Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ଜୟବୁଡିଆ ଗାଁରେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର

ଜୟବୁଡିଆ ଗାଁରେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର ଲଖନପୁର ,୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ବଞ୍ଜରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଜୟବୁଡିଆ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ହାହାକାର ପଡ଼ିଛି । ଗ୍ରାମରେ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏକ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । ଏହା କେବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଉକତ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟ ଜଳ ଟୋପାଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ବ୍ଲକ୍‌ ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ । ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅସନ୍ତୋଷ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୪୯ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ,ଉପରୋକ୍ତ ଗାଁରେ ୧୨୭ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ। ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରହିଛି ୧୧ ନଳକୂପ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୬ ନଳକୂପ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ନଳକୂପ ଅଚଳ ରହିଛି । ଏହି ଅଚଳ ନଳକୂପକୁ କେବେ ମରାମତି କରାଯାଉନାହିଁ। ଯେଉଁସବୁ ନଳକୂପ ଚାଲୁଛି ସେ ସବୁରୁ ଆଇରନ୍‌ ମିଶା ନାଲିରଙ୍ଗର ଦୂଷିତ ପାଣି ବାହାରୁଛି । ଏହି ପାଣିରେ ରୋଷେଇ କଲେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉପେଯାଗୀ ହେଉନାହିଁ। ଗ୍ରାମରେ କେତେକ ଘରେ କୂଅ ରହିଛି । ଏଥିରୁ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟ ଜଳ ନେଇ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମ୍ଭବପର ହେଉନାହିଁ। ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଏହି କୂଅ ସବୁ ଶୁଖିଯାଉଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରାମରେ ଏକ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପ୍ରଶାସନ ଓ ବ୍ଲକ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଗତ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ପାଣି ଉଠାଇବାପାଇଁ ଏକ ମଟର ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗଭୀର ନଳକୂପ ଦୀର୍ଘଦିନ ପଯର୍‌ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନ ହୋଇ ପଡି ରହିବାରୁ ଏହାର ସୁଯୋଗନେଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ମୋଟର ଚୋରି କରି ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ଏଥିପାଇଁ ଦୀର୍ଘମାସ ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିରହିଲା। ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଚର୍ତୃଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ପାଣ୍ଠିରୁ ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନୂଆ ମୋଟର ଲଗାଇବା ସାଙ୍ଗକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପାଇପ୍‌ ବିଛା କାମ ହେଲା। ଏହା ବିଭାଗୀୟ କାମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ନିର୍ମାଣକାମ ନିଜେ ସରପଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ ଗତ ଜୁନ୍‌ ୯ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପାଇପ୍‌ ବିଛା ଓ ପାଣି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପୋଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିବାପରେ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରାଏଲ୍‌ ସମୟରେ ପାଣିର ପ୍ରେସର୍‌ରେ ବିଛାଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଫାଟି ଯାଇଛି । ଏହି ପାଇପ୍‌ ସବୁ ନିମ୍ନମାନର ବିଛାଯାଇଛି । ଏହି ବିଛାଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ ଡ୍ରେନ୍‌ର ଗଭୀରତା ଠିକ୍‌ ହିସାବରେ ଖୋଳାଯାଇନାହିଁ । ଏହି ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ପାଇପ୍‌ ବିଛା ପୂର୍ବରୁ ଓ ପରେ ବାଲି ବିଛାଇବା ନିୟମ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା କରା ଯାଇନାହିଁ । ପାଣି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପୋଷ୍ଟସବୁ ନିମ୍ନମାନର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସୂଚନା ଫଳକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସର୍ବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଲେଖାଯାଇନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚୟତ ଚର୍ତୃଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ପାଣ୍ଠିରୁ ପୁଣି ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ରଖାଯାଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଗୁଣନିଧି ଦଣ୍ଡସେନା ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ବିଡିଓ,ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଗ୍ରାମକୁ ଆସି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଦନ୍ତକରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ୧ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାଯର୍‌ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟସୀମା ଅତିବାହିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକ୍ଷମ ନ ହୋଇ ସେମିତି ପଡି ରହିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବିଡିଓଙ୍କ ବଦଳି ହୋଇଯାଇଛି । ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଧନଞ୍ଜୟ ସେଠ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସେ ଏଥିରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସେଠ୍‌ କହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଆର୍‌ଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ଓଟି କହିଛନ୍ତି ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବିଡିଓ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମପାଇଁ ଏହା କରାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ନିମ୍ନମାନର କାମକୁ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଗୀତାଞଳି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଏହି ନିର୍ମାଣକାମ ହୋଇନାହିଁ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ(ପିଇଓ) ନିଶିକାନ୍ତ ଚାନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଏହା ବିଭାଗୀୟ କାମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସରପଞ୍ଚ ଏହାକୁ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସରପଞ୍ଚ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠ୍‌ ନିଜେ ଏହି କାମ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆଉ କହିଛନ୍ତି କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ପାଇପ୍‌ର ମାନନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା ପରେ ଏହି ପାଇପ୍‌ ବିଛାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ତାଙ୍କର କିଛି ଦୋଷ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁର

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଡାକ୍ତର ସୁବୋଧ ନାୟକଙ୍କୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଡାକ୍ତର ନାୟକ ଘରକୁ ଫେରି ବିଶ୍ରାମରେ ଅଛନ୍ତି। ହେଲେ ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ସେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି ବୋଲି ରୋକ ଠୋକ ମନା କରିଛନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ଆଘାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧାର ଆସିଛି, ହେଲେ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍‌ ନାହିଁ। ରୋଗୀ ସେବା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ କରି ଦେଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ହାତରେ ଶାସନ ଭାର ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ଇଙ୍ଗିତରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟ ଶାସନରେ ଅମଲାଙ୍କ ଭୂମିକା ନେଇ କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ବେଶ୍‌ ସରଗରମ ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଶାସକ ବିଜେଡିର ଏମ୍‌ପି ଓ ବିଧାୟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମତ ଦେଇଥିବା ନଜର ରହିଛି। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁର ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ସିଧା ସଳଖ ଅମଲାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିବା ସହ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ବେଆଇନ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ମୃତ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଚାରମାଳ ଥାନା ହେଲେଇ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟୋନ କ୍ରଶରରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମେଶିନ ଯୋଗେ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ୫ଟା ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ଅପରେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଅପରେଟର ଜଣକ ହେଲେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସିଂ। ଖବର ପାଇ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ଦଳେଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର/ମାନେଶ୍ୱର/ପଡିଆବାହାଲ, ୨୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପଡିଆବାହାଲ ନିକଟସ୍ଥ ଗଉଡପାଲି ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମାଳତି ନଦୀ ତଳକୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଖସି ପଡିଛି । ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ନାମକ ଏହି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ (ଓଡି ୧୫ ଏଫ୍‌-୯୦୧୧)ଟି ସମ୍ବଲପୁରରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ୪୫ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୫୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୮ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବସ୍‌ ଭିତରୁ ୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

 ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପର୍ଶୁରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ଦେବଗଡ଼,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଦେବଗଡ଼ ପୋଲିସ ଏକ ଜାଲନୋଟ୍‌ କାରବାର କରୁଥିବା ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ଜିଲାର ରିଆମାଳ ଥାନାଞ୍ଚଳ ଓ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ମୂଲ୍ୟର ଜାଲ୍‌ନୋଟ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଜୁନାଗଡ,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଣ୍ଡାଖାଲପଡାଠାରେ ସୋମବାର ସବିତା ନାମ୍ନୀ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଲୋକେ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଶାଶୁ ହର୍ଷ, ଶ୍ୱଶୁର ପିଲାକୁନୁ ଓ ଦିଅର ରିତିକ ଓ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମଗଡ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତା ସୋମବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସାରାରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପକାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧: ରାଉରକେଲା ସହରରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଝିରପାଣି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦର୍ଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ପୁଣି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୧- ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସେତୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏହି ସେତୁ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହେବେ। ବିଶେଷକରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାର ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ, ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦ ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ର