ଖେଳ |

ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: ଟି୨୦ ପାଇଁ ବାରବାଟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: ଟି୨୦ ପାଇଁ ବାରବାଟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
କଟକ, ୧୯।୧୨(ତପନ ସ୍ବାଇଁ)- ବାରବାଟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟର ମକ୍କାଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ଐତିହାସିକ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟି୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ। ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ହାରିବା ପରେ ଏବେ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟି୨୦ ସିରିଜ ହିଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ। ତେଣୁ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବା ସମ୍ଭାବନା। ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ବିଜୟୀ ହେବାପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜକୁ ୨-୧ରେ ଜିତିଛି। ଏବେ ରୋହିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଟି୨୦ ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି। ଧର୍ମଶାଳାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଭଲ ବୋଲିଂକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ଆଉ କେଉଁଥିରେ ଭାରତ ସମକକ୍ଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ଟି୨୦ ଭିନ୍ନ ଫର୍ମାଟର ଗେମ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତକୁ ଜଗିରଖି ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରାଙ୍କ ଉପରେ ଡେଥ୍‌ ଓଭର ବୋଲିଂ ଭାର ରହିବ। କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ସ୍ପିନ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରମାଗତ ୫ଟି ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ହାରିବା ପରେ ଏଠାରେ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ୯୫ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିବା ଉପୁଲ ଥରଙ୍ଗା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଆଞ୍ଜେଲୋ ମାଥ୍ୟୁସ ଦଳପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇବେ। ମିଡିଲ ଅର୍ଡରରେ ନିରୋଶାନ ଡିକ୍‌ଓ୍ବେଲା କ୍ଲିକ୍‌୍‌ କରିବା ମଧ୍ୟ ଦଳ ଚାହିଁବ। ପ୍ରଭାବ ହୀନ ବୋଲି ଦଳପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ସୁଯୋଗ ଓ୍ବାଶିଂଟନ ସୁନ୍ଦର, ବାସିଲ ଥାମ୍ପି ଓ ଦୀପକ ହୁଦାଙ୍କ ପାଇଁ କଟକରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯିଏ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ସାମିଲ ହେବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବାରବାଟୀ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇଯିବ। ବାମହାତୀ ପେସର ଜୟଦେବ ଉନାଡକଟ ଶେଷଥରପାଇଁ ଗତବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ରେ ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ ବିପକ୍ଷରେ ଟି୨୦ ଖେଳିଥିଲେ। ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏବେ ପୁଣି ତାଙ୍କୁ ଦଳକୁ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ଫେବୃୟାରୀରେ ସୟଦ ମୁସ୍ତାକ ଅଲୀ ଟ୍ରଫିରେ ବରୋଦା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହୁଦା ୪ର୍ଥ ଦ୍ରୁତ ଟି୨୦ ଶତକ ହାସଲ କରି ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହା ହେବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ।୨୦୧୫ ଅକ୍ଟୋବର ୫ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକମାତ୍ର ମ୍ୟାଚଟି ଲୋ ସ୍କୋରିଂ ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତ ଲଜ୍ଜାଜନକଭାବେ ୧୭.୨ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୯୨ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୧୭.୧ ଓଭରରେ ୪ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୯୬ ରନ କରି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା। କ୍ଷୁବ୍ଧ ଦର୍ଶକମାନେ ପଡ଼ିଆକୁ ପାଣି ବୋତଲ ଫିଙ୍ଗିବାରୁ ଖେଳ ଏକାଧିକବାର ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ବାରବାଟୀ ଉପରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭେନ୍ୟୁମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଭୟ ରହିଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ପରେ ସମସ୍ୟାର ସମଧାନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବାରବାଟୀରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା। ରେକର୍ଡ ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୧୧ଟି ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ଭାରତ ୭ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୪ଟି ଜିତିଛି। ଶେଷ ୪ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଅପରାଜେୟ ରହିଛି। ତେବେ ଏହା ଏପରି ଏକ ଫର୍ମାଟ୍‌ ଯେଉଁଥିରେ କି ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧାନତାରେ ବିପଦ ରହିଛି। ବାରବାଟୀ ପିଚ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକମାତ୍ର ଟି୨୦ରେ ୯୨ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହେବାର ସ୍ମୃତି ମଧ୍ୟ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମନରେ ତାଜା ହୋଇ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ଆରମ୍ଭର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହା ହେଲେ ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ଉପରୁ ବୋଝ ହାଲ୍‌କା ହୋଇପାରିବ। ପିଚ୍‌କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶେଷଥରପାଇଁ ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲା। ହାଇସ୍କୋରିଂ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୫୦ ଓଭରରେ ୬ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୩୮୧ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୫୦ ଓଭରରେ ୮ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୩୬୬ ରନ କରି ୧୫ ରନରେ ହାରିଥିଲା। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଯୁବରାଜ ସିଂ(୧୫୦), ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ(୧୩୪) ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଇଅନ ମୋର୍ଗାନ (୧୦୨) ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହା ପରଠାରୁ ବାରବାଟୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ ହୋଇନାହିଁ। ତେଣୁ ନୂଆ ପିଚ୍‌ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ତାହାକୁ ନେଇ ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଖବର ଅନୁସାରେ ଗତ ୨-୩ ଦିନଧରି ହାଲ୍‌କା ପାଣି ଛିଞ୍ଚାଯିବା ସହ ହାଲ୍‌କା ରୋଲିଂ କରାଯାଉଛି। ପିଚ୍‌ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଖରା ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିବାକୁ ଦିଆ ଯାଉନାହିଁ। ମୋଟାମୋଟିଭାବେ ଏକ ବ୍ୟାଟିଂ ଉଇକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ ରାତିରେ କାକରର ପ୍ରଭାବ ରହିବ। ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ ବାରବାଟୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଭୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୩୦ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ୩୦ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନେଟ୍ସରେ ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ବୋଲିଂ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ଆଗାମୀ ସିରିଜରେ ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ବୋଲି ଅଧିନାୟକ ଥିସାରା ପେରେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଯୁବଦଳ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଉପଯୋଗ କରିବ ଏବଂ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଉ ଏକ ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିବ ବୋଲି ଦଳର ସିନିୟର ସଦସ୍ୟ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି। ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ବୁମ୍‌ରା, ଆୟାର ଆସିଲେନି ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେଟ୍ସ ସେସନରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରା ଓ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲେ। ଦଳରେ କୌଣସି ଆହତ ସମସ୍ୟା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ୩ ଜଣ ମୁଖ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବଡ଼ ସ୍କ୍ରିନ ଖେଳ ରିପ୍ଲେ ପାଇଁ ୩ ନମ୍ବର ଗ୍ୟାଲେରୀ ନିକଟରେ ବଡ଼ ସ୍କ୍ରିନ ଲଗା ଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏହା ପଛରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସିଟ୍‌ ରହିଛି। ତେଣୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସେହି ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଟିକେଟ କିଣିଥିବା ଦର୍ଶକ ମ୍ୟାଚ ଉପଭୋଗ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି  ଫାଇନାଲରେ ମୁମ୍ବାଇ-ଦିଲ୍ଲୀ

ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ଫାଇନାଲରେ ମୁମ୍ବାଇ-ଦିଲ୍ଲୀ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୧୮।୧୦- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ଦିନିକିଆ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଟାଇଟଲ ମୁକାବିଲା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗରୋଇ କ୍ରିକେଟର ଦୁଇ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳ ଭେଟାଭେଟି ହେବେ। 

ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ଦଳରୁ ଦାବିନ୍ଦର ବାଦ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ଏଫ୍‌ସି ଡିଫେଣ୍ଡର ଦାବିନ୍ଦର ସିଂ ଚଳିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର ସିଜନରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେ ଚଳିତ ସିଜନର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ଛନ୍ତି।

ଦେଓଧର ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବେ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ରାହାନେ

ଦେଓଧର ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବେ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ରାହାନେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ଦେଓଧର ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ଘୋଷିତ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। 

ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କଲେ କାନେରିଆ

ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କଲେ କାନେରିଆ

କରାଚୀ,୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ଦୀର୍ଘ ୬ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂବତନ ସ୍ପିନର ଦାନେଶ କାନେରିଆ ଶେଷରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। 

୪ ବର୍ଷ ପରେ ୟାମାଗୁଚିଙ୍କୁ ହରାଇଲେ ସାଇନା

୪ ବର୍ଷ ପରେ ୟାମାଗୁଚିଙ୍କୁ ହରାଇଲେ ସାଇନା

ଓଡେନ୍‌ସେ(ଡନମାର୍କ),୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ ଦୀର୍ଘ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ଜାପାନର ଆକାନେ ୟାମାଗୁଚିଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିଜୟ ଯୋଗୁ ଚଳିତ ଡେନମାର୍କ ଓପନରେ ସେ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦଲେ ସାମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜାହାନ

କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦଲେ ସାମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜାହାନ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୦- ଭାରତୀୟ ପେସର ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହସିନ ଜାହାନ ଏବେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାଶନାଲ କଂଗ୍ରେସ (ଆଇଏନ୍‌ସି) ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। 

ବିସିସିଆଇ ମାଗିଲା ବିଦା ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା

ବିସିସିଆଇ ମାଗିଲା ବିଦା ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୦- ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ) ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବିଦା ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଛି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ)। 

ମାଲ୍‌ଟା କ୍ଲବ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ

ମାଲ୍‌ଟା କ୍ଲବ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ

ସିଡ୍‌ନୀ,୧୮।୧୦- ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟ ସୁପରଷ୍ଟାର ଉସେନ ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ  ମାଲ୍‌ଟସେ ଚାମ୍ପିୟନ ଭାଲେଟ୍ଟା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପେସାଦାର ଫୁଟ୍‌ବଲର ହେବାର ସ୍ବପ୍ନ ପୂରା କରିବେ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟ କହିଛନ୍ତି। 

ଧୋନୀ, ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହେବେ କୋହଲି

ଧୋନୀ, ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହେବେ କୋହଲି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦- ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଆଉ ଏକ ମାଇଲଷ୍ଟୋନ ସ୍ପର୍ଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ବିବେଚିତ ହେଉଥିବା କୋହଲି ମୋଟ ଉପରେ ୧୩ତମ ଓ ୫ମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ୧୦ ହଜାର ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ୟୁଥ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: କୃଷକଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ

ୟୁଥ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: କୃଷକଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ

ବୁଏନ୍ସ ଏରିଜ,୧୮।୧୦- ଚଳିତ ୟୁଥ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ତୀରନ୍ଦାଜ ଭବେ ଆକାଶ ମଲିକ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। କୃଷକଙ୍କ ୧୫ ବର୍ଷୀୟ ପୁଅ ଏକତରଫା ଫାଇନାଲରେ ଆମେରିକାର ଟ୍ରେଣ୍ଟୋନ କୋଓ୍ବଲେସଙ୍କଠାରୁ ୦-୬ ବ୍ୟବଧାନରେ ହାରି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଟେନିସ୍‌ କ୍ରିକେଟ: ଓଡ଼ିଶା ରନର୍ସଅପ୍‌

ଜାତୀୟ ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଟେନିସ୍‌ କ୍ରିକେଟ: ଓଡ଼ିଶା ରନର୍ସଅପ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ନାସିକରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜାତୀୟ ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଟେନିସ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶଠାରୁ ହାରି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। 

ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଚୟନକର୍ତ୍ତା

ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଚୟନକର୍ତ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ ଖେଳାଳି ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସାମନ୍ତରାୟ ଏବେ ଆଉ ଏକ ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଭାବେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ବିଭିନ୍ନ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଜାତୀୟ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ ଦଳର କୋଚ୍‌ ଓ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦାୟିତ୍ୱ ସଫଳତାର ସହିତ ତୁଲାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆର ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।