ସମ୍ବଲପୁର

ମୁର୍‌ତୁକେ ଟାକିଛନ ଅସହାୟ ପାନୁରୀ

ମୁର୍‌ତୁକେ ଟାକିଛନ ଅସହାୟ ପାନୁରୀ
ମୋହନଗିରି,୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ମୋହନଗିରି ପାହାଡିଆ ଅଂଚଲର ଗୁଟେ ଛୁଟିଆ ଗଁ।ହେଉଛେ ତେନ୍ତୁଲୀପଡା। ଇଠାନେ ଆଦିବାସୀ କୁଟିଆ କଂଧ ରହେସନ। ସେ ଗଁ।ର ବହ ହେଉଛନ କରେଲି ଦିଗାଲ। ପୁଓ ଝି କେ ଧରି ତାକର ସୁଖି ସଁସାର ଠିକ୍‌ ଚାଲୁଥିଲା ବେଲକେ ଇ ଆଦିବାସୀ ଗରିବ କୁଟୁମ ଉପରେ ମାଡିବସଲା ଉବେଲିଆ ଦୁଖର ପାହାଡ଼। ବଛରେ ତଲେ ସ୍ବାମୀ ତାଲେଶ୍ୱର ଦୀଗାଲ ଜରେ ପଡି ଆରପାରକେ ଚାଲିଗଲେ। ଇତାର ଉତରୁ ୧୪ ବଛରର ଯୁଆନ ଝି ପନୁରୀ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା, ଖେଲକୁଦ୍‌ କଲା ବଏସେ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପଡଲେ। ଏହେଦ୍‌କା ବିଧବା କରେଲିର ଦୁଖ କହେଲେ ନାଇଁ ସରେ। ସ୍ବାମୀ ତାଲେଶ୍ୱର ଜିଁଥିଲା ବେଲକେ ଝି କେ ପାଖର ଆଖର ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ନେଇ ଉଷୋକଷା କରୁଥିଲେ। ସେ ଗଲା ଉତରୁ କୁଟୁମ୍‌ରେ ଚୁଲ୍‌ହି ବେଲେ ଜଲ୍‌ଲେ ବେଲେ ନାଇଁ, ଭୁଖ ଉପାସେ ଦିନ ଗଡୁଛେ। ଏନ୍‌ତା ଅବସତାରେ ଝି ର ଉଷୋକଷାର ଲାଗି ତାକରନେ କିଛି ଉପେ ନାଇଁନ। ଝି’ର କଥା ଭାବି ଭାବି ତାକର ବୁଧିଅକଲ ବନା ହେଇଯାଉଛେ। ରୁଗର ଦାଉରେ ପାନୁରୀ ଦିନୁ ଦିନକେ ଶୁଖା କାଠ୍‌ ବାଗିର ହେଇ ଯାଉଛନ, ହାତ ଗୋଡ ସବୁ ସଁପୁର ସଁପୁର ହେଇ ଯାଉଛେ, ଚଲାବୁଲା କରି ନାଇଁପାରବାର ଯେ ସବୁବେଲେ ଖଟକେ ଆଦରି ପଡି ରହିଛନ। ଦରକାର ପଡଲେ ମା’ ନ ତଁ।କର ସାହା ଭରଷା ହେଇଛେ। ତାହାକୁ ଦେଖଲେ ଲାଗୁଛେ ସତେ ଯେନ୍‌ତା ଅସହାୟ ହେଇ ସେ ନିଜର ମୁରତୁକେ ଟାକିଛନ। ଲୁହୁଭରା ଛଲଛଲ ଅଁ।ଖି, ଥର ଥର ଚଁଡ ହେଲେ କଥା କହେବାର ବପୁ ନାଇଁ ତାକର। ବିଧବା ମା’ ଛୁଆପୁତାକର ଲାଗି ଦୁଇବେଲି ଖାଏବାଟା ଯୁଟେଇ ନାଇଁ ପାରଲେ ଯେ ପାହାଡ ଉପରେ ଥିବାର ନିଜର ଘରଦୁଆର ଛାଡି କୁଟମବସିଆ ମୋହନଗିରିର ସିନ୍ଦୁରବାହାଲିକେ ପଲେଇ ଆଇଛନ। ସିନ୍ଦୁରବାହାଲିରେ ଥିବାର ଭାଇ ବୃହଷ୍ପତି ଘରେ ସେ ପୁଓ ଆର ରୁଗିଆ ଝି କେ ଧରି ଆଶ୍‌ରେ ନେଇଛନ। ଝି’ର ଏନ୍‌ତା ଅବସ୍‌ତା ଲାଗି ମା’କେନ୍‌କେ କାମବୁତା ଭିଲ କରିଯାଇ ନାଇଁ ପାରବାର। ଇ ଦୁଖି କୁଟୁମଟା ପୁରା ସୁଖବାସୀ ଆଏ। ଘର କି ଜମିବାଡି ବଲି କିଛି ନାଇଁ। କରେଲି ଆଏଜତକ୍‌ ବିଧବା ଭତ୍ତା ଭିଲ ନୁହେ ପାଆନ। ରାସନ କାର୍ଡରୁ ଯାହା ଚାଉଲ ପାଉଛନ ସେଟା ନ ତାକର ସାହା ଭରଷା ହେଇଛେ। ପରଶାସନ ଇ କୁଟମ୍‌ ଉପରେ ନଜର ଦେଇ ଦୁଖ୍‌ ଦୂର କରବାକେ ସାଧାରନରେ ଦାବି ହେଉଛେ। ସେନ୍‌ତା ପରଶାସନ ରୁଗୀଆ ପାନୁରୀକେ ଚିକିସତ୍ା ସୁବିଧା ଯୁଗେଇଦେଲେ ଉବେଲି ଲିଭିଯିବାକେ ବସିଥିବାର ଦୀପଟା ଫେନ ଘାଏ ଜଲି ଉଠ୍‌ତା ବଲି ଲୋକ କହୁଛନ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଟଙ୍କା ଦେଉନି ଗାୟତ୍ରୀ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର, ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ୨୦ ସବ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର

ଟଙ୍କା ଦେଉନି ଗାୟତ୍ରୀ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର, ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ୨୦ ସବ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର-ଅନୁଗୋଳ ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରି ଥାକିଆ ହେଉଛି। ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଗାୟତ୍ରୀ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର। ଏହି ସଂସ୍ଥା କିନ୍ତୁ ବିବାଦର ଜାଲରେ ଏମିତି ଗୁଡେଇ ହୋଇ ରହିଛି ଯେ, ସେଥିରୁ ମୁକୁଳି ପାରୁନି। 

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

ସେରଗଡ଼,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ଘୋଡ଼ାବନ୍ଧ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଚାରା ରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବିଡିଓଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ

ବିଡିଓଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ

କେସିଙ୍ଗା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଥିବା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି । ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଡିଓଙ୍କ ନିକଟରେ କେସିଙ୍ଗା ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୩ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଲୁଟେରା

ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୩ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଲୁଟେରା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୧।୯: ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚମାସରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସନ୍ନିକଟ ସଦାଇପାଲି-କନ୍ଧପାଲି ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ମାଡ ମାରି ତାଙ୍କଠାରୁ ୧ଲକ୍ଷ ୭୫ହଜାର ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। 

ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟାଭାବ: ଚଟାଣରେ ଗଡ଼ୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟାଭାବ: ଚଟାଣରେ ଗଡ଼ୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୯: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି । ଏଠାରେ କେବଳ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣର ଅଭାବ ରହିଛି, ତାହା ନୁହେଁ । 

ଜର୍ଜଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଲେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଜର୍ଜଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଲେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ନୂଆଗାଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରାଜନୈତିକ ଭାର ଏକାକୀ ସମ୍ଭାଳି ତଥା ଅନ୍ୟ ଦିନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଅନ୍ତିମରେ ବୀରମୀତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଟାଣୁଆ ଆଦିବାସୀ ନେତା ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଯୋଗଦେଲା ପରେ ରାଞ୍ଚତ୍ ବିମାନ ବନ୍ଦରଠାରେ ଜର୍ଜଙ୍କୁ ଓଡିଶାର କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନେ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ପାମରା ଗାଁରେ ବାଲ୍ମିକୀ ରାମାୟଣ ପଠନ

ପାମରା ଗାଁରେ ବାଲ୍ମିକୀ ରାମାୟଣ ପଠନ

ବଡଗାଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାମରା(ଜୁନାପଡା) ଗ୍ରାମରେ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ନବମତମ ବାର୍ଷିକ ଇନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୧୧ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ।

ଲଘୁଚାପ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏନଡିଆରଏଫ ସଜାଗ

ଲଘୁଚାପ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏନଡିଆରଏଫ ସଜାଗ

କେସିଙ୍ଗା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମଗ୍ର କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ବର୍ଷା ହେଉଛି ।

ହାଇୱାରେ ବାଲି ଚାଲାଣ ଯୋଗୁ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ରାସ୍ତା

ହାଇୱାରେ ବାଲି ଚାଲାଣ ଯୋଗୁ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ରାସ୍ତା

ବଡଗାଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫୁଲବାରୀ ପଞ୍ଚାୟତର କୁରେଇବଗା ଗ୍ରାମରୁ ଭୋଇପାଲିଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଚୁ ରାସ୍ତା କାମ ୬ମାସ ପୂର୍ବେ ଶେଷ ହୋଇଛି । 

ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ସୁୁନ୍ଦରଗଡ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସଭାନେତ୍ରୀ ବିଧାୟିକା ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଆସନ୍ତା ୨୪ତାରିଖଠାରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମହିଳା ସମାବେଶ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ମହିଳା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜବାଟୀଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଜାଲ ନୋଟର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା ପୋଲିସ: ୨ଗିରଫ

ଜାଲ ନୋଟର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା ପୋଲିସ: ୨ଗିରଫ

ଧର୍ମଗଡ,୨୧। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଜାଲ ନୋଟ ରାକେଟକୁ ଠାବ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧ କର୍ମଶାଳା

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧ କର୍ମଶାଳା

ବୀରମହାରାଜପୁର,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର ସୁବଳୟା କଲେଜରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।