ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଚେର ହିନ୍ଦୋଳରୁ ରାଜସ୍ଥାନ

ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଚେର ହିନ୍ଦୋଳରୁ ରାଜସ୍ଥାନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୭ା୧୨- ଢେଙ୍କାନାଳର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ। ଏଥିପାଇଁ ଖୋଳାଯାଇଛି ୟୁନିଟ୍‌। ଚୋରାଚାଲାଣର ଚେର ଲମ୍ବିଛି ସୁଦୂର ରାଜସ୍ଥାନକୁ। ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀର ବେଆଇନ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଦୋହଲିଉଠୁଛି ଜନବସତି। ଘରଦ୍ୱାର କାନ୍ଥ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି। ଏପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ହାଲ୍‌କା ଭାବେ ନେଉଛି ପୋଲିସ। ଷ୍ଟକ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା କହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏଡ଼ାଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଅଧିକାରୀ। ବିସ୍ଫୋରକ ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କ ହାତବାରିସି ସାଜିଥିବା ଖାକି ପିନ୍ଧା ବାବୁମାନେ ସବୁଜାଣି ଅଜଣା ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବିପନ୍ନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ହିନ୍ଦୋଳ ଉପଖଣ୍ଡର ଓସ୍ତପାଳ ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟରୁ ଶନିବାର ଏକ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜଗଦମ୍ବା ଟ୍ରେଡର୍ସ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ସିଲ୍‌ କରାଯିବାପରେ ଏଥିରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏକ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ କାମ କରୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ବୁଧବାର ହିନ୍ଦୋଳରୁ ୨ଟି ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିଲା। ବଲାଙ୍ଗୀର ୨୬ନମ୍ବର ରାଜପଥର ରତନପୁର ଢ଼ାବା ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ପଛରେ ଦୁଇଟି ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ଗାଡ଼ି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାର୍‌ପିଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତବେଳେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଚାଲାଣର ଖୁଲାସା ହୋଇଥିଲା। ଗାଡ଼ିରୁ ୩୦ ହଜାର ଡେଟୋନେଟର ଏବଂ ୧୨୫୦ ପାଓ୍ବାର ଜେଲ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୋଗରେ ସେଠାକାର ପୋଲିସ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଜଣ ରାଜସ୍ଥାନ ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟବସାୟୀ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶନିବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ପୋଲିସ ବାଲିମୀ ଥାନା ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ଓସ୍ତପାଳ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ଉକ୍ତ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନାପାଇ ୟୁନିଟ୍‌ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ତାଲାପକାଇ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ରାଜସ୍ଥାନ ପଳାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଉକ୍ତ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ସିଲ୍‌ କରିଦେଇଛି।
ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ନିହଲପ୍ରସାଦ ଥାନା, ସଦର ଥାନା, ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି, ମୋଟଙ୍ଗା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବେଆଇନ ପଥର ଖଣିରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର ଡିନାମାଇଟ ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଉଥିବା ବେସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଜନବସତିରେ ଘରଦ୍ୱାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି। ଖଣି ମାଫିଆଙ୍କ ଭୟରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ମୁହଁ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରିବାକୁ ନିହଲପ୍ରସାଦ ଏବଂ ଭାପୁର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ତହସିଲଦାରମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ଚଢ଼ାଉ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେଉଛନ୍ତି। ଦୁଇମାସ ତଳେ ନିହଲପ୍ରସାଦ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ପୋଲିସ ୩ ବାଇକ୍‌ ସହ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଥିଲା। ସେହିପରି ନଭେମ୍ବର ୨୪ରେ ରାସୋଳ ଥାନା ବାବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏକ ଭ୍ୟାନରୁ ଚୋରାଚାଲାଣବେଳେ ପୋଲିସ ୨୦ପେଟି ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଥିଲା। ଉଭୟ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ତେବେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋହଳ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀର ଚାଲାଣ ବଢ଼ୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଜିଲାରେ ୪-୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୟୁନିଟ ରହିଛି। ଏହାର ପଞ୍ଜୀକରଣ, ଷ୍ଟକ୍‌ ଯାଞ୍ଚ୍‌ ନେଇ ନିୟମିତ ସମୀକ୍ଷା ନ ହେବା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।
ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ହିନ୍ଦୋଳ ଥାନାଧିକାରୀ ଯୁଗଳ କିଶୋର ଦାସ କୁହନ୍ତି, ମଝିରେ ମଝିରେ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଯାଇ ଷ୍ଟକ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ୧୨ ତାରିଖ ଘଟଣା ପରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ପୋଲିସ ଆସି ୟୁନିଟରୁ କାହାକୁ ନ ପାଇ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏସ୍‌ପି ବସନ୍ତ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ କୁହନ୍ତି, ବଲାଙ୍ଗୀର ପୋଲିସ ଓସ୍ତପାଳ ନିକଟ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ୟୁନିଟକୁ ଆସି ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୟୁନିଟର ମୁଖିଆ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ୟୁନିଟ ସିଲ୍‌ କରାଯିବା ସହ ଏହାର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି। ସେ ନ ଆସିଲେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ତାଲାଭାଙ୍ଗି ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଦୋକାନରେ ପଶିଗଲା ଟ୍ରକ

ଦୋକାନରେ ପଶିଗଲା ଟ୍ରକ

ବଇଣ୍ଡା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ହଣ୍ଡପା ଥାନା ନାକିଚି-ଠାକୁରଗଡ଼ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ନାକିଚିଠାରେ ଜୟନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଭେରାଇଟି ଦୋକାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଏକ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ପଶିଯାଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ  ୪୫୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୪୫୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

କଣିହାଁ, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକର ୨ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ନବୋଦୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜିଲା ଜଜ୍‌  କୋର୍ଟର ନୂତନ ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଲା ଜଜ୍‌ କୋର୍ଟର ନୂତନ ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୧।୪- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜଜ୍‌ କୋର୍ଟର ନୂତନ ଗୃହ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବିନିତ ସରଣ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ଭୁବନ, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଦଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ଶନିବାର ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣସଭା

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣସଭା

ବନ୍ତଳା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ବିରୋଧରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଯୁବ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବଇଣ୍ଡା ଷ୍ଟେଟ୍‌  ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ  ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ବଇଣ୍ଡା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ବଇଣ୍ଡା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଯୁବ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ବଇଣ୍ଡା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

 ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ପରଜଙ୍ଗ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପରଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ଏବଂ ଏଟିଏମ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ହୋଇଛି।

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଲଟକା ଜାରି

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଲଟକା ଜାରି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୧।୪- ଅନୁଗୋଳ ପୌର ପରିଷଦରେ ଥିବା ୨୩ଟି ଓ୍ବାର୍ଡରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ୧୦ ଦଫା ଦାବିରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ପୌରପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଟକା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ହାଟତୋଟା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ହାଟତୋଟା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ତାଳଚେର,୨୧।୪(ନି.ପ୍ର)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ଓ ଏଟିଏମ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ତାଳଚେର ହାଟତୋଟା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ଶନିଶ୍ଚରଙ୍କ ଓଷାବ୍ରତ ପାଳିତ

ବଅଁରପାଳ, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନାଲକୋ ନଗରରେ ଶନିବାର ପ୍ରଭୁ ଶନିଶ୍ଚରଙ୍କ ଓଷାବ୍ରତ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ହୋମଯଜ୍ଞ, ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଆଦି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି।

ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୧।୪- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଝରାଗାଡ଼ିଆ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ କଉଁରିଆପାଳ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଭୋର ୪ଟାରେ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଏକ ହାତୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ଠେଙ୍ଗାରେ ଆକ୍ରମଣ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ଟାପଢୋଲ ଗ୍ରାମର ମିନତୀ ବେହେରାଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ତରୁଣ ବେହେରା ଠେଙ୍ଗାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।