ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗ: ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ

ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗ: ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ସହର ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟରେ ଏବେବି ଛକାପଞ୍ଝା ଲାଗି ରହିଛି। ସୋମବାର କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଶାସନିକ ଭବନରେ କଲ୍ୟାଣପୁର ଓ ଜରାପଦର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ଯଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକଙ୍କୁ (୬୦ ପ୍ରତିଶତ) କମ୍ପାନୀରେ ନିଯୁକ୍ତି, କଲ୍ୟାଣପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବା ସହ ସ୍କୁଲ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଣି ଟ୍ୟାପ୍‌, ଜରାପଦର ଗ୍ରାମରେ ସୋଲାର ଲାଇଟ, ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ଗରିବ ଓ ଅସହାୟକଙ୍କ ଲାଗି ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଆଲୋଚନା ବୈଠକରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତହସିଲଦାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ରାଏ, ଥାନାଧିକାରୀ ରମାକାନ୍ତ ମାହାଲିକ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଡି.କେ. ରାଓ ଏବଂ ସିକ୍ୟୁରିଟି ମୁଖ୍ୟ ପି.କେ. ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ଦିନ ୧୧ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ଓ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କୌଣସି ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାରି ପାରି ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଅସନ୍ତୋଷର ନିଆଁ କୁହୁଳୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । କମ୍ପାନୀ କଲ୍ୟାଣପୁରଠାରେ ଏକ ପାଣି ପମ୍ପ ହାଉସ ନିର୍ମାଣ କରି ବିପଦଜନକ ମେସିନ ଦ୍ୱାରା ପାଣି ନେଇ କମ୍ପାନୀ ତାର କ୍ଲୋରିନ ଗ୍ୟାସ, କଷ୍ଟିକ ସୋଡ଼ା ଉତ୍ପାଦନ କରି ବିଶେଷ ଲାଭବାନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହାଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଥିବା ସହ ଜଳସ୍ତର ଦିନକୁ ଦିନ କମୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ଷ୍ଟାଣ୍ଡପୋଷ୍ଟଗୁଡ଼ିକରୁ ଲୁଣଯୁକ୍ତ ପାଣି ବାହାରୁଛି । ଏହି ପାଣିକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଭିନ୍ନ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ପଡ଼ି ଅକାଳରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର ନିମନ୍ତେ ୱାଟର ରିଚାର୍ଜର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମବାସୀ ଆହୁରି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ୧୯୯୦ବନ୍ୟା ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ନିମନ୍ତେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏଥିସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଜୟଶ୍ରୀ କମ୍ପାନୀ କେତେକ ସରକାରୀ ଜାଗା ଓ ପଟ୍ଟା ଜାଗାରେ ଏହି ପମ୍ପ ହାଉସ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା । ବିରଲା ଗ୍ରୁପସ ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ତାହା କିଣିବା ପରେ ପଟ୍ଟା ଜାଗା ଦେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଲୋଚନା କରିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ୬୦ପ୍ରତିଶତ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୂରଣ ନ କରିବା ଯାଏ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଦୁଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର

୩ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ରୋକିଲା ପ୍ରଶାସନ

୩ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ରୋକିଲା ପ୍ରଶାସନ

ଆସିକା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ବ୍ଲକ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଶନିବାର ଆସିକା ବ୍ଲକର ବାଲିସିରା ଗ୍ରାମରେ ୩ଟି ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ରୋକାଯାଇଛି।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତ୍ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତ୍ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତ୍ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଏହି ତାଲି ନେଉଥିବା ବେଳେ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ଥାନ ଜରିଆରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବେଆଇନ କେବୁଲ ବିଛାଇ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହଟହଟା

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବେଆଇନ କେବୁଲ ବିଛାଇ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହଟହଟା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ୫୯ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଏକ ଘରୋଇ ମୋବାଇଲ ସଂସ୍ଥା କେବୁଲ ବିିଛାଇ ହଟହଟା ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗାତ ଖୋଳା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଶନିବାର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି-ଚିକିଟି ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର କଲ୍ୟାଣପୁର ନିକଟରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୧।୪: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ତିନୋଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ଦିନ ୧୦ ରୁ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଥିବା ଏସବିଆଇ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଝଡ଼, ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଝଡ଼, ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଭଞ୍ଜନଗର, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଝଡ଼ତୋଫାନ ସହ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଟିଣ ଓ ଚାଳ ଛପର ଘରଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। କଣ୍ଢେଇପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରୀଡ୍‌ରୁ ସୋରଡା ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଲାଇନରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା।

ବାଣ ନିଆଁରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ସୁନାରି ସାହିରେ ବାଣ ନିଆଁରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୩ଟି ପରିବାରର ୧୫ ବଖରା ଜଳି ଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ସାହିର କେତେକ ନାବାଳକ ବାଣ ଫୁଟାଉଥିଲେ। ବାଣ ନିଆଁ ପ୍ରଥମେ ବି. ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଘର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ କେ. କୃଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ଆଚାରୀ ଏବଂ ଦଣ୍ଡପାଣି ରଣାଙ୍କ ଘରକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିଲା।

ବଜ୍ରପାତ : ୪ ଗାଈ ମୃତ, ଗାଈଆଳ ଆହତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସହଦେବ ଟିକରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଲିପାଟ ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁ ଗାଈଆଳ ତ୍ରିନାଥ ଗୌଡ଼ ଆହତ ହେବା ସହ ତାଙ୍କର ୪ଟି ଗାଈ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬ଟାରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ତ୍ରିନାଥ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଥିବା ଗଛମୂଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାରୁ ସେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଭୀଷ୍ମଗିରି ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି।

ମାଣିକ୍ୟପୁରରେ ୧୦ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ମାଣିକ୍ୟପୁରରେ ୧୦ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଧରାକୋଟ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧରାକୋଟ ନିକଟସ୍ଥ ମାଣିକ୍ୟପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର କାହ୍ନୁଚରଣ ଗୌଡ, ଜିତୁ ସ୍ବାଇଁ, ଟୁଙ୍ଗୁରୁ ସ୍ବାଇଁ, କୁମାରୀ ପ୍ରଧାନ ଓ ବିଜୟ ଗୌଡଙ୍କର ୧୦ ବଖରା ଘର ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଖବର ପାଇ ଶେରଗଡ ଦମକଳବାହିନୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା। ଏନେଇ ଧରାକୋଟ ତହସିଲଦାର ଗଦାଧର ପାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି, ରିପୋର୍ଟ ଆସିବାପରେ ସରକାରୀ ନିୟମ ପ୍ରକାରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ତରଫରୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗୁରୁତର

୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗୁରୁତର

ବାଲିପଡ଼ା,୨୦।୪- ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬ଟାରେ ଏକ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସହ ଏକ ମାକ୍ସ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜି.ଉଦୟଗିରିରେ କାଳବୈଶାଖୀ, କୁଆପଥର ବର୍ଷା

ଜି.ଉଦୟଗିରିରେ କାଳବୈଶାଖୀ, କୁଆପଥର ବର୍ଷା

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଜି.ଉଦୟଗିରି ସହର ତଥା ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ପବନ ଓ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ହୋଇଯାଇଛି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି।