଦେବୀ ମା’ ମାଣିକେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତଥା ଗଣପର୍ବ ଛତର ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ବୁଧବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ବଳି ପଡିଛି ା ସେଥିପାଇଁ ଭବାନୀପାଟଣା ସହରର ପ୍ରାୟ ୩ କି.ମି. ରାଜରାସ୍ତା ଓ ଉପରାସ୍ତା ବଳି ରକ୍ତରେ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି ା ବଳି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ମୁଣ୍ଡପାତି ସହି ନେଇଛି ା ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ବଳି ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ା

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମେହେବୁବ ନଗରଠାରେ ବନ୍ଧା ପଡିଛନ୍ତି ୧୭ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମେହେବୁବ ନଗରଠାରେ ବନ୍ଧା ପଡିଛନ୍ତି ୧୭ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ

ମଣ୍ଡଲ, ୧୭।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାଦନ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ଷକୁ ୧୦୦ଦିନର କାମ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି  ଯୋଜନା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ ମିଳୁନଥିବାରୁ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉଣା ମାସ ମାସ, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିଳମ୍ବ ହେବାରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜ ପେଟପାଟଣା ପାଇଁ ବାହାରରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ଦାଦନ ଶ୍ରମିକର ଦୁଃଖୀ ଅନ୍ତ ହେଉନାହିଁ କି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକର ସମସ୍ୟା 

ଜୁଆ ଖେଳି ପୋଲିସ ଫାସରେ ଫସିଗଲେ

ଜୁଆ ଖେଳି ପୋଲିସ ଫାସରେ ଫସିଗଲେ

ବିଜେପୁର, ୧୭।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟି.ଗଣ୍ଡପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଜୁଆଖେଳ ଉପରେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରି ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ଏହି ଥାନାର ଟି.ଗଣ୍ଡାପାଲିର ମଗଶୀର ସାହୁ (୪୭), ଚୁଡାମଣି ସାହୁ (୪୦), ସୋନପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଥାନା ଅଧିନ ଗର୍ଜନ ଗ୍ରାମର ବିଷ୍ଣୁ ସାହୁ (୪୩) ଏବଂ ରାମପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାୟାବର୍ହା ଗ୍ରାମର ଜୀବର୍ଦ୍ଧନ ସାହୁ (୬୫) । 

ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଶିକୁଳିରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଲିଲିମା

ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଶିକୁଳିରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଲିଲିମା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୦-
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟାଙ୍ଗରପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ରେଙ୍ଗାଲପାଲି ଝୁମ୍ପୁଡ଼ିପଡ଼ାରେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲିଲିମା ଭରାସାଗରଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଶିକୁଳୀରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିବା ଖବର ଧରିତ୍ରୀରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ିଛି । ବୁଧବାର ଲିଲିମା ଶିକୁଳିରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ରେ ବନ୍ଧା ଯାଇଥିବା ଶିକୁଳିକୁ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲିଲିମାଙ୍କୁ ଭୀମସାର, ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାର ମାନସିକ ରୋଗ ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଲିଲିମା ମାନସିକ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ମୁକ୍ତ ହେବେ ବୋଲି ସଭିଁଏ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ।