ବାଣିଜ୍ୟ |

୬୫ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଏନପିପିଏ

  ୬୫ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଏନପିପିଏ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୧୨(ପି.ଟି)- ଜାତୀୟ ଔଷଧ ମୂଲ୍ୟ ନିୟାମକ ଏନପିପିଏ ସୋମବାର ୬୫ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏହି ୬୫ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁମେହ, ସଂକ୍ରମଣ, ପୀଡା, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସହ ଜଡିତ ଔଷଧ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏନପିପିଏ ଔଷଧଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ, ସିଲିଂ ମୂଲ୍ୟ ତଥା ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଔଷଧ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ୨୦୧୩ ମୁତାବକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା କହିଛି। ୨୦୧୩ର ଔଷଧ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧର ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁ ଔଷଧଗୁଡିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁନାହିଁ ତା ର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ମାନୁଫାକଚରରମାନେ ବାର୍ଷିକ ୧୦% ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଟ୍ରେନ-୧୮ ଚାଲିବ

ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଟ୍ରେନ-୧୮ ଚାଲିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଇଞ୍ଜିନବିହୀନ ସେମି ହାଇସ୍ପିଡ୍‌ ଟ୍ରେନ କୁହାଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ-୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଚଳାଚଳ କରିବ ବୋଲି ରେଲଓ୍ବେର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ; ଋଣ ଦେବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି

ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ; ଋଣ ଦେବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: କ୍ୟାପିଟାଲ ରିଜର୍ଭ ରେସିଓକୁ କୋହଳ କରିବା ଲାଗି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। 

୭ଟି ବିମାନ ବିକିବ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ

୭ଟି ବିମାନ ବିକିବ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧-୧୧: ଋଣବୁଡି ରହିଥଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଆର୍ଥିକ ବୋଝକୁ ହାଲ୍‌କା କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ୭ଟି ବିମାନକୁ ବିକ୍ରି କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। 

ପାନ୍‌ ଆବେଦନରେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ

ପାନ୍‌ ଆବେଦନରେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ପରିବାରରେ କେବଳ ମା’ ଏକମାତ୍ର ଅଭିଭାବକ ହୋଇଥିଲେ ପାନ୍‌ ଆବେଦନ ବେଳେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଦେଇଛି ଆର୍‌ବିଆଇ

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଦେଇଛି ଆର୍‌ବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଲାଭାଂଶ ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆୟର ୭୫% ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ବଢ଼ିବ ଟିଭି, ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଦାମ୍‌

ବଢ଼ିବ ଟିଭି, ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଦାମ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ଟିଭି ଏବଂ ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସଗୁଡିକର ଦାମ୍‌ ଖୁବଶୀଘ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି। ଡଲାର ମୁକାବିଲାରେ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ବଳ ହେବା, ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ପ୍ରିମିୟମ ଫ୍ରିଜ୍‌ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିିଂ ମେଶିନ ଭଳି ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ କମ୍ପାନୀମାନେ ଦାମ୍‌ ବଢ଼ାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବରରୁ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫେଷ୍ଟିଭ ସିଜନ୍‌କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାକୁ ସେମାନେ ସାମୟିକ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। 

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: କ୍ଲାସିକ ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢୀକୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଇଛି। ଜାଓ୍ବା ଓ ଜାଓ୍ବା ଫର୍ଟି ଟୁ ଭଳି ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ। 

‘ରାଡ଼ୋ’ ଆଣିଲା ନୂଆ ୨୦୧୮ କଲେକ୍ସନ

‘ରାଡ଼ୋ’ ଆଣିଲା ନୂଆ ୨୦୧୮ କଲେକ୍ସନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ସ୍ବିସ ଓ୍ବାଚ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ‘ରାଡ଼ୋ’ବଜାରକୁ ନୂଆ ୨୦୧୮ ଓ୍ବେଡିଂ କଲେକ୍ସନ ଆଣିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌ପ୍ଲାନେଡ୍‌ ଓ୍ବାନ୍‌ ମଲସ୍ଥିତ କମଲ୍‌ଓ୍ବାଚ ଷ୍ଟୋରରେ ରାଡ଼ୋର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଲିସା ରାଏ ଏହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। 

ପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜଗଠନ ଲାଗି ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ

ପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜଗଠନ ଲାଗି ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: କୁପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅପପୁଷ୍ଟିର ହ୍ରାସ ଲାଗି ଓଡିଶା ଲାଇଭଲିହୁଡ ମିଶନ(ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଅପପୁଷ୍ଟି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯିବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। 

ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌

ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଲିମିଟେଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ,ଏମ୍‌ଡି ତଥା ସିଇଓ ପଓ୍ବନ ମୁଞ୍ଜଲଙ୍କୁ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୧୬ତମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ମାନସୂଚକ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

 ହିରୋର ଡେଷ୍ଟିନି ସ୍କୁଟର

ହିରୋର ଡେଷ୍ଟିନି ସ୍କୁଟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧:ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଛି ନୂଆ ୧୨୫ ସିସି ସ୍କୁଟର ଡେଷ୍ଟିନିି। ପ୍ରିମିୟମ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହା ଦୁଇ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଉପଲବ୍ଧ। 

ଜାଗୁଆର୍‌ ଏଫ୍‌-ପେସ୍‌  ଇଞ୍ଜିନିୟମ

ଜାଗୁଆର୍‌ ଏଫ୍‌-ପେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧:ଜାଗୁଆର୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରୋଭର ବଜାରକୁ ନୂଆ ଏଫ୍‌ପେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟମ୍‌ ବଜାରକୁ ଆଣିଛି। ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟର ବଜାର ଦର ୬୩.୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି।