ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପେଟ୍ରୋଲ ଅପମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାମ ନାହିଁ

ପେଟ୍ରୋଲ ଅପମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାମ ନାହିଁ
ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୭।୧୨: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଥିବା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ବଢିଚାଲିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଯାନବାହନଗୁଡିକ ଖରାପ ହେବା ସହ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରତିକାର ହେଉନାହିଁ। ବରଂ ଅପମିଶ୍ରଣର ମାଧ୍ୟମ ନାଫ୍‌ଥା ଓ କିରୋସିନ କଳାବଜାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଜିଲାରେ ଏଗୁଡିକର ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ ସକ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏହି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମାଲିକ ଓ ଅସାଧୁ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକାରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ଚାଲିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନି। ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାର ଏକାଧିକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଗାସୋଲିନ୍‌ ଏବଂ ଡିଜେଲର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ କେତେକ ପଦାର୍ଥ ରହିଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ କମ। ଏହାର ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ହେଉଛି ପିଡିଏସ୍‌ କିରୋସିନ। ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା କିରୋସିନ ଲିଟର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୨୪ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ୬୮ ଓ ଡିଜେଲ ୬୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ୧ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ କିରୋସିନ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଗଲେ ୪୪ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବଧାନ ରହୁଛି। ୧ ଲିଟର ଡିଜେଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହି କିରୋସିନ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଗଲେ ୩୮ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ। କିରୋସିନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି। କଟକରୁ ଆସୁଥିବା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କଲରରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହେଉଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ କିରୋସିନ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଅପମିଶ୍ରଣର ମାତ୍ରା ବଢିଚାଲିଛି। କେବଳ ପିଡିଏସ୍‌ କିରୋସିନ ନୁହେଁ, ନାଫ୍‌ଥା ମଧ୍ୟ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି। ନାଫ୍‌ଥାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍‌। ଏହା ପାରାଦୀପସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ସମେତ ଅନ୍ୟତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ। ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ନାଫ୍‌ଥା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ସାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହା କିଣିଥାନ୍ତି। ନାଫ୍‌ଥା କିପରି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ପହଞ୍ଚୁଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଖୋଳତାଡ଼ କଲେ ଅନେକ ଗୁଢ ରହସ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିବ। ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାଯାଏ ପ୍ରାୟ ୩୦% ପିଡିଏସ୍‌ କିରୋସିନ୍‌ ଅପମିଶ୍ରଣରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଆଣ୍ଟି ଆଡଲ୍‌ଟରେସନ୍‌ ସେଲ୍‌ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ ଗାସୋଲିନ୍‌ ପାଇଁ ନାଫଥା ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ଅପମିଶ୍ରିଣର ମାଧ୍ୟମ। କିରୋସିନ ଏବଂ ନାଫ୍‌ଥା ଅପମିଶ୍ରଣ ଯୋଗୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ କମିଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର ବାର୍ଷିକ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେଉଛି। ଏହାବାଦ୍‌ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ କରାଯିବା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ରହିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟମାବଳୀ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର (ଫାୟାର ଏଷ୍ଟିନ୍‌ଗୁଇସର୍‌) ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ। ଏଥିସହ ପେଟ୍ରୋଲ ବିତରଣ ଯନ୍ତ୍ର (ଡିସ୍ପେନ୍‌ସିଭ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌) ପରିସୀମାରେ ପାଚେରି, ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚାରିପଟେ ତାର ବାଡ କିମ୍ବା ପାଚେରି, ଟ୍ରକ୍‌ ଲୋଡ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍‌ଲୋଡ୍‌ ସ୍ଥଳ (ଡିକାଣ୍ଟେଶନ୍‌ ପଏଣ୍ଟ)ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଚିହ୍ନ ଦିଆଯିବା ଏବଂ ବାଲି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବାଲ୍‌ଟି (ଫାୟାର ବକେଟ୍‌ସ) ଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରାଯିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପରିସର ସଫା ରଖିବା ସହ ଭେଣ୍ଟ ପାଇପ୍‌ (ପେଟ୍ରୋଲ ଗଚ୍ଛିତ ସ୍ଥଳରୁ ଉପରକୁ ଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌) ଯେପରି ଖରାପ ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ବାସ୍ତବରେ କିନ୍ତୁ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି। ଜଗତସିଂହପୁର ଏବଂ ପାରାଦୀପ ଭଳି ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସହରରେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରାଯିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ଜିଲାରେ ଆଇଓସିଏଲ୍‌ର ୨୨ଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରହିଛି। ଏଥିସହ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ୮ଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଅଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଓ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡିସ୍‌ପେନ୍‌ସିଭ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଯେତୋଟି ନୋଜଲ୍‌ (ପେଟ୍ରୋଲ ଦିଆଯାଉଥିବା ପାଇପ୍‌ରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ର) ଲାଗିଥାଏ, ସେତିକିଟି ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ଲାଗିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ତାହା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏକାଧିକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପରିସୀମାରେ ପାଚେରି କରାଯାଇନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଏହା ପରିସରରେ ଭଲ ଭାବେ ସାଇନେସେସ୍‌ (ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା) ଲଗାଯାଇନାହିଁ। ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚାରିପଟେ ତାରବାଡ଼ କିମ୍ବା ପାଚେରି ନାହିଁ। ପେଟ୍ରୋଲ ନେଇ ଆସୁଥିବା ଟ୍ରକ ଛିଡ଼ାହେବା ପାଇଁ ଡିକାଣ୍ଟେଶନ୍‌ ପଏଣ୍ଟ କରାଯିବା ଜରୁରୀ। କାରଣ ଅନେକ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଟ୍ରକ୍‌ରୁ ପାଇପ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟାଙ୍କିରେ ଭରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ କ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏହି ସମୟରେ ଯେପରି କିଛି ଅଘଟଣ ନ ଘଟେ, ସେଥିପାଇଁ ଡିସେଣ୍ଟେସନ୍‌ ପଏଣ୍ଟକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପଏଣ୍ଟରେ ଆର୍ଥିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଏ। କେହି ଅସାବଧାନତା ବଶତଃ ଜଳୁଥିବା ସିଗାରେଟ୍‌ ଆଦି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ସେଠାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ବଡ ଧରଣର ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଗୌଣ ମନେ କରୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭେଣ୍ଟ ପାଇପ୍‌ରେ ରଙ୍ଗ ବୋଳାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହା କଳଙ୍କି ଲାଗି ବଙ୍କା ହୋଇଗଲାଣି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକ ପରିଚାଳିତ। ଏହାର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ଜଣେ ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସେଲ୍‌ସ ଅଫିସରମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ଦେଖିବା କଥା। ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପମ୍ପର ଲାଇସେନ୍ସ ରିନ୍ୟୁ ହେବ କି ନାହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଲ୍‌ସ ଅଫିସରମାନେ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ନ କରି ଅନୁକୂଳ ରିପୋର୍ଟ ଦେଉଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇଓସିଏ୍‌ଲ୍‌ ସେଲ୍‌ସ ଅଫିସର ଚନ୍ଦ୍ର ଭୂଷଣଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ, ଆଇଓସିଏଲ୍‌ର ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଚେକିଂ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହେଉଥିବା ଜଣାଯାଉନାହିଁ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବୁଲୁଛି। ତଥାପି ସେ ଆଗକୁ ଅପମିଶ୍ରଣ ଓ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ମାର୍ଶାଘାଇ ଗସ୍ତ: ବିଇଓ ଅଫିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ବିଇଓ ଅଫିସରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ ଅଚାନକ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ଆଳି,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଅଖିଳ ଭାରତ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘ, ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଡାକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୪୨ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର: ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ପାଲଟିଛି ସାତସପନ

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୪୨ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର: ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ପାଲଟିଛି ସାତସପନ

ବୋଲଗଡ଼,୧୮ା୧୨(ମନୋରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ, ଗରିବ ଓ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରଣ ମାନରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତିି। ହେଲେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ତଦାରଖ ଅଭାବରୁ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ସଫଳ ରୂପାୟନ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାହା ପାଇଁ : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କୃପାସିନ୍ଧୁ ରାଶନ କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚିତ

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାହା ପାଇଁ : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କୃପାସିନ୍ଧୁ ରାଶନ କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚିତ

ନୂଆଗାଁ,୧୮।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦେଶର କୌଣସି ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋକରେ ନ ରଖିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ୨୦୧୫ ନଭେମ୍ବରଠାରୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାନଦଣ୍ଡ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବକ ରାଜ୍ୟର ୩ କୋଟି ୨୬ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। 

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ : ମରାଗଲାଣି ୭୩୧୫ କୁକୁଡ଼ା

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ : ମରାଗଲାଣି ୭୩୧୫ କୁକୁଡ଼ା

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୮ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ୪ ଦିନ ହେଲା କୁକୁଡ଼ାମରା ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି ା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭୩୧୫ କୁକୁଡ଼ା ମାରି ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି ା

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ଧାନମଣ୍ଡି : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୧ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ  ୪୨୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନକ୍ରୟ

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ଧାନମଣ୍ଡି : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୧ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ୪୨୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନକ୍ରୟ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ  ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି (ପାକ୍ସ) ଜରିଆରେ ସୋମବାର ଧାନମଣ୍ଡି ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ରୋଡ଼ସ୍ଥିତ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ବାହାଡ଼ାଝୋଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଦାସ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

କଳିଙ୍ଗନଗର ପୁସ୍ତକମେଳାରେ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ

କଳିଙ୍ଗନଗର ପୁସ୍ତକମେଳାରେ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ

କଳିଙ୍ଗନଗର, ୧୭ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କଳିଙ୍ଗନଗର ପୁସ୍ତକ ମେଳାରେ ସୋମବାର ବଉଳଫୁଲ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଶିଶୁ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌.କେ. ଏକାଡେମୀ ପରିସରରେ ସୋମବାର ୭ମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ତଥା ୪୫ତମ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଜ୍ଞାନମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭।୧୨- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁଠାରେ ହୋଇଥିବା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନମେଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନୟାଗଡ଼ ଏନ୍‌ଏସି ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଙ୍କ  ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। 

ବାଲୁଗାଁ ଏନ୍‌ଏସିରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲୁଗାଁ ଏନ୍‌ଏସିରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲୁଗଁ।,୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲୁଗାଁ ଏନ୍‌ଏସିକୁ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ସ୍ବଚ୍ଛ ସହର ଭାବେ ଗଢ଼ିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ମିଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରବିବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଷଦର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରି ଚାଷୀ ଚିନ୍ତିତ

ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରି ଚାଷୀ ଚିନ୍ତିତ

ବାଲୁଗଁ।,୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥ୍‌ତ୍ବା ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରି ବାଲୁଗାଁ-ବାଣପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଯୁବ ସମାବେଶ: ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେଲେ ଜିଲାର ଯୁବତୀଯୁବକ

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଯୁବ ସମାବେଶ: ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେଲେ ଜିଲାର ଯୁବତୀଯୁବକ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ଜିଲା ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ନୟାଗଡ଼ ଖେଳପଡ଼ିଆଠାରେ ଯୁବ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ପ୍ରଥମେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।