ରାଜ୍ୟ |

ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ଡାକି ଠକିଲା ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ଫଣ୍ଡ୍‌ ମାନେଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ

ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ଡାକି ଠକିଲା ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ଫଣ୍ଡ୍‌ ମାନେଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ
କଟକ ଅଫିସ, ୧୯।୧୨- ଜମାକାରୀଙ୍କ ଟଙ୍କା ଠକି ନେଇଥିଲା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ଫଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ। ଏବେ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବା ପାଇଁ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଡାକି ପୁଣି ଠକିଛି ସଂସ୍ଥା। ମଙ୍ଗଳବାର ୨୫ଜଣ ଜମାକାରୀ ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୬ଘଣ୍ଟା ଭୋକ ଉପାସରେ ଅପେକ୍ଷା କରି ନିରାଶରେ ଫେରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଜଷ୍ଟିସ ଏମ୍‌.ଏମ୍‌. ଦାସଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। କମିଶନ ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦୀପକ ବେହେରାଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୨୫ରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହାଜର ହୋଇ ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉକ୍ତଦିନ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ କମିଶନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଜମାକାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ତୁରନ୍ତ ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ, ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ଫଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ (୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା)ଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଆଧାର କାର୍ଡ ଓ ଜମା ରଖିଥିବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଧରି ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆସିବାକୁ ଉକ୍ତ ନୋଟିସରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଲେ ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା। ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇ ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ଜମାକାରୀମାନେ ଏହି ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ୨୫ଜଣ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଜମାକାରୀ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ଜମା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ନୋଟିସରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ଏପରିକି କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ଓ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଜେରକ୍ସ କପି ନିଆଯାଇ ତୁରନ୍ତ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ବୋଲି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଜମାକାରୀମାନେ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକ ଉପାସରେ ପଡ଼ି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କାହାର ଦେଖା ମିଳି ନ ଥିଲା। ଶେଷରେ ସେମାନେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଜଷ୍ଟିସ ଦାସଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିଲେ। କମିଶନ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ଫଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ ନାମରେ କମିଶନ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୫ସି) ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ କମିଶନ ୩୫ ଜଣ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ: ପୋଲିସ ଡିଜି

ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ: ପୋଲିସ ଡିଜି

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ଓଡ଼ିଶାର ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ରାଜନେତାମାନେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ। ସୋମବାର ଏହା କହିଛନ୍ତିି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଡିଜି ଆର୍‌ପି ଶର୍ମା। 

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ। 

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୪।୯ : ୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପୁରୀ ଜିଲା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି। 

ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉତ୍ତେଜନା

କେନ୍ଦୁଝର,୨୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ସୋମବାର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଟାଉନ ଥାନା ଓ ସିଡିଏମ୍‌ଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ମୋଦିଙ୍କ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଅମିତ ଶାହ

ମୋଦିଙ୍କ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଅମିତ ଶାହ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓଡ଼ିଶା ଆସି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ପୁରୀଠାରେ ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୨ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ବଣାଇଁରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ

ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୨ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ବଣାଇଁରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ

ବଣାଇଁ,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଣାଇଁ ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଘଟିଛି ୨ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁଅର ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ  ବାପାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଏହି ଡବଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା ବଣାଇଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ  ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ପୋଲିସ ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଟିକାୟତପଲ୍ଲୀ ଥାନା ଟିକଟମାଟି ଗ୍ରାମର ଗଁ।ଦରୁ ଓରାମ ସ୍ତ୍ରୀ ବନ୍ଦିତା (୨୦)ଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଛି।

ଆଇଏଏସ୍‌ ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ

ଆଇଏଏସ୍‌ ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କୁ ପୁଣି ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିିତ ଓଆର୍‌ଏଚ୍‌ଡିସି ଦୁର୍ନିତି ମାମଲରେ ବିନୋଦଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଦାଲତ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ, ଉତ୍ତେଜନା : ୱେସ୍କୋ ଅଫିସରେ ଶବ ପୂରାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ, ଉତ୍ତେଜନା : ୱେସ୍କୋ ଅଫିସରେ ଶବ ପୂରାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୪।୯-
ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନବାସପାଲି ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ବିଦ୍ୟୁତ ମରାମତିବେଳେ   ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଭାତବିଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବିବାହିତ ଯୁବକ କୁମର ରଣା(୩୩)ଙ୍କ ଏଥିରେ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସୋମବାର କ୍ଷୁବ୍ଧ ଗ୍ରାମବାସୀ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିବା ମୃତଦେହକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ୱେସ୍କୋ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖି ମୃତକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ୱେସ୍କୋ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ସହ ପରିବାରକୁ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାରୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ପ୍ରାପ୍ୟ

ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାରୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ପ୍ରାପ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ୨୦୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଆସନ୍ତା ଖରିଫ୍‌ ଋତୁ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫୫ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍‌ ଧାନ ଓ ଚାଉଳ ହିସାବରେ ୩୭ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। 

ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ କଟକଣା ହଟିଲା

ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ କଟକଣା ହଟିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୯(ବ୍ୟୁରୋ): କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ଏଣିକି ସେମାନଙ୍କ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖାଦ୍ୟ ଓ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ନୀତି-୨୦୧୮ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି।

ବନ ବିଭାଗ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା , ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ  ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ବନ ବିଭାଗ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା , ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୪ା୯-ବନ ବିଭାଗର ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗିବା ଓ ସେଠାରେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଲୋକନାଥ ସାହୁ ୨ଜଣଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। 

ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ

ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୪ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ସର୍ବପାପ ବିନାଶ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଭୋଗ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଶତାଧିକ ମାନସିକଧାରୀ ମହିଳାପୁରୁଷ ରବିବାର ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିଥିଲେ।