Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ମହାରାଜ ସାଗର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବାଟ ଖୋଲିଲା

ମହାରାଜ ସାଗର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବାଟ ଖୋଲିଲା ଟିଟିଲାଗଡ, ୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ସହର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଥିବା ମହାରାଜସାଗରର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ନବକଳେବର ନେଇ ବାଟ ଖୋଲିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୮ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଏହି ପୁରାତନ ଜଳାଶୟର ଉନ୍ନତୀକରଣ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ୨କୋଟି ୮୪ ଲକ୍ଷ ଅର୍ଥ ରାଶି ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବସ୍ତୁତଃ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ପଡି ରହିଥିବା ଏହି ଜଳାଶୟର ପଙ୍କୋଧାର କରାଯିବ। ଗାର୍ଡୱାଲ, ପଥର ପ୍ୟାକିଙ୍ଗ, ଗାଧୁଆ ତୁଠ, ସ୍ଲୁଇସ ଗେଟ, ଜଳାଶୟ ଚାରିପାର୍ଶ୍ୱରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆଲୋକୀକରଣ, ବସିବା ପାଇଁ ବେଞ୍ଚ ନିର୍ମାଣ, ଚାରିକଡରେ ପରିକ୍ରମା ପାଇଁ ପାଦଚଲା ରାସ୍ତା, ବନ୍ଧ ଚାରିକଡରେ ଫୁଲ ଓ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯିବ। ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳାଶୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ସହରର ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣିକୁ ଡ୍ରେନ ସହାୟତାରେ ଡାଇଭର୍ଟ କରାଯାଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ପକା ଯିବାର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି। ସର୍ବୋପରି ଏହି ଜଳାଶୟ ଯେପରି ସହରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମନୋରମସ୍ଥଳ ହୋଇ ପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଏସବୁ ଯୋଜନାର ସଫଳ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ବୟନ କିପରି କରାଯାଇ ପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ଟିଟିଲାଗଡ ପୌର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଏକ ଖୋଲା ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋପବନ୍ଧୁ ପାର୍କଠାରେ ଆହୂତ ବୈଠକରେ ସହରର ବହୁ ନାଗରିକ, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଜଳାଶୟର ନବକଳେବର ଦିଗରେ ସେମାନଙ୍କ ମତ ରଖିଥିଲେ। ପୌର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ଦିଗରେ ସହରବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରାଯାଇଥିଲା। ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରାଧାକାନ୍ତ ପାଢୀ, ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର ରାମ ବେହେରା, ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ ପ୍ରଧାନ, ସରୋଜ ଦାସ, ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ପିତାମ୍ବର ବଗର୍ତ୍ତି, ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ସଭାପତି ତ୍ରିନାଥ ସରାଫ, ଚ୍ୟାମ୍ବର୍ସ ଅଫ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ସଭାପତି ଇଶ୍ୱର ଜୈନ, ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ଉତ୍ତମା ନାଏକ, କୈଳାସ ବେହେରା, ରଣଜିତ ପୃଷ୍ଟି ପ୍ରମୁଖ ସେମାନଙ୍କ ମତ ରଖିଥିଲେ। ପୌରପରିଷଦର ଏହି ନୂତନ ପରିକଳ୍ପନାକୁ ବୈଠକରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା। ପୌରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମହାରାଜ ସାଗରର ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଉନ୍ନତୀକରଣ ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଚାର କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବାରୁ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ନାଗ ବିଧାୟିକା ସାହୁ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କଠାରେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକରେ ଟିଟିଲାଗଡ ଉପଜିଲାପାଳ ଗିରୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ତହସିଲଦାର ଏସ. ଡୁଙ୍ଗଡୁଙ୍ଗ, ଏସ୍‌ଡିପିଓ ସରୋଜ ମହାପାତ୍ର, ଆଇଆଇସି ବିଜୟାନନ୍ଦ କରକରା, ପୌର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ଅଞ୍ଜନା ବର୍ମା, ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଯମୁନା ପାଢୀ, ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରଧାନ, ବିଧାୟିକାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଅରୁଣ ମିଶ୍ର, ଶିକ୍ଷାବିତ ଜଗନ୍ନାଥ ପଣ୍ଡା, ରାଜୀବ ଲୋଚନ ପାଢୀ, ଯୁଗଳ କିଶୋର ଷଡଙ୍ଗୀ, ପ୍ରେମଚନ୍ଦ ଜୈନ, ଦିଲୀପ ବାଗ, ମାରୱାଡି ୟୁବାମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଶମ୍ଭୁପ୍ରସାଦ ଗୋୟଲ, ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ସଭାପତି ଦୀପକ ଗୋୟଲ, ଶମ୍ଭୁପ୍ରସାଦ ସାହୁ, ପୌରଯନ୍ତ୍ରୀ ନୀଳକଣ୍ଠ କିଷାନ, ବିଶ୍ୱପ୍ରୀୟ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ମହାରାଣୀ ସାଗର ଆବଶ୍ୟକ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ବ୍ୟବହାର ଅନୁପଯୋଗୀ ହୋଇ ପଡିଛି। ଜଳାଶୟର ପାଣି ଦୁର୍ଗନ୍ଧମୟ ହୋଇଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଜଳାଶୟ ଦିନେ ସହରବାସୀଙ୍କ ଆଶାଭରସା ଥିଲା ତାହା ଏବେ ଯେମିତି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ ପାଲଟି ଯାଇଛି। ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାହା ସାକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ସମ୍ବଲପୁର

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଡାକ୍ତର ସୁବୋଧ ନାୟକଙ୍କୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଡାକ୍ତର ନାୟକ ଘରକୁ ଫେରି ବିଶ୍ରାମରେ ଅଛନ୍ତି। ହେଲେ ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ସେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି ବୋଲି ରୋକ ଠୋକ ମନା କରିଛନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ଆଘାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧାର ଆସିଛି, ହେଲେ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍‌ ନାହିଁ। ରୋଗୀ ସେବା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ କରି ଦେଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ହାତରେ ଶାସନ ଭାର ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ଇଙ୍ଗିତରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟ ଶାସନରେ ଅମଲାଙ୍କ ଭୂମିକା ନେଇ କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ବେଶ୍‌ ସରଗରମ ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଶାସକ ବିଜେଡିର ଏମ୍‌ପି ଓ ବିଧାୟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମତ ଦେଇଥିବା ନଜର ରହିଛି। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁର ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ସିଧା ସଳଖ ଅମଲାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିବା ସହ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ବେଆଇନ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ମୃତ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଚାରମାଳ ଥାନା ହେଲେଇ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟୋନ କ୍ରଶରରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମେଶିନ ଯୋଗେ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ୫ଟା ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ଅପରେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଅପରେଟର ଜଣକ ହେଲେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସିଂ। ଖବର ପାଇ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ଦଳେଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର/ମାନେଶ୍ୱର/ପଡିଆବାହାଲ, ୨୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପଡିଆବାହାଲ ନିକଟସ୍ଥ ଗଉଡପାଲି ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମାଳତି ନଦୀ ତଳକୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଖସି ପଡିଛି । ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ନାମକ ଏହି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ (ଓଡି ୧୫ ଏଫ୍‌-୯୦୧୧)ଟି ସମ୍ବଲପୁରରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ୪୫ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୫୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୮ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବସ୍‌ ଭିତରୁ ୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

 ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପର୍ଶୁରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ଦେବଗଡ଼,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଦେବଗଡ଼ ପୋଲିସ ଏକ ଜାଲନୋଟ୍‌ କାରବାର କରୁଥିବା ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ଜିଲାର ରିଆମାଳ ଥାନାଞ୍ଚଳ ଓ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ମୂଲ୍ୟର ଜାଲ୍‌ନୋଟ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଜୁନାଗଡ,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଣ୍ଡାଖାଲପଡାଠାରେ ସୋମବାର ସବିତା ନାମ୍ନୀ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଲୋକେ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଶାଶୁ ହର୍ଷ, ଶ୍ୱଶୁର ପିଲାକୁନୁ ଓ ଦିଅର ରିତିକ ଓ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମଗଡ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତା ସୋମବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସାରାରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପକାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧: ରାଉରକେଲା ସହରରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଝିରପାଣି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦର୍ଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ପୁଣି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୧- ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସେତୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏହି ସେତୁ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହେବେ। ବିଶେଷକରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାର ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ, ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦ ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ର