Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ଶତାଧିକ ପଥର ଖାଦାନ

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ଶତାଧିକ ପଥର ଖାଦାନ କପ୍ତିପଦା,୧୮।୧୨(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ) - ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ ବେଆଇନ୍‌ ପଥର ଖାଦାନ ଚାଲିଛି। ରାଜସ୍ବ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ରୋକି ପାରୁ ନାହିଁ । ପଥର ଖାଦାନଗୁଡିକରୁ ଦୈନିକ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ପଥର ଖନନ କରାଯାଇ ଜିଲା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଜିଲା ସମେତ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ବେପାରୀମାନେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ପରମିଟ ହାତେଇ ଏକାଧିକ ଟ୍ରକରେ ବିନା ୱେବିଲରେ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ‘ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ବୋର୍ଡ଼ ଅଫ୍‌ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ’ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ କୌଣସି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ୧୦ କି.ମି. ପରିଧି ମଧ୍ୟରେ ପଥରଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିୟମ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ପରିସୀମାଠାରୁ ଅନତି ଦୂରରେ ଥିବା ରାଜସ୍ବ ଜମି ତଥା ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ବିନା ବାଧାରେ ବେଆଇନ୍‌ ପଥର ଖନନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ଉଜୁଡିବାରେ ଲାଗିଛି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବେଆଇନ୍‌ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରି ପଥର ଫଟା ଯାଉଥିବାରୁ ବିସ୍ଫୋରଣ ଶବ୍ଦରେ ଜଙ୍ଗଲରୁ ହାତୀ ଓ ଅନ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଜନବସତି ଆଡକୁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବେଆଇନ ପଥର କାରବାର ଯୋଗୁ ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ହରାଉଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବା ଘଟଣାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ପଥର ମାଫିଆମାନେ କେତେକ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇଥିବା ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ା କପ୍ତିପଦା ତହସିଲ ଓ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଧୀନରେ ସୁଖୁଆପଟ୍ଟା, ହିଲ୍‌, ଶାଗୁଣିବସା, କାଲାଡ଼ାହି, ହିଲ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ ୧୭୧, ଦିଲ୍ଲୀଶ୍ୱର, ନେଦାମ୍‌, ରାଇଡ଼ିହା, ଶାଳଚୁଆ, କାଠଚୁଆ, ଗୋକୁଳଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ନର୍ସିଂଗବେଢା, ଦେୱାନବାହାଳି, ମାଙ୍କଡ଼ପଡ଼ା ହିଲ୍‌ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପଥର ଖାଦାନ ରହିଛି। ଅଥଚ ଏସବୁ ଅଞ୍ଚଳର ଜଙ୍ଗଲ ଓ ରାଜସ୍ବ ଜମିରେ ଶତାଧିକ ବେଆଇନ୍‌ ପଥରଖାଦାନ ଚାଲିଛି। କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜେଏସ୍‌ଜାମୁଡିହା, ଚକ୍ରଧରପୁର, ଦେବଳା, କୁଳିଅଳମ୍‌, ମାଙ୍କଡପଡା, କଳମଗଡିଆ, ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ପଦ୍ମପୋଖରୀ, ସରଡିହା, ଦେବାନବାହାଳୀ, ନଟୋ ଓ ଶରତ ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ବେଆଇନ ପଥର ଖାଦାନ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ନୁଦୁଡିହା ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପଥର ଖାଦନରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନିଲାମଧାରୀମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଇଲାକା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବହୁ ଅଧିକ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମଧ୍ୟ ପଥର ଖୋଳି ନେଉଛନ୍ତି। ପଥର ଖନନ ବେଳେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛକୁ ମଧ୍ୟ ଜେସିବିରେ ତାଡି ଦିଆଯାଉଛି । କେହି ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କରୋଷର ସ୍ବୀକାର ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ନିଲାମ ଖାଦାନର ପରିବେଶ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପଥର ଖାଦାନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଥିବାରୁ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜର ମହେଶ୍ୱର ସିଂଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, ବେଆଇନ ଖାଦାନ ଚାଲିଥିବା ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ବନବିଭାଗର ହୋଇଥିଲେ, ଯାଞ୍ଚ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କପ୍ତିପଦା ତହସିଲଦାର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ବେଆଇନ ପଥର ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଗାଡିଗୁଡିକରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏଭଳି ଅନିୟମିତତା ନେଇ କାଯର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ବାଲେଶ୍ୱର

କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡରେ ୩୩୮୩ ପକ୍ଷୀ  ଚିହ୍ନଟ

କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡରେ ୩୩୮୩ ପକ୍ଷୀ ଚିହ୍ନଟ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡର ୫ ବନାଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦାୟ ୨୭ ଜାତିର ୩୩୮୩ଟି ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡରେ ୩୩୮୩ ପକ୍ଷୀ  ଚିହ୍ନଟ

କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡରେ ୩୩୮୩ ପକ୍ଷୀ ଚିହ୍ନଟ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡର ୫ ବନାଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦାୟ ୨୭ ଜାତିର ୩୩୮୩ଟି ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି।

ଗଡ଼ିଲା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ସଚେତନତା ରଥ

ଗଡ଼ିଲା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ସଚେତନତା ରଥ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୭।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟମ ଜଳସେଚନ ଡିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ସଚେତନତା ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ମୁର୍ମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବସ୍ତା,୧୭।୧(ଡି.ଏ.ନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିଂଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମଶୂଳୀ ଛକ ନିକଟ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୁଧବାର ମୁର୍ମୂର୍ଷ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିଥିବା ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ କେତେକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଉଦ୍ଧାର କରି ବସ୍ତା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

କିନ୍ନରଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

କିନ୍ନରଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୭।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ କିନ୍ନରମାନଙ୍କର ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୭।୧- ବାଲେଶ୍ୱର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଜଜ୍‌-୨ ଦେବାଶିଷ ରାଉତ ବୁଧବାର ଏକ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ସହ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି।

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣାରେ ୧୭ ଗିରଫ

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣାରେ ୧୭ ଗିରଫ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ/ରେମୁଣା,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ବାଙ୍କତିରା ଏବଂ କଳମା ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିବା ପରଠାରୁ ଉଭୟ ଗ୍ରାମରେ ୫ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ରହିଛନ୍ତି। ଗଣ୍ଡଗୋଳ ପରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ୨ ଗ୍ରାମରୁ ୧୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ପୂର୍ବତନ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ଜେଲ୍‌

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ଭିଜିଲାନ୍ସ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜଜ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ବୁଧବାର ଏକ ଲାଞ୍ଚ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଛନ୍ତି।

ତ୍ରିବେଣୀ ଘାଟରେ ଦାମୋଦର ମେଳା

ତ୍ରିବେଣୀ ଘାଟରେ ଦାମୋଦର ମେଳା

ବଡସାହି,୧୭। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବଡସାହି ବ୍ଲକ ବେଲପାଳ ବୁଢାବଳଙ୍ଗ ନଦୀର ସଲମା ଆୟ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ ତ୍ରିବେଣୀ ଘାଟରେ ବୁଧବାର ଦାମୋଦର ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପଣ୍ଡିତ ରଘୁନାଥ ମୁର୍ମଙ୍କ ସମୁଦୁଣୀ ସଲମା ଆୟଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଘାଟର ନାମ କରଣ କରାଯାଇଛି।

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଚମଡା, ହାଡ଼  ଜବତ

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଚମଡା, ହାଡ଼ ଜବତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଶିକାର କରି ଚମଡା, ନଖ, ହାଡ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଏକ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ର଼୍ୟାକେଟକୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। କେତେକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ହାଡ ଚାଲାଣ ହେବା ବେଳେ ନିକଟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ମାଝିଗାଁ ଥାନା ପୋଲିସ ଏହାକୁ ଜବତ କରି ସେଠାରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲା।

ଅନ୍ଧାରରେ ବିତୁଛି ଦୁଇଭାଇଙ୍କ ଜୀବନ

ଅନ୍ଧାରରେ ବିତୁଛି ଦୁଇଭାଇଙ୍କ ଜୀବନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭।୧- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଶୋଧ ପଞ୍ଚାୟତ କୋଳେଇପଦା ଗ୍ରାମରେ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ଦେବତା (୩୦)ଏବଂ ସାନ ଭାଇ ପ୍ରକାଶ ରଞ୍ଜନ ଦେବତା (୨୨) ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ଏକ ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀରେ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ପଡି ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଗୁହାରି ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ମୂଲ୍ୟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି ଚାଷୀ

କପ୍ତିପଦା,୧୭।୧(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ)-କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧିନ ଜାମୁଡିହା ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାର ୮ ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜମା ଖାତାକୁ ଟଙ୍କା ନ ଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେତେକ ଚାଷୀ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସର ଏମଡିଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ମଧ୍ୟ କାୈଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନାହିଁ। ଯାହାଫଳରେ ଚାଷୀ ମାନେ ଜିଲାର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ ମକରରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି।