ଫୁରସତ |

ଇଏ ବି ଜଣେ ନାରୀ: ‘ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସୁନୀତା’

ଇଏ ବି ଜଣେ ନାରୀ: ‘ଉଦ୍ୟୋଗୀ  ସୁନୀତା’

ଉଦ୍ୟମ ହିଁ ସଫଳତା ଆଣି ଦେଇଥାଏ। ଅଦମ୍ୟ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଚେଷ୍ଟା ଦ୍ୱାରା କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇବାରେ ସେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ନେବା ସହ ଆଧୁନିକ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ ତାଲପଟିଆ ଗାଁର ସୁନୀତା ନାଏକ। ଅବଶ୍ୟ କୃଷିରେ ସଫଳତାର ସ୍ବାଦ ଚାଖିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଛଅ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନୀତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ଛତୁଚାଷ ଏବଂ ଛତୁ ବିହନ ଉପତ୍ାଦନ କେନ୍ଦ୍ର। ଆଗକୁ ପାଳ ଏବଂ ଧିଙ୍ଗିରି ଛତୁରୁ ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।
ପ୍ରଥମେ କଳା ଏବଂ ପରେ ଆଇନ(ଲ’)ରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସୁନୀତା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଜଡ଼ିତଥିଲେ। ତେବେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ୨୦୧୧ରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଛତୁଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଚାଷରେ ତାଲିମର ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ହୃଦ୍‌ବୋଧ କରି ଛତୁଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ ପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା କୃଷିବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଛତୁଛାଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଜ୍ଞାନ ଅର୍ଜନ କରିବାକୁ ସେ ଆମ ଜିଲା କୃଷିବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଛତୁଘର ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଛତୁ ବିହନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ, ଇନାକୁଲେସନ୍‌, ଇନକ୍ୟୁବେସନ୍‌, ମଞ୍ଜି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ମୂଳ ଫିମ୍ପିରୁ ବଂଶ ବିସ୍ତାରୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ତାମିଲ ନେଲେ। ଅବଶ୍ୟ ସୁନୀତା ସଫଳ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ବୋଲି କହନ୍ତି ଜିଲା କୃଷିବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ।
ଏହାପରେ ଛତୁର ବ୍ୟବସାୟୀକରଣ ଏବଂ ବାଣିଜି୍ୟକ ଭିତ୍ତିରେ ଛତୁ ଉପତ୍ାଦନ କରିବା ସହ କୃଷି ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ ସୁନୀତା। ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପ୍ର୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲକରି ୧୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରିହାତିଯୁକ୍ତ କୃଷିଋଣ ପାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟାବିଶିଷ୍ଟ ପାଳ ଏବଂ ଧିଙ୍ଗିରି ଛତୁଘର, ଇନାକୁଲେସନ୍‌ ଚାମ୍ବର, ଇନକ୍ୟୁବେସନ୍‌ ଚାମ୍ବର, ନଡ଼ା ଭିଜାଇବା ପାଇଁ କୁଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ କରି ଛତୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜେ ଛତୁମଞ୍ଜି ପ୍ରସ୍ତୁତଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ଉତ୍ପାଦନ କାମ ନିଜ ଘରେ ଚାଲୁ ରଖିଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପତ୍ାଦିତ ଛତୁକୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସମେତ ଆଖପାଖ ଜିଲାକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ବଜାରକୁ ଛତୁ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୈନିକ ୫୦-୬୦ କି.ଗ୍ରା. ଉଭୟ ପ୍ରକାରର ଛତୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଚାଷୀ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନକରି ଆଖପାଖ ଯୁବତୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ସେ। ଦୈନିକ ୫୦ଟି ଲେଖାଏଁ ଛତୁବେଡ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତକରି ବାର୍ଷିକ ପାଖାପାଖି ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆୟ ରୋଜଗାର ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ସୁନୀତା। - ପ୍ରଭଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଲେ ମହିଳା

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଲେ ମହିଳା

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ କରିଛନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକାର ଭ୍ମାସୀ ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏପରି ଏକ ଘଟଣା। ୩୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ହେଉଛନ୍ତି ନୋମବେଲିସୋ ନୋମାସନ୍ତୋ ଦ୍ମୋୟୀ।

ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର

ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ଇଏ ହେଉଛି ପ୍ରିୟ ବଜାର। ଏଠାରେ ପାଠପଢ଼ା ହେଉ ବା ଚାକିରି ସମ୍ପର୍କିତ ଯେକୌଣସି ବହି ମିଳେ। ପୂରା-ଅଧାଦାମରେ। ବିଶେଷକରି ଗରିବ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ବେଶୀ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଏହି ବଜାର ଉପରେ। ଇଏ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର।

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲି -ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲି -ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ

ବୁର୍ଲାସ୍ଥିତ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସିନିୟର ରେସିଡେନ୍ସ (ମେଡିସିନ) ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି...

ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହେ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀ

ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହେ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀ

ମଣିଷର ଚାଲିଚଳନ, ବ୍ୟବହାରରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ଜାଣିହୁଏ। ତେବେ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀରୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣିହେବ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟକ୍ତି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଲ

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଲ

ଅନେକ କୁକୁର ପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରଙ୍କ ଆରାମ ଏବଂ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ଯତ୍ନବାନ ଥା’ନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀରେ ଏଭଳି ମଧ୍ୟ କିଛି କୁକରପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲ।

ପାର୍କ ନୁହେଁ ଇଏ ଘର

ପାର୍କ ନୁହେଁ ଇଏ ଘର

ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ଲାଇଡ୍‌ ବା ଖସଡ଼ାରେ ଖସିବାକୁ କେତେ ଭଲ ଲାଗେ ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ତ ସବୁ ପାର୍କରେ ଥାଏ ସ୍ଲାଇଡ୍‌। ତେବେ ଜାପାନର ଷ୍ଟୁଡିଓ ଲେଭଲ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏମିତି ଏକ ତିନି ମହଲା ଘର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଘରକୁ ଦେଖିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପିଲାଦିନ କଥା ମନେ ପଡ଼ିଯିବ।

ଲେଗୋର କଳାକୃତି

ଲେଗୋର କଳାକୃତି

କିଏ ରଙ୍ଗ ତୂଳୀରେ ତ କିଏ ମାଟି, ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାତୁରେ ଗଢନ୍ତି କଳାକୃତି। ତେବେ ନ୍ୟୁୟର୍କର ନାଥନ ସଓ୍ବାୟଙ୍କ କଳାକୃତି ତିଆରି ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଖେଳୁଥିବା ଲେଗୋ ବ୍ରିକ୍ସରେ। ନାଥନ ଜଣେ ଓକିଲ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି କଳାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନୋନିବେଶ କରି ପୃଥିବୀର ଏକ ନାମକରା ଲେଗୋ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ହେବା ପାଇଁ ସେ ଓକିଲାତି ଛାଡିଦେଲେ।

ଛେଳିଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର

ଛେଳିଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର

ପୌରାଣିକ ଯୁଗରେ ସୁନ୍ଦରୀ ସର୍ବଗୁଣସମ୍ପନ୍ନା ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର ହେଉଥିଲା। ବହୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରବଳ ପ୍ରତାପୀ ରାଜା ମହାରାଜା ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଥିଲେ। ଆଉ ରାଜକୁମାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ, ଯାହାକୁ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବେ ଚୟନ କରୁଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହେଉଥିଲା। ଏବେ ଆଉ ଏହି ପରମ୍ପରା ନାହିଁ।

ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଉଦ୍ଭାବନ

ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଉଦ୍ଭାବନ

ଓ୍ବେଲିଂଟନ୍‌: ଉଭୟ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। ନିକଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ କରି ୩-ଡି, କଲର୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଦ୍ୱାରା ମଣିଷର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗର ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଫଟୋଚିତ୍ର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଏକ ଐତିହାସିକ ଉଦ୍ଭାବନ ଭାବେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଦିନକର କାହାଣୀ: ସ୍ବାଭିମାନୀ ରଞ୍ଜନ

ଦିନକର କାହାଣୀ: ସ୍ବାଭିମାନୀ ରଞ୍ଜନ

କେନ୍ଦୁଝର: ଗ୍ରାଜୁଏଶନ ପାସ୍‌ ପରେ ଚାକିରି ପଛରେ ଗୋଡାଇ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଏବେ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାଇ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେତିକିରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ସମ୍ଭବ ନ ହେବାରୁ ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ଏକ ଦୋକାନରେ ବସି ଖବର କାଗଜ ବିକ୍ରି କରିବା ସହ ପିଲାଙ୍କୁ ଟ୍ୟୁସନ କରିବା ଏବଂ ରାତିରେ ଏକ ସଂସ୍ଥାରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆପଣାଇଛନ୍ତି।

ପେଟ ନ ପୁରିଲେ ଦେଇ ପାରିବେନି ବିଲ୍‌

ପେଟ ନ ପୁରିଲେ ଦେଇ ପାରିବେନି ବିଲ୍‌

ଡେନ୍‌ମାର୍କ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରର ଏକ ସୁନ୍ଦର ପର୍ଯଟନ ସ୍ଥଳ। ଏଠାରେ ଥିବା ୧୨ଟିରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଏଠାକୁ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟଟକ ଭ୍ରମଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚାଲି ଆସିଥାଆନ୍ତି।

ବାର୍‌ ଗର୍ଲଙ୍କ କଥା

ବାର୍‌ ଗର୍ଲଙ୍କ କଥା

ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡ଼ି ଅନେକ ସମୟରେ ଝିଅମାନେ ବାର୍‌ ଗର୍ଲ, କଲ୍‌ ଗର୍ଲ ଭଳି ପେସାକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥାଆନ୍ତି। ହେଲେ ଏମାନଙ୍କ ଅସଲ ଜୀବନ କାହାଣୀ ବେଳେବେଳେ ସାଧାରଣ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇ ଦେଇଥାଏ।

Model This Week

ରୂପେଶ