ସମ୍ବଲପୁର

ଜୟବୁଡିଆ ଗାଁରେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର

ଜୟବୁଡିଆ ଗାଁରେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର



ଲଖନପୁର ,୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ବଞ୍ଜରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଜୟବୁଡିଆ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ହାହାକାର ପଡ଼ିଛି । ଗ୍ରାମରେ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏକ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । ଏହା କେବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଉକତ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟ ଜଳ ଟୋପାଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ବ୍ଲକ୍‌ ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ । ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅସନ୍ତୋଷ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୪୯ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ,ଉପରୋକ୍ତ ଗାଁରେ ୧୨୭ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ। ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରହିଛି ୧୧ ନଳକୂପ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୬ ନଳକୂପ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ନଳକୂପ ଅଚଳ ରହିଛି । ଏହି ଅଚଳ ନଳକୂପକୁ କେବେ ମରାମତି କରାଯାଉନାହିଁ। ଯେଉଁସବୁ ନଳକୂପ ଚାଲୁଛି ସେ ସବୁରୁ ଆଇରନ୍‌ ମିଶା ନାଲିରଙ୍ଗର ଦୂଷିତ ପାଣି ବାହାରୁଛି । ଏହି ପାଣିରେ ରୋଷେଇ କଲେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉପେଯାଗୀ ହେଉନାହିଁ। ଗ୍ରାମରେ କେତେକ ଘରେ କୂଅ ରହିଛି । ଏଥିରୁ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟ ଜଳ ନେଇ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମ୍ଭବପର ହେଉନାହିଁ। ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଏହି କୂଅ ସବୁ ଶୁଖିଯାଉଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରାମରେ ଏକ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପ୍ରଶାସନ ଓ ବ୍ଲକ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଗତ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ପାଣି ଉଠାଇବାପାଇଁ ଏକ ମଟର ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗଭୀର ନଳକୂପ ଦୀର୍ଘଦିନ ପଯର୍‌ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନ ହୋଇ ପଡି ରହିବାରୁ ଏହାର ସୁଯୋଗନେଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ମୋଟର ଚୋରି କରି ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ଏଥିପାଇଁ ଦୀର୍ଘମାସ ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିରହିଲା। ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଚର୍ତୃଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ପାଣ୍ଠିରୁ ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନୂଆ ମୋଟର ଲଗାଇବା ସାଙ୍ଗକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପାଇପ୍‌ ବିଛା କାମ ହେଲା। ଏହା ବିଭାଗୀୟ କାମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ନିର୍ମାଣକାମ ନିଜେ ସରପଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ ଗତ ଜୁନ୍‌ ୯ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପାଇପ୍‌ ବିଛା ଓ ପାଣି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପୋଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିବାପରେ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରାଏଲ୍‌ ସମୟରେ ପାଣିର ପ୍ରେସର୍‌ରେ ବିଛାଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଫାଟି ଯାଇଛି । ଏହି ପାଇପ୍‌ ସବୁ ନିମ୍ନମାନର ବିଛାଯାଇଛି । ଏହି ବିଛାଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ ଡ୍ରେନ୍‌ର ଗଭୀରତା ଠିକ୍‌ ହିସାବରେ ଖୋଳାଯାଇନାହିଁ । ଏହି ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ପାଇପ୍‌ ବିଛା ପୂର୍ବରୁ ଓ ପରେ ବାଲି ବିଛାଇବା ନିୟମ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା କରା ଯାଇନାହିଁ । ପାଣି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପୋଷ୍ଟସବୁ ନିମ୍ନମାନର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସୂଚନା ଫଳକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସର୍ବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଲେଖାଯାଇନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚୟତ ଚର୍ତୃଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ପାଣ୍ଠିରୁ ପୁଣି ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ରଖାଯାଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଗୁଣନିଧି ଦଣ୍ଡସେନା ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ବିଡିଓ,ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଗ୍ରାମକୁ ଆସି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଦନ୍ତକରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ୧ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାଯର୍‌ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟସୀମା ଅତିବାହିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକ୍ଷମ ନ ହୋଇ ସେମିତି ପଡି ରହିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବିଡିଓଙ୍କ ବଦଳି ହୋଇଯାଇଛି । ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଧନଞ୍ଜୟ ସେଠ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସେ ଏଥିରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସେଠ୍‌ କହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ଓଟି କହିଛନ୍ତି ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବିଡିଓ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମପାଇଁ ଏହା କରାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ନିମ୍ନମାନର କାମକୁ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଗୀତାଞଳି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଏହି ନିର୍ମାଣକାମ ହୋଇନାହିଁ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ(ପିଇଓ) ନିଶିକାନ୍ତ ଚାନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଏହା ବିଭାଗୀୟ କାମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସରପଞ୍ଚ ଏହାକୁ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସରପଞ୍ଚ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠ୍‌ ନିଜେ ଏହି କାମ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆଉ କହିଛନ୍ତି କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ପାଇପ୍‌ର ମାନନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା ପରେ ଏହି ପାଇପ୍‌ ବିଛାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ତାଙ୍କର କିଛି ଦୋଷ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ସମ୍ବଲପୁର

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭଲିବଲ: ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ସମ୍ବଲପୁର, କୋରାପୁଟ ବିଜୟୀ

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭଲିବଲ: ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ସମ୍ବଲପୁର, କୋରାପୁଟ ବିଜୟୀ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୧।୪ (ବ୍ୟୁରୋ)- ୭୫ତମ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭଲିବଲ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌-୨୦୧୮ ଶନିବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ମ୍ୟାଚ ସମ୍ବଲପୁର ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ପଡିଆସ୍ଥିତ ୩ଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ପ୍ରଥମ ଏସଏସବିଏମ୍‌ ସମ୍ବଲପୁର, ଓଏସଏପି ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ୍‌ ବିପିଡି, ଅନୁଗୋଳ, ୱାଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ପ୍ରଥମ ଆଇଆରବିଏନ୍‌ କୋରାପୁଟ ବିଜୟୀ ହୋଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜୟନାରାୟଣ ଅସୁସ୍ଥ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବୁର୍ଲା ନିଅାଗଲା

ଜୟନାରାୟଣ ଅସୁସ୍ଥ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବୁର୍ଲା ନିଅାଗଲା

ସୋହେଲା,୨୧୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ବନାବିରା ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଓ ଡିଲେଶ୍ୱର ସାହୁ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ଉପକାରାଗାରରେ ଥିବା ଭାଜପାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଫଳରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଅାଯାଇଛି ଗତ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଜୟନାରାୟଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥତ୍ଲେ ଜେଲ ଡାକ୍ତର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚତର ଚିକିତ୍ସାର ଅାବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ଜଣାଇବା ପରେ ଜେଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟରେ ଦରଖାସ୍ତ ଦେବା ପରେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅାବେଦନକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଥତ୍ଲେ

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଖଡ଼ିଆଳ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସିବିଏସଇ ଢାଞ୍ଚାରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନକୁ ୩ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ବିତିଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକର ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ଦାବିପତ୍ର ଲଟକାଇଲେ

ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ଦାବିପତ୍ର ଲଟକାଇଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧। ୪- ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଶନିବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ପୌର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉତଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକାର ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଏଟିଏମ ଟଙ୍କାଶୂନ୍ୟ ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦ: ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡ଼ିର ଧାରଣା

ଏଟିଏମ ଟଙ୍କାଶୂନ୍ୟ ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦ: ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡ଼ିର ଧାରଣା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧। ୪- ଦେଶରେ ଅନେକ ଏଟିଏ ଟଙ୍କାଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକେ ବହୁବିଧ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ବରଗଡ଼ ବିଜେଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ସହରର ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇ ତାର ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ଓକିଲଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି

ଓକିଲଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି

ସୋହେଲା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୋହେଲା-ପଦ୍ମପୁର ରୋଡସ୍ଥିତ ଓକିଲ ହାରାଧନ ବାଞ୍ଜିଙ୍କ ଘରୁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଗହଣା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ନାବଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ନାବଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୪- ବରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନ ଘୁଲିପାଲିରେ ୨୦୧୪ରେ ଘଟିଥିବା ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶନିବାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବରଗଡ଼ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରା ଜଜ(ଏଡିଜେ) ପ୍ରଣବ କୁମାର ପାତ୍ର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଘୁଲିପାଲି ଗ୍ରାମର ପରଦେଶୀ ସାହୁଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ତୁଷୁରା ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଲକ ଓ ତୁଷୁରା ଏନଏସିରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ତୁଷୁରା ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି। ତୁଷୁରା ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାଗ୍ୟଶ୍ରୀ ନାଗ, ପୃଥିରାଜ ନନ୍ଦ, ଭିକାରୀ ରଣା, ପ୍ରତାପ ହୋତା, ବୃନ୍ଦାବନ ମେହେର ପ୍ରମୁଖ ଭାଜପା ଶାସିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଶେଦଗାର କରିଥିଲେ।

ମନମୁଖି ମନୋନୟନ ପରୀକ୍ଷା: ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ, ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା

ମନମୁଖି ମନୋନୟନ ପରୀକ୍ଷା: ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ, ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଦେଓଗାଁ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଦେଓଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଜରାସିଂହା ନେତ୍ରଭାନୁ ହାଇସ୍କୁଲ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଜବାହାର ନବୋଦୟବିଦ୍ୟାଳୟ ମନୋନୟନ(ଜେଏନବିଏସଟି) ପରୀକ୍ଷା। ସରକାର ଖରାକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ମନମୁଖି ବିଭାଗୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁ ୪୪ ଡିଗ୍ରୀରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଶତାଧିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ତଥା ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଶନିବାର କ୍ଷେତରାଜପୁର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ କମିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟି ମାଙ୍ଗେଲାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ସଭାପତି ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ସମ୍ପାଦକ ମଙ୍ଗତୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଜୟଦୟାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ପ୍ରଦୀପ କାଶ୍ମିରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨୬ରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ

ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨୬ରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବୈଦ୍ୟନାଥ ଛକ ସ୍ଥିତ ଡ. ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୁଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସୂତୀ ବିଭାଗରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ସହ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୨୬ ତାରିଖରୁ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧। ୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଶନିବାର କ୍ଷେତରାଜପୁର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ କମିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟି ମାଙ୍ଗେଲାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ସଭାପତି ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ସମ୍ପାଦକ ମଙ୍ଗତୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଜୟଦୟାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ପ୍ରଦୀପ କାଶ୍ମିରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।