ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପେଟ୍ରୋଲ ଅପମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାମ ନାହିଁ

ପେଟ୍ରୋଲ ଅପମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାମ ନାହିଁ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୭।୧୨: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଥିବା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ବଢିଚାଲିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଯାନବାହନଗୁଡିକ ଖରାପ ହେବା ସହ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରତିକାର ହେଉନାହିଁ। ବରଂ ଅପମିଶ୍ରଣର ମାଧ୍ୟମ ନାଫ୍‌ଥା ଓ କିରୋସିନ କଳାବଜାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଜିଲାରେ ଏଗୁଡିକର ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ ସକ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏହି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମାଲିକ ଓ ଅସାଧୁ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକାରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ଚାଲିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନି। ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାର ଏକାଧିକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଗାସୋଲିନ୍‌ ଏବଂ ଡିଜେଲର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ କେତେକ ପଦାର୍ଥ ରହିଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ କମ। ଏହାର ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ହେଉଛି ପିଡିଏସ୍‌ କିରୋସିନ। ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା କିରୋସିନ ଲିଟର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୨୪ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ୬୮ ଓ ଡିଜେଲ ୬୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ୧ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ କିରୋସିନ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଗଲେ ୪୪ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବଧାନ ରହୁଛି। ୧ ଲିଟର ଡିଜେଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହି କିରୋସିନ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଗଲେ ୩୮ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ। କିରୋସିନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି। କଟକରୁ ଆସୁଥିବା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କଲରରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହେଉଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ କିରୋସିନ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଅପମିଶ୍ରଣର ମାତ୍ରା ବଢିଚାଲିଛି। କେବଳ ପିଡିଏସ୍‌ କିରୋସିନ ନୁହେଁ, ନାଫ୍‌ଥା ମଧ୍ୟ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି। ନାଫ୍‌ଥାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍‌। ଏହା ପାରାଦୀପସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ସମେତ ଅନ୍ୟତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ। ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ନାଫ୍‌ଥା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ସାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହା କିଣିଥାନ୍ତି। ନାଫ୍‌ଥା କିପରି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ପହଞ୍ଚୁଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଖୋଳତାଡ଼ କଲେ ଅନେକ ଗୁଢ ରହସ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିବ। ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାଯାଏ ପ୍ରାୟ ୩୦% ପିଡିଏସ୍‌ କିରୋସିନ୍‌ ଅପମିଶ୍ରଣରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଆଣ୍ଟି ଆଡଲ୍‌ଟରେସନ୍‌ ସେଲ୍‌ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ ଗାସୋଲିନ୍‌ ପାଇଁ ନାଫଥା ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ଅପମିଶ୍ରିଣର ମାଧ୍ୟମ। କିରୋସିନ ଏବଂ ନାଫ୍‌ଥା ଅପମିଶ୍ରଣ ଯୋଗୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ କମିଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର ବାର୍ଷିକ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେଉଛି। ଏହାବାଦ୍‌ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ କରାଯିବା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ରହିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟମାବଳୀ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର (ଫାୟାର ଏଷ୍ଟିନ୍‌ଗୁଇସର୍‌) ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ। ଏଥିସହ ପେଟ୍ରୋଲ ବିତରଣ ଯନ୍ତ୍ର (ଡିସ୍ପେନ୍‌ସିଭ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌) ପରିସୀମାରେ ପାଚେରି, ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚାରିପଟେ ତାର ବାଡ କିମ୍ବା ପାଚେରି, ଟ୍ରକ୍‌ ଲୋଡ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍‌ଲୋଡ୍‌ ସ୍ଥଳ (ଡିକାଣ୍ଟେଶନ୍‌ ପଏଣ୍ଟ)ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଚିହ୍ନ ଦିଆଯିବା ଏବଂ ବାଲି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବାଲ୍‌ଟି (ଫାୟାର ବକେଟ୍‌ସ) ଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରାଯିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପରିସର ସଫା ରଖିବା ସହ ଭେଣ୍ଟ ପାଇପ୍‌ (ପେଟ୍ରୋଲ ଗଚ୍ଛିତ ସ୍ଥଳରୁ ଉପରକୁ ଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌) ଯେପରି ଖରାପ ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ବାସ୍ତବରେ କିନ୍ତୁ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି। ଜଗତସିଂହପୁର ଏବଂ ପାରାଦୀପ ଭଳି ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସହରରେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରାଯିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ଜିଲାରେ ଆଇଓସିଏଲ୍‌ର ୨୨ଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରହିଛି। ଏଥିସହ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ୮ଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଅଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଓ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡିସ୍‌ପେନ୍‌ସିଭ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଯେତୋଟି ନୋଜଲ୍‌ (ପେଟ୍ରୋଲ ଦିଆଯାଉଥିବା ପାଇପ୍‌ରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ର) ଲାଗିଥାଏ, ସେତିକିଟି ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ଲାଗିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ତାହା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏକାଧିକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପରିସୀମାରେ ପାଚେରି କରାଯାଇନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଏହା ପରିସରରେ ଭଲ ଭାବେ ସାଇନେସେସ୍‌ (ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା) ଲଗାଯାଇନାହିଁ। ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚାରିପଟେ ତାରବାଡ଼ କିମ୍ବା ପାଚେରି ନାହିଁ। ପେଟ୍ରୋଲ ନେଇ ଆସୁଥିବା ଟ୍ରକ ଛିଡ଼ାହେବା ପାଇଁ ଡିକାଣ୍ଟେଶନ୍‌ ପଏଣ୍ଟ କରାଯିବା ଜରୁରୀ। କାରଣ ଅନେକ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଟ୍ରକ୍‌ରୁ ପାଇପ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟାଙ୍କିରେ ଭରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ କ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏହି ସମୟରେ ଯେପରି କିଛି ଅଘଟଣ ନ ଘଟେ, ସେଥିପାଇଁ ଡିସେଣ୍ଟେସନ୍‌ ପଏଣ୍ଟକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପଏଣ୍ଟରେ ଆର୍ଥିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଏ। କେହି ଅସାବଧାନତା ବଶତଃ ଜଳୁଥିବା ସିଗାରେଟ୍‌ ଆଦି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ସେଠାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ବଡ ଧରଣର ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଗୌଣ ମନେ କରୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭେଣ୍ଟ ପାଇପ୍‌ରେ ରଙ୍ଗ ବୋଳାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହା କଳଙ୍କି ଲାଗି ବଙ୍କା ହୋଇଗଲାଣି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକ ପରିଚାଳିତ। ଏହାର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ଜଣେ ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସେଲ୍‌ସ ଅଫିସରମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ଦେଖିବା କଥା। ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପମ୍ପର ଲାଇସେନ୍ସ ରିନ୍ୟୁ ହେବ କି ନାହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଲ୍‌ସ ଅଫିସରମାନେ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ନ କରି ଅନୁକୂଳ ରିପୋର୍ଟ ଦେଉଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇଓସିଏ୍‌ଲ୍‌ ସେଲ୍‌ସ ଅଫିସର ଚନ୍ଦ୍ର ଭୂଷଣଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ, ଆଇଓସିଏଲ୍‌ର ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଚେକିଂ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହେଉଥିବା ଜଣାଯାଉନାହିଁ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବୁଲୁଛି। ତଥାପି ସେ ଆଗକୁ ଅପମିଶ୍ରଣ ଓ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିରିଡ଼ି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାସନ୍ତରା ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ରବିବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ଶସାନନ୍ଦ ଜେନାଙ୍କ କନ୍ୟା ସୁଜାତା ଓରଫ ସସ୍ମିତା(୨୮)। ସକାଳେ ସେ ପୋଖରୀକୁ ବାସନ ମାଜିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଭାଉଜଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଅର ଗିରଫ

ଭାଉଜଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଅର ଗିରଫ

ନାଉଗଁ।,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗାଁ ଥାନା ନୂଆଗଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ଗୋପାଳପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ନିଜ ଭାଉଜଙ୍କୁ କଟୁରୀ ଚୋଟରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ରାୟଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ମେ ୨୫ରେ ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନାଉଗଁ।,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗଁ। ବ୍ଲକ ତିହୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ମା’ଜାଗୁଳାଇ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଉକତ୍ଳ ଭାରତୀ କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଗୋଠଦା ମଠାଧୀଶ ମହନ୍ତ ଚିନ୍ତାମଣୀ ପର୍ବତ ଗୋସ୍ବାମୀ, ଗୁରୁକୁପା କୁଟୀରର ବାବା ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ ମହାରାଜ

ବିଭିନ୍ନ ଶୈବ ପୀଠରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ବିଞ୍ଝାପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବ ପୀଠରେ ରବିବାର ବୁ ଯାକଜମକରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାସଁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଗୌଡସାହିସ୍ଥିତ ବାବା କଲ୍ୟାଣେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଶାସନ୍ଦା ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ ରଶ୍ମିରେଖା ନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ରବିବାର ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସରପଞ୍ଚ ନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ବିଧାୟିକା ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱ ପିତୃ ଦିବସ ପାଳିତ

ଦଶରଥପୁର,୧୭।୬(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଜୁନ୍‌ ୧୭କୁ ବିଶ୍ୱ ପିତୃ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଅବସରରେ ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ଥାଲକୁଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଥାଲକୁଡି ପାଟଣାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଳଦେବଜୀଉ ପୀଠରେ ରବିବାର ଏକ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପୂଜ୍ୟପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଫୁଲାଡି ଗ୍ରାମର ସୁଦର୍ଶନ ଦାସଙ୍କୁ ରବିବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ସୁଦର୍ଶନ କୋରେଇ ଥାନା ଅଧୀନ ତରକା ଗ୍ରାମର ଶତ୍ରୁଘ୍ନଙ୍କ ଝିଅ ରୁବିନା(୨୫)ଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡା ଥାନା ଜେରେଙ୍ଗ ଦେହୁରୀ ସାହି ଗ୍ରାମ ସ୍ଥିତ ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ପ୍ରଭୁ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭାଷାର କୁହୁଶବ୍ଦ ଲେଖକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ

ଆଳି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାଷାର କୁହୁଶବ୍ଦ ଲେଖକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ନମୈାଜାର ଉନ୍ମେଶ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ସଂସଦର ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ‘ନବପର୍ବ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ କଥାଶିଳ୍ପି ଡା. ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆଳିର ନମୈାଜା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ନବପର୍ବ ପତ୍ରିକାର ରଜ ବିଶେଷାଙ୍କ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ-୨୦୧୮

ମହାକାଳପଡ଼ା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ରଜ ଉତ୍ସବ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବ୍ଲକର ଜମ୍ବୁ ପଞ୍ଚାୟତର ରମଣୀ ମୋହନ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ-୨୦୧୮ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ

ରାଜନଗର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଗୋସିଗଁ।ସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠରେ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଐତିହ୍ୟ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓ ପୂଜାପାର୍ବଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ www.garteswar.com ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଧ୍ରୁବ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୋଲସରା ଥାନା ହାତୀଓଟ ଗ୍ରାମର ସମୀର କୁମାର ମହାରଣା(୩୨)ଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ