ଖେଳ |

ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: ଟି୨୦ ପାଇଁ ବାରବାଟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: ଟି୨୦ ପାଇଁ ବାରବାଟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ

କଟକ, ୧୯।୧୨(ତପନ ସ୍ବାଇଁ)- ବାରବାଟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟର ମକ୍କାଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ଐତିହାସିକ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟି୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ। ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ହାରିବା ପରେ ଏବେ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟି୨୦ ସିରିଜ ହିଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ। ତେଣୁ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବା ସମ୍ଭାବନା।
ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ବିଜୟୀ ହେବାପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜକୁ ୨-୧ରେ ଜିତିଛି। ଏବେ ରୋହିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଟି୨୦ ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି। ଧର୍ମଶାଳାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଭଲ ବୋଲିଂକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ଆଉ କେଉଁଥିରେ ଭାରତ ସମକକ୍ଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ଟି୨୦ ଭିନ୍ନ ଫର୍ମାଟର ଗେମ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତକୁ ଜଗିରଖି ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରାଙ୍କ ଉପରେ ଡେଥ୍‌ ଓଭର ବୋଲିଂ ଭାର ରହିବ। କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ସ୍ପିନ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରମାଗତ ୫ଟି ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ହାରିବା ପରେ ଏଠାରେ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ୯୫ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିବା ଉପୁଲ ଥରଙ୍ଗା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସ ଦଳପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇବେ। ମିଡିଲ ଅର୍ଡରରେ ନିରୋଶାନ ଡିକ୍‌ଓ୍ବେଲା କ୍ଲିକ୍‌୍‌ କରିବା ମଧ୍ୟ ଦଳ ଚାହିଁବ। ପ୍ରଭାବ ହୀନ ବୋଲି ଦଳପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି।
କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ସୁଯୋଗ
ଓ୍ବାଶିଂଟନ ସୁନ୍ଦର, ବାସିଲ ଥାମ୍ପି ଓ ଦୀପକ ହୁଦାଙ୍କ ପାଇଁ କଟକରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯିଏ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ସାମିଲ ହେବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବାରବାଟୀ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇଯିବ। ବାମହାତୀ ପେସର ଜୟଦେବ ଉନାଡକଟ ଶେଷଥରପାଇଁ ଗତବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ରେ ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ ବିପକ୍ଷରେ ଟି୨୦ ଖେଳିଥିଲେ। ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏବେ ପୁଣି ତାଙ୍କୁ ଦଳକୁ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ଫେବୃୟାରୀରେ ସୟଦ ମୁସ୍ତାକ ଅଲୀ ଟ୍ରଫିରେ ବରୋଦା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହୁଦା ୪ର୍ଥ ଦ୍ରୁତ ଟି୨୦ ଶତକ ହାସଲ କରି ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ।
ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦
ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହା ହେବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ।୨୦୧୫ ଅକ୍ଟୋବର ୫ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକମାତ୍ର ମ୍ୟାଚଟି ଲୋ ସ୍କୋରିଂ ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତ ଲଜ୍ଜାଜନକଭାବେ ୧୭.୨ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୯୨ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୧୭.୧ ଓଭରରେ ୪ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୯୬ ରନ କରି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା। କ୍ଷୁବ୍ଧ ଦର୍ଶକମାନେ ପଡ଼ିଆକୁ ପାଣି ବୋତଲ ଫିଙ୍ଗିବାରୁ ଖେଳ ଏକାଧିକବାର ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ବାରବାଟୀ ଉପରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭେନ୍ୟୁମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଭୟ ରହିଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ପରେ ସମସ୍ୟାର ସମଧାନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବାରବାଟୀରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା।
ରେକର୍ଡ ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ
ଭାରତ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୧୧ଟି ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ଭାରତ ୭ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୪ଟି ଜିତିଛି। ଶେଷ ୪ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଅପରାଜେୟ ରହିଛି। ତେବେ ଏହା ଏପରି ଏକ ଫର୍ମାଟ୍‌ ଯେଉଁଥିରେ କି ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧାନତାରେ ବିପଦ ରହିଛି। ବାରବାଟୀ ପିଚ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକମାତ୍ର ଟି୨୦ରେ ୯୨ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହେବାର ସ୍ମୃତି ମଧ୍ୟ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମନରେ ତାଜା ହୋଇ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ଆରମ୍ଭର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହା ହେଲେ ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ଉପରୁ ବୋଝ ହାଲ୍‌କା ହୋଇପାରିବ।
ପିଚ୍‌କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ
ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶେଷଥରପାଇଁ ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲା। ହାଇସ୍କୋରିଂ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୫୦ ଓଭରରେ ୬ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୩୮୧ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୫୦ ଓଭରରେ ୮ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୩୬୬ ରନ କରି ୧୫ ରନରେ ହାରିଥିଲା। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଯୁବରାଜ ସିଂ(୧୫୦), ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ(୧୩୪) ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଇଅନ ମୋର୍ଗାନ (୧୦୨) ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହା ପରଠାରୁ ବାରବାଟୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ ହୋଇନାହିଁ। ତେଣୁ ନୂଆ ପିଚ୍‌ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ତାହାକୁ ନେଇ ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଖବର ଅନୁସାରେ ଗତ ୨-୩ ଦିନଧରି ହାଲ୍‌କା ପାଣି ଛିଞ୍ଚାଯିବା ସହ ହାଲ୍‌କା ରୋଲିଂ କରାଯାଉଛି। ପିଚ୍‌ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଖରା ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିବାକୁ ଦିଆ ଯାଉନାହିଁ। ମୋଟାମୋଟିଭାବେ ଏକ ବ୍ୟାଟିଂ ଉଇକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ ରାତିରେ କାକରର ପ୍ରଭାବ ରହିବ।
ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ
ବାରବାଟୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଭୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୩୦ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ୩୦ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନେଟ୍ସରେ ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ବୋଲିଂ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ଆଗାମୀ ସିରିଜରେ ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ବୋଲି ଅଧିନାୟକ ଥିସାରା ପେରେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଯୁବଦଳ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଉପଯୋଗ କରିବ ଏବଂ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଉ ଏକ ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିବ ବୋଲି ଦଳର ସିନିୟର ସଦସ୍ୟ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି।
ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ବୁମ୍‌ରା, ଆୟାର ଆସିଲେନି
ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେଟ୍ସ ସେସନରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରା ଓ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲେ। ଦଳରେ କୌଣସି ଆହତ ସମସ୍ୟା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ୩ ଜଣ ମୁଖ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବଡ଼ ସ୍କ୍ରିନ
ଖେଳ ରିପ୍ଲେ ପାଇଁ ୩ ନମ୍ବର ଗ୍ୟାଲେରୀ ନିକଟରେ ବଡ଼ ସ୍କ୍ରିନ ଲଗା ଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏହା ପଛରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସିଟ୍‌ ରହିଛି। ତେଣୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସେହି ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଟିକେଟ କିଣିଥିବା ଦର୍ଶକ ମ୍ୟାଚ ଉପଭୋଗ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଖେଳ |

‘ଉଇକେଟ କିପର ଅଧା ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥାଏ’

‘ଉଇକେଟ କିପର ଅଧା ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥାଏ’

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ପୂର୍ବତନ ଉଇକେଟକିପର ତଥା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କିରଣ ମୋରେ ଗୁରୁବାର କଟକ ଆସିଥିଲେ। ବୋଷ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ୧୩ତମ ପି.ଭି.ଆର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ମାରକୀ ଆନ୍ତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ସେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ସେ ଓଡ଼ିଶାର କ୍ରିକେଟ ଓ ତାଙ୍କର କିଛି ସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ।

ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ୧୩ ରନରେ ବିଜୟୀ

ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ୧୩ ରନରେ ବିଜୟୀ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ୨୭।୪-ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ର ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଲୋ ସ୍କୋରିଂ ମ୍ୟାଚରେ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୩ ରନରେ କିଙ୍ଗ୍ସ ଇଲେଭେନ ପଞ୍ଜାବକୁ ହରାଇ ଦେଇଛି। ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୧୩୩ ରନ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି କିଙ୍ଗ୍ସ ଇଲେଭେନ ୧୯.୨ ଓଭରରେ ୧୧୯ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଥ୍ରୋ ବଲ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ୨୮ରୁ

କଟକ ଅଫିସ,୨୭।୪-ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଥ୍ରୋ ବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୮ରୁ କଟକସ୍ଥିତ ରେଳବାଇ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୪ର୍ଥ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଜ୍ଞା ସ୍ମାରକୀ ଓ ୩ୟ କେ.ସି ମହାନ୍ତି ସ୍ମାରକୀ ଥ୍ରୋ ବଲ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ବର୍ଗର ୮ଟି ଲେଖାଏ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ କଲେଜଛକସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ପିଭିଆର୍‌ ମୂର୍ତ୍ତି ଆନ୍ତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରିକେଟ: କିସ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ପିଭିଆର୍‌ ମୂର୍ତ୍ତି ଆନ୍ତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରିକେଟ: କିସ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

କଟକ ଅଫିସ,୨୭।୪-ୟୁନିୟନ ସ୍ପୋର୍ଟିଂ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୋଷ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ୧୩ତମ ପିଭିଆର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ମାରକୀ ଆନ୍ତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଗୁରୁବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କିସ୍‌ ୯୫ରନ୍‌ରେ କଟକର ସିଡିଏ ଡିଏଭିକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ୫ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ୨ଦଳ ଫାଇନାଲ ଖେଳି ଆସୁଛନ୍ତି। କ୍ରମାଗତ ୨ବର୍ଷ ହେଲା ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିବା ଡିଏଭି ଏଥର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଚାମ୍ପିୟନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଥିଲା। ମାତ୍ର କିସ୍‌ ଏହି ଦଳକୁ ସେଥିରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ କରିଛି।

ଜୁନିୟର ଚୟନ କମିଟି ମୁଖ୍ୟ ଆଶିଷ କାପୁର

ଜୁନିୟର ଚୟନ କମିଟି ମୁଖ୍ୟ ଆଶିଷ କାପୁର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭।୪(ପି.ଟି.)- ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିନର ଆଶିଷ କାପୁରଙ୍କୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଜୁନିୟର ଚୟନ କମିଟି ମୁଖ୍ୟ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦିଆଯାଇଛି। କାପୁରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଚୟନ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ ଓ ରାକେଶ ପାରିଖଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।

ଇଷ୍ଟ ବେଙ୍ଗଲ କୋଚ୍‌ ଖଲିଦ ଜମିଲ ବିଦା

ଇଷ୍ଟ ବେଙ୍ଗଲ କୋଚ୍‌ ଖଲିଦ ଜମିଲ ବିଦା

କଲିକତା,୨୭।୪(ପି.ଟି.)- ଇଷ୍ଟ ବେଙ୍ଗଲ ଦଳ ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟକୋଚ୍‌ ଖଲିଦ ଜମିଲଙ୍କୁ ବିତାଡ଼ିତ କରିଛି। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଆଶାନୁଯାୟୀ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ସୁଭାଷ ଭୋମିକ ଟେକନିକାଲ ଡିରେକ୍ଟର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ବଦଳରେ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ ହେବ: ଆଇସିସି

ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ବଦଳରେ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ ହେବ: ଆଇସିସି

କଲିକତା, ୨୬।୪ (ପି.ଟି.)- ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ କ୍ରିକେଟ କାଉନସିଲ୍‌ (ଆଇସିସି) ଭାରତରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁଥିବା ୫୦ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିଛି। ଆଇସିସିର ୫ ଦିନିଆ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ ଶେଷରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଆଇସିସି ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଡେଭ ରିଚାର୍ଡସନ ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଇଏଏଏଫ୍‌ର ନୂଆ ‘ଜେଣ୍ଡର’ ନିୟମରେ ଦୂତୀ ଆଶ୍ୱସ୍ତି

ଆଇଏଏଏଫ୍‌ର ନୂଆ ‘ଜେଣ୍ଡର’ ନିୟମରେ ଦୂତୀ ଆଶ୍ୱସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬ା୪ (ପି.ଟି.)-ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଫେଡେରେଶନ (ଆଇଏଏଏଫ) ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ନୂଆ ଲିଙ୍ଗଭେଦ ଅବା ଜେଣ୍ଡର ନିୟମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ବିଶେଷକରି ଦୀର୍ଘ ୪ବର୍ଷ ହେଲା ପୁରୁଣା ନିୟମର ଶିକାର ହୋଇ ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇ ଆସିଥିବା ଭାରତର ଓଡ଼ିଆ ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟ କୁଇନ ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି।

ଏବିସି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ସାଇନା, ସିନ୍ଧୁ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ

ଏବିସି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ସାଇନା, ସିନ୍ଧୁ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ

ଉହାନ (ଚାଇନା), ୨୬।୪(ପି.ଟି.)- ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜୟିନୀ ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ ଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ରୌପ୍ୟ ବିଜୟିନୀ ପି.ଭି. ସିନ୍ଧୁ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଏସିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ (ଏବିସି) ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଟପ୍‌ ସିଡ୍‌ କିଡାମ୍ବୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଓ ବିଶ୍ୱର ୧୦ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ଏଚ୍‌.ଏସ୍‌. ପ୍ରଣୟ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସର ଅନ୍ତିମ-୮ରେ ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରିନେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳର ବୋଲିଂ କୋଚ୍‌ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳର ବୋଲିଂ କୋଚ୍‌ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୪(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ଜାତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳ ପାଇଁ ବୋଲିଂ କୋଚ୍‌ ଅନ୍ବେଷଣରେ ରହିଛି। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଏହି ପଦ ପୂରଣ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରାକ୍ତନ ବରୋଦା ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ତୁଷାର ଆର୍ଥର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍‌ ରହିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ଅମିତ୍‌, ବୀରେନ୍ଦ୍ର, ଦୀପସାନ, ନୀଲମ୍‌

ଜାତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ଅମିତ୍‌, ବୀରେନ୍ଦ୍ର, ଦୀପସାନ, ନୀଲମ୍‌

ବାଙ୍ଗାଲୋର, ୨୬।୪(ପି.ଟି.)- ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରାଧିକରଣ (ସାଇ) କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଜାତୀୟ ହକି କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ (ପୁରୁଷ) ପାଇଁ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ୫୫ ଜଣିଆ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଖେଳାଳି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସତ୍ତ୍ୱେ ନିରାଶ କଲେ ଶୁଟର ମନୁ-ମିଥରଭାଲ ଯୋଡ଼ି

ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସତ୍ତ୍ୱେ ନିରାଶ କଲେ ଶୁଟର ମନୁ-ମିଥରଭାଲ ଯୋଡ଼ି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୪- ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗୋଲ୍ଡ କୋଷ୍ଟଠାରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଇଭେଣ୍ଟରେ ପଦକ ସଫଳତା ପାଇ ଭାରତକୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ କରିଥିବା ଶୁଟର ମନୁ ଭାକର ଓ ଓମ୍‌ ମିଥରଭାଲ ଯୋଡ଼ି କୋରିଆର ଚାଙ୍ଗଓ୍ବନଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଶୁଟିଂ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି।