ବାଲେଶ୍ୱର

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ଶତାଧିକ ପଥର ଖାଦାନ

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ଶତାଧିକ ପଥର ଖାଦାନ

କପ୍ତିପଦା,୧୮।୧୨(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ) - ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ ବେଆଇନ୍‌ ପଥର ଖାଦାନ ଚାଲିଛି। ରାଜସ୍ବ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ରୋକି ପାରୁ ନାହିଁ । ପଥର ଖାଦାନଗୁଡିକରୁ ଦୈନିକ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ପଥର ଖନନ କରାଯାଇ ଜିଲା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଜିଲା ସମେତ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ବେପାରୀମାନେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ପରମିଟ ହାତେଇ ଏକାଧିକ ଟ୍ରକରେ ବିନା ୱେବିଲରେ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ‘ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ବୋର୍ଡ଼ ଅଫ୍‌ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ’ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ କୌଣସି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ୧୦ କି.ମି. ପରିଧି ମଧ୍ୟରେ ପଥରଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିୟମ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ପରିସୀମାଠାରୁ ଅନତି ଦୂରରେ ଥିବା ରାଜସ୍ବ ଜମି ତଥା ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ବିନା ବାଧାରେ ବେଆଇନ୍‌ ପଥର ଖନନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ଉଜୁଡିବାରେ ଲାଗିଛି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବେଆଇନ୍‌ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରି ପଥର ଫଟା ଯାଉଥିବାରୁ ବିସ୍ଫୋରଣ ଶବ୍ଦରେ ଜଙ୍ଗଲରୁ ହାତୀ ଓ ଅନ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଜନବସତି ଆଡକୁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବେଆଇନ ପଥର କାରବାର ଯୋଗୁ ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ହରାଉଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବା ଘଟଣାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ପଥର ମାଫିଆମାନେ କେତେକ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇଥିବା ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ା କପ୍ତିପଦା ତହସିଲ ଓ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଧୀନରେ ସୁଖୁଆପଟ୍ଟା, ହିଲ୍‌, ଶାଗୁଣିବସା, କାଲାଡ଼ାହି, ହିଲ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ ୧୭୧, ଦିଲ୍ଲୀଶ୍ୱର, ନେଦାମ୍‌, ରାଇଡ଼ିହା, ଶାଳଚୁଆ, କାଠଚୁଆ, ଗୋକୁଳଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ନର୍ସିଂଗବେଢା, ଦେୱାନବାହାଳି, ମାଙ୍କଡ଼ପଡ଼ା ହିଲ୍‌ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପଥର ଖାଦାନ ରହିଛି। ଅଥଚ ଏସବୁ ଅଞ୍ଚଳର ଜଙ୍ଗଲ ଓ ରାଜସ୍ବ ଜମିରେ ଶତାଧିକ ବେଆଇନ୍‌ ପଥରଖାଦାନ ଚାଲିଛି। କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜେଏସ୍‌ଜାମୁଡିହା, ଚକ୍ରଧରପୁର, ଦେବଳା, କୁଳିଅଳମ୍‌, ମାଙ୍କଡପଡା, କଳମଗଡିଆ, ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ପଦ୍ମପୋଖରୀ, ସରଡିହା, ଦେବାନବାହାଳୀ, ନଟୋ ଓ ଶରତ ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ବେଆଇନ ପଥର ଖାଦାନ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ନୁଦୁଡିହା ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପଥର ଖାଦନରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନିଲାମଧାରୀମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଇଲାକା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବହୁ ଅଧିକ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମଧ୍ୟ ପଥର ଖୋଳି ନେଉଛନ୍ତି। ପଥର ଖନନ ବେଳେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛକୁ ମଧ୍ୟ ଜେସିବିରେ ତାଡି ଦିଆଯାଉଛି । କେହି ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କରୋଷର ସ୍ବୀକାର ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ନିଲାମ ଖାଦାନର ପରିବେଶ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପଥର ଖାଦାନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଥିବାରୁ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜର ମହେଶ୍ୱର ସିଂଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, ବେଆଇନ ଖାଦାନ ଚାଲିଥିବା ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ବନବିଭାଗର ହୋଇଥିଲେ, ଯାଞ୍ଚ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କପ୍ତିପଦା ତହସିଲଦାର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ବେଆଇନ ପଥର ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଗାଡିଗୁଡିକରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏଭଳି ଅନିୟମିତତା ନେଇ କାଯର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଳିଗଲା ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଘର

ବାସୁଦେବପୁର,୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର-ବାଲିଛଦାଘାଟ ରାସ୍ତାର ଗମେଇ ନଦୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ପ୍ଲାଣ୍ଟର ୧ ବଖରା ଚାଳଘର ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବଜ୍ରପାତରେ ଜଳି ଯାଇଛି।

ସୁନ୍ଦରପୁର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଲେ ସିଡିପିଓ

ଆରଡ଼ି,୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସୁନ୍ଦରପୁର ଗଁ।ରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଚାନ୍ଦବାଲି ୧ ସିଡିପିଓ ରେଣୁକା ସ୍ବାଇଁ ଗୁରୁବାର ଉକ୍ତ ଗଁ।କୁ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଛନ୍ତି। ସେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ।

କାଳବୈଶାଖୀ ଝଡ଼: ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୧।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ରାଇବଣିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଝଡ ବର୍ଷା ସହ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି। ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁ ବହୁ ପକ୍କାଘର ଫାଟିଯାଇଥିବା ବେଳେ ରାଇବଣିଆ ହାଟପାଖରେ ଥିବା ବିଶାଳ ବଟ ବୃକ୍ଷ ଉପୁଡି ପଡ଼ିଛି।

ବଜ୍ରପାତରେ ୩ ବଖରା ପୋଡିଗଲା

ନୀଳଗିରି, ୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକର ବରହମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଜଙ୍ଗଲସାହି ଆଦିବାସୀ ବସ୍ତିରେ ଗୁରୁବାର ବଜ୍ରପାତ ହୋଇ ଉପେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ୩ ବଖରା ପୋଡିଯାଇଛି।

୨୧କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଅବକାରୀ ମୋବାଇଲ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଟିମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।

ଗାତରେ ପଡ଼ି ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୃତ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ତେଲିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଭୂଳାନାଳ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି।

ରୂପ୍‌ସାରେ ଯାନବାହନ ଯାଞ୍ଚ

ରୂପସା, ୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଯାନବାହନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ରୂପ୍‌ସା-ଗଡ଼ପଦା ରାସ୍ତାର ବାଖରାବାଦ ଛକଠାରେ ବାଇକ୍‌ଗୁଡ଼ିକର କାଗଜପତ୍ର ଇନ୍‌ସୁରାନ୍ସ, ହେଲମେଟ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଆଦି ତନଖି କରାଯାଇଥିଲା।

ବଜ୍ରପାତରେ ୩ ବଖରା ପୋଡିଗଲା

ନୀଳଗିରି, ୨୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକର ବରହମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଜଙ୍ଗଲସାହି ଆଦିବାସୀ ବସ୍ତିରେ ଗୁରୁବାର ବଜ୍ରପାତ ହୋଇ ଉପେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ୩ ବଖରା ପୋଡିଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ।

ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ନାହିଁ ର଼୍ୟାମ୍ପସ ସୁବିଧା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୧ା୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ଶାଖାର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧାରେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ର଼୍ୟାମ୍ପସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଫଳରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ତଥା ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ ଯାତାୟାତରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଚମ୍ପୁଆ,୨୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଝାଡଖଣ୍ଡି ହାତୀପଲ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଚମ୍ପୁଆ ଅଢଙ୍ଗାପାଳ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଜଗନ୍ନାଥ ଓରାମ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭୀର କ୍ଷତ ହୋଇଛି। କୌଶଳ କ୍ରମେ ହାତୀ ପାଖରୁ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

କପ୍ତିପଦା,୨୧ା୬(ଡି଼.ଏନ.ଏ.)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ନୁଦୁଡିହା ମେଘାସନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଯୋଗ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। +୩ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଶିବିରକୁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଡ. ଫକୀର ଚରଣ ବେହେରା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ‘ଯୋଗ ଫର ପିସ୍‌’ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଡା. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଯୋଗ କିପରି ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ା

ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ଓ ଡାଇରିଆର ପ୍ରତିକାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବିଶୋଇ,୨୧।୬()- ବିଶୋଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶୋଇ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସାକେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ସଭାଗୃହରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ଓ ଡାଇରିଆ ସଚେତନତା ମାସ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ